Polecamy

Produkty Tetra do akwarium

Lista artykułów


Akwarium holenderskie - 70 zasad aranżacji akwariów roślinnych

Wstęp
 
Oryginalny artykuł pochodzi z forum Tom'a Barr'a. Jego autorem jest Vin Kutty (Pikez), który zamieścił go w wątku ,w którym opisywał prowadzenie zbiornika holenderskiego ("Tips and Tricks for Dutch Style Aquascaping").
Polskie tłumaczenie przygotował: Krzysztof Radziszewski oraz Krzysztof Słupek (Szarlej). Korekta merytoryczna: Piotr Baszucki
 
Większość zdjęć wykorzystanych przez autora pochodzi z jego własnego zbiornika.  Jakkolwiek wydaje się to oczywiste, to jednak tłumacze zastrzegają sobie, iż za każdym razem gdy w poniższym tłumaczeniu używana jest pierwsza osoba (np. zrobiłem, moje akwarium itp.) - chodzi właśnie o autora artykułu czyli Vina Kutty (Pikez'a).
 
Tłumaczenie artykułu ma na celu popularyzację akwarystyki holenderskiej w wydaniu tradycyjnym. Należy pamiętać, iż potoczne rozumienie stylu holenderskiego jako zbiornika gęsto obsadzonego kolorowymi roślinami nie do końca koresponduje z klasyczną definicją takiego akwarium. Co więcej, większość zbiorników powszechnie nazywanych "holendrami", takimi zbiornikami w tym ujęciu nie jest. 
 
Terminologia:
 
W artykule styl holenderski rozumiany jest w zgodzie z regułami stowarzyszeń takich jak NBAT (https://nbat.nl/) czy też innych organizacji zajmujących się tego typu akwarystyką, a omawiane tutaj zasady stosowane są w konkursach na tradycyjne akwaria holenderskie.   
 
Ilekroć w artykule jest mowa o akwarium krajobrazowym, dotyczy to akwariów w stylu Nature (japońskich, w stylu Amano). Nazwa ta często w języku polskim błędnie jest tłumaczona jako akwarium naturalne, termin ten jednak bardziej pasuje do akwariów biotopowych. Prawidłowym tłumaczeniem tego zwrotu na język polski jest właśnie termin „akwarium krajobrazowe”.   
 

Jak prowadzić akwarium holenderskie. Porady i wskazówki. 

Ten artykuł wyjaśnia część z obowiązujących reguł oraz stosowanych technik w aranżacji tradycyjnych akwariach w stylu holenderskim. Tekst jest skierowany do początkujących i średnio zaawansowanych akwarystów amerykańskich. 
 
Styl holenderski może się wydawać stary, sztywny i nieelastyczny, zwłaszcza  dla fanów akwariów krajobrazowych. Jest tutaj wiele reguł, lecz ich przestrzeganie jest niezbędne jeśli planujesz wziąć udział w konkursie akwarystycznym prowadzonym np. przez AGA (Aquatic Gardeners Association - stowarzyszenie miłośników roślin wodnych z USA). Trzeba również pamiętać, iż ta forma akwarystyki ma prawie 80 lat i owe reguły ewoluowały przez dekady nie bez powodu - one działają!

Przestrzeganie tych zasad po prostu poprawi wygląd waszego zbiornika.

1. Dokładna przycinka roślin

Niechlujna lub nierówna przycinka prowadzi do nieładu i powoduje stworzenie chaotycznego gąszczu roślin.

Przykład: To jest bardzo słabo przycięty zbiornik. Wygląda chaotycznie, niechlujnie, bezładnie. Rośliny są  przerośnięte, przez co szybko byłby zdyskwalifikowany z  kategorii akwariów holenderskich.

Akwarium holenderskie - 70 zasad aranżacji akwariów roślinnych

2. Nie budujemy aranżacji o kształcie literu U (lub odwróconego U)

Wysokie rośliny na przeciwległych bokach zbiornika i niskie na jego środku to element aranżacji akwariów w stylu krajobrazowym, których pionierem był Takashi Amano. Pomimo tego, iż takie aranżacje są niezwykle piękne - nie są one akwariami holenderskimi.

Nawet jeśli obsada roślin i ich kontrast kolorystyczny będzie typowy dla stylu holenderskiego, a stworzysz z nich układ U - to mimo początkowego zachwytu sędziów, Twoje akwarium zostanie zdyskwalifikowane w konkursie na tego typu akwaria.
Azjatyccy hobbyści próbujący stylu holenderskiego po raz pierwszy, często wpadają w tę pułapkę

3. Pierwszy plan złożony wyłącznie z jednego gatunku rośliny

Od lewej do prawej przez całą długość zbiornika zasadzony jest tylko jeden gatunek roślin?
Nie rób tego! To stwarza efekt pola golfowego. Od lewej ściany do prawej dywan stworzony wyłącznie z Staurogyne repens lub Micranthemum Monte Carlo może wyglądać bujnie - lecz działa negatywnie na odbiór wizualny:
 • zbiornik traci na głębi optycznej.
  Środkowy i tylny plan roślin wygląda jak pionowa ścian. Patrząc na takie akwarium masz wrażenie, że jesteś na łodzi płynąc po oceanie zbliżasz się do klifu.
 • Brak różnorodności na pierwszym planie.
  Jednorodność nie oferuje żadnej odmiany oraz nie kieruje wzroku w konkretny punkt akwarium
4. Unikaj zbyt wielu czerwonych roślin
 • Jedna lub dwie czerwone rośliny w punktach centralnych w zupełności wystarczą. Innymi słowy, nie więcej niż 1/4 gatunków powinna być pomarańczowa, czerwona lub różowa.
 • To moja słabostka, lecz uwielbiam łamać tę zasadę. Wielu amerykańskich akwarystów próbujących stylu holenderskiego po raz pierwszy, komponuje zbyt wiele czerwieni w swoich zbiornikach. Zresztą - kto nie lubi czerwonych roślin? Wyglądają jak kwiaty! Ciężko jest im się oprzeć.
 • Sędziowie zazwyczaj postrzegają to jako przesadę a takie akwaria jako tandetne i zbyt emocjonalne. Ty pokazujesz "ciężki metal, a sędziowie oczekują "lekkiego jazzu".
 • Akwaria złożone tylko z czerwonych roślin często nazywane są zbiornikami w stylu duńskim.
Przykład: Mimo iż ten zbiornik wygląda ładnie i zdrowo, ma zbyt dużo czerwonych roślin. Widać też osprzęt. Alejki lejdejskie są bardzo słabo zaznaczone. Na tylnym planie widać wielką centralną czarną dziurę, którą można było wykorzystać do zrobienia aranżacji z mchów. Wiele roślin jest zbyt blisko siebie i potrzebuje pilnej przycinki.

