Jesteś tutaj: Serwis Forum Pielęgnacja Glony


Glony – moje spostrzeżeniaIdentyfikacja i walka z glonami i sinicami.
Skuteczne metody zapobiegania. + nowy temat
Krasnorosty – rosną przy braku CO2 (czyli wysokim pH), wysokiej twardości wody. Rozwojowi sprzyja duży ruch wody. Zauważalna jest równocześnie słaba kondycja roślin wzrost zahamowanie wzrostu. Nie obserwowałem wpływu ilości światła na krasnorosty.

Okrzemki – często pojawiają się przy świeżo założonych akwariach. Często obserwowałem inwazje tych glonów w starym zbiorniku, przy dużej ilości światła (nawet powyżej 1W/l). IMHO istotne znaczenie miało w tym przypadku wysokie stężenie związków azotu (NH3, grupy amidowe, amonowe), które pochodziły z rozpadu chelatów zawartych np. w Symfonii Złotej, czy Mikrolitu Fe (Intermag). Nadmierne nawożenie tymi preparatami powodowało, ze rośliny nie nadążały wykorzystywać tej formy azotu, przy w miarę dobrej kondycji roślin.

Zielenice – (w postaci łatwo usuwalnego pyłu osadzającego się na szybach) – według mnie sprzyjał temu niski poziom fosforanów. Zwiększone nazwożenie KH2PO4 spowodowało, że po ok. 2 tyg. pozbyłem się tych glonów. Jednocześnie w wodzie był bardzo wysoki poziom azotanów – pow 25 ppm. Kondycja roślin raczej dobra, ale słabe „bąblowanie”. Zakwit ten pojawiał mi się w akwa gdzie było duża ilość światła - powyżej 0,8 W/l.

Nitki – pojawiały mi się, gdy ilość światła wynosiła powyżej 0,6 W/l, przy słabym nawożeniu makroelementami ( zwłaszcza N,P,) i przy dużych dawkach mikro (w tym przypadku SZ). Jednocześnie obserwowałem słabe przyrosty roślin.

Sinice – tego paskudztwa jeszcze nie za bardzo nie rozgryzłem. Niemniej jednak, wydaje mi się, że gdy przesadziłem z fosforem to pojawiały się zakwity sinicowe (przy czym azot i cała reszta była ok.). Jednocześnie rośliny rosły w miarę dobrze. Sinice pojawiały się przy ilości światła od 0,4 W/l i powyżej 1W/l.


To są moje obserwacje poczynione w czasie 1,5 roku zabawy w akwa roślinne na dwóch zbiornikach 360 i 100 litrów, przy różnej kombinacji światła i nawozów. Eksperymentowałem na kranówie (Two około 17 stopni, Tww podobno 12-14).

Czy sądzicie, ze słuszne wnioski wyciągnąłem z tych kilku „kwitnących glonem” lekcji? ;)
Pozdr.
Tomekrybal
Zainteresowany tematem
 
Posty: 158
Dołączył: 14 sie 2003, 09:09
Miasto: Olsztyn

06 gru 2004, 19:45   (#2)  

Co do krasnorostów to jak najbardziej słuszne masz wnioski. One bardzo często pojawiają się wtedy gdy jest zbyt niski poziom CO2. Zwiększenie jego ilości bardzo często szybko rozwiązuje problem. Co do pozostałych glonów to IMHO sprawa nie jest taka prosta, ja np. miałem problemy z zielonym pyłem mimo wysokiego poziomu PO4.

Avatar użytkownika

Marcin Baranowski
Moderator
 
Posty: 944
Dołączył: 27 cze 2003, 12:13
Miasto: Białystok

rybal napisał(a):Krasnorosty – rosną przy braku CO2 (czyli wysokim pH), wysokiej twardości wody. Rozwojowi sprzyja duży ruch wody. Zauważalna jest równocześnie słaba kondycja roślin wzrost zahamowanie wzrostu. Nie obserwowałem wpływu ilości światła na krasnorosty.


Tak ale, rosna rowniez (pedzle) przy wysokiej zawartosci CO2
obserwowalem u siebe w miekkiej wodzie przy ph 6 wiec i dosc kwasnej.

rybal napisał(a):Nitki – pojawiały mi się, gdy ilość światła wynosiła powyżej 0,6 W/l, przy słabym nawożeniu makroelementami ( zwłaszcza N,P,) i przy dużych dawkach mikro (w tym przypadku SZ). Jednocześnie obserwowałem słabe przyrosty roślin.


Z tymi mam wlasnie niewielkie problemy, pokazaly sie po zwalczonym wykwicie sinic
i zachwianiu rownowagi w akwa. Na razie zwiekszylem udzial macro w polaczeniu z wiekszymi i czesciejszymi podmianami wody - wnioski wyciagne niebawem ;)
swiatla mam 0,84 W/l - akwa 300 netto

rybal napisał(a):Sinice – tego paskudztwa jeszcze nie za bardzo nie rozgryzłem. Niemniej jednak, wydaje mi się, że gdy przesadziłem z fosforem to pojawiały się zakwity sinicowe (przy czym azot i cała reszta była ok.). Jednocześnie rośliny rosły w miarę dobrze. Sinice pojawiały się przy ilości światła od 0,4 W/l i powyżej 1W/l.


