Lista artykułów


Nawożenie podłoża - pałeczki osmocote

Nawozy ogrodnicze do akwarium

Skoro w akwarium używamy nawozów rolniczych w postaci soli, to dlaczego nie skorzystać z tego, co wykorzystujemy w domu?
 
Ze względu na duża ilość pytań postanowiłem przygotować artykuł, w którym opiszę pałeczki nawozowe używane w naszych domach, a z powodzeniem wykorzystane w moim akwarium.
 
Każdy z Nas ma kwiaty doniczkowe, a wiadomo, że te również trzeba czymś nawozić, aby cieszyć się ładnym i zdrowym wyglądem naszych roślin. Tu z pomocą przychodzą pałeczki nawozowe, które wtyka się pod roślinę. Tak samo odbywa się to w akwarium, zasilamy podłoże, skąd rośliny, poprzez system korzeniowy, czerpią składniki odżywcze.

Pałeczki nawozowe

Pałeczki bez problemu można kupić w każdym markecie - odpowiedni dział.

Używałem dwóch firm - "Zielony dom" oraz "Substral" - akurat tylko te były dostępne w moim mieście. Myślę, że bez problemu można używać nawozów innych firm, które nieznacznie różnią składem oraz proporcjami.

Przykładowy skład

  • Nawóz WE NPK 10-6-8 (2) + mikroelementy
  • Azot (N) całkowity 10,7%,
  • Pięciotlenek fosforu (P2O5) 6,4%,
  • Tlenek potasu (K2O) 8,6%,
  • Tlenek magnezu (MgO) 2,4%"

Sposób dozowania

Podłoże: żwirek kwarcowy 1-3 mm, dawkowanie na przykładzie Eleocharis parvula.
 
Pałeczka jest długości pudełka zapałek, ja dzieliłem ją na trzy/cztery części - potrzebne będą mocne nożyczki (opcja dla kobiet ;) )
 
Gęstość i głębokość rozmieszczenia jest uzależniona od rodzaju roślin - w  wypadku trawnika co 4-5 cm, a głębokość to około 3 cm. Odległość i głębokość aplikacji nawozu można zwiększyć w wypadku innych roślin. Pałeczki najlepiej uzupełniać podczas podmiany wody. Wg. moich obserwacji zasilają podłoże przez około dwa miesiące
 

Ryzyko wystąpienia glonów

W okresie, kiedy były stosowane pałeczki, jednocześnie stosowałem również nawozy podawane do słupa wody ( sole, mikro + makro ), aldehyd glutarowy, CO2.
 
Glony były w normie, a jeśli już to kilka zielonych kropek na szybach, czy liściach anubiasa ;) Plagi nigdy nie było. Zasługą takiego stanu była też duża masa roślinna. Uważam, że warto zastosować nawóz też punktowo, pod rośliny "chimeryczne", które nie mogły wyłapać któregoś ze składników z wody.
 
Nawożenie tym alternatywnym nawozem, nie różni się znacząco od preparatów pod-żwirowych marek typowo akwarystycznych. Pamiętajmy, że jest to dodatkowy sposób na nawożenie. Na piękny i zdrowy wygląd naszych roślin wpływa tez wiele innych czynników, o których powinniśmy pamiętać.
 

Galeria zdjęć

Na podstawie Ludwigii Repens oraz Rotali Macrandra - miałem problem z karłowaceniem stożków wzrostu oraz wybarwieniem ich na czerwono - efekty widać na zdjęciu.
 
Poniżej zdjęcia moich zbiorników wspomaganych w/w nawozem:

ss1
s2
s3
s4

Zobacz także

Ładowanie...Komentarze do materiału na forum dyskusyjnym


Pokaż komentarze (298)    Przejdź do wątku na forum


Przeczytaj także

Nowe opakowania preparatów Tetra z linii PlantCare
Nowe opakowania preparatów Tetra z linii PlantCare
Zapraszamy do zapoznania się z nową szatą graficzną preparatów i podłoży Tetra dedykowanych roślinom akwariowym. Co o nich sądzicie...
Nowe opakowania substratu JBL Aquabasis
Nowe opakowania substratu JBL Aquabasis
Firma JBL zmieniła szatę graficzną opakowań swoich znanych substratów nawozowych z serii AquaBasis. Aktualnie nawiązują one graficznie do...
225l - kolarztn1
225l - kolarztn1
Zapraszamy do obejrzenia akwarium roślinnego o wymiarach 100x45x50cm. Na uwagę zasługuje własnoręcznie przygotowywany nawóz oraz...
432l - Klasyka Iwagumi Sazon - buszmen20
432l - Klasyka Iwagumi Sazon - buszmen20
Witajcie, dawno nie pokazywałem nic nowego więc najwyższy czas aby to zmienić. Tym razem mam do zaprezentowania klasyczne Iwagumi Sanzon. Jest...

Forum dyskusyjne
Sklep akwarystyczny

Ładowanie...Newsletter

Baza wiedzy akwarystycznej


 
 Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży akwarystycznej.

 
Zapraszamy na Forum Dyskusyjne

Sklep akwarystyczny

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin.
Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje zamówienie).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5


Czytaj więcej o odbiorze osobistym

 

 
Copyright © 2001-2023 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.
           


 
Facebook Login