Poradnik fotografa cz.1 - jak fotografować akwarium

Poradnik fotografa cz.1 - jak fotografować akwarium

Można czasami usłyszeć czy przeczytać "przepraszam za fotki, ale robione komórką". Z drugiej strony można często zobaczyć zdjęcia ze smartfona nie gorsze od tych z lustrzanki.

Poniżej zdjęcie z komórki:

Poradnik fotografa cz.1 - jak fotografować akwarium

Od czego to zależy?

Głównie od fotografującego. Aparat fotograficzny to tylko narzędzie i od tego jakie wybierze się ustawienia, jaki założy się obiektyw itd. zależy efekt końcowy. Niezależnie od tego czy robimy zdjęcia lustrzanką, kompaktem czy telefonem komórkowym, zasady fotografowania są takie same. Rożnica jest w możliwościach sprzętu i komforcie pracy. Nie jestem specjalistą od fotografowania akwarium, nie będę więc pisał o przygotowaniu samego zbiornika, myślę że warto co najmniej wyczyścić szkiełko czy usunąć na czas fotografowania termometr z przedniej szyby. Znaczenie ma też pora dnia. Ja np. robię zdjęcia wieczorem przez co unikam odbicia okna w szybie akwarium. 
 
Nie można podać gotowej recepty na dobre zdjęcie, tak jak nie da się podać przepisu na prowadzenie akwarium. Zbyt dużo elementów wchodzi w grę. Postaram się tutaj napisać troche o podstawowych ustawieniach aparatu, które maja wpływ na jakość zdjęcia. Może to komuś przyda się nie tylko przy fotografowaniu akwarium.

Ważne jest ustawienie rozmiaru i jakości zdjęcia (zakładam że robimy zdjęcia w JPG). Warto wybrać jak najlepszą jakość i jak największy rozmiar, nawet jak zdjęcie będzie tylko do publikacji w internecie a nie do druku. Dlatego że po pierwsze bez utraty jakości zdjęcie zawsze można zmniejszyć a nie zawsze powiększyć. A po drugie nigdy nie wiadomo czy nie okaże się że potrzebne będzie taka fotka w dużym rozmiarze. 

Kolejna kwestia to tryb fotografowania.

Najczęściej używam trybu manualnego (M) czasem tryb preselekcji przysłony (Av) lub preselekcji czasu (Tv), ponieważ używając tych ustawień mam pełną kontrolę nad ekspozycją. Tryb auto doskonale sprawdza się w dobrych warunkach np. w lecie, na wakacjach. W trudnych dla aparatu warunkach, przy dużych kontrastach (różnicach między jasnymi i ciemnymi elementami obrazu) automatyka ma często problem z prawidłową ekspozycją i zdjęcia często są prześwietlone albo niedoświetlone.

Tutaj trzeba też zwrócić uwagę na balans bieli (WB) który odpowiada za prawidłowe oddanie kolorów na zdjęciu. Najczęściej używany tryb auto, tak jak automatyczna ekspozycja doskonale radzi sobie w typowych warunkach, przy świetle dziennym. Przy oświetleniu sztucznym albo mieszanym już jest gorzej. Balans bieli przy fotografowaniu akwarium najlepiej jest dobrać ręcznie. Ogólnie rzecz biorąc chodzi tutaj o wskazanie automatyce aparatu jaką temperaturę barwową ma światło przy którym robimy zdjęcie. Jak to zrobić wyjaśnia zwykle instrukcja obsługi :) Sprawa jest prosta przy typowych źródłach światła. Np. przy białych świetlówkach trzeba wybrać "światło fluorescencyjne".

Ustawienia predefiniowane balansu bieli:A jak znamy temperaturę barwową źródła światła to można ustawić ją w Kelwinach (K).