Akwarium holenderskie - 70 zasad aranżacji akwariów roślinnych

5. Punkty centralne są bardzo ważne.

Takie punkty  pozwalają oczom odpocząć i przyciągają wzrok.  Zazwyczaj nasze oczy zaczynają oglądać obraz od tego punktu. Kiedy staramy się ogarnąć cały zbiornik mimo wszystko nie tracimy ich z pola widzenia. Punkty centralne zapobiegają symetrii, która jest "pocałunkiem śmierci" w tym typie stylizacji.
 • Poszukaj "reguły trójpodziału kompozycji” oraz „Złotego Podziału” w Google. Tam znajdziesz wyjaśnienie gdzie umieścić największy i najważniejszy punkt centralny. To pomoże Ci znaleźć odpowiednie miejsce do posadzenia roślin tak by zbiornik nie był podzielony na dwie równe części.
 • Jeśli podążysz zasadą złotego podziału, będziesz mieć 4 punkty centralne: lewy z przodu, lewy z tyłu, prawy z przodu i prawy z tyłu.
 • Nie rób w akwarium czterech punktów centralnych na raz bo będzie to wyglądać dziwnie.
 • Jeden lub dwa takie punkty wystarczą. Jeśli robisz dwa to lewy z przodu i prawy z tyłu lub lewy z tyłu i prawy z przodu.

  Przykład:  dobrze przycięty czerwony lotos na lewym przodzie będzie dobrym punktem centralnym wraz z kępą Rotala macrandra lub Ludwigia inclinata var. Pantanal na przeciwległym prawym tyle akwarium. Mówię 'dobrze przycięty' ponieważ to jedyne wyjście by powstrzymać gatunki Nymphaea przed wypuszczaniem liści pływających po powierzchni lub pędów kwiatowych wystających nieestetycznie ponad powierzchnię tafli wody.
   
 • Działa to najlepiej przy zbiornikach 3 razy dłuższych w stosunku do wysokości.

  Przykład: zbiornik o pojemności 680 litrów, który ma 180cm długości i 60cm wysokości wygląda doskonale (przednia szyba to 3 kwadraty), ale 450 litrowy zbiornik, który ma 120cm długości i  60cm wysokości (przednia szyba to dokładnie dwa kwadraty), będzie wymagał od Ciebie troszkę więcej pracy, aby uniknąć niekorzystnej symetrii.
Przykład: Rośliny punktu centralnego takie jak Eichhornia azurea są bardzo efektowne w przykuwaniu uwagi, lecz należy wybrać mniej inwazyjne gatunki do swoich zbiorników. (W niektórych regionach takich jak Wielka Brytania, Texas, Luizjana, roślina ta jest niedostępna w sklepac ze względu na swoją inwazyjność).6. Utrzymuj widoczne odstępy pomiędzy grupami roślin.

To jest związane z poprawnym przycinaniem roślin oraz ich układem:
 • Przed założeniem akwarium w stylu holenderskim powinieneś zaplanować jaki będzie układ roślin. Kiedy będziesz wykonywać taki plan-  zostaw wystarczająco dużo miejsca pomiędzy poszczególnymi grupami roślin.
 • 2.5 - 5cm przerwy pomiędzy grupami roślin jest wskazane na początek.
  Kiedy urosną  - taki zabieg pozwoli na utrzymanie dystansu szerokości palca lub dwóch pomiędzy grupami roślin i  sprawi to, że będą one bardziej odseparowane od siebie. Zwiększy też percepcję kontrastu między grupami roślin.
 • Mieszanie gatunków roślin jest techniką z akwariów krajobrazowych
  Utrzymanie przerw między grupami pozwala na lepszą cyrkulację bogatej w CO2 wody w "martwych" strefach akwarum.
Przykład: To co może wydawać ci się nadmierną segregacją roślin podczas przycinki samo poprawi się z czasem i będzie wyglądać bardzo naturalnie.

7. Rośliny planu środkowego są bardzo ważne.
 • Unikaj trawników z roślin pierwszego planu oraz ścian z wysokich roślin tworzących tło.
 • Jest to powiązane z wcześniejszą regułą niekorzystania wyłącznie z jednego gatunku na pierwszym planie. Warto również zaznaczyć, iż brak środkowego planu jest bardzo częstym błędem u początkujących osób zakładających akwaria holenderskie.
 • Brak środkowego planu powoduje utratę głębi zbiornika.
 • Każda roślina, która dorasta na wysokość jednej trzeciej, maksymalnie do połowy wysokości zbiornika, będzie dobrym wyborem na środkowy plan.
 • Wolno rosnące rośliny są dobrymi kandydatami, lecz jeśli zamierzasz często robić przycinki to warto wykorzystać wyższe i szybko rosnące rośliny łodygowe jako rośliny planu środkowego.
Przykład: Jeden z moich wcześniejszych zbiorników zanim zdałem sobie sprawę jak ważny jest środkowy plan roślinny.Umiarkowanie wolno rosnące rośliny takie jak Staurogyne spathulata są dobrymi kandydatami na rośliny planu środkowego:8. Różnorodność wysokości jest bardzo ważna.
 • Jeśli wszystkie rośliny pierwszego planu będą miały 7.5cm, środkowego 20cm, a te planu tylnego 50cm wysokości to będzie to wyglądać dziwnie.
 • Użyj niskich Monte Carlo lub Elatine triandra na pierwszym planie z czymś wyższym jak Alternanthera reineckii Mini lub Staurogyne spraguei (Porto Velho).
 • Nawet wyższe rośliny jak Blyxa japonica lub Cryptocoryne wendtii mogą być użyte zarówno jako rośliny planu przedniego i środkowego.
 • Takie same zasady odnoszą się do planów środkowego i tylnego.
 • Zrobienie ściany z mchów lub paproci na tylnym planie pozwoli zrównoważyć różne wysokości roślin w tej części zbiornika.
 • Jest możliwe posiadanie pierwszego planu wyłącznie z roślin wysokich na 7.5 cm, jeśli użyjecie Staurogyne repens, Alternanthera reineckii Mini, i Eriocaulon sp Vietnam. Jednak taka równość w wysokości roślin nie wygląda dobrze.
 • Rozważ też odsłonięcie części podłoża w jednym lub dwóch miejscach między grupami roślin.
Przykład: W tym układzie jest 5 czerwonych roślin, które są podobnej wysokości. Nie jest to wskazane.9. Pokaż troszkę tylnej ściany.
 • Wbrew populatnym mitom, akwaria holenderskie nie powinny mieć gęstej jak żywopłot obsady roślinnej.
 • Pozwól oglądającemu zobaczyć troszkę tylnej ściany zbiornika pomiędzy kępami roślin - taki zabieg nada głębi twojej aranżacji.
 • Jeśli tylna ściana jest jednolita, powinna być widoczna przez niewielkie odstępy między grupami roślin.
 • Stworzenie gęstego szpaleru z grup roślin planu tylnego zredukuje skutecznie postrzeganie głębi.
 • Możesz sprawić by tylna ściana zbiornika była widoczna nawet przez gąszcz roślin. Acmella repens, Lindernia sp., Persicaria sp., Hygrophila salicifolia, Pogostemon quadrifolius nie tworzą gęstwiny, więc są dobre do tworzenia grup roślin gdzie będzie widać tło.
 • Rośliny takie jak Limnophila, Pogostemon sp. Kimberley, Ludwigia inclinata Cuba, Hygrophila difformis, a nawet niektóre z gatunków takich jak Rotala i Ludwigia mają tendencję do tworzenia gęstych zarośli. Pamiętaj o tym.
10. Ściana z mchów czy jej brak.

