Darmowa dostawa od 299zł. |  Nawet 20 rat 0%.  |  Rabaty dla stałych Klientów     ZOBACZ
     

Lista artykułów

Nowe artykuły

Aponogetony do akwarium Rodzaj Aponogeton - przegląd najpopularniejszych…
Przegląd najpopularniejszych gatunków roślin z rodzaju Aponogeton przeznaczonych na tylny plan akwarium. Kilka z nich…
Epifity do akwarium: anubias, microsorum, hygrophila pinnatifida Polecane epifity do akwarium
Epifity wodne to rośliny, których nie sadzimy w podłożu ponieważ preferują bytowanie na powierzchni dekoracji takich…
Pinceta do akwarium Jaka pinceta jest najlepsza do sadzenia roślin w…
Jak dobrać pincetę do akwarium? Czy długość i rodzaj ma znaczenie przy sadzenia różnych gatunków roślin akwariowych?…
Nawożenie metodą GEN - Growthive Excellent…
Obecnie znanych jest kilka metod nawożenia akwariów roślinnych, jednak to GEN (Growthive Excellent Nutrition) jako…
Nowość Qualdrop: PhosEater - absorbent fosforanów
Marka Qualdrop wprowadziła do oferty absorbent fosforanów i krzemianów, którego rolą ma być pomoc w zapobieganiu i…

Ostatnie nowości

Nowy filtr tlenowy AquaNova MAXBIO-200L
XII Śląski Weekend Akwarystyczny
Nowości marki GT aqua - Booster BACTO oraz…
Lampa Skylight entriq Skylight ENTRIQ - lampy LED z opcją montażu pod…
Dozownik Samudra DoserXs Samudra Doser Xs - młodszy brat pompy dozującej

Popularne nowości

Wielki Atlas Roślin akwariowych w języku polskim
Reduktor CO2 Aqua-art do butli SodaStream
Aquael Hypermax 4500T w wersji bluetooth
Kaskady Aquael FZN PRO Kaskady Aquael FZN PRO
Nowe książki przyrodnicze w ofercie sklepu Nowe książki przyrodnicze w ofercie sklepu
Prawdziwych akwarystów już nie ma?
Fot: Andrzej Kociołkowski "Jurajskie Spotkanie Akwarystów"   Żródło: Akwa Mania


Słowo wstępu

Niniejszy felion został zainspirowany fotorelacją Andrzeja Kociołkowskiego z "Jurajskiego Spotkania Akwarysów", którą
możecie obejrzeć tutaj.

Prezentuje ona grupę osób, które cieszą się akwarystyką nie tylko w zapleczu własnego domostwa, ale robią to także bez skrępowania w szerszym gronie, ucząc się od siebie nawzajem.

Oglądając tę fotorelację niejeden z Was będzie żałował, że sam się tam nie znalazł. Pożałowałem również i ja i zatęskniłem do czasów, gdy akwarystyka była czymś więcej niż tylko faktem posiadania szklanego zbiornika w domu.


Akwarystyka - dziedzina wiedzy

Cytat z popularnej Wikipedii definiujący nasze hobby.

"Akwarystykadziedzina wiedzy dotycząca hodowli wodnych zwierząt i roślin w akwarium, amatorskie lub zawodowe zajmowanie się hodowlą organizmów wodnych w akwariach. Ze względu na środowisko, z którego pochodzą hodowane organizmy wyróżnia się akwarystykę słodkowodną oraz morską. Osoba zajmująca się akwarystyką to akwarysta"

W niniejszym felietonie chciałbym zwrócić uwagę na kluczowy aspekt powyższej definicji,
którym jest akwarystyka jako dziedzina wiedzy.

Od dłuższego czasu spostrzegam ogólną awersję do pogłębiania stanu edukacji wszelkiego rodzaju. I nie mam tu wcale na myśli jedynie tej obowiązkowej wiedzy, której brak odbija się np. nieprzyjemnych echem na statystykach tegorocznych absolwentów maturalnych. Mam na myśli tę wiedzę przyjemną, nieskrępowaną przymusem i poszerzającą nasze horyzonty w tematyce, która teoretycznie powinna być naszym oczkiem w głowie, napawać nad dumą i być źródłem radości.