Trudniej jest przy świetle mieszanym. Często jest tak w lampach ledowych, gdzie często wymieszane są diody o różnych temperaturach barwowych: biały zimny, biały ciepły, czerwony, niebieski, FS ... Podobnie jest przy świetlówkach o różnych temperaturach barwowych. Można zdać się na automatykę aparatu i liczyć na to że trafi.

Poniżej różne ustawienia WB:Ale najczęściej wtedy zdjęcia wychodzą zielone, fioletowe, różowe, niebieskie...

No to jak tu ustawić balans bieli? Wtedy pomocny jest często spotykany w trochę bardziej zaawansowanych aparatach fotograficznych tryb ustawiania WB według wzorca. Polega on na wykonaniu zdjęcia białej (lub szarej) powierzchni w takim mieszanym świetle i "wskazanie" automatyce aparatu że ta powierzchnia powinna być biała (szara). Jak to zrobić pokażę na przykładzie lustrzanki Canon (taką mam pod ręką).

Trzeba zrobić zdjęcie np. kawałka białego plastiku włożonego do akwarium tak żeby wypełnił on cały kadr. Zdjęcie białej płaszczyzny:


W menu aparatu wybieramy ręczny WB (według wzorca bieli) zatwierdzamy:

Poradnik fotografa cz.1 - jak fotografować akwarium

Trzeba jeszcze ustawić balans bieli na wzorzec, po tym przy takim oświetleniu aparat będzie prawidłowo rejestrował kolory:Trzeba wspomnieć o czułości matrycy (ISO). W każdym aparacie jest możliwość manualnego ustawienia czułości. Warto użyć jak najmniejszej wartości bo wtedy uzyskamy najlepszą jakość zdjęcia (najmniejsze zaszumienie). Najczęściej jednak używamy wyższych wartości ze względu na potrzebę użycia krótszego czasu lub przymknięcia przysłony (np. dla uzyskania większej głębi ostrości), co wymaga większej ilości światła albo właśnie wyższej wartości ISO. 

Obiektywy to temat tak szeroki że miejsca tu nie wystarczy. Wspomnę tylko o kilku rzeczach. Przysłona - im mniejszy numer (większy otwór przysłony) tym trzeba mniej światła dla zarejestrowania obrazu, oraz jest mniejsza głębia ostrości. Przy większych numerach (mniejszy otwór przysłony) potrzeba więcej światła oraz jest większa głębia ostrości. Ogniskowa - im mniejsza tym obiektyw ma większy kąt widzenia (szerokokątny), im większa tym mniejszy kąt widzenia (teleobiektyw). Jak np, nie ma miejsca żeby odejść dalej od zbiornika, a chcemy zmieścić cały na zdjęciu wtedy użyjemy obiektywu szerokokątnego. Wadą takich obiektywów jest dystorsja obrazu która powoduje zniekształcenia. Aby tego uniknąć trzeba odsunąć się od akwarium, ale wtedy wychodzi ono na zdjęciu zbyt małe, wtedy można użyć obiektywu z dłuższą ogniskową. Te same zasady obowiązują przy obiektywach zmiennoogniskowych (tzw. „zoom”).

Bardzo przydaje się statyw, nie dlatego że nie można fotografować akwarium z ręki. Można, bo przecież używa się krótkich czasów migawki ze względu na ryby, które są zwykle bardzo ruchliwe. Aby zarejestrowały się bez rozmycia trzeba użyć czasów naświetlania w okolicach 1/100 s. Statyw natomiast bardzo ułatwia ustawienie kadru. Łatwiej wtedy uzyskać zdjęcia proste, nieprzekrzywione i z ładnie i równo pokazanymi liniami zbiornika.