Nieobecność w akwarium tylnej ściany z mchów nie jest błędem, lecz jest ona zalecana.
Dodanie takiej ściany z tyłu zbiornika nada mu głębi i faktury. Sprawia wrażenie jakby COŚ było za roślinami trzeciego planu, zamiast tylko pustej przestrzeni.

11. Nie zapomnij o różnych wielkościach liści...
 • Brak różnorodności w wielkości listowia zmniejsza kontrast i sprawia, że zbiornik staje się nudny w odbiorze.
 • Rośliny łodygowe sprawiają problemy hobbystom, którzy przechodzą z aranżacji krajobrazowych w stylu Amano na zbiorniki holenderskie.

  Przykład: nie sadź Ludwigia brevipes obok Rotala rotundifolia a tej przy Didiplis diandra i Mayaca fluviatilis. Po prostu nie kontrastują ze sobą.
   
 • Potrzebujesz jednej rośliny z DUŻYMI liśćmi. Może to być Echinodorus , Aponogeton, Barclaya, Nymphaea, Lagenandra, Anubias, lub Nuphar. Nawet Hygrophila corymbosa będzie dobrym wyborem.
 • Jeśli zbiornik ma 180cm długości lub więcej, można posadzić więcej niż jedną taką roślinę, ale w każdym powinna być chociaż jedna.
Przykład: Tutaj, za bardzo skupiłem się na różnorodności kolorów i posadziłem Ludwigia sp. Red przy Oldenlandia salzmanii. To było błędem.


12. ... i różnych KSZTAŁTACH liści.

Zobacz punkt wyżej.
 • Nie rób tego: Bacopa caroliniana, Acmella repens, Rotala macrandra Green obok siebie.
 • Nie rób tego: Lindernia rotundifolia obok Lysimachia nummularia.
 • Nie rób tego: Persicaria sp. Sao Paulo obok Hygrophila salicifolia, nawet ze względu na różne kolory. Mają one zbyt podobne kształty liści.
 • Nie rób tego: Echinodorus obok Aponogeton.
 • Nie rób tego: Anubias obok Bucephalandra.
Przykład: Niezwykle duże liście roślin takich jak Nuphar lutea są dobre do wymuszania zmiany kształtów liści u innych roślin.13. Musisz zachować duży kontrast między grupami (zobacz powyżej)

To prawdopodobnie najważniejsza zasada ze wszystkich w stylu holenderskim - potrzebujesz  mocno zaakcentowanych kontrastów.
 
Przykład:
 • Umieść Barclaya longifolia obok Ludwigia inclinata Pantanal.
 • Posadź Ludwigia Inclinata var. Verticillata 'Pantanal obok Cyperus helferi.
 • Umieść Eriocaulon Parkeri obok Alternanthera reineckii Mini.
 • Mocny kontrast między grupami roślin jest jedną z najważniejszych cech dobrego akwarium holenderskiego.
 • Jeśli posiadasz Hygrophila corymbosa, posadź obok czerwoną roślinę z małymi listkami taką jak Rotala wallichii lub niską  roślinę rozetową.
 • Żeby wiedzieć jak gęsto sadzić każdą łodygę w grupie potrzebne jest  doświadczenie. Potrzebujesz czasu by poznać zachowania każdego gatunku. Niektóre rośliny jak Eriocaulon lineare lub E. setaceum w niekorzystnych warunkach rozpuszczają się, gdzie przy dobrych warunkach dobrze się rozrastają.
 • Dlatego akwarystyka holenderska jest królestwem zagorzałych miłośników roślin. Hardscaping jest piękny, lecz styl holenderski zmusi cię do nauki o roślinach. Żaden inny styl nie nauczy cię więcej na ich temat.
 • Zawsze pamiętaj o kontraście, kształcie, rozmiarze, wzorze, jasności i wysokości liści.
 • Roślina z gładkimi lancetowatymi liśćmi (Persicaria sp Sao Paulo) powinna być sadzona obok rośliny o skromnych i delikatnych liściach (Mayaca fluviatilis).
Przykład: Teraz jestem zadowolony z kontrastu jaki uzyskałem...


14. Wykonaj test z przymrużeniem oczu z odległości 6m by sprawdzić czy masz wystarczający kontrast między grupami roślin.

Oddal się na odległość około 6m i przymruż oczy. Czy każda z grup roślin wyróżnia się? Czy rośliny w części zbiornika niejako się mieszają?
 • Kolejną sztuczką jest zrobienie czarno-białego zdjęcia i obejrzenie go na monitorze komputera.
 • Zrób zdjęcie i "rozmyj" je specjalnie na monitorze komputera. Widzisz miejsca, które mieszają się ze sobą?
Przykład: Ten układ nie przeszedł testu. Alejka z Lobelii wyróżnia się, lecz reszta jest przeładowana, nieokreślona i nie ma wizualnego rozróżnienia.15. Nie używaj jednego gatunku w więcej niż jednym miejscu.

