Lista artykułów

Paletki w akwarium roślinnym

Postanowiłem rozwinąć temat dyskowców w akwariach roślinnych i mam nadzieje ze wielu z Was będzie zainteresowanych tym tematem tym bardziej ze coraz więcej akwarystów chce wykorzystać dyski w swoich akwariach, jednak ilość opowieści krążących o tych pięknych rybach skutecznie ich odstrasza. Hodowla tych ryb to moje hobby od ponad 12 lat, rozmnażanie tych ryb to uwieńczenie hodowlanych starań, przyjemność i duża satysfakcja. Od paru lat akwaria roślinne podbijają cały świat, każdy marzy o swoim małym zielonym oczku do innego świata, zastanawiamy się jaki gatunek ryb będzie odpowiedni. Wybieramy małe gatunki bo są gwarantem utrzymania czystości,
nie są tak wymagające, żyją w niższych temperaturach itp....Przyjrzyjmy się zatem paletka czy to co o nich słyszeliście to prawda, czy legendy i mity można obalić. Moje doświadczenia hodowlane nie odstają bardzo od tematów związanych z utrzymaniem tych ryb w połączeniu z roślinami, od dłuższego już czasu sledze ten serwis i dzięki temu zaraziłem się akwarystyka roślinną, a jakie ryby miałem w niej wykorzystać jak nie moje ulubione, mam nadzieje ze moje spostrzeżenia pomogą i ze wielu z Was dołączy do dyskusji ze swoimi doświadczeniami, bo nie ma jak piękny baniaczek z pięknymi rybami.

Prawda i Mity o dyskowcach:

Temperatura:

Wielu z Was na pewno słyszało i czytało jak wysoka temperatura jest potrzebna do utrzymania tych ryb, powstaje problem czy rośliny to wytrzymają?
Faktem jest tylko to ze dyski potrzebują wyższej temp wody w 2 przypadkach, podczas leczenia i podczas tarła, co do tego pierwszego może ona dojść nawet do 38*, w drugim przypadku najlepsza temperatura do tarła jest 29* w wyższej duża część ikry ginie w niższej spowalnia się proces rozwoju co w dużej mierze prowadzi do obumierania. Jak sami widzicie poza tymi dwoma przypadkami nie ma potrzeby stosowania wysokich temperatur a utrzymanie 26* do 28* jest wystarczające, nawet 25* nie powoduje stresu u ryb jeżeli nie spada poniżej lub nie jest szybko podnoszona i obniżana. Trzeba mieć to na uwadze przy podmianach wody by te nie powodowały znaczących różnic, podmiany na chłodniejszą wodę są tez przy stymulacji ryb do tarła ale powinna być to różnica do 3-5*. Tak wiec utrzymanie dysków i roślin przy 26* - 28* nie obciąża ani jednych ani drugich, większość gatunków wymaga właśnie takiej temperatury.

Twardość wody:

Sprawa chyba prosta.. rośliny i dyski dobrze czuja się w miękkiej wodzie, a chwilowa zmiana twardości na wyższą nie przynosi ubocznych efektów jeżeli odbywa się to stopniowo, młode dyski można z powodzeniem trzymać w wodzie kranowej jeżeli jej parametry są stabilne i przy podmianach nie różnią się bardzo od siebie.

PH wody:

Podobnie jak twardość, utrzymywana na obojętnym 7.0 lub niższym poziomie jest dobra dla jednych i drugich wiec i w tym wypadku hodowla dysków w akwarium roślinnym nie jest problemem. Zakwaszanie wody przez podawanie Co2 ma pozytywny wpływ na roślinny, jak i na zachowanie ryb które w niższych wartościach Ph czuja się świetnie i wykazują zainteresowanie tarłem.