Od wielu lat obserwuję bardzo niepokojące zjawisko - ludziom nie chce się czytać. Wiem o tym ponieważ prowadząc od 14 lat duży serwis internetowy dysponuję bogatym zapleczem statystyk, widzę jakie działy cieszą się dużym zainteresowaniem, widzę co i jak często jest klikane i czy jest rzeczywiście czytane.


Dlaczego akwaryści nie czytają?

Próbując zastanowić się nad tym faktem przychodzą mi do głowy dwie przyczyny - teksty są zbyt trudne lub powodem jest zwykłe lenistwo i pokusa drogi na skróty. W to pierwsze wątpię, ponieważ bardzo rzadko pojawiają się pytania o definicje i objaśnienia opisywanych procesów i używanych nazw, zresztą kilka minut korzystania z wyszukiwarki na stronie wystarczy by poznać ich znaczenie lub przynajmniej domyślić się na podstawie odnalezionych treści. Nie stanowi to zatem problemu.

Czy zatem powodem jest lenistwo?

Zauważam iż można opracować tysiące artykułów, poświęcić czas na ich korektę, edycję i publikację - a wszystko po to by sięgnęła po nie garstka osób. Reszta czeka na gotową odpowiedź lub obrazek, przy którym zawsze łatwo o nadinterpretację - co niesie za sobą często przykre konsekwencje. Trzeba mieć także na uwadze, że wskazówki innych osób nie zawsze są słuszne, a katastrofa w akwarium jest w skali kilku miesięcy równoznaczna z klęską osoby jako akwarysty.

Rezygnuje ona z hobby bo jest "za trudne", "zbyt kosztowne".  Choć największym kosztem jaki ponosimy jest głównie czas na czytanie i zdobywanie wiedzy. Kosztem in plus, jeśli weźmiemy pod uwagę iż jest to inwestycja w samych siebie.


A może problemem jest zbyt duży natłok słabej jakościowo treści? Może po prostu nie ma czego czytać?

Przyznam, że pytanie jest nieco przewrotne, ponieważ od wielu lat dbam o to by lektura była dostępna w przystępnej i ładnej wizualnie formie i wiem, że jest co czytać, ale niewątpliwie coś w tym zarzucie jest na rzeczy jeśli weźmiemy pod uwagę całe środowisko akwarystyczne i jego poziom merytoryczny.

Wielokrotnie zwracała na to uwagę redaktorka "Magazynu Akwarium" Pani Anna Stepnowska, stawiając w opozycji do Internetu  pismo drukowane. Jednak tutaj nie jest problemem Internet, który daje możliwość publikowania każdemu, kto tylko ma inwencję - problem jest brak opieki merytorycznej i korekty - której po prostu nikomu prowadzić się nie chce.

Czy powodem jest wysoki koszt pozyskania wiedzy?

Biorąc pod uwagę iż "Magazyn Akwarium", krajowy miesięcznik akwarystyczny kosztuje tyle co 3 paczki gum do żucia argument wysokiego kosztu pozyskania wiedzy wydaje się niedorzeczny nawet w przypadku osób będących na utrzymaniu rodziców. Zresztą - co rzec na to, że wszystkie materiały edukacyjne w Serwisie roslinyakwariowe.pl są udostępniane za darmo?


Akwarysta czy posiadacz akwarium?

"Strata czasu na czytanie jest bez sensu", powie każdy rozleniwiony pismem obrazkowym stosowanych na opakowaniach nowoczesnych produktów akwarystycznych.

"Nie każdy chce się męczyć, niektórzy chcą mieć po prostu ładne akwarium" - czy zatem mogą uczciwie nazywać się akwarystami, choć nie pasują do definicji akwarysty zaprezentowanej na początku tego felietonu?

Wbrew pozorom prawdziwego akwarystę poznamy nie po tym jakie akwarium posiada w domu, ale głównie po tym jaki zasób wiedzy posiada i czy umie go wykorzystać w praktyce.


Gdzie się podziali pasjonaci roślin?

Pamiętam czasy gdy akwaryści przygotowywali specjalne segregatory do których drukowali sobie artykuły akwarystyczne z naszego Serwisu. A nie było to wcale tak dawno. Z rozrzewnieniem tęsknię do czasów, gdy dyskusje przebiegały na wręcz akademickim poziomie. Każdy mógł dodać coś nowego, ponieważ każdy miał podstawy - czyli podstawową wiedzę. Jeśli rozmawiało się, to było po prostu z kim i o czym.