Ten punkt mówi sam za siebie. (W każdym konkursie stracisz punkty jeżeli ten sam gatunek będzie rósł w dwóch różnych miejscach - dop. tłumacza)
 
16. Jeden gatunek na 10cm lub 3 gatunki na 30cm długości zbiornika.

Tutaj większość ludzi ma problemy. Wymaga to planowania i dyscypliny w ograniczaniu liczby gatunków.

Bardzo łatwo jest przepełnić akwarium różnymi gatunkami roślin. Zanim się zorientujesz, będziesz miał ich za dużo. Jaki w tym problem? Takie postępowanie prowadzi do przeciążenia, dzikości (akwarium holenderskie to bardziej ogród, tak więc dzikość tak pożądana w zbiornikach krajobrazowych tutaj nie zawsze jest plusem - dop. tłumacza), i przesycenia aranżacji zbiornika.
 
Przykład: Zbiornik poniżej nie jest w stylu holenderskim, można raczej nazwać go dżunglą. Ciężko jest określić definicję i kontrast jeśli masz zbyt wiele gatunków roślin. Ze zbyt dużą ich ilością zbiornik będzie wyglądać na przerośnięty. Poniższe akwarium ma około 28 gatunków idealnie powinno być 18.To jest ten sam zbiornik, lecz z 19 gatunkami. Chociaż wciąż daleko mu do doskonałości, zaczyna wyglądać dobrze.
17. Mech na ściankach nie wlicza się w gatunki sadzone w gruncie, ale mech na podłożu już tak.
 
18. Małe grupy roślin sprawiają wrażenie przepełnionego zbiornika.

19. Rośliny łodygowe sadzone zbyt rzadko sprawiają, że zbiornik wygląda na zapuszczony i brak mu spójności.

20. Akwaria w stylu krajobrazowym z alejkami z roślin nie są holenderskimi.

Jest to często widoczne przy zgłoszeniach do konkursów z Azji.

21. Duża liczba alejek (styl Barr’a) nie jest stylem holenderskim.
 • Mocno przycięte rośliny w naprzemiennych kolorach, prawie przypominające tęczę, są teraz łatwo rozpoznawalnym stylem aquascaping'u.
 • Ma swoje początki w stylu holenderskim, natomiast nim nie jest.
 • Nie potrzebujesz więcej niż jednej alejki.
 • Można uformować więcej niż jedną alejkę, wtedy gdy zbiornik jest dłuższy niż 180 cm.
Przykład: To jest często powtarzany (oraz ładny) styl, ale nie jest on tradycyjnym holenderskim, mimo że jest nim inspirowany.
 22. Czerwony-zielony, czerwony-zielony, czerwony-zielony – to jest styl stoiska z owocami a nie holenderski.  

Wśród tych, którzy nie do końca nadążają  za  zasadami stylu holenderskiego, panuje przekonanie, że naprzemienne alejki zielonych i czerwonych roślin są kluczem do sukcesu w  tego typu akwariach. Tak jednak  nie jest. Przypomina to raczej dział z owocami w sklepie spożywczym.

Przykład: Przeplatanie alejek czerwonych i zielonych nie sprawi, że zbiornik będzie "holendrem".23. Nie dziel zbiornika alejką z roślin.

Alejki, które biegną od przodu akwarium do jego tyłu, dzielą w nim wszystko od lewej do prawej.

Możliwe, że ujdzie ci to na sucho z jednym gatunkiem jeśli zbiornik ma 180cm długości lub więcej. Zazwyczaj jednak, więcej niż jedna taka alejka sprawi, że twoje akwarium będzie wyglądać jak wspomniany wcześniej dział z owocami.

Przykład: Tak wygląda alejka z roślin, która idzie od frontu do tyłu zbiornika. Nie rób tego.24. Unikaj morza jasnej zieleni - pożądane są oba jej odcienie.
 • To jest kolejna moja słabostka. Bardzo często unikam ciemnej zieleni ponieważ redukuje kontrast z substratem ADA, mimo to ważne jest aby łączyć jasną i ciemną zieleń roślin.
 • Możesz użyć różnych mchów, Cryptocoryn, Bucephalandra, i Anubiasów dla ciemnego odcienia, jak również odmiany Echinodorus opacus.
 • Na rynku jest duża różnorodność jasnozielonych roślin. Nie nadużywaj ich.
 • Są też nowe rośliny z chłodniejszym zielonym kolorem, jak Acmella repens i Eriocaulon lineare, to doda rożnorodności kolorów. Zrób test z przymknięciem oczu lub czarno białe zdjęcie by sprawdzić kontrast kolorystyczny. E. lineare jest jedną z niewielu niebieskawo zielonych roślin w tym hobby.
Przykład: Używaj mchów i ciemno zielonych roślin takich jak Echinodorus do przełamania gąszczu grup jasnych zielonych roślin.


 
25. Usuń sprzęt techniczny.

Elementy filtra powinno się usunąć przed robieniem zdjęć do konkursu. Zostawienie ich będzie kosztować cię cenne punkty. Usuń grzałkę, termometr, rurki filtra itp.
 
26. Unikaj zbyt wielu ryb.

Zbyt dużo ryb sprawia, że zbiornik wygląda na przeciążony. Robiłem i nadal popełniam ten błąd, ponieważ nie mam gdzie umieścić moich Kardynałków chińskich.
 
27. Kilkanaście ryb jednego gatunku to minimum.

Pojedyncze sztuki lub pary różnych gatunków ryb nie dadzą takiego efektu jak całe stadko.
 
28. Wykorzystaj ryby strefy przypowierzchniowej.

Kardynałek chiński lubi zajmować dolną część zbiornika. Jeśli w akwarium będą same Kardynałki, strefa powierzchniowa będzie wyglądała pusto. Czas dodać ryby pływające przy powierzchni.
 
29. Wpuść ryby przydenne.

Kilka Bocji lub Kirysków ewentualnie małych pielęgnic nada zbiornikowi równowagi.
Uwaga na odmiany - duże bocje mogą wykopywać rośliny, wskazane będa tu małe odmiany kirysków np. pigmeje.