Przemiana materii - metabolizm:

Panuje powszechna opinia o dużym metabolizmie tych ryb a co za tym idzie trudnością w utrzymaniu prawidłowych parametrów wody i czystości.
Faktem jest ze dyskowce są dużymi rybami i ich metabolizm jest znacznie większy od neona inessa, jednak problemy z tym związane występują raczej z błędów żywieniowych, wielu akwarystów uważa ze podając więcej pokarmu szczególnie w postaci zwierzęcej, doprowadza do szybkiego wzrostu tych ryb, słyszałem nawet opinie ze ryby powinny mieć cały czas wypukle "brzuszki" bo w innym przypadku świadczy to o ich chorobie. Faktem jest ze częste karmienie powoduje szybszy wzrost ale ryby takie nie dożywają najczęściej spokojnej starości lub cały czas dręczone są pasmem chorób. Podawanie urozmaiconej diety pokarmów suszonych często a w bardzo małych ilościach wywoła ten sam efekt a nasi podopieczni będą cieszyć się zdrowiem, ich przemiana materii nie będzie znacząco wpływać na jakość wody, Jeżeli decydujemy się na dyskowce, to ich ilość w akwarium roślinnym powinna być przemyślana, przesada tak jak we wszystkim powodować będzie problemy. Tempo wzrostu będzie takie samo. Jako ciekawostkę napisze Wam ze można trzymać wiele tych ryb w niezbyt dużym akwarium i podmieniać 80% co drugi dzień i mieć większy wzrost tych ryb niż w przypadku paru osobników trzymanych w dużym akwarium ale bez podmian...dlaczego?

Ryby przez swoja skórę wydzielają śluz który utrzymuje się w wodzie, bez podmian wody śluzu jest coraz więcej, śluz ten jest tez informacja, swoista "telepatia" dla ryb ze gdy jest go dużo oznacza to ze ryb w zbiorniku tez jest coraz wiece a co za tym idzie miejsca coraz mniej, ryby automatycznie przestają rosnąć tak jak by bały się ze zabraknie im miejsca, to samo dotyczy rozmnażania które w tym czasie jest całkowicie zablokowane. Podmieniając często wodę zabieramy śluz z wody, oszukując tym naturę i sprawiając ze rybie przez dostęp do świeżej wody wydaje się ze ma nieograniczone warunki życiowe a co za tym idzie jej tempo wzrostu nie zostaje ograniczone, Może to i śmieszne ale prawdziwe. dzięki uprzejmości kolegi Addicted link do tej ciekawostki http://zetbe.pl/inhibit.htm

Choroby - stosowanie leków a kondycja roślin:

Powszechna opinia o wrażliwości tych ryb i o ich częstym zapadaniu na choroby co może powodować częste podawanie lekarstw, mających zły wpływ na roślinny jest błędem. Dyskowce to bardzo odporne ryby, jeżeli podajemy im 80% suchych pokarmów, i kontrolujemy miejsce pochodzenia zwierzęcych nie grozi nam praktycznie nic, przynajmniej nie więcej niż u innych gatunków, większość chorób tych ryb leczy się podnosząc sama temperaturę do wysokiego progu i może się to odbywać poza akwarium (szpital) co nie będzie miało żadnego wpływu na rośliny. długofalowe przekarmianie tych ryb wywołuje wrażenie ze są one chore, niestety ich układ pokarmowy w 90% jest odpowiedzialny za większość chorób. Prostym zabiegiem u przeciążonych ryb jest podanie do wody sody oczyszczonej, ta operacje tez można przeprowadzić poza akwarium czyli bez szkody dla roślin, Stosowanie antybiotyków tez już chyba nie jest czymś nowym bo używa się ich zarówno w leczeniu ryb jak i do walki z glonami. Jednak odradzam stosownie jakichkolwiek jeżeli chcemy rozmnożyć te ryby.

