NowościAlbum konkursowy IAPLC 2021Miło nam poinformować o wprowadzeniu do sprzedaży albumów konkursowych ADA 2021. Jest to obowiązkowa pozycja dla…
Bon na zakup roślin akwariowych, usługa doboru…Niejednokrotnie wahamy się nad wyborem gatunków roślin przy kompletowaniu obsady do akwarium. Niejeden akwarysta z…
Sierpniowa promocja TetraW sierpniowej promocji na produkty marki Tetra znajdziecie wiele przydatnych preparatów do pielęgnacji Waszego akwarium…
27 sierpnia ogłoszenie wyników konkursu ADAPozostało 10 dni do wyczekiwanego ogłoszenia wyników konkursu IAPLAC 2022 na najładniejsze akwarium rośline, uznawanego…
Aktualizacja strony internetowejZapraszamy do zapoznania się ze zmianami i poprawkami programistycznymi na stronie wprowadzonymi w ostatnich dniach.…
Gatunki najpopularniejszych mchów do akwariumNa pierwszy rzut oka może wydawać się, że mchy akwariowe wyglądają identyczne, ale w rzeczywistości stanowią bogaty…
Napowietrzacze Zolux Stick AirDo oferty sklepu RA dołączyła nowa gama napowietrzaczy Stick Air marki Aquaya sygnowanych logiem Zolux. To kolejne…
|
Artykuły![]() Fot: Wikipedia.org Czytając wątek na temat bezpieczeństwa akwarium przypomniał mi się post sprzed jakiegoś czasu z mojego lokalnego forum. Sytuacja niemiła i jak wynika z opisu, dosyć niebezpieczna. Pozwoliłem sobie poniżej zacytować ów post: "Aloha Krótkie ostrzeżenie - od poniedziałku leżę na oddziale chorób tropikalnych i pasożytniczych w Gdyni, gdzie zgłosiłem się sam z powodu pogarszającego się od lat stanu zdrowia, czego przyczyny nikt nie mógł dociec - co w tym momencie nie dziwi. Dzisiaj zdiagnozowano u mnie schostosomatozę - chorobę wywołaną przez przywry pasożytnicze i nie występującą natywnie w Polsce ani sąsiednich krajach. Podstawowe informacje: W najbliższym czasie doczytam i zreferuję, bo na uniwersytecie w Seulu jest człowiek, który wie wszystko o pasożytach ludzkich, którymi można zarazić się przez wodę lub organizmy w niej żyjące i mam zamiar poszukać publikacji na ten temat lub skontaktować się z nim z prośbą o udostępnienie. Zwracam uwagę, iż pasożyt jest groźny, gdyż do zarażenia nim nie jest potrzebne wypicie wody zawierającej cerkarie ani spożycie ryby bądź rośliny - one penetrują skórę i dostają się bezpośrednio do krwiobiegu. Ja kilka lat temu przez jakieś 2-3 lata pracowałem w branży zoologicznej - w sklepach i hurtowniach i zajmowałem się rybami, które 48 godzin wcześniej pływały sobie w wodzie dajmy na to Mekongu. Ale znając mniej więcej praktyki w branży, mogę podejrzewać, że nie jesteście bezpieczni, bo ryby po sprowadzeniu do Polski nie są należycie kwarantannowane i przypuszczalnie brak jest też danych, czy ślimaki typowo hodowane w akwariach na terenie naszego kraju mogą być nosicielami pośrednimi przwyry. Jeżeli tak, sprawa jest mocno problematyczna. Jak powiedziałem, doczytam. Kilka miesięcy temu, kiedy miałem ostry atak choroby, o której wówczas nie wiedziałem, ale zacząłem podejrzewać, że to może być coś nietypowego, rozważałem zakażenie przywrą chińską i sporo o niej wówczas przeczytałem. Po zapoznaniu się z koreańskimi badaniami odkryłem, że rolę żywiciela pośredniego, którą pełnią typowo dwa gatunki ślimaków, może pełnić też kilka gatunków ryb, co stwierdzono w badaniach przeprowadzonych w kilku akwenach azjatyckich. Dwa z tych gatunków są sprowadzane do europy, jeden z nich to była jakaś rasbora/mikrorasbora. A szacuje się, że przywrą chińską jest w Azji zarażonych jak dobrze pamiętam 25mln ludzi. Naprawdę trudno mi opisać, jak bardzo cieszę się z tego, że mamy oddział medycyny tropikalnej w Trójmieście. Prawdopodobnie nikt inny w najbliższym czasie by mi tego nie zdiagnozował. Zwłaszcza, że w moim przypadku obiawy choroby były w dodatku bardzo nietypowe, a w ostatnich miesiącach posypałem się dość konkretnie." Udostępnij ten materiał w social mediach![]() W jaki sposób leczyć ryby w akwarium roślinnym? Czy proces ten wymaga odpowiednich zabiegów chroniących rośliny przed wpływem substancji...
![]() Artykuł o najpopularniejszych chorobach ryb akwariowych i metodach profilaktyki oraz ich zwalczania. Przeczytacie w nim m.in. o chorobotwó...
|
Komentarze na forum
Pokaż komentarze (39) Pokaż wszystko na forum