Mialem podobna sytuacjei z fosforem, bo tez po jednorazowym wiekszym podaniu KH2PO4 doswiadczylem pieknej plagi sinic.
Jednak sa osoby utrzymujace wysokie PO4 i sinic nie maja.
Przychylam sie do teorii, ze bodzcem dla nich jest duza ilosc resztek organicznych w akwa, zarowno w postaci tzw. "syfu" jak i tego co rozpuszczone w wodzie
wraz z ogolnie żyzną wodą.

Pozdrawiam
WaldeuszWaldeusz
 

06 gru 2004, 21:55   (#4)  

Ja mam natomiast inny problem.
Chodzi niaprawdopodobiniej o glony lecz nie jestem pewien.
A mianowcie: mam akwarium 60 l oświetlenie 3 X 15 W ok. 4000 K. Gdy kiedyś używałem 2X15W rośliny rosły marnie jednak Rogatki sztywne Ceratopylum demersum wglądały bardzo dobrze. Po dołożeniu 1 świetlówki 15W na Rogatkach zaczęły się pojawiać białe nitki. Po pewnym czasie rośliny (tylko rogatki) zostały doszczętnie oplecione białą pajęczyną. Teraz z nowymi dzieje się podobnie. Czy nikt nie miał takich problemów, bo nie zauważyłem aby ktoś o podobnym przypadku wspominał. Przecież 45 W + folia odbł. to nie strasznie dużo na takie akwarium a rośliny zarosło dziadostwo. Dodam, że świeże liście kryptokoryn są brązowe, a nie zielone. Podobnie z bakopą. Rogatki jednak rosną dobrze tylko coś je zarasta, a tamte nie. Nawożę CO2. Parametry wody: pH ok. 7, tw. 14.
Czy ktoś mi coś poradzi ???

Bardzo proszę
Dziad BorowyDziad Borowy
 

06 gru 2004, 22:57   (#5)  

Dziad Borowy napisał(a):Ja mam natomiast inny problem.
Chodzi niaprawdopodobiniej o glony lecz nie jestem pewien.
***
Po dołożeniu 1 świetlówki 15W na Rogatkach zaczęły się pojawiać białe nitki. Po pewnym czasie rośliny (tylko rogatki) zostały doszczętnie oplecione białą pajęczyną.
Czy ktoś mi coś poradzi ???


Raczej nie;) za malo danych, a nic nie piszesz np. o nawozeniu,
ale pobuszuj troche po forum - moze sam znajdziesz odpowiedz :)
Proponuje chocby jeden z watkow http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/viewtopic.php?t=9518

Pozdrawiam
WaldeuszWaldeusz
 

07 gru 2004, 09:53   (#6)  

Nawoziłem nawozem Tetry PlantaMin ale od pewnego czasu tego nie robię ( od czasu pojawienia się glonów ). Innych wartości nie mierzę, ale to są glony białe jak pajęczyna a nie zielone.
Nikt o tym nie słyszał?
Dziad BorowyDziad Borowy
 

07 gru 2004, 10:44   (#7)  

Te glony to prawdopodobnie jakis krasnorost np z rodzaju Compsopogon- pojawiaja sie wlasnie przy silnym swietle i niedoborach makro i mikro. Nieraz sa potworna plaga. Wznow nawozenie :!: Jest to jeden z mitow, ze gdy pojawiaja sie glony, to trzeba zaprzestac nawozenia. Ponadto trzeba maxymalnie duzo usuwac ich recznie i zdwoic podmiany wody.
Pozdrawiam
Grzegorz Guzik- Kraków

Avatar użytkownika

Grzegorz Guzik
Znający temat
 
Posty: 1953
Dołączył: 30 cze 2003, 21:53
Miasto: Kraków

07 gru 2004, 10:44   (#8)  

Dziad Borowy napisał(a): to są glony białe jak pajęczyna a nie zielone.
Nikt o tym nie słyszał?

Witam
Glon Compsopogon.
http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/vi ... ompsopogon
Pozdrawiam
Jacek Pawłowski


Avatar użytkownika

Jacek Pawłowski
Znający temat
 
Posty: 1599
Dołączył: 28 cze 2003, 11:03

07 gru 2004, 11:15   (#9)  

To ja mam tą Saletrę KNO3 do akwarium sypać ???
Mogę to zrobić w każdej chwili do mam w szafce kilka paczek. Robię sobie czasem takie wulkaniki czy bączki he he he :wink:Dziad Borowy
 

Waldeusz napisał(a):Mialem podobna sytuacjei z fosforem, bo tez po jednorazowym wiekszym podaniu KH2PO4 doswiadczylem pieknej plagi sinic.
Jednak sa osoby utrzymujace wysokie PO4 i sinic nie maja.
Przychylam sie do teorii, ze bodzcem dla nich jest duza ilosc resztek organicznych w akwa, zarowno w postaci tzw. "syfu" jak i tego co rozpuszczone w wodzie
wraz z ogolnie żyzną wodą.

