Witam
Chciał bym opisać mój problem jaki mnie dotknął z roślinami akwariowymi. Przykład Cabomby dolne liście są brązowe gdy przyjrzałem się dokładniej zobaczyłem ze jest to osad który dopada dolne liście a górne są zielone takie jakie powinny być ten osad można ściągnąć delikatnie palcami. Gdy się go ściągnie liście są zielone.
Wyposażenie:
Podłoże ADA, Co 2, oświetlenie T5 (216 W), Akwarium 250 l, Filtr kubełkowy Fluval 405, Temperatura 22 C, czas oświetlania akwarium 8 h, czas dozowanie Co 2 - 8 h
Zdjęcie 1 Ogólna kondycja roślin (proszę zwrócić uwagę na te małe roślinki z przedniej części akwarium u góry są zielone a na dole brązowe)
Zdjęcie 2 Dolne liście pokryte brązowym osadem gone zielone w miarę jak roślina rośnie te górne tez zostają pokryte tym osadem
Zdjęcie 3 Delikatne usunięcie osadu
Zdjęcie 4 Po usunięciu osadu
PS. Z tego co pamiętam problem z brązowymi roślinami pojawił się gdy do akwarium dodałem nadmanganian VII potasu (KMnO4). Z początku myślałem ze to brak potasu ale to chyba nie to.
Proszę o poradę co mam dalej robić
-

Neones
- Początkujący
-
- Posty: 3
- Dołączył: 08 lis 2010, 18:59
Wklej zdjęcie całego akwarium, będzie można powiedzieć coś więcej.
Czy znasz może poziom NO3 i NO2 w akwarium?
Nadmanganian potasu wybija florę bakteryjną, prawdopodobnie wyjałowiłeś sobie zbiornik, warto więc zaszczepić na nowo bakterie.
Niestabilne parametry akwarium i wzrost materii organicznej uwolnionej z martwych mikrobów może być przyczyną nadmiernego wzrostu glonów.
--
Tomek
-

Tomasz
- Konto firmowe (sponsor forum)
-
- Posty: 643
- Dołączył: 19 mar 2011, 01:04
- Miasto: Opolskie
-
osad to najprawdopodobniej wytrącony wodorotlenek manganu i tlenek manganu - są to produkty reakcji oksydacyjno-redukcyjnej nadmanganianu potasu.
Nadmanganian ze względu na wysoki stopień utlenienia manganu (VII) ma bardzo silny potencjał utleniający (stąd jego wykorzystanie do odkażania itp) a przy tym sam się w tej reakcji redukuje do związków manganu na niższych stopniach utlenienia (II i IV) a te związki z kolei bardzo trudno się rozpuszczają i wytracają w postaci takiego brunatno-brązowego osadu.
-

biokovo2000
- Początkujący
-
- Posty: 1
- Dołączył: 12 lis 2011, 21:33
- Miasto: Wrocław
identyczny problem miałem w swoim pierwszym mikro akwarium - taki sam osad na kabombie, który początkowo identyfikowałem jako glony tyle tylko, że wtedy dosłownie nie nawoziłem niczym tym bardziej w/w
-

APAK
-
Czyli co należałoby zrobić, aby rośliny wyglądały tak jak powinny ?
-

linda_martin
- Początkujący
-
- Posty: 11
- Dołączył: 29 maja 2011, 01:11
- Miasto: Gorzów Wlkp.
ja generalnie nie wiem co należy zrobić, gdyż roślinki (kilka sztuk) zdechły marniejąc codziennie.
-

APAK
-
Więc co należy zrobić nie wiem czy wszystkie rośliny nie wyrzucić i posadzić nowe zrobić od początku akwarium. Ponadto pojawia mi się glon na szybach intensywnie zielony. Po 7 dniach szyba jest całkiem zielona. ze nie można przez nią paczyć. Myślałem aby wypukać podłoże ADA gdyż zauważyłem ze tam jest ten cały osad i chwili gdy robię coś przy akwarium uwalnia się (np wsadzam nowe rośliny i ruszam podłoże) tylko boje się ze całkiem wypuczę z niego pierwiastki i nie będzie spełniał swojej roli.
PS. Co proponujecie muże jakaś rada.
-

