- Piotr Baszucki

Restart akwarium na podłożu granulowanym
Podłoże granulowane, które posiadamy w akwariach wcale nie musi być zmieniane na nowe przy zmianie aranżacji. Zapraszamy do zapoznania się z trikami, które można zastosować aby wykorzystać ponownie już posiadany granulat.
Stare podłoże w akwarium
Jeśli nasz granulat jest już w akwarium kilka lat - granulki mogły już ulec zgnieceniu, rozpuszczeniu i są dosyć plastyczne. Dlatego pierwszym krokiem jaki powinniśmy wykonać przy restarcie jest wyciągnięcie z akwarium wszystkich akcesoriów technicznych, następnie musimy usunąć z akwarium rośliny celem ich przesadzenia, odświeżenia lub usunięcia - jeśli nie pasują do naszej nowej aranżacji.
W zależności od tego czy posiadamy rośliny o mocnym systemie korzeniowym, które zdołały już spenetrować podłoże, czy łodygowce o krótkich korzeniach - podejmujemy decyzję o usunięciu podłoża ze zbiornika lub pozostawieniu go z przeprowadzeniem dodtkowych zabiegów.
Jeśli pozostawiamy podłoże
Jeśli w naszych akwariach dominowały rośliny łodygowe, takie jak Rotala green, Limnophila sessiliflora czy Didiplis diandra, czy trawnikowe takie jak Hemianthus callitrichoides, Glossostigma elatinoides, Micranthemum monte carlo - możemy usunąc je z akwarium bez większej ingerencji w podłoże.
Po usunięciu roślin ze zbiornika formujemy podłoże według naszych upodobań pod kątem nowej aranżacji (góry, miejsce na plażę itp.). Następnie zalewamy delikatnie podłoże wodą do 1/2 wysokości akwarium a następnie ostrożnie ściągamy wierzchnią warstwę osadów za pomocą odmulacza (którym operujemy wyłącznie po powierzchni podłoża). W zależności od stopnia zamulenia (i wieku naszego podłoża) powtarzamy czynność aż do uzyskania zadowalającego efektu.
W tak przygotowanym podłożu umieszczamy na dnie kapsułki nawozowe w odległości 5-7cm, które pozwolą zasilić dno w substancje niezbędne do wzrostu roślin - nawet w przypadku gdy nasze wieloletnie podłoże jest już jałowe i straciło część swoich właściwości absorbcji pierwiastków z wody.
Ładowanie...
Tak przygotowane podłoże korzystnie jest przysypać warstwą świeżego granulatu - najlepiej w wersji drobnej (powder), wystarczy wtedy jedynie małe opakowanie.
Następnie sadzimy rośliny i ostrożnie zalewamy akwarium wodą - dobrze jest nalewać ją cienkim wężem na zgniecioną folię umieszczoną wewnątrz akwarium.
Jeśli wyciągamy podłoże z akwarium
Jeśli przenosimy akwarium na odległość lub posiadamy w akwarium rośliny typowo błotne o rozbudowanym systemie korzeniowym takie jak gatunki z rodzaju Echinodorus, Cryptocoryne lub Ludwigia - w celu ich usunięcia najlepiej jest wyciągnąć stare podłoże z akwarium. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że w podłożu nie pozostaną stare fragmenty korzeni, które gnijąc będą wpływały niekorzystnie na zdrowie korzeni nowych roślin oraz florę bakteryjną zamieszkującą podłoże.
Uwaga: granulatu wyjętego z akwarium nie płuczemy przed ponownym umieszczeniem w akwarium!
Po usunięciu wszystkich roślin i wyciągnięciu podłoża - umieszczamy na dnie akwarium substrat nawozowy. Pozwoli on na nowo zasilić stare i jałowe podłoże w związki odżywcze dla roślin. Następnie warstwę substratu przykrywamy wyjętym wcześniej granulatem, odrzucając najbardziej stwardniałą lub rozkruszoną partię. Formujemy podłoże pod kątem naszej nowej aranżacji i przysypujemy je warstwą świeżego granulatu w wersji Powder (drobnej).
Następnie nawilżamy całość wodą i przystępujemy do sadzenia roślin.
Ładowanie...
{PAGINATION} {PAGE_NUMBER}
Komentarze (15)
Dodaj komentarz
Pokaż komentarze Przejdź do wątku na forum