30. Unikaj symetrii za wszelka cenę.
 • To jest to o czym zawsze musisz pamiętać.
 • Powinieneś unikać sadzenia roślin punktu centralnego (Nymphaea lotus i Aponogeton boivinianus) lub jakiejś wyjątkowo jasnej i kolorowej rośliny takiej jak Rotala macrandra Variegated albo Ludwigia inclinata Pantanal, dokładnie w geometrycznym środku zbiornika.
 • Nadal możesz to zepsuć, umieszczając dużą kępę lub przykuwającą wzrok roślinę na samym środku zbiornika.
31. Unikaj symetrii wtórnej.
 • Chodzi o unikanie drobnych efektów lustrzanych, takich jak grupy roślin tej samej wysokości po przeciwnej stronie zbiornika lub równie jasne odcienie roślin w dokładnie tej samej odległości od środka akwarium.
 • Ten rodzaj symetrii jest dużo trudniejszy do dostrzeżenia we własnym akwarium, łatwiej zauważyć go u innych. Dobrym pomysłem jest poproszenie znajomego lub znajomej, by sprawdzili czy dostrzegają coś takiego w twoim zbiorniku.
 • Jest stosunkowo łatwo nie sadzić dużej, wyróżniającej się rośliny na środku, jednak unikanie symetrii na tym się nie kończy!
 • Jeżeli poradzisz sobie z główną symetrią, ta drugorzędna i tak może cię dopaść. Nawet zwycięzcy konkursu AGA (http://showcase.aquatic-gardeners.org) w kategorii zbiorników holenderskich mieli z tym problem w ostatnich latach.
Przykład: To akwarium należy do Joe Harvey'a, który wygrał konkurs AGA w tej kategorii w 2017 roku. Joe i ja dyskutowaliśmy o tej aranżacji podczas przygotowań do konkursu. Obaj zauważyliśmy centralną pozycję Didiplis'a i Joe przyciął oraz przesunął go nieco na lewo – co zresztą nie było łatwe do wykonania.

Niestety żaden z nas nie zauważył licznych symetrii drugorzędnych. Da się tam dostrzec dwa lustrzane trójkąty z przodu, jak również dwie lustrzane czarne dziury z obu stron Didiplis'a. Isoetes i Barclaya są w takiej samej odległości od niego.

Nie dostrzegliśmy tego podczas przygotowań do konkursu. Gdy Joe poprosił o komentarz Bart'a Laurens'a (sędzia w konkursach akwariów holenderskich - dop. tłumacza). Bart wskazał kilka przykładów drugorzędnej symetrii, które po tym stały się dość oczywiste do zauważenia. Zwycięzca z roku 2016 miał podobne problemy. 
 


32. Bez natłoku.
 • Daj grupom roślin miejsce do oddychania.
 • Zostaw docelowo troszkę ponad centymetr przerw między grupami. Pilnuj tego podczas przycinki.
 • Zapewnienie roślinom przestrzeni do wzrostu, zwiększy poczucie kontrastu.
 • Pozwala to także roślinom rosnąć i rozwijać się do ich najlepszego wyglądu.
Przykład: Daj roślinom miejsce do wzrostu. Poprawi to również, kontrast.33. Uważaj na ciemnozielone rośliny w rogach.

Sadzenie ciemnozielonych roślin w obu rogach skupi uwagę na środku i sprawi, że zbiornik będzie wyglądał na mniejszy. Jasne kolory przebijają ciemne, ponieważ nasze oczy naturalnie skupiają się na jaśniejszych obiektach.
 • Ciemne liście Cabomba lub Echinodorus w tylnych rogach sprawią, że te części wizualnie będą ignorowane. Uważa się, że zbiornik zaczyna się tam, gdzie kończy się ciemna a zaczyna jasna roślina.
 • Jasne rośliny w rogach wyglądają lepiej.
 • Najlepiej sadzić ciemne rośliny przed lub pomiędzy jasnymi.
34. Jeżeli to możliwe przy przedniej szybie z lewej i prawej strony umieść zasłonę z roślin.

Nie jest to absolutnie konieczne, ale jest to typowy zabieg w klasycznych zbiornikach holenderskich.
 • Wysokie rośliny po bokach nadają zbiornikowi głębi.
 • Warto posadzić po lewej i prawej przedniej stronie akwarium rośliny, które rosną wysoko i pionowo, by stworzyć zasłonę na zasadzie kurtyny na scenie teatralnej.
 • Możesz użyć wielu gatunków roślin, ale najczęściej wykorzystywane są do tych celów wysokie Hydrocotyle, trawy takie jak Vallisneria, wysokie Cryptocoryne, lub nawet Potamogeton. 
Przykład: Nowa i stosunkowo rzadka Eleocharis elongata świetnie się nadaje do takich celów.
 

35. Nie sadź dwóch grup roślin tej samej szerokości jedna za drugą.

Dla przykładu, unikaj sadzenia 15cm szerokości grupy roślin pierwszego planu zaraz przed grupą drugiego planu o identycznej szerokości. Wygląda to zbyt wymyślnie. Nawet jeżeli sądzisz, że cały styl holenderski  polega właśnie na wymyślności to dwie grupy roślin o tym samym rozmiarze zrujnują prawidłowy odbiór zbiornika. 

36. Nie zostawiaj odsłoniętego pasa podłoża od lewej do prawej strony zbiornika.

Dobrze jest, a nawet wskazane aby trochę podłoża było widoczne z przodu akwarium, ale pas startowy od lewej do prawej strony będzie wyglądał dziwnie.

37. Nie ma potrzeby tworzenia tarasów w celu podniesienia podłoża z tyłu zbiornika.
 • Lekkie nachylenie do tylnej ściany nie jest złe, ale nie jest niezbędne.
 • Używaj naturalnej wysokości roślin, aby zasugerować wzniesienie z tyłu.
38. Nie pozwalaj roślinom pierwszego planu, aby zarastały przednią szybę.
 • Wszystkie rośliny planu pierwszego powinny być mocno przycinane i pozostawione, by urosły do właściwych rozmiarów przed fotografowaniem lub konkursem.
 • Przerośnięte i napierające na przednią szybę pierwszoplanowe rośliny nie wyglądają dobrze.
 • Przerośnięte rośliny pierwszego planu wyglądają bardziej zniechęcająco, gdy wybieramy do tego celu gatunki roślin dorastające do 7-10cm takie jakie jak Sagittaria lub Helanthium.
39. Odpowiedni rozrost roślin pierwszoplanowych.

Pozwól niektórym roślinom prawie dotykać przedniej szyby a pozostałe niech będą oddalone od niej o 2 do 5cm. W ten sposób zapobiegniesz sztucznie wyglądającemu efektowi pasa startowego wzdłuż przedniej części zbiornika.
 
