Wkład filtracyjny Tetra BalanceBalls
Jesteś tutaj: Serwis Forum Pielęgnacja Glony


Przegrywam wojnę z glonem. PomocyIdentyfikacja i walka z glonami i sinicami.
Skuteczne metody zapobiegania.
Witam. Od miesiąca przegrywam walkę z glonem. Dokładnym przeciwnikiem są długie nitki oraz zielona 'wata'. Próbowałem zaciemnienia, ale po powróceniu do świecenia glon wrócił na nowo. Przy próbie wyrównania nawożenia glony tylko się nasiliły. Jak mogę się pozbyć tych glonów?

1. Akwarium 80x35x45 ok 120l
2. Oświetlenie belka leddy slim 32 Wat wersja Plant
3. Podłoże to substrat nieznanej mi firmy o kolorze brązowym oraz czarny żwirek ceramiczny
4. Filtr Aquael Turbo 1000 (dodatkowo był Aquaclear 20, ale tydzień temu uległ usterce)
5. Wkłady ceramika plus gąbka mechaniczna
6. Filtr działa 24h
7. Woda ma temperaturę ustawioną na 25 stopni
8. Parametry wody:
-GH ~13
-KH ~5
-NO3 ~25
-PO4 ~1
-K ~4,5
9. Codziennie dolewam zalecaną porcję Easy-Life Carbo
10. Używam kanówki i część filtruję przez kluchenny filtr wodny
11. Nie uzdatniam wody
12. Podmianki wody tygodniowe na pozimie 25 %
13. W akwarium był korzeń, ale wyciągnąłem go, bo przeszkadzał w mechanicznym usuwaniu glona
14. Czyszczę mechaniczne akwarium podczas podmianki, raz na tydzień
15. Nie używałem preparatów antyglonowych
16. Nie używałem leków dla ryb
17. Nie używam lampy UV
18. Ryby karmię 2 razy dziennie
19. W akwarium jest:
- 2 Gurami mozaikowe
- 6 danio
- 3 gupiki
- 7 razbor galaxy
- 7 krewetek amano
20. Akwarium funkcjonuje 3 miesiąc

Pytanie: Co mogę zrobić żeby pozbyć się tego glona? Czy w ostateczności istnieje jakaś chemia która pozwoli mi go wybić bez wyrządzania szkody dla rybek?Huraggan
Początkujący
 
Posty: 1
Dołączył: 31 paź 2018, 15:30

Obniż No3 i przestudiuj tabele która ci wysłałem.

Avatar użytkownika

Radziu
Zainteresowany tematem
 
Posty: 242
Dołączył: 07 maja 2018, 10:44
Miasto: Ruthi, CH

Podmiany wody aby zbić NO3 i PO4, oraz zastosowanie Potasu jako podstawy nawożenia, potas na poziomie 4,5ppm przy gh13 jest zdecydowanie za nisko

Avatar użytkownika

AkwaFarmer
Początkujący
 
Posty: 41
Dołączył: 12 paź 2018, 12:12

Co to za filtr kuchenny?? Ja przez jakiś czas mieszałem kranowit z wodą z filtra Brity i też pojawiały się glony. Co prawda nie robiłem testów tej mieszanki jak i samej wody po przefiltrowaniu, jednak od czasu jak przeszedłem na mieszankę wody RO z karnowitem problem z glonami zdecydowanie zmalał.
Zwróć tez uwagę na to czy przy czyszczeniu/odmulaniu dna za bardzo go nie ruszasz - czasami nie widać żaby z podłoża poszło dużo materii do słupa wody, a jednak potrafi to zrobić sporo zamieszania w parametrach - sam tak nabawiłem się sporej ilości brunatnic w momencie gdy zachciało mi się przesadzić kilka roślin.