Neones
- Początkujący
-
- Posty: 3
- Dołączył: 08 lis 2010, 18:59
Myśle, że ten osad na roślinach to zawiesina z podłoża. Postaraj się o dobrą filtrację, dodaj bakterii, nie używaj nadmanganianu do nawożenia, podmieniaj więcej wody co tydzień (albo dwa razy w tygodniu).Pewnie masz przenawożony zbiornik azotem. Postaraj się o testy na NO3. Masz Tylko rośliny pierzaste? Chyba jest za mała konsumpcja składników pokarmowych bo masz za mało roślin. Tak jak poprzednik proponuję dodać fotkę całego baniaka. Może dokup więcej roślin...Dokup też jakieś glonojady: Otoski, kosiarki, krewetki...
Usuwaj jak najwięcej glonów przy odmulaniu.
Pozdrawiam!
Tomekx
-

Tomekx
- Poznaje temat
-
- Posty: 109
- Dołączył: 23 sie 2006, 18:09
- Miasto: Gdynia
-
Generalnie miałem podobny problem, jak zacząłem używać samej RO i od kwaśnej wody zaczeły się nitki rozpływać i dodałem ejszcze odmulacza w płynie to wszędzie miałem bardzo podobny osad. Wczoraj wsadziłem purigen do filtra i dziś problem prawie nie istnieje, nawet z roślin poschodziło.
-

maslo_82
- Z dużym doświadczeniem
-
- Posty: 2967
- Dołączył: 09 lut 2010, 18:04
- Miasto: Poznań
Wiem że temat dość stary ale problem Neonesa dopadł i mnie, te same objawy , brązowy nalot na liściach , łatwy do starcia , ale okropnie szpecący rośliny i hamujący ich rozwój do całkowitego ich unicestwienia.Czy ktoś z Was doszedł do jakiegoś wniosku , co to może być i jaka tego jest przyczyna??
-

dariusz_119
- Zainteresowany tematem
-
- Posty: 229
- Dołączył: 18 lis 2011, 13:06
- Miasto: Otmuchów
Ja zrobiłem akwarium od początku wymieniłem wodę cala, wszystkie rośliny wyrzuciłem wyczyściłem filtr kupiłem nowe wkłady do filtra zlałem akwarium po kilku dniach dodałem bakterie Sery rośliny są już wsadzone 2 tydzień i narazi jest wszystko OK rośliny są pięknie zielone bąbelkują wzrost jest prawidłowy miejmy nadziej ze problem nie powróci.
Podmieniam tez raz w tygodniu 10 % wody. !!!
Po nowym roku wpuszczę 50 neonków czerwonych. Na razie są tylko glonojady weloniaste (pierwszy raz je mam ale widziałem je niejednokrotnie w sklepach zoologicznych) sztuk 8 i 5 glonojadów kosiarek.
-

Neones
- Początkujący
-
- Posty: 3
- Dołączył: 08 lis 2010, 18:59
To pochwal sie nowym baniaczkiem i podaj jakieś zdjątko. Trzymam kciuki!
-

Tomekx
- Poznaje temat
-
- Posty: 109
- Dołączył: 23 sie 2006, 18:09
- Miasto: Gdynia
-
Neones napisał(a):Ja zrobiłem akwarium od początku wymieniłem wodę cala, wszystkie rośliny wyrzuciłem wyczyściłem filtr kupiłem nowe wkłady do filtra zlałem akwarium po kilku dniach dodałem bakterie Sery rośliny są już wsadzone 2 tydzień i narazi jest wszystko OK rośliny są pięknie zielone bąbelkują wzrost jest prawidłowy miejmy nadziej ze problem nie powróci.
Ja jednak powalczę , za dużo pracy i serca w to włożyłem by teraz wszystko zaczynać od nowa, osad nadal się pojawia, Mam filtr kubełkowy o dużej wydajności , oświetlenie zmniejszyłem do 0,7 W/L miałem 1W/L czas oświetlenia zmniejszyłem do 10h, było 12h
NO3 ma na poziomie 10
PO4 - 1,5
FE - 0,1
PH,GH,KH na dobrych poziomach, CO2 z butli, nawożę delikatnie całą gamą Easy Life macro/micro.
Podmiany wody co tydzień po około 30% ( baniak 65L ) Musze dojść do tego jak to zwalczyć , jak zrobię restart i znów mi się to pojawi to chyba padnę 
-