40. Zostaw trochę wolnej przestrzeni na pierwszym planie.

Nie każdy centymetr kwadratowy musi być zarośnięty. Trochę otwartej przestrzeni nada zbiornikowi świeżego wyglądu.

41. Rośliny pierwszego planu nie powinny być sadzone idealnie równolegle do przedniej szyby.

Takie postępowanie zmniejsza wrażenie głębi.

42. Użyj akwariów szerokich (od przedniej do tylnej szyby) na co najmniej 60 cm.

Akwaria szerokie na 45cm potrzebują dodatkowej pracy przy roślinach drugiego planu, aby utrzymać porównywalny efekt głębi. 60 centymetrowy zbiornik jest świetny na start. Taki o szerokości 75cm jest jeszcze lepszy. Niemniej jednak, jeżeli dysponujesz tylko zbiornikiem o szerokości 45cm podpatrz w akwariach krajobrazowych jak uzyskiwać głębię. Skup się na drugim planie oraz użyj mocno zwężających się alejek lejdejskich.  

43. Wymieszaj rośliny łodygowe, trawiaste oraz te o dużych liściach.

Akurat to jedna z niewielu rzeczy z jakimi nie da się przesadzić. 
 • Omówiliśmy już różnicę kształtu, rozmiaru oraz koloru liści. Ale pozostają szczegóły  związane z roślinami rozetowymi. O ile sędziowie na konkursie nie odejmą punktów za brak takich roślin to posiadanie ich w akwarium jest mocno zalecane ze względu na zwiększenie wrażenia kontrastu.
 • To hobby jest zdominowane przez rośliny łodygowe :)
 • Vallisneria, Echinodorus, Cryptocoryne, Eriocaulon czy też Nymphaea wyróżnią się w morzu łodygowców.
 • Jeżeli używanie sprawdzonych roślin popularnych w tradycyjnych zbiornikach holenderskich odpada ze względu na czyjąś hipsterską wrażliwość, niech pamięta, że nowe gatunki roślin rozetowych są wprowadzane do akwarystyki praktycznie co roku.
 • Zachowaj balans pomiędzy roślinami łodygowymi i rozetowymi
Przykład: Tendencja do używania zbyt dużej liczby łodygowców kosztem traw i roślin rozetowych pogorszy ogólny wygląd zbiornika. (poniżej fragment zdjęcia).44. Przycinaj i umieszczaj każdą sadzonkę tak, aby uzyskać spójny i gładki wygląd grup roślin.

Ta umiejętność wymaga czasu potrzebnego na opanowanie, ale jest tego warta. Niektórzy akwaryści łapią to od razu, inni na opanowanie tego potrzebują dziesięcioleci. 
 • Spójny i gładki wygląd krzaczków roślin, które wznoszą się i opadają bez efektu schodków jest bardzo ważny dla odbioru całości zbiornika.
 • Większość owalnych lub okrągłych krzaczków musi zaczynać się łagodnie, zakrzywiać na górze i ponownie łagodnie opadać do tyłu. Łatwiej jednak powiedzieć niż zrobić. Na początku zajmuje to bardzo dużo czasu.
 • Jeżeli masz gąszcz 25 roślin, musisz wiedzieć jak bardzo przycinać każdą sadzonkę i gdzie ją dosadzić aby za kilka dni wciąż wyglądała dobrze.  
Przykład: Wzrost Ludwigia Pantanal jest raczej łatwy do przewidzenia po kilku miesiącach ciągłej przycinki. Na poniższym obrazku widać  poprawnie ukształtowaną grupę, na drugim mamy źle przyciętą Rotala oraz Syngonanthus.

45. Duże czerwone rośliny nie powinny być umieszczane w rogach zbiornika.

Nie umieszczaj Alternanthera reineckii Mini i podobnych roślin w lewym lub prawym rogu. Takie umiejscowienie rozprasza uwagę, odciąga spojrzenie od punktów centralnych oraz rujnuje harmonię zbiornika. Nie ma żadnych korzyści wizualnych w takim umieszczeniu roślin.
 
Przykład: Na początku nie postrzegałem tego jako błąd. Jasno czerwona roślina w rogu nie pasuje tutaj. Zbiornik wymaga też solidnej przycinki. 46. Usuń glony widoczne przy szybie poniżej podłoża.

Takie glony zdarzają się nawet najlepszym akwarystom. Tradycyjne zbiorniki holenderskie posiadały zakryty za pomocą własnoręcznie robionych obudów obszar, gdzie przy przedniej szybie widać było żwir. Jeżeli zdecydowałeś się go nie zasłaniać, czeka Cię więcej pracy przy czyszczeniu. 

47. Rośliny pierwszego planu to dobrzy kandydaci na aleje lejdejskie. 
 • Rośliny drugiego planu też się nadają, ale wymagają większego nakładu pracy.
 • Można stworzyć alejki z roślin szybkorosnących, ale będą dobrze wyglądać tylko przez kilka dni.
 • Lepiej użyć roślin o wolnym wzroście
Przykład: Lobelia cardinalis to idealna roślina na alejki lejdejskie (fragment całości zdjęcia)48. Alejki powinny znikać za inną grupą roślin – to zwiększa wrażenie głębi.
 • Nie powinno być widać końca alejki. Bez ślepych uliczek!
 • Wzrost wysokości i zwężanie alejki ku tyłowi zwiększa uczucie głębi, a ukrycie jej za grupą innych roślin dodatkowo wzmacnia ten efekt.  
Przykład: Tu mamy częściowo zobrazowany problem. Alejka ze Staurogyne spraguei powinna znikać za Barclaya longifolia jednak Barclaya została niedawno wsadzona i nie zaczęła rosnąć. Gdy już zacznie, rośliny muszą być przycinanie tak aby utrzymać gatunki z dala od siebie i pozostawić nieco przestrzeni. Większość moich aranżacji miała problemy z tym aspektem. Kilka tygodni później…Potem mamy kilka innych błędów – zbyt dużo purpurowych roślin i niewystarczająca separacja pomiędzy ich grupami.49. Stwórz alejki szerokie i niskie z przodu oraz wyższe i wąskie z tyłu.
 • Takie kształtowanie sprawia wrażenie, że alejkom nie ma końca.
 • Nigdy nie pokazuj ostatnich roślin w alejce – ukryj je za jakąś wyższą grupą roślin.
 • Alejka, która biegnie za mocnym punktem centralnym jak na przykład czerwony lotos i znika gdzieś z tyłu zbiornika prezentuje się wyjątkowo dobrze. 
Przykład: Uliczka z  Lobelia cardinalis.50 … ale nie prowadź alejki zbyt wysoko.
 • Tylne sadzonki roślin w uliczce, nie powinny być wyższe niż mniej więcej, połowa zbiornika.
 • Jeżeli tylne sadzonki są za wysokie, tracimy wrażenie nieskończoności w delikatnie  znikającej alejce.
 • Jeżeli uliczka nie ma takiego zakończenia i jest tak samo wysoka i szeroka jak przy przedniej ścianie akwarium, staje się bezcelowa i nie pomaga uwidocznić głębi zbiornika.
Przykład: Klasyczny błąd. Chciałem otrzymać alejkę z Acmella repens, która znika za Aponogeton ulvaceus – niestety nie wyszło. Nie wspomnę nawet o niezbędnej konieczności przycinki. 