Dyskowce a oświetlenie akwarium roślinnego:

Opinia o paletkach świadcząca o ich " światłowstręcie " jest mocno przesadzona. Owszem można odnieść wrażenie, szczególnie po zakupie nowych ryb ze mocne oświetlenie akwarium roślinnego to sytuacja dla nich stresująca ( chowanie się w katach akwarium) i ze nie przepadają one za mocnym natężeniem światła. Wiążę się to z tym ze prawie 100% osobników pochodzi z akwariów hodowlanych, gdzie oświetlenie jest znikome, bo i po co ma być silne skoro akwaria rozrodcze i akwaria do podchowu młodych to zbiorniki sterylne, bez podłoża roślin itp. Dla naszych nowych podopiecznych jest to chwilowy szok, tak samo jak to ze pierwszy raz w życiu widza żywe rośliny. Jest to jednak sytuacja przejściowa, i po paru dniach ryby oswajają się z nowym otoczeniem, w skrajnych przypadkach nie zmniejszając natężenia światła bo przecież zależy nam na roślinach, można położyć parę roślin pływających na powierzchnie wody, da to poczucie bezpieczeństwa a po pewnym czasie stopniowo je usunąć. Po tych zabiegach dyskowce nie wykazują żadnych dziwnych zachowań związanych z światłem, i to ze w akwarium roślinnym jest dużo jaśniej niż w hodowlanym zdaje się nie mieć dla nich żadnego znaczenia.

Rozmnażanie w akwarium roślinnym:

Rozmnażanie tych ryb to uwieńczenie starań hodowcy, przez wielu uważane za bardzo trudne i wręcz niewykonalne. Pierwsze ryby przywiezione z naturalnych środowisk trafiały do naszych akwariów bardzo rzadko, cena i dostęp do nich w handlu były to czynniki nie do przebicia. Jednak po upływie lat hodowla tych pięknych ryb nabrała rozmachu. Co chwile powstają nowe odmiany, a nawet kształty jak odmiana dysków wysokich Altum Flora, trwa wyścig kto, kiedy i gdzie stworzy nowa odmianę, ma to swoje plusy- bo odmiany staja się bardziej odporne i przyzwyczajone do warunków panujących w naszych zbiornikach i teraz zachowują się prawie jak pawie oczka,
minus to to ze nie wiele maja wspólnego z odmianami dzikimi. Tracą instynkt opieki nad młodymi, a na 10 samców tak naprawdę tylko 2 są produktywne, reszta albo nigdy nie będzie miała potomstwa albo będzie ono zlej jakości.

Utrata instynktu powoduje ze mało słyszy się o sukcesach hodowlanych w akwariach roślinnych. Dlaczego?.....pary trzymane w dużych roślinnych akwariach nie są w stanie tak jak ich dzikie formy przejąć młodych na siebie, lub jest to bardzo rzadkie. Zbiorniki rozrodcze to przeważnie 80L i przez to właśnie ryby straciły instynkt wyłapywania młodych i wrzucania ich na siebie, no bo przecież w małym akwarium to praktycznie dzieje się samo. W większych akwariach w dodatku mocno obsadzonych roślinami rodzice nie bardzo wiedza jak się zachować, i jak utrzymać młode przy sobie. Utrzymanie właściwych parametrów wody, mocne zakwaszenie jak i wyższa temperatura jak i problem dokarmiania pływającego narybku w akwarium roślinnym to tez duże wyzwanie. Owszem są sporadyczne przypadki odchowu młodych w akwarium roślinnym ale to raczej przypadek i dużo szczęścia, a i ilość młodych w takich warunkach tez pozostawia dużo do życzenia. Co nie zmienia faktu ze jest to ogromna satysfakcja.
 
Mam nadzieje ze nie zanudziłem i ze większość z tych którzy już są lub maja zamiar być posiadaczami pięknego roślinnego akwarium z paletkami przyłączy się do dyskusji i podzielicie się swoimi uwagami na temat dyskowców w akwarium roślinnym.