Avatar użytkownika

walaxb01
Poznaje temat
 
Posty: 110
Dołączył: 02 lis 2017, 14:34

Ja bym poszedł trochę inną drogą. Woda nie jest miękka więc ca jest wysokie, idąc dalej no3 jak i po4 także mogą być wysokie ale K nie może być tak nisko...25mg/litr..
To moja propozycja.
Słuchając przedmówców i wybierając ich drogę do sukcesu poprzez obniżenie no3 i po4 i tak podnieś K przynajmniej do 15.
Sprawdź czy Twój doradca posiada zbiornik ,który Ci odpowiada...w innym przypadku uważaj na glony...
gazownik
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 946
Dołączył: 24 kwi 2010, 08:13

Tak niski Potas może blokować inne składniki. Rośliny są słabe więc glony szaleją.

Avatar użytkownika

Wojtekxxx9
Stały bywalec
 
Posty: 484
Dołączył: 26 sty 2017, 06:18

No więc tak.
NO3 nie jest tragiczne bywało że miałem dużo większe. Zostaw.
PO4 Moim zdaniem powinien być zachowany stosunek 1 do 10 czyli JA bym podniósł do 2,5ppm (zaraz zrobi się tu gówno burza ale trudno ja tak robiłem)
K bardzo mało tak jak proponują koledzy podnosimy do 20-25ppm
Fe wielka niewiadoma powinno być 0,5-0,8
Podmiany jak na razie bym sobie odpuścił bo co chwile zostaje zachwiana biologia innymi słowy nie grzebać za wile w zbiorniku dać działać przyrodzie i przede wszystkim nie grzebać w podłożu.
Woda lej zwykłą kranową duża twardość w niczym nie przeszkadza. Ślimaki będą zadowolone.
A właśnie ślimaki których wszyscy tak bardzo nienawidzą, a one są bardzo pożyteczne i przydatne, nawet zatoczki ja je wręcz uwielbiam za to jak ciężką robotę odwalają w zbiorniku, zjadają to czego inne zwierzaki nie jedzą. Zgniłe roślinki resztki jedzenia i wszystko to czego nie widzimy.
Kolejny etap to dużo roślin łodygowych które uwielbiają zjadać wszystko z wody.
Jak są jakieś pytania to pytać chętnie odpowiem.

Aha jak jest możliwość to poprosił bym o zdjęcie zbiornika może uda się coś jeszcze zauważyć.speed_k
Stały bywalec
 
Posty: 385
Dołączył: 27 mar 2010, 08:23

Nie podmieniaj wody przez filtr kuchenny bo wymieniasz Ca i Mg na szkodliwy dla roślin Na (sód). Podmiana kran, sprzątaj ile się da, potas w górę.

Avatar użytkownika

AkwaFarmer
Początkujący
 
Posty: 41
Dołączył: 12 paź 2018, 12:12

Jak masz twarda wodę to filtr ro rozwiąże wiele twoich problemów: akwarium, żelazko, nawilżacz powietrza itp bez kamienia. Lepszy zestaw zapewni wodę pitną i lepiej się opłaci niż dzbanki z biegiem czasu.
Nie znam się, więc się wypowiem.


Avatar użytkownika

zmijka85
Znający temat
 
Posty: 1360
Dołączył: 03 kwi 2016, 22:11
Miasto: Rzeszów

AkwaFarmer napisał(a):Nie podmieniaj wody przez filtr kuchenny bo wymieniasz Ca i Mg na szkodliwy dla roślin Na (sód). Podmiana kran, sprzątaj ile się da, potas w górę.
Masz na myśli dzbanek Brita czy jakieś bardziej zaawansowane rozwiązania ?AquaDragon
Poznaje temat
 
Posty: 106
Dołączył: 21 sie 2018, 10:48

Magiczny stosunek NPK ,tego się trzymaj,a pozbędziesz się glonów.G..... prawda,jak pojedziesz za bardzo z potasem to popali stożki wzrostu.Jeśli nawozisz solami,to potasu wystarczy tyle, ile jest podawane razem z azotem KNO3.Przerabiałem to i wiem co piszę.Na Spirogyre tylko i wyłącznie Femanga Algen Stopp!General.Dwókrotnie przedawkować zalecaną dawkę i po nitkach.Nic innego nie pomoże,żadne cuda ze zmiękczaniem wody,zmiany nawożenia,zaciemianie inne środki antyglonowe.Wszystko wypróbowałem,tylko femanga pomogła.HorDem62
Zainteresowany tematem
 