Pamiętam czasy, gdy ludzie z forum mieli całe ściany w akwariach przeznaczonych na rozmnażanie roślin. Ściągali nowe odmiany, opisywali je i prezentowali innym. Dawało im to przede wszystkim frajdę, sprzedaż była czymś obok, jakby wypadkową ich działalności i naturalnym procesem rekompensującym ich wkład i starania.

Podejrzewam, że nieprędko wrócą czasy prawdziwych pasjonatów. Minie wiele lat zanim Ci najbardziej zagorzali zarażą i wychowają kolejne pokolenie, zapaleńców i mocnych w temacie akwarystów, którzy będą mieli do powiedzenia coś więcej niż to która lampa jest ładniejsza lub czy ułożenie kamienia jest ok, czy jednak powinien być przechylony bardziej w prawo.. Lub dla których, o zgrozo, nie będzie ważniejsza ich facjata na tle akwarium, lecz wiedza nt. biologii i geografii tego co żyje - rośnie i pływa w środku.

I tym optymistycznym akcentem życzę wszystkim dużo wolnego czasu i niezmąconego spokoju, abyście zaparzyli sobie dobrej herbaty i usiedli przy ulubionej lekturze - magazynie akwarystycznym, stronie www lub książce Diany Walstad. A w razie problemów z jakimś pojęciem pytajcie na forum - to nie wstyd, o ile wcześniej próbujecie szukać odpowiedzi.

Prawdziwych akwarystów już nie ma?
Fot: Andrzej Kociołkowski "Biblioteka literatury fachowej w siedzibie Łódzkiego Stowarzyszenia Akwarystów i Terrarystów"   Żródło: Akwa Mania


Dziś prawdziwych akwarystów już nie ma?

Prawdziwych akwarystów już nie ma...tylko rybek żal.

FILM_YOUTUBE;

Komentarze na forum

REKLAMA
Lampa Chihiros do akwarium

Przeczytaj także
Wyniki konkursu IAPLC 2024
Wyniki konkursu IAPLC 2024
Zapraszamy do obejrzenia najlepszych prac tegorocznej edycji konkursu International Aquatic Plants Layout Contest organizowanego przez firmę ADA...
Nowości marki GT aqua - Booster BACTO oraz Booster CRYSTAL
Nowości marki GT aqua - Booster BACTO oraz Booster CRYSTAL
Zapraszamy do zapoznania się z nowościami ze stajni GT aqua - preparatem bakteryjnym Booster Bacto oraz eliminatorem zmętnienia wody - Booster...
Hygrophila odora
Hygrophila odora
Hygrophila odora to mniej znany gatunek rośliny akwariowej, który pochodzi z terenów zachodniej Afryki. W akwarystyce była pierwotnie znana...
Hygrophila serpyllum
Hygrophila serpyllum
Hygrophila serpyllum to wyjątkowy gatunek nadwódki, który nadaje się na pierwszy plan akwarium, na którym rośnie w postaci zwartej maty...
Rotala rotundifolia Blood red
Rotala rotundifolia Blood red
Blood Red to najintensywniej czerwona odmiana Rotala rotundifolia. Jest to roślina łatwa w uprawie, która może rozwijać się nawet w...
Kalkulator nawożenia metodą Estimative Index
Kalkulator nawożenia metodą Estimative Index
Poniżej do ściągnięcia kalkulator EI, służacy do obliczania składu nawozu i jego dozowania... Poniżej do ściągnięcia kalkulator EI,...
Jaka pinceta jest najlepsza do sadzenia roślin w akwarium?
Jaka pinceta jest najlepsza do sadzenia roślin w akwarium?
Jak dobrać pincetę do akwarium? Czy długość i rodzaj ma znaczenie przy sadzenia różnych gatunków roślin akwariowych? Spróbujmy...
Tutorial ADA 120cm (300l)
Tutorial ADA 120cm (300l)
Zapraszamy do obejrzenia wideoprezentacji zakładania akwarium roślinnego o wymiarach 120x50x50cm i pojemności 300l. W zbiorniku użyto sporej...
Ludwigia palustris Green (Ludwigia błotna zielona)
Ludwigia palustris Green (Ludwigia błotna zielona)
Zielonolistna odmiana o małych wymaganiach i bardzo szybkim tempie wzrostu. Nadaje się idealnie na tylny plan akwarium, gdzie toleruje nawet sł...
Akwarium 60cm z układem wyspowym
Akwarium 60cm z układem wyspowym
Filmowa prezentacja zakładania akwarium roślinnego o długości 60cm na bazie podłoża aktywnego i piasku dekoracyjnego. Zbiornik oświetlany...
Aktualizacja akwarium 3000l
Aktualizacja akwarium 3000l
Zapraszamy do obejrzenia nagrania z LIVE z Marcinem Wnukiem, który opowie Wam jak powstawało roślinne akwarium o pojemności 3000l wykonane z...
Konkurs The International Aquatic Plants Layout Contest 2024
Konkurs The International Aquatic Plants Layout Contest 2024
Firma Aqua Design Amano ogłosiła rozpoczęcie przyjmowania zgłoszeń do tegorocznego konkursu na najładniejsze akwarium roślinne, który...