dariusz_119
- Zainteresowany tematem
-
- Posty: 229
- Dołączył: 18 lis 2011, 13:06
- Miasto: Otmuchów
No to ja mam takie samo ale tylko na limnophili.
Zaczyna się on dolnych partii rośliny i idzie ku górze gdy się potrze palcem osad powoli schodzi. Myślałem że to niedobory bo myślałem że to nie schodzi ale dzisiaj popatrzyłem pomacałem i zeszło. Albo to okrzemki, jakiś glon albo niewiem co...
Nie nawoziłem i też tak mam, teraz nawożę i może nie będzie niewiem zobaczę macie może jakieś pomysły?
Nawożę KNo3, Po4, Mg, Intermag, k2so4 i butla co2.
Na innych roślinach takich problemów nie widzę...
-

adrenalina
- Poznaje temat
-
- Posty: 98
- Dołączył: 04 gru 2011, 19:39
19 maja 2012, 11:08
(#15)
Mam to samo na limnophili. raz jest tego wiecej raz mnie, aktualnie wszystkie liście są zajęte 
-

aivii
- Poznaje temat
-
- Posty: 120
- Dołączył: 30 wrz 2011, 11:15
Walczyłem z tym dziadostwem ponad rok. Na początku zidentyfikowałem to jako okrzemek. Jednak ani dojżewanie zbiornika ani wkłady do filtra nie pomogły. Po ponad roku i restarcie załamałem ręce. I dwa tygodnie po tym jak się poddałem znikło samo z dnia na dzień
-

erni1979
- Początkujący
-
- Posty: 12
- Dołączył: 15 sie 2011, 19:14
Myślę że jest to reakcja na brak podawania potasu po starcie zbiornika co powoduje zatrzymanie wzrostu roślin i taki właśnie nalot.
-

evalor
- Początkujący
-
- Posty: 20
- Dołączył: 05 cze 2012, 13:56
- Miasto: Jasło
-

vater411
-
-

evalor
- Początkujący
-
- Posty: 20
- Dołączył: 05 cze 2012, 13:56
- Miasto: Jasło
Czyli w sumie tak do końca nie wiemy co to za osad i skąd się bierze? Akurat mam kropka w kropkę to samo z tym, że potas był podawany od początku. Baniak żyje 4 miesiąc a nalot mam od 2-3 tygodni. Wcześniej miałem problem tylko z sinicą.
Aktualnie mam tak:
NO3 -15ppm
PO4 - 1ppm
K - 20ppm
Fe-0,2ppm
KH - 13
GH 15
-

Prospero
- Znający temat
-
- Posty: 1933
- Dołączył: 14 lip 2010, 20:56
-
Prospero napisał(a):Czyli w sumie tak do końca nie wiemy co to za osad i skąd się bierze? Akurat mam kropka w kropkę to samo z tym, że potas był podawany od początku. Baniak żyje 4 miesiąc a nalot mam od 2-3 tygodni. Wcześniej miałem problem tylko z sinicą.
Aktualnie mam tak:
NO3 -15ppm PO4 - 1ppm K - 20ppm Fe-0,2ppm KH - 13 GH 15
Zmniejsz Kh , i zwiększ dozowanie co2 , cyrkulacje masz dobra?zadbai o to żeby woda nie była bogata w kwasy organiczne .Dla świętego spokoju dodaj bakterii.
-