51. Małe akwarium z więcej niż jedną alejką wyglądać będzie na zbyt zatłoczone.

O więcej, niż jednej alejce możesz myśleć dopiero, gdy masz zbiornik długi na 180cm lub więcej.
 • Jedna alejka wystarczy, trudno poprowadzić więcej w jednym zbiorniku.
 • Zbyt dużo alejek obok siebie sprawi, że akwarium będzie wyglądało jak stoisko z owocami. Co jest często obiektem krytyki w stylu holenderskim.
 • Jeżeli będziesz przestrzegał zasad - bez problemu unikniesz tego niekorzystnego efektu.
52. Alejki mogą startować z dowolnego miejsca w centrum lub poza nim.

Niemniej jednak, te ostatnie wyglądają nieco lepiej niż te umieszczone w centralnym punkcie zbiornika.
Rośliny idealne do tworzenia alejek to:
 • Lobelia cardinalis Mini
 • Staurogyne spraguei (Porto Velho)
 • Hydrocotyle tripartita
 • Saururus cernuus, ale w akwariach high-tech rośnie zbyt duży.
 • Penthorum sedoides
 • Bacopa monnieri Compact
 • Lysimachia nummularia
 • Blyxa japonica
Lobelia cardinalis Mini jest najbardziej popularną rośliną alejkową z wyżej wymienionych. Wszystkie te rośliny mają jedną rzecz wspólną - są stosunkowo wolno rosnące, dobrze znoszą przycinkę, radzą sobie w dużym zagęszczeniu i są dość wytrzymałe. 
 
Limnophila sp.Vietnam (i niektóre Rotala z drobnymi liśćmi) również mogą służyć do budowy alejek. Limnophila sp. Vietnam jest jedną z moich ulubionych roślin.  Czerpiące nieco z akwariów krajobrazowych uliczki stworzone z tej rośliny mogą być przycinane nożyczkami do idealnych kształtów. Jedyne co potrzeba to zasadzić je, a po około miesiącu można otrzymać idealny do kształtowania gąszcz. Nie ma potrzeby ścinać wierzchołków i sadzić ich ponownie, aby utrzymać kształt na jakim nam zależy.
 
Przykład: Hydrocotyle tripartita świetnie nadaje się na alejki, musisz jednak utrzymywać odpowiedni kształt poprzez częste przycinki zapobiegające przerastaniu. Zauważ, że Limnophila mini Vietnam widoczna z lewej strony, byłaby lepsza do tego celu. 53. Alejki z lekką krzywizną sprawdzają się idealnie.

Proste alejki też mogą być , ale wyglądają trochę mniej naturalnie.

54. Użyj jakichś brązowawych Cryptocoryne w obszarze drugiego planu.
 
55. Małe kawałki drewna pokryte mchem mogą być użyte do odgrodzenia od siebie podobnych grup roślin.

Mchy zapewniają tak potrzebną w "holendrach" ciemną zieleń, nie stosuj jednak tej sztuczki zbyt często bo straci to swój urok. 

56. Nie przeznaczaj takiej samej ilości miejsca na każdą z roślin pierwszego planu:
 • W 120cm zbiorniku nie trzymaj 4 roślin drugiego planu o szerokości 30cm, będzie to wyglądać nienaturalnie..
 • Możesz użyć 4 gatunków w takim zbiorniku, ale pamiętaj o tym, aby zachować różnorodność w przestrzeni jaką zajmują rośliny.
57. Uważaj aby grupy roślin pierwszego planu nie miały tej samej wysokości i szerokości.

Jeżeli masz 120cm zbiornik, bardzo łatwo jest umieścić w nim 5 grupek roślin, każda po około 25cm, ale doprowadzi to do zaburzenia kontrastu. 
 
58. Uważaj aby przy przycince nie przerzedzić zbytnio jednej ze stron zbiornika.

Coś takiego sprawi, że druga strona będzie wyglądała na zbyt ciężką. Im większy zbiornik tym gorzej będzie to wyglądało. 

59. Nie zaszkodzi odrobina kontrolowanego chaosu.

Zbiornik pełen perfekcyjnie przyciętych roślin może wyglądać jak żołnierze na paradzie. Jeden lub dwa  niepokorne gatunki mogą być użyte do korzystnego zburzenia tego wrażenia.

Przykłady takich roślin to:
 • Aponogeton ulvaceus
 • Lagarosiphon madagascariensis
 • Persicaria praetermissa
 • Różne warianty Rotala rotundifolia  rosnące na boki 
 • Juncus repens
 • Murdannia sp. Red
 • Crinum calamistratum
Przykład: Nieład artystyczny to metoda, którą dobrzy fryzjerzy używają do otrzymania ciężkiego do uzyskania efektu pozornie "niechlujnego" wyglądu.  Lagarophisphon madagascariensis czy też Aponogeton ulvaceus stworzą takie wrażenie w twoim akwarium.

60. Nie umieszczaj obok siebie dwóch gatunków czerwonych roślin.

Gatunki czerwone są idealne do tworzenia punktów centralnych. Jednak jak wynika z samej definicji, nie możesz mieć dwóch takich punktów koło siebie. Rośliny te przyciągają uwagę a dwa gatunki obok siebie będą o tą uwagę rywalizować. 
 
Przykład: Bacopa caroliniana Colorata ma niezwykły różowy kolor, ale jest zbyt blisko Rotala macrandra Mini Type 4, przez co obie rośliny tracą na efektywności. 
 