Posty: 270
Dołączył: 27 gru 2012, 12:49

HorDem62 napisał(a):Magiczny stosunek NPK ,tego się trzymaj,a pozbędziesz się glonów.G..... prawda,jak pojedziesz za bardzo z potasem to popali stożki wzrostu.Jeśli nawozisz solami,to potasu wystarczy tyle, ile jest podawane razem z azotem KNO3.Przerabiałem to i wiem co piszę.Na Spirogyre tylko i wyłącznie Femanga Algen Stopp!General.Dwókrotnie przedawkować zalecaną dawkę i po nitkach.Nic innego nie pomoże,żadne cuda ze zmiękczaniem wody,zmiany nawożenia,zaciemianie inne środki antyglonowe.Wszystko wypróbowałem,tylko femanga pomogła.
Jeśli uważasz, że wszyscy akwaryści, którzy mieli spirogyre pozbyli się jej tylko dlatego , że zastosowali femange to Jesteś w totalnym błędzie...
Jeśli pojedzie z potasem i zachowa stosunki to nic mu nie popali-poczytaj sobie wątek marlowe do jakiego potasu dochodził i nic się nie działo...
Potasu z K to może wystarczyć w przypadku sporej filtracji, specjalnego wkładu w filtrze pochłaniajacego azot i fosfor i minimalnej obsady.Nawożę solami i zawsze podaję dodatkowo K2SO4 ,które stanowi 40% całego podawanego K...
Sprawdź czy Twój doradca posiada zbiornik ,który Ci odpowiada...w innym przypadku uważaj na glony...
gazownik
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 946
Dołączył: 24 kwi 2010, 08:13

Kolego Gazownik zainfekuj baniak Spirogyrą i jeśli znajdziesz metodę pozbycia się tego paskudztwa w inny sposób niż chemią podziel się z nami.Tydzień pod kocem,Gh6,Kh3,zero mikro,aby nie było żelaza.Podmiany,30%,50%,zmiana oświetlenia,zmiany nawożenia itd itp.Spyrogyra przetrwa wszystko,w najciemniejszym rogu akwarium na dnie.Możesz ją wyciągać ręcznie,powyrywasz przy okazji rośliny,a i tak jej nie wyplenisz.Z tych preparatów na zdjęciu tylko Femanga jest skuteczna.
Załączniki
20181101_230150.jpgHorDem62
Zainteresowany tematem
 
Posty: 270
Dołączył: 27 gru 2012, 12:49

Na pewno to nie najlepszy przykład. Kiedyś wpadłem do koleżanki, miała małe akwarium, 3 szt jakiejś rybki i nitki które już pływały niczym rośliny wodne. Zapytałem czemu nie ma roślin, odpowiedziała, że tak jej sie podoba. Zapytałem czy te glony też się jej podobają, odpowiedziała, że niekoniecznie. Poczestowalem ja rogatkiem który szybko się rozrusl zastępując wszelkie glony i nitki również odeszły. Więc musiał pochłonąć coś czym się zywily. Testów nie było więc ciężko mi powiedzieć co w akwarium zaszło. Podłoże to był zwykły żwir więc glony mogły czerpać tylko ze słupa wody a zabrał im to rogatek.
Nie znam się, więc się wypowiem.


Avatar użytkownika

zmijka85
Znający temat
 
Posty: 1360
Dołączył: 03 kwi 2016, 22:11
Miasto: Rzeszów

Pytanie: czy była to Spirogyra?Rogatkiem miałem zapchane pół akwarium i cały był owinięty glonem.Spyrogyra swoimi potrzebami bardziej przypomina rośliny niż glony i szybciej rośliny padną niż sie ją wytępi.Tzw.zielona wata,bardzo uciążliwa,ale faktycznie jest do opanowania bez udziału trucizn.Stabilny zbiornik,właściwe nawożenie,odpowiednie oświetlenie,duża masa roślinna to podstawy aby glon się nie panoszył.W przypadku Spirogyry to nie zadziała ,bo to są odpowiednie warunki także dla niej.HorDem62
Zainteresowany tematem
 
