Akwarium 128l światło 12szt. x5W ledy cree, skręcone do ok. 4W. Podłoże ziemia przykryta bazaltem a na to podłoże HELP Woda 50/50 lub 30/70 ro/kranówa co2 butla przez reaktor, indykator ciemno zielony, bęble 1,5b/s akwarium ma jakieś 10 miesięcy rośliny: microsorium, ludwigia, mały heniek, trochę mchu 30-40% dna obsadzone
Parametry: no3 0-10mg/l po4=0mg/l podłoże wchłania K nie wiem kH=3-4 gH - zgaduję 7-8 (tyle gdzieś w kranie jest). Dawkować magnez dodatkowo ?
Niedobory: microsorium ma blade liście, unerwienie liści jest widoczne (kolor ciemnozielony lub szary). Inne rośliny ok. Heniek rośnie.
Mam sinice, które są ciemnozielone. Wyrastają z boku akwarium od strony okna. Ten bok jest w niewielkim stopniu doświetlony przez zimowe światło. Glon jest lekki i porasta podłoże. Przy próbie mechanicznego usunięcia rozwala się po całym akwarium. Glon pojawił się kiedy zmieniłem świało na ledy. Akwarium dostało potężną dawkę światła i wszystko wystrzeliło do góry. Jeszcze dołożę czerwone i niebieskie światło. Wszystko ma regulację.
Teraz pytania: 1. Przypuszczam, że przyczyną są niedobory i nadmiar światła. Czy mam rację ? 2. Jak walczyć z sinicami (czytałem o antybiotykach i zaciemnieniu). ? 3. Czy erytro.... nie zaszkodzi rybom ? 4. Jakie są wsze rady ?
Też mam akwarium na ziemi, roślin całkiem sporo i lampę na ledach (5 rodzajów diód w tym full spectrum). Walczyłem cały czas jak nie z glonami to z odpadającymi, dziurawymi i żółtymi liśćmi. Fosfor cały czas miałem 0. Ile bym nie wlał. Kombinacje robiłem z nawozami i węglem. Finalnie kirys i zbrojnik pływały do góry brzuchem (już sa zdrowe... jak ryba). Do komplety prefiltr zapchał się i prawie stanęła filtracja. Kupiłem filtr RO i leje do akwarium tylko to, przynajmniej do uzyskania odpowiedniej twardości i pH. Pierwsza podmiana 20% i głodówka delikatna - ryby wyzdrowiały. Druga podmiana 20% - rośliny zaczęły bąblować a mech z przepięknego brązu wymieszanego z sieloniutkimi nitkami po 30cm zaczął się zielenić. Dzis trzecia podmiana będzie. Z CO2 z bimbrowni też zrezygnuję, jak tylko obsadę uzupełnię, bo robiłem porządki i obsada dość biedna. Mój wniosek z zabawy z ziemniakiem jest taki: mniej grzebię - lepiej działa.
1. Nie grzebię. 2. Restart robię co min. 3-4lata. 3. Mam testy. 4. Przy podłożach aktywnych fosfor zawsze jest zerowy. Jeśli przykryta ziemia podłożem to również.
Muszę coś zrobić bo za chwilę nie będzie co ratować. Leję no3 20mg/l/tydz. Mam mało roślin a wszystko znika. Do tego po4 0,5mg/l dziennie plus podwójna dawka mikro i CO2.
Jak się czasem sinice uprą to nie ma siły :/ Zauważyłem również że sprzyja im starsze akwarium, a konkretnie podłoże aktywne, w moim przypadku ( wersja powder) lekko się rozpada, tworząc pył, tym samym świetnie karmi sinice które występują tylko w tym miejscu ( przednia szyba).
Borasol nic, woda utleniona działa ale za tydzień wychodzą nowe w tym samym miejscu, poza tym woda utleniona powoduje rozpad granulek podłoża aktywnego i koło się zamyka..
Chemiclean, nie stosowałem, bo to małe ogniska, ale piszą że działa.
Nie wiem czy tym wpisem pomogę ale u mnie zadziałało. Kilka lat temu spotkała mnie ta plaga i po przeczytaniu kilkunastu rad w Internecie podbiłem azot, kupiłem jakiś najtańszy z all.. Nie nawozilem w tym czasie prócz CO2. Wcześniej stosowalem wiele różnych metod bezskutecznie. Azot załatwił sprawę w 3-4 dni. Zaznaczam że miałem małą obsadę i mocno zarosniete akwarium.
Podmień z 50%wody usuń ich jak najwięcej cienkim wężykiem to nie rozpadną się i zaciemnij na 3-4 dni. Światło tylko do karmienia i powinno pomóc.No i oczywiście wstrzymaj nawożenie i co2 w tym czasie. U mnie pomogło.
Rfck napisał(a):Ale ile miałeś azotu przed i po dodaniu.. ?
Nie mierzyłem parametrów. Żadne metody nie pomagały, no może trochę woda utleniona. Zacząłem podawać azot (na opakowaniu brak info. jaki to roztwór ) w dawkach producenta i tylko to zdało egzamin w 100%. Wiem, trochę ryzykowalem.
Witam, wrzucam kilka zdjęć z prośbą o pomoc, bo przyznaję, że kończą mi się pomysły a walczę z tym glonem już kilka miesięcy.
Po pierwsze nie jestem pewien, czy to są nitki czy dziwna forma sinicy. Z...
Cześć,
jak czas (4-5 miesięcy) temu wyszły u mnie plechowate "glony", które zidentyfikowałem jako sinice. Była to zielonkawa (ale nie niebieskawa) mazio-plecha. Mimo porastania w górnych czę...
Witam,
bardzo proszę o poradę, co do mojej walki z glonami. Opiszę krótko historię.
Od początku prowadziłem zbiornik bez nawożenia nawozami (podłoże aktywne plus substrat pod podłożem) plus co2.
P...
Od pół roku albo lepiej trwa mój bezskuteczny bój z sinicami.
Krótkie streszczenie pojedynku i zastosowane ciosy :lol: przeze mnie (na przestrzeni kilku miesięcy):
C zęste podmiany wody
D obra fil...
Witam. Od miesiąca przegrywam walkę z glonem. Dokładnym przeciwnikiem są długie nitki oraz zielona 'wata'. Próbowałem zaciemnienia, ale po powróceniu do świecenia glon wrócił na nowo. Przy próbie wyró...
Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.
Sklep firmowy
Bogata oferta ponad 400 gatunków i odmian roślin.
Ponad 10 000 produktów z wysyłką w 24 godziny lub
odbiorem osobistym w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).)