61. Nie zapomnij o delikatniejszych roślinach

Duże rośliny są pospolite ale te delikatne oferują znakomite kontrasty i sprawiają, że akwarium wydaje się lżejsze w odbiorze. Idealne przykłady to Eriocaulon sp. Feather Duster lub Eleocharis elongata.

Przykład: Eleocharis elongata (poniżej)  i Eriocaulon sp. Feather Duster to idealni kandydaci. 
 


62. Nie sadź koło siebie dwóch zielonych roślin łodygowych.

To mniej ważne niż unikanie sąsiedztwa roślin czerwonych, mimo to takie działanie zmniejsza kontrast pomiędzy grupami.
 
63. Nie sadź koło siebie dwóch gatunków trawiastych.
 
64. Nie sadź koło siebie nawet roślin czerwonych i pomarańczowych.
 
Przykłady: Widać tutaj konkurencję, pomiędzy czerwonymi i pomarańczowymi roślinami.


 
To też nie zadziała:Zbyt blisko:Tu nie mamy konkurencji pomarańczowego z czerwonym, ale Lagenandra meeboldii red nie prezentuje się dobrze obok Ludwigia senegalensis:65. Nie sadź koło siebie dwóch gatunków jasnozielonych roślin.

To nie jest ścisła zasada, ale przestrzeganie jej zwiększy kontrast w twoim akwarium.
 • Większość roślin jest jasnozielona, więc masz duży wybór.
 • Jeżeli umieściłeś dwie takie rośliny koło siebie, niech jedna będzie łodygowcem a druga, przykładowo gatunkiem trawiastym. W przeciwnym razie posadź pomiędzy nie roślinę ciemnozieloną lub czerwoną.  
66. Nie umieszczaj dwóch grup roślin tej samej wysokości koło siebie.

To redukuje kontrast. 
 
67. Nie nadużywaj korzeni jako dekoracji.

Styl holenderski to głownie rośliny. Jeżeli używasz drewna, niech to będą małe kawałki, dobrze zaszczepić na nich mech. 

68. Unikaj grup skał w stylu Iwagumi oraz nie baw się w hardscaping.

Akwarium holenderskie skupia się na roślinach ;)
 
69. Pokryj roślinami 80% powierzchni dna.

Jeżeli upchniesz rośliny w każdy centymetr podłoża będzie to wyglądało przytłaczająco. Z drugiej strony zbyt mało roślin sprawi wrażenie, że zbiornik jest nieskończony. Znajdź złoty środek. 
 
70. Nie mieszaj dwóch gatunków roślin w jednej grupie

Nawet jeżeli są to podobne do siebie podgatunki.
Często spotykamy taki zabieg w akwariach krajobrazowych w stylu Nature, ale w akwarium holenderskim będzie to ograniczało kontrast pomiędzy grupami.
 
Przykład: Wymieszane Alternanthera reineckii Mini i Variegated. To nie wygląda dobrze.


 
71. Uważnie dobieraj kolor substratu.

Tradycyjne zbiorniki holenderskie posiadały naturalny brązowy żwir. Czarny wygładzany piasek lub podłoża takie jak ADA Aquasoil nie były w nich używane. Niemniej jednak w konkursach nie otrzymasz za nie punktów ujemnych chyba, że pozostawisz duże obszary odsłoniętego substratu.
 


Przeczytaj także

Aponogeton ulvaceus (Aponogeton sałatnicowaty)
Aponogeton ulvaceus (Aponogeton sałatnicowaty)
 Rodzina Aponogetonaceae Występowanie Madagaskar Wysokość 30-50 cm Szerokość 30-35 cm Wymagania świetlne przeciętne-...
Echinodorus bleheri
Echinodorus bleheri
Echinodorus bleheri pochodzi z Ameryki Południowej i jest mało wymagającą, dużą rośliną akwariową osiągającą 20-50cm wysokości......
Hydrocotyle tripartita
Hydrocotyle tripartita
Hydrocotyle tripartita Japan to pochodząca z Azji, szybkorosnąca roślina o jasno-zielonych liściach - idealna na trawnik lub sadzenia między...
Nymphaea lotus
Nymphaea lotus
Nymphaea lotus to jedna z najpiękniejszych roślin akwariowych. Przy intensywnym świetle przybiera efektowny czerwony kolor a na jej liściach...
Staurogyne repens
Staurogyne repens
Staurogyne repens to jasnozielona i wytrzymała roślina na przód akwarium. Odnaleziono ją w naturze w rzecze Rio Cristalino w poł...
Lobelia cardinalis
Lobelia cardinalis
Lobelia cardinalis rośnie w naturze w Ameryce Północnej. W akwarium liście przybierają jasnozielony kolor z jasnymi przebarwieniami. P...
Vallisneria nana
Vallisneria nana
Vallisneria nana pochodzi z Australii. Posiada ciemnozielone liście rosnące w rozecie, które rozmiarem różnią się od innych...
Hydrocotyle verticillata
Hydrocotyle verticillata
W odróżnieniu od innych gatunków z rodzaju Hydrocotyle ta roślina zachowuje swój wygląd w uprawie podwodnej. Podchodzi z...
Blyxa japonica
Blyxa japonica
Przepiękna roślina trawnikowa na przedni i środkowy plan akwarium. Rozpopularyzowana dzięki aranżacjom Takashiego Amano. W uprawie akwariowej...
Akwarium holenderskie - definicja i reguły
Akwarium holenderskie - definicja i reguły
Do przygotowania tego opracowanie zachęciło mnie to, iż zauważyłem, że termin akwarium holederskie często używany jest "niewłaś...
Eriocaulon cinereum - nowość w ofercie
Eriocaulon cinereum - nowość w ofercie
Zapraszamy do obejrzenia nowej rośliny w ofercie firmy Tropica. Eriocaulon cinereum posiada oryginalne wąskie liście, które ś...
Eriocaulon cinereum
Eriocaulon cinereum
Eriocaulon cinereum to oryginalna roślina o ciemnozielonych igiełkowatych liściach. Tworzy wspaniały kontrast na tle roślin trawnikowych i...

Poznaj opisy roślin
Cryptocoryne wendtiiCryptocoryne wendtii
Kryptokoryna wendtii 'Green' z uwagi na swoje rozmiary nadaje się także do małych akwariów. Osiąga 5-10cm wysokości i 8-15cm...