Pozdrawiam
Waldeusz


Po konsultacjach kilkoma akwarystami w pracy doszliśmy do bardzo podobnych wniosków. Zalegające resztki pokarmowe w znacznym stopniu sprzyjają pladze sinic, zwłaszcza przy intensywnym karmieniu pokarmami wysokobiałkowymi (większość z nas karmi pełnowartościowymi granulatami dla ryb - głównie startery pstrągowe). Bardzo często pierwsze objawy ataków sinicowych pojawiają się na mchu wodnym, który lubi wyłapywać osad. Nie docenia się tez wpływu źle preparowanych korzeni, które wzbogacają wodę i stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii, co w konsekwencji pobudza rozrost zielonej galaretki. Czyli, dbajmy o czystość!
Keep tidy your tanks!
Pozdr.
Tomek

Byc może dlatego, T.Amano dba o wskaźnik ChZT - było o tym troche w tym wątkurybal
Zainteresowany tematem
 
Posty: 158
Dołączył: 14 sie 2003, 09:09
Miasto: Olsztyn

22 gru 2004, 12:14   (#11)  

Taaa.. Z tym COD czyli Chemicznym Zapotrzebowaniem na Tlen musi byc cos na rzeczy- zauwazylem, ze jesli w zbiorniku zalegaja np gnijace resztki roslin (czego praktycznie sie nie da uniknac), to pojawiaja sie nitki- czesto zamulony mech lubi porosnac nitkami, a jak sie go odkurzy, to nitki gina.
Swoja droga jak sie ma COD do ilosci substancji typu martwe liscie, odchody itd., i wciaz mnie nurtuje ten wskaznik 4ppm COD jako wartosc krytyczna u pana Amano :?:
Pozdrawiam
Grzegorz Guzik- Kraków

Avatar użytkownika

Grzegorz Guzik
Znający temat
 
Posty: 1953
Dołączył: 30 cze 2003, 21:53
Miasto: Kraków

22 gru 2004, 12:28   (#12)  

Grzegorz Guzik napisał(a):Taaa..
Swoja droga jak sie ma COD do ilosci substancji typu martwe liscie, odchody itd., i wciaz mnie nurtuje ten wskaznik 4ppm COD jako wartosc krytyczna u pana Amano :?:


Taa .... nie kce mi sie juz pisac, ale moje bolaczki na powyzszy temat zawarlem tutaj
http://www.dami-rz.pl/~woczko/restart.htm

Przy okazji - Zdrowych Spokojnych Świat

Pozdrawiam
WaldeuszWaldeusz
 Powiązane tematy
 • Glony nitkowe

  Podejrzewam że już różnego rodzaju nitki były omawiane przy tego typu problemach akwarium ma przeszło 3 miesiące na aktywnym podłożu tropiki ale nawozy leje easy lifea nitki właściwie są od początku. ...

  Wyświetlenia: 474 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

 • Jak mam zwalczyć te glony?

  IMG_0001.JPG IMG_0001.JPG Baniak 130l Oświetlenie 2belki led aquarel 16w sunny, filtr kubełkowy eheim clasic 350

  Wyświetlenia: 736 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

 • Co to za glony?

  Co to za glon? Proszę o pomoc w jego identyfikacji. Czy mógł powstać w wyniku słońca? Akwarium mam niestety nasłonecznione (pokoj jest od strony poludniowo-zachodniej), ale od kilku dni zasłoniłem rol...

  Wyświetlenia: 320 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

 • Moje obserwacje:Tropical ALGIN Pond, alternatywa dla Femangi

  Witam... Iż jako, w moim dojrzewającym akwarium od paru tygodni, panoszą się nitki zielone, takie paskudne nie dające się nawinąć na patyczek :) postanowiłem więc zacząć z nimi walczyć jakimiś środkam...

  Wyświetlenia: 54476 | Odpowiedzi: 259 czytaj więcej...

 • Narośl na korzeniu , glony i ospa

  Przepraszam z góry za mało szczegółowe informacje. Nie jestem w stanie podać więcej informacji niż te 'organoleptyczne'. Określę moje problemy w punktach: 1. Mam narośl na korzeniach, wygląda na ple...

  Wyświetlenia: 809 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

 

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 400 gatunków i odmian roślin. Ponad 10 000 produktów z wysyłką w 24 godziny lub
odbiorem osobistym w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).)
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 22 gości

Copyright © 2001-2019 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.