Limnophila sessiliflora (Limnofila bezszypułkowa)

Rodzina Scrophulariaceae
Występowanie Azja Pd-Wsch.
Wysokość 15-40 cm
Szerokość 4-7 cm
Wymagania świetlne przeciętne-wysokie
Temperatura 22-26oC
Twardość wody miękka-twarda
pH wody kwaśna-obojętna
Uprawa łatwa
Limnophila sessiliflora (Limnofila bezszypułkowa)

Limnophila sessiliflora jest szybko rosnącą rośliną z pięknymi jasno zielonymi liśćmi, które bardzo przypominają liście popularnej Cabomby. W porównaniu z Cabombą, Limnophila sessiliflora nie wymaga tak dużej ilości światła, dlatego może zastąpić Cabombe w sytuacjach, gdy ta wymagająca dużej ilości światła rośłina nie rośnie zbyt dobrze. Limnophila sessiliflora jako szybko rosnąca roślina, wykorzystuje duże ilości azotanów i fosforanów. Można ją rozmnożyć przez odcięcie górnych partii i zasadzenie ich w podłożu - wtedy Limnophila tworzy więcej odrostów, dzięki czemu staje się gęstsza i wzrasta jej dekoracyjność (choć czasami nowe odrosty mają tendencję do płożenia się po podłożu). Limnophila znaczy "przyjaciel bagna" i w naturze Limnophila sessiliflora rośnie w płytkich wodach jeziornych, wzdłuż strumieni i wałów rzecznych

Opis: Tropica Tłumaczenie: Piotr Baszucki


Limnofile są roślinami błotnymi, które jednak dobrze znoszą ciągłe zanurzenie. Ze względu na swą żywą jasnozieloną barwę i efektowne, delikatnie powycinane liście podwodne zdobyły sobie uznanie jako rośliny akwariowe. W uprawie akwariowej nie znoszą zbyt silnego ruchu wody oraz osadzania się mułu i glonów na liściach.

Rozmnażanie limnofil wymaga więcej staranności niż w przypadku innych roślin długołodygowych. Najlepiej rozmnażać je przez młode rośliny wytwarzane od czasu do czasu na rozłogach. Możliwe jest także rozmnażanie przez sadzonki, ale te nie zawsze łatwo się ukorzeniają. Najlepiej dzielić roślinę wtedy, gdy z łodygi wyrastają już korzenie. Jeżeli dzielimy pęd bez korzeni, to należy ciąć go za pomocą żyletki, aby nie powodować jego zgniecenia.

Największą z uprawianych w akwariach limnofil jest pochodząca z Indii i Cejlonu limnofila wodna (Limnophila aąuatica), nazywana przez akwarystów "lisim ogonem". Jej liście podwodne sięgają 5-6 cm długości, osadzone są na dość grubej łodydze, dochodzącej do około 80 cm długości, a czasem nawet dłuższej. Gatunek ten nadaje się do większych akwariów, w których pięknie wygląda, tworząc tło dla innych, niższych roślin o ciemnozielonej lub brązowej barwie i dużych liściach. Limnofila wodna jest rośliną światłolubną, wymagającą silnego oświetlenia przez co najmniej 12 godzin na dobę. W warunkach "krótkiego" dnia wyrasta ponad powierzchnię wody, gdzie tworzy liście o zupełnie innym kształcie. Nie należy do tego dopuścić i ewentualnie trzeba skracać pędy.

Do domowych warunków nadają się też trzy inne mniejsze gatunki limnofil: limnofila bezszypułkowa (Limnophila sessiliflord), limnofila zmiennolistna (L. heterophylld) i limnofila indyjska (L. indica). Rozróżnianie ich na podstawie okazów uprawianych pod wodą jest prawie niemożliwe, gdyż ich wygląd zależy w dużym stopniu od warunków uprawy. Są one wyraźnie mniejsze od limnofilii wodnej. Choć są również dość światłolubne, to jednak nie reagują tak silnie na długość dnia i natężenie oświetlenia, jak ich większa kuzynka. Czyni to ich uprawę łatwiejszą.

Opis: prof. Stefan Kornobis "Podwodny ogród"

Komentarze na forum