Tomkiewicz89
- Zainteresowany tematem
-
- Posty: 223
- Dołączył: 02 sty 2012, 21:52
- Miasto: Tomaszow Mazowiecki
Prospero napisał(a):Czyli w sumie tak do końca nie wiemy co to za osad i skąd się bierze? Akurat mam kropka w kropkę to samo z tym, że potas był podawany od początku. Baniak żyje 4 miesiąc a nalot mam od 2-3 tygodni. Wcześniej miałem problem tylko z sinicą.
Aktualnie mam tak:
NO3 -15ppm PO4 - 1ppm K - 20ppm Fe-0,2ppm KH - 13 GH 15
Moim zdaniem to skutek twardej wody .Dlaczego zatem nie miałeś tego wcześniej to proste podłoże było aktywne i zbijało Kh w akwa a teraz już tego nie robi co wykazuje test Kh=13.Ciekawe jakie masz Kh w kranie bo chyba dolewasz kranówkę?,skoro podłoże wytrzymało tylko 4 miesiące.
-

tao
- Znający temat
-
- Posty: 1359
- Dołączył: 16 mar 2012, 10:44
W kranie mam KH stopień większe. Co do pH to mam pod koniec dnia 6.5 rano 7-7.2. Co do cyrkulacji to raczej jest ok tym bardziej, że pracują u mnie w 200L brutto dwa filtry e900 i E2026. Co do podłoża to ono (dolna warstwa ma już dwa lata) + świeża wcale nie mała porcja bo dwa worki AQUA SUBSTRATE II+ ale w sumie może być coś na rzeczy.
PS. Które bakterie polecacie?
-

Prospero
- Znający temat
-
- Posty: 1933
- Dołączył: 14 lip 2010, 20:56
-
Najpierw skoncentruj się na Twardości , dobrze by było gdybyś miał filtr RO , no chyba ze pomieszanie wody z destylowana by coś wskórało (tyle że to obniza ph , nie wiem o ile), a Bakterie jak to bakterie dla mnie wszystkie spełniają swoja role.Najlepiej byłoby gdybyś zrobił test na no2 , i sprawdził czy rzeczywiście ich potrzebujesz.
-

Tomkiewicz89
- Zainteresowany tematem
-
- Posty: 223
- Dołączył: 02 sty 2012, 21:52
- Miasto: Tomaszow Mazowiecki
Filtra RO niestety nie posiadam. Co do NO2 to zwykle wynosił zero. Za kilka min. będę wiedział ile jest aktualnie.
I po teście... (NO2)
Na pierwszy rzut oka wynik wychodzi ok. 0.1 do max 0.2 ale już patrząc na test tak jak producent przykazał (z góry) wynik wynosi 0
-

Prospero
- Znający temat
-
- Posty: 1933
- Dołączył: 14 lip 2010, 20:56
-
-
Witam,
Proszę o pomoc! Udało mi się wyjść z jednych glonów to dopadłay mnie kolejne w postaci brazowordzawego nalotu. Dodam, że nalot całkiem łatwo schodzi z lisci. Występuje tylko na części roślin. ...
Wyświetlenia: 6400 | Odpowiedzi: 96
czytaj więcej...
-
Witam
Co to za nalot na liściach? Zielenice? Praktycznie nie da się tego zetrzeć. 20200505_143932.jpg
Wyświetlenia: 677 | Odpowiedzi: 8
czytaj więcej...
-
Witam. Pisze jako początkujący akwarysta. Ktoś mi pomoże co mi atakuje rośliny. Czarne kulki. Zdjęcia w załączeniu. Dziękuje za pomoc
Wyświetlenia: 333 | Odpowiedzi: 5
czytaj więcej...
-
Bardzo proszę o pomoc w zidentyfikowani co się dzieje w moim akwarium.
Mianowicie są to czarne plamy na roślinach oraz podłożu.
Czym ewentualnie to zwalczyć?
Wyświetlenia: 474 | Odpowiedzi: 3
czytaj więcej...
-
Pytanie jak w temacie. Tylko i wyłącznie na skałkach mam narośl w postaci brązowego glona tak jak na zdjęciu. Glon bąbluje. Może miał ktoś doświadczenia z czymś takim i coś pomoże. 20190518_094559.jp...
Wyświetlenia: 662 | Odpowiedzi: 7
czytaj więcej...
|
|
Recenzje
|