Posty: 270
Dołączył: 27 gru 2012, 12:49

HorDem62 napisał(a):Pytanie: czy była to Spirogyra?Rogatkiem miałem zapchane pół akwarium i cały był owinięty glonem.Spyrogyra swoimi potrzebami bardziej przypomina rośliny niż glony i szybciej rośliny padną niż sie ją wytępi.Tzw.zielona wata,bardzo uciążliwa,ale faktycznie jest do opanowania bez udziału trucizn.Stabilny zbiornik,właściwe nawożenie,odpowiednie oświetlenie,duża masa roślinna to podstawy aby glon się nie panoszył.W przypadku Spirogyry to nie zadziała ,bo to są odpowiednie warunki także dla niej.
Miałem do czynienia z tym glonem i poradziłem sobie bez chemii. W innym przypadku nie zabierał bym głosu...
W naturze zapewne także występuje i nie uwierzę, że jest zwalczany chemią..
Jak zbiornik będzie miał jakiś problem to żadna chemia nie pomoże ...
Tutaj na forum trafiają się przypadki, że niektórzy mają większy zestaw antyglonów niż ten Twój a zwykla wata ich zabija...
Sprawdź czy Twój doradca posiada zbiornik ,który Ci odpowiada...w innym przypadku uważaj na glony...
gazownik
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 946
Dołączył: 24 kwi 2010, 08:13

Ja chyba miałam plage spirogyne. Przynajmniej tak mi się teraz wydaje. Zeszło bez chemii ale co się z tym glonem narobilam to moje... Wyrwalam wraz z nim dywany henia i nieraz inna roślina też wyszła przy mechanicznym wyciaganiu.

U mnie zadziałało :

Mniej światła,
Carbo,
Częste podmiany,
Nawożenie w płynie + kulki w podłodze,
I więcej roślin.

Nitki zaczęły się rozplywac. Nie mam pojęcia jakie miałam parametry wody bo nigdy nie sprawdzałam. Koledzy z forum dali radę! Dziękuję.natalia87
Początkujący
 
Posty: 36
Dołączył: 04 paź 2018, 21:25Powiązane tematy
 • Dziwny glon pomocy

  Czy ktoś pomoże mi rozszyfrować ten glon . Mam 7 lat akwarium ale czegoś takiego nigdy nie widziałem ani nie miałem tylko ten jeden glon mnie atakuje .... :cry:

  Wyświetlenia: 707 | Odpowiedzi: 15 czytaj więcej...

 • Pomocy...

  Witam. Od dłuższego czasu miałem problem z glonami chyba każdego rodzaju. Sytuacja zmusiła mnie do startu akwarium od nowa . Wymieniłem świetlówki, ceramikę i zeolit w filtrze oraz obecnie dodałem węg...

  Wyświetlenia: 710 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

 • Duży problem z glonem. Prośba o pomoc.

  Witajcie. Akwarium założone pół roku temu, a od 3 miesięcy walczę z glonem i nie mogę się go pozbyć. Podejrzewam, że to zielenice, ale nie mam 100% pewności. Glon wygląda jak galaretowa, śliska substa...

  Wyświetlenia: 1565 | Odpowiedzi: 31 czytaj więcej...

 • Co to za glony ? Jak to zwalczyć ? Pomocy !

  Tak jak w temacie chciałbym się dowiedzieć jak zwalczyć tego szkodnika ? I co to w ogóle jest ? Przez tę inwazje byłem zmuszony do restartu akwarium, mamy 3 dzień po restarcie a te parchy już się pano...

  Wyświetlenia: 603 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

 • Walka z glonami Pomocy

  Witam, posiadam zbiornik Fluval Rio 180 zasilanym co2. Nie mogę poradzić sobie z określeniem rodzajów glonów i sposobem ich zwalczania.

  Wyświetlenia: 3571 | Odpowiedzi: 94 czytaj więcej...
Serwis roslinyakwariowe.pl


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad 44 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się naszym doświadczeniem. zamów e-Magazyn na e-mail

Sklep internetowy

Wysyłkowy sklep akwarystyczny z
bogatą ofertą sprzętu i akscesoriów do
pielęgnacji akwarium.
idź do sklepu


Użytkownicy przeglądający ten dział: AleksanderK, radh i 47 gości