NowościAktualizacja strony internetowejZapraszamy do zapoznania się ze zmianami i poprawkami programistycznymi na stronie wprowadzonymi w ostatnich dniach.…
Gatunki najpopularniejszych mchów do akwariumNa pierwszy rzut oka może wydawać się, że mchy akwariowe wyglądają identyczne, ale w rzeczywistości stanowią bogaty…
Napowietrzacze Zolux Stick AirDo oferty sklepu RA dołączyła nowa gama napowietrzaczy Stick Air marki Aquaya sygnowanych logiem Zolux. To kolejne…
Mistrzostwa Europy Hodowców Gupika - Pary 2022Zapraszamy do udziału i kibicowania w konkursie par gupików, który organizowany będzie w dniach 1-4 września w Płockim…
Mchy w aranżacji - użycie i przygotowanie do…Mech odgrywa w aranżacji doskonałą rolę drugoplanową. Mimo, że nie jest głównym elementem dekaracyjnym, daje świetne…
Nowy dział w sklepie RAPragniemy podzielić się z Wami radosną nowiną. Oferta sklepu RA powiększyła się o produkty dla psa i kota! Od niedawna…
Nowość filtr zewnętrzny Aquael HypermaxFirma Aquael podczas tegorocznych targów w Norymberdze zaprezentowała nowy model filtra kubełkowego. Urządzenie o…
|
Filtracja w akwarium roślinnym
![]() Filtr jest wykorzystywany w akwarium do usuwania niepotrzebnych substancji zawartych w wodzie. Nie jest przesadą powiedzieć, że to od filtra zależy czy piękna aranżacja akwarium będzie w dobrej kondycji. Ten artykuł bada poprzez eksperyment filtrację biologiczną, która jest najważniejszą z metod filtrowania wody. Trzy metody filtracjiIlość wody w typowym akwarium roślinnym odpowiada mniej więcej kałuży w naturze. Ponieważ ilość ryb i roślin w akwarium stosunkowo znacznie przewyższa ich ilość w naturze, woda musi być oczyszczana sztucznie. Filtr wykonuje tą właśnie czynność. Chociaż sztuczny, system filtracyjny w akwarium roślinnym oparty jest na mechanizmie występującym w środowisku naturalnym, gdzie mikroorganizmy efektywnie wykonują swoją pracę. Filtracja zachodząca w filtrze jest podzielona na następujące trzy rodzaje: 1. Pierwszym jest filtracja mechaniczna wychwytująca większe zanieczyszczenia dzięki drobnemu wkładowi filtracyjnemu. 2. Drugim jest filtracja chemiczna (adsorpcyjna) w trakcie której substancje osiadają na medium filtracyjnym posiadającym drobne pory i dzięki temu oferującym bardzo dużą powierzchnię filtracyjną. 3. Trzecim jest filtracja biologiczna rozkładająca materię organiczną w wodzie przy pomocy różnych mikroorganizmów zamieszkujących wkłady filtracyjne. To czy aranżacja może być piękna czy nie, zależy od jakości filtracji biologicznej. Znaczenie filtra biologicznegoAmoniak pochodzący z odchodów ryb i martwych liści roślin wodnych jest silnie toksyczny. Przy wysokich stężeniach, ryby i krewetki zostają zatrute i w efekcie giną. Bakterie nitryfikacyjne rozmnażają się w filtrze i przekształcają toksyczny amoniak w azotyny (NO2) a następnie w nietoksyczne azotany (NO3). W ten sposób materia organiczna jest przekształcana w nieorganiczną i woda zostaje oczyszczona. W filtrze zamieszkują nie tylko bakterie ale również duża ilość pierwotniaków. Żerują one głównie na bakteriach i innych pierwotniakach. Przykładowo, jeżeli szkodliwe bakterie zagrażające rybom próbują się rozmnażać, o ile filtr funkcjonuje prawidłowo, są szybko zjadane przez pierwotniaki i zagrożenie chorobą zostaje zredukowane. Mikroorganizmy występujące w filtrze pełnią ważną rolę również i w naturalnym środowisku. Są one padlinożercami na dole piramidy ekosystemu. Filtr biologiczny jest ważną częścią akwarium roślinnego, które w swoich założeniach polega na tworzeniu miniaturowego ekosystemu, w którym ryby, rośliny wodne i mikroorganizmy współżyją a środowisko jest stabilizowane w sposób analogiczny do natury. EksperymentPrzeprowadziliśmy eksperyment, zakładając funkcjonujące zbiorniki doświadczalne.. Świeże akwaria roślinne zostały założone z wykorzystaniem różnych mediów filtracyjnych. Wykresy zaprezentowane niżej pokazują zmiany w jakości wody. w zależności od użytych wkładów. Sprzęt użyty w akwariach doświadczalnych:
Użyte rośliny akwariowe:
Użyte zwierzęta:
Media filtracyjne użyte w ekspetymencie:
MetodykaStandardowy filtr ADA Super Jet Filter ES-600 wypełniony został węglem i Bio Cube (Media A). Węgiel dzięki doskonałej zdolności adsorpcji usuwa składniki odżywcze występujące w nadmiarze. Gąbkowy wkład Bio Cube działa jako wkład mechaniczny i biologiczny. Jest również pierwotnym materiałem Bio Rio (Media B). Produkt ADA Bio Rio jest szczepiony uśpionymi bakteriami. Media C (aktywne Bio Rio) to również Bio Rio, jednak używane wcześniej w akwarium dzięki czemu jest już skolonizowane przez żywe bakterie i pierwotniaki.
|
1000l - Iwagumi - Zafira ![]() Zapraszamy do obejrzenia dużego akwarium w stylu Iwagumi, którym opiekuje się Małgosia (Zafira) z naszego forum. Zbiornik przeszedł ma... |
054l - numer 11 - Mateusz Salawa ![]() Zapraszamy do obejrzeniaa kolejnej aranżacji Mateusza Salawy z grupy Aquascaping Team Poland. Tym razem prezentuje on akwarium o wymiarach... |
020l - Jarosław Hnat ![]() Zapraszamy do obejrzenia aranżacji miniaturowego akwarium o wymiarach 36x22x26cm ze szła OptiWhite. Zbiornik funkcjonuje w aktualnej wersji ju... |
065l - Adam Golik ![]() Zapraszamy do obejrzenia kolejnej aranżacji Adama Golika. Tym razem zbiornik na korzeniach Fork Wood i kamieniach Suripu Stone z kompozycją z... |
|