Komentarze na forum

REKLAMA
Lampa Chihiros do akwarium

Przeczytaj także
Polish Biotope Contest 2019
Polish Biotope Contest 2019
Pierwszy tak duży w Polsce, dwuetapowy konkurs biotopowy, którego finał odbędzie się podczas targów PET-FAIR w Łodzi. Zapraszamy do udział...
Dyskowce - wykład Andrzeja Nowickiego
Dyskowce - wykład Andrzeja Nowickiego
Zapraszamy do obejrzenia wykładu Andrzeja Nowickiego - znanego hodowcy dyskowców. Być może i Ty zapragniesz posiadać te piękne i...
Rośliny do akwarium z dyskowcami
Rośliny do akwarium z dyskowcami
Przygotowaliśmy dla Was listę roślin nadających się do trzymania w akwarium dla dyskowców. Większość z nich dobrze toleruje niskie...
Konkurs BADC 2017 - galeria zdjęć
Konkurs BADC 2017 - galeria zdjęć
Organizatorzy konkursu Biotope Aquarium Design Contest 2017 - czyli rywalizacji o miano najładniejszego akwarium biotopowego opublikowali na...
Magazyn akwarium nr 264
Magazyn akwarium nr 264
Już niebawem lipcowo-sierpniowy numer Magazynu Akwarium. Znajdziecie w nim artykuł poświęcony roślinom do nano-akwariów, informacje nt...
Pokarmy i mrożonki DiscusFood
Pokarmy i mrożonki DiscusFood
Chcielibyśmy polecić Wam mrożonki DiscusFood - przygotowaliśmy dla Was krótki film prezentujący jak chętnie ryby sięgają po pokarm...
Z wizytą w hodowli dyskowców Andrzeja Nowickiego
Z wizytą w hodowli dyskowców Andrzeja Nowickiego
Zapraszamy do obejrzenia materiału, przygotowanego przez Kamila z kanału InTravel, prezentującego hodowlę paletek Andrzeja Nowickiego......
Pokarmy i preparaty DiscusFood
Pokarmy i preparaty DiscusFood
Do oferty sklepu dołączyły produkty niemieckiej marki DiscusFood przeznaczone dla hodowców dyskowców i nie tylko. Wśród...
240l - Discus Enclave - Rafał Klocek
240l - Discus Enclave - Rafał Klocek
Zapraszamy do obejrzenia kolejnego akwarium roślinnego z dyskowcami. Zbiornik o wymiarach 120x40x50cm został założony na podłożu H.E.L.P. W...
Budowa akwarium 1200l w ścianie
Budowa akwarium 1200l w ścianie
W planach budowa akwarium ze szkła OptiWhite o pojemności 1200 litrow i wymiarach 220x80x65cm miedzy salonem a kuchnia w miejscu starego...
Wystawa Dyskowców w Palmiarni w Gliwicach
Wystawa Dyskowców w Palmiarni w Gliwicach
W dniach 13-28 lutego 2016 w gliwickiej palmiarni odbędzie się Wystawa Dyskowców. Gorąco zapraszamy wszystkich miłośników tych...
Skalary w akwarium roślinnym
Skalary w akwarium roślinnym
Skalary to jednej z najpiękniejszych i najbardziej dostojnych ryb akwariowych - często jednak spotykamy się ze złym doborem ryb do pojemności...
Zobacz inspiracje
240L - Warzywnik - Woszu240L - Warzywnik - Woszu
Akwarium holenderskie z obsadą dyskowców, o wymiarach 120x50x40cm na Amazonii NEW prowadzone metodą Estimate Index. Jak na akwarium...
504l - Bohen22504l - Bohen22
Akwarium z dyskowcami o wymiarach 120x60x70cm z gęstą obsadą roślinną i nawożeniem CO2 z reaktorem przepływowym... Akwarium z dyskowcami...
Forum dyskusyjne

Transport Skalarów
14.07.2024, 11:08 przez piotreksliwa11

Mordercze Red Cherry
10.07.2024, 22:14 przez Matrial

Reakcja ryb na czosnek
06.07.2024, 12:27 przez jacekp1

Rybki pod filtrem
03.07.2024, 19:24 przez jacekp1

Krewetki zdychają
26.06.2024, 06:55 przez BATERIA


Baza wiedzy akwarystycznej


 
 Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży akwarystycznej.

 
Zapraszamy na Forum Dyskusyjne

Sklep akwarystyczny

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin.
Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do odbioru osobistego w Krakowie.
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5

Czytaj więcej o odbiorze osobistym

 
Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.
           


 
Facebook Login