Powiązanerośliny akwariowe
Bacopa salzmanni PurpleBacopa salzmanni Purple
Bacopa salzmanniii "Purple" ma wyraziste purpurowe liście osadzony na jasnozielonych łodygach co tworzy efektowny i oryginalny kontrast wizualny...
Echinodorus latifoliusEchinodorus latifolius
Echinodorus latifolius to bardzo ładna żabienica na środkowy plan akwarium. Jej wygląd jest dość nietypowy, w swej formie podwodnej...
Eleocharis montevidensisEleocharis montevidensis
Eleocharis montevidensis to największa forma popularnego ponikła spotykanego w akwaria roślinnych. Jej liście sięgają 30cm długości i...
Phyllanthus fluitansPhyllanthus fluitans
Phyllanthus fluitans to roślina pływająca o charakterystycznych czerwonych korzeniach. Podobnie jak inne gatunki pływające o duzychc...
Rotala rotundifolia redRotala rotundifolia red
Krwistoczerwona odmiana Rotala rotundifolia red pozwala zaakcentować tylny plan akwarium pod warunkiem mocnego oświetlenia i dostępności CO2...
Hygrophila sp. REDHygrophila sp. RED
Hygrophila red przypomina wyglądem gatunek Hygrophila polysperma lecz posiada liście o mocnym zabarwieniu czerwieni, która uwydatnia się przy...
Zobacz inspiracje
272l - Jan Marsal (Tropica)272l - Jan Marsal (Tropica)
Zapraszamy do obejrzenia akwarium o pojemności 272l z aranżacją autorstwa Jana Marsala wykonaną dla firmy Tropica Aquarium Plants......
180l - Swee Lim Cheah i Olivier Ly (Tropica)180l - Swee Lim Cheah i Olivier Ly (Tropica)
Zapraszamy do obejrzenia akwarium o pojemności 180l z aranżacją autorstwa Swee Lim Cheah, Oliviera Ly wykonaną dla firmy Tropica Aquarium...
60l - Mark Evans (Tropica)60l - Mark Evans (Tropica)
Zapraszamy do obejrzenia akwarium o pojemności 60l z aranżacją autorstwa Marka Evansa wykonaną dla firmy Tropica Aquarium Plants......
180l - Graeme Edwards, Stuart Worrall (Tropica)180l - Graeme Edwards, Stuart Worrall (Tropica)
Zapraszamy do obejrzenia akwarium o pojemności 180l z aranżacją autorstwa Graeme Edwardsa, Stuarta Worrall'a wykonaną dla firmy Tropica...
180l - Dan Crawford, Paulo Leal, Tony Swinney (Tropica)180l - Dan Crawford, Paulo Leal, Tony Swinney (Tropica)
Zapraszamy do obejrzenia akwarium o pojemności 180l z aranżacją autorstwa Dana Crawforda, Paula Leal'a, Tony'ego Swinneya wykonaną dla firmy...
110l - Mark Goodwin (Tropica)110l - Mark Goodwin (Tropica)
Zapraszamy do obejrzenia akwarium o pojemności 110l z aranżacją autorstwa Marka Goodwina wykonaną dla firmy Tropica Aquarium Plants. W...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
 Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży akwarystycznej.

 
Zapraszamy na Forum Dyskusyjne

Sklep akwarystyczny

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin.
Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do odbioru osobistego w Krakowie.
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5

Czytaj więcej o odbiorze osobistym

 
Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.
           


 
Facebook Login