Światło jak wiadomo jest niezbędne do wykonania fotografii, w końcu jest to "rysowanie światłem". Tutaj ważna uwaga: nie fotografujemy akwarium z lampą błyskową! Można użyć lampy skierowanej na sufit ale najlepiej zrobić zdjęcie przy świetle od lamp akwariowych. Uzyska się wtedy ładny efekt oświetlonego zbiornika i przyciemnionego otoczenia. Warto zwrócić uwagę na wysokość lampy nad zbiornikiem. Światło umieszczone nisko, tuż nad taflą wody będzie dawało zdjęcia bardziej kontrastowe z mocniej oświetloną częścią górną i ciemniejszą częścią dolną. Światło umieszczone wyżej daje oświetlenie bardziej równomierne, mniej kontrastowe. Trzeba zwrócić uwagę na kąt świecenia lampy. Belka na T5 umieszczona wysoko będzie świecić w obiektyw bardziej, niż lampa na diodach power led z soczewkami 60 stopni. Wąski strumień światła nie będzie przeszkadzał gdy obiektyw ma założoną osłonę przeciwsłoneczną, ale szeroki kąt świecenia lampy wymaga działania. Przednią soczewkę obiektywu trzeba jakoś osłonić przed takim światłem, można też odsunąć się od zbiornika (teleobiektyw) ważne żeby światło od lampy nie padało bezpośrednio na obiektyw. Mimo wysoko umieszczonej lampy i tak często górna część zbiornika jest zbyt mocno oświetlona. Tutaj można pomóc szary filtr połówkowy. Można także w procesie obróbki zdjęcia dopasować jasność poszczególnych części obrazu.

Czas na zrobienie zrobienia zdjęcia. Ja robię tak: ustawiam w aparacie rozmiar, jakość zdjęcia i balans bieli. Nie robię tego gdy fotografuję w trybie RAW, ale o tym napiszę w drugiej części. Aparat ustawiam na statywie w takiej odległości od zbiornika jaka wynika z ilości miejsca, posiadanego obiektywu itp. Na podglądzie na wyświetlaczu aparatu mogę wtedy spokojnie ustalić kadr. Można ustawić się dokładnie na wprost akwarium, np. do zdjęcia konkursowego, można podnieść aparat i pokazać zbiornik od góry:

Poradnik fotografa cz.1 - jak fotografować akwarium

Można obniżyć aparat i pokazać zbiornik od dołu (ciekawie wyglądają rośliny i ryby odbijające się jak w lustrze od powierzchni wody):

Poradnik fotografa cz.1 - jak fotografować akwarium

Nic nie stoi na przeszkodzie aby zrobić zdjęcie z boku, czy po skosie:

Poradnik fotografa cz.1 - jak fotografować akwarium

Zwłaszcza przy zdjęciach robionych po skosie można uzyskać bardzo rożne efekty, używając obiektywów o różnych ogniskowych. Teraz ustawiam ekspozycję. Używam trybu manualnego. Ustawiam czas naświetlania np. na 1/100 s (przy bardzo ruchliwych rybkach może być potrzebne jego skrócenie, przy spokojnych można go wydłużyć) Dobieram przysłonę tak żeby w najjaśniejszych miejscach (np. liście roślin tuż pod powierzchnią wody) nie były prześwietlone. Wprawdzie wtedy cienie wyjdą ciemne ale to później poprawiam obróbką. Jak nie mogę ustawić potrzebnych parametrów to koryguję ISO. Robię po kilka, kilkanaście zdjęć z jednego ujęcia i później wybieram takie, gdzie np. rybki ładnie zapozowały.

Takie zdjęcie prosto z aparatu zrobione w JPG, przy prawidłowej ekspozycji i balansie bieli może już właściwie być użyte:

Poradnik fotografa cz.1 - jak fotografować akwarium

Ale warto troszkę popracować nad nim w komputerze, efekty będą na pewno lepsze.
Ale o tym i o RAW postaram się napisać trochę w najbliższym czasie.Przeczytaj także

Obróbka zdjęć akwarium w Photoscape Obróbka zdjęć akwarium w Photoscape
Zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem Piotra Mierzejewskiego poświęconemu obróbce zdjęć akwarium w darmowej aplikacji Photoscape...
Hygrophila pinnatifida Hygrophila pinnatifida
Na pierwszy rzut oka Hyhrophila pinnatifida przypomina pokrojem gatunek Bolibits heudelotii. Osiąga jednak znacznie większe rozmiary oraz...
Nasze najlepsze fotografie Nasze najlepsze fotografie
Wśród akwarystów jest wielu miłośników fotografii, którzy swoje umiejętności wykorzystują nie tylko do uwiecznienia efektownych aranżacji...
Szkoła foto: perspektywa w akwarium Szkoła foto: perspektywa w akwarium
Jak odwzorować perspektywę w akwarium holenderskim i uwydatnić głębię akwarium na zdjęciu?Te oraz inne wskazówki odnajdziesz na naszym forum...
Rodzaje kompozycji i układy aranżacji akwarium Rodzaje kompozycji i układy aranżacji akwarium
Chciałbyś zamówić projekt aranżacji Twojego akwarium? Aranżacje, które wpadną Ci w oko możesz wgrać jako załącznik do zamówienia aran...
Fotografowanie w halach wystawowych Fotografowanie w halach wystawowych
Zapraszamy do lektury artykułu w archiwalnym numerze "Młodego Technika": Wiecej archiwalnych numerów:http://www.mt.com.pl...
Szkoła fotografowania akwarium Szkoła fotografowania akwarium
W związku z licznymi konkursami na najładniejsze akwarium coraz większą uwagę zwraca się na dobre zdjęcie.Odpowiedniej jakości zdjęcie...
Najciekawsze akwaria konkursu IAPLC 2020 Najciekawsze akwaria konkursu IAPLC 2020
Zapraszamy do obejrzenia najciekawszych prac konkursu ADA IAPLC 2020 zgromadzone przez użytkowników forum dyskusyjnego... Zapraszamy...
Wyniki konkursu ADA IAPLC 2020 Wyniki konkursu ADA IAPLC 2020
2358 prac z 84 krajów - tyle zdjęć akwariów zgłoszono do tegorocznego konkursu ADA IAPLC. Obejrzyjmy najlepsze prace i...
Yokuchi Aquascaping Contest 2020 Yokuchi Aquascaping Contest 2020
Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym na najładniejsze akwarium roślinne, organizowanym przez firmę Yokuchi - producenta podłoża...
Wyniki konkursu Korea Aquascaping Contest (KAC 2020) Wyniki konkursu Korea Aquascaping Contest (KAC 2020)
Zapraszamy do zapoznania się z wynikami koreańskiego konkursu na najładniejszą aranżację akwarium. Do obejrzenia 10 najlepszych prac...
Jak zrobić dobre zdjęcie konkursowe? Jak zrobić dobre zdjęcie konkursowe?
Zapraszamy do obejrzenia wskazówek węgierskiej ekipy Green Aqua poświęconych szkole fotografowania akwarium. To kolejny materiał kt&...
Poziom PO4, a podłoże aktywne Poziom PO4, a podłoże aktywne
Post od Czytelnika: spotkałem się na jakieś grupie na FB z stwierdzeniem, że w akwarium roślinnym postawionym na podłożu aktywnym powinno...
Wyniki konkursu CIAC 2019 Wyniki konkursu CIAC 2019
Zapraszamy do obejrzenia wyników konkurs CIPS International Aquascaping Contest 2019. Wśród najlepszych prac znajdziecie żywe...
Rotala H'ra z uprawy in-vitro Rotala H'ra z uprawy in-vitro
Miło nam poinformować iż do oferty sklepu RA dołączyła przepiękna Rotala H'ra z uprawy tkankowej in-vitro. Miło nam poinformowa...
Nowe kamienie w ofercie - czarne otoczaki Nowe kamienie w ofercie - czarne otoczaki
Do oferty sklepu dołączyły nowe kamienie dekoracyjne - czarne otoczaki z lawy wulkanicznej, idealne do obsadzenia mchami... Otoczaki...
Zakładanie akwarium metodą suchego startu Zakładanie akwarium metodą suchego startu
Zapraszamy do obejrzenia filmu węgierskiej ekipy Green Aqua prezentującego zakładania akwarium metodą suchego startu... Zapraszamy do...
Polish Aquascaping Contest 2019 - galeria Polish Aquascaping Contest 2019 - galeria
Zapraszamy do obejrzenia galerii tegorocznej edycji konkursu Polish Aquascaping Contest, który odbył się w ten weekend w Bydgoszczy...
PetFair Aquascaping Contest 2019 - galeria PetFair Aquascaping Contest 2019 - galeria
Zapraszamy do obejrzenia pierwszej galerii zdjęć konkursu Pet Fair Aquascaping Contest, który odbywa się w ten weekend w Łodzi......
Wyniki konkursu IAPLC 2019 Wyniki konkursu IAPLC 2019
Już są - wyniki najwazniejszego konkrsu na najładniejszą aranżację akwarium roślinnego. Reprezentant Polski w TOP 20... Już są -...

Zobacz inspiracje
1280l - Marcin Masłowski 1280l - Marcin Masłowski
Zapraszamy do obejrzenia akwarium o wymiarach 200x80x80cm, które funkcjonuje w szpitalu. Zbiornik oświetlony jest świetlówkami T5...
016l - Number 19 - Mateusz Salawa016l - Number 19 - Mateusz Salawa
Zapraszamy do obejrzenia kolejnej aranżacji Mateusza Salawy z grupy Aquascaping Team Poland. Tym razem zbiornik z naciskiem na rośliny......
065l - PAC 2017 - Marcin Zając065l - PAC 2017 - Marcin Zając
Zapraszamy do obejrzenia akwarium Marcina Zająca, które zwyciężyło w zeszłorocznym konkursie PAC.  Autor prezentuje w swoim blogu...
060l – Dżunga – yduck060l – Dżunga – yduck
Zapraszamy do obejrzenia akwarium towarzystkiego z aranżacją w stylu Jungle. Pozorny chaos sprawia jednak iż zbiornik nabiera nieco dzikości i...

Baza roślin
Micranthemum Monte CarloMicranthemum Monte Carlo
Micranthemum Monte Carlo to kolejna roślina, która możemy wykorzystać na trawnik w akwarium. Dorasta do 2-3cm wysokości a jej...
Pogostemon stellata (Eustralis stellata)Pogostemon stellata (Eustralis stellata)
Pogostemon stellata to azjatycka roślina tworząca czerwone piuropusze w akwarium. Dorasta do 20-60cm wysokości (w zależności od wielkości...
Rotala Bonsai (Ammania Bonsai)Rotala Bonsai (Ammania Bonsai)
Rotala Bonsai to kompaktowa forma podobna do Bacopy caroliniany charakteryzująca się atrakcyjnym wyglądem, małymi rozmiarami i wolnym tempem...
Eleocharis parvulaEleocharis parvula
Najmniejsza roślina trawnikowa z rodzaju Eleocharis - idealna do małych akwariów i aranżacji typu iwagumi... Eleocharis parvula...
Eleocharis montevidensisEleocharis montevidensis
Eleocharis montevidensis to największa forma popularnego ponikła spotykanego w akwaria roślinnych. Jej liście sięgają 30cm długości i...
Echinodorus tenellus greenEchinodorus tenellus green
Echinodorus tenellus jest najmniejszą ze wszystkich żabienic i jedną z najmniejszych roślin akwariowych. Liście osiągają długość 7cm i...

Rośliny akwariowe zamówisz wysyłkowo z darmową dostawą do domu lub odbierzesz osobiście w Krakowiesklep internetowy

RoślinyBaza wiedzy akwarystycznej


 
 Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży akwarystycznej.

 

 

Sklep akwarystyczny

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin.
Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje zamówienie).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5


Czytaj więcej o odbiorze osobistym

 

 
Copyright © 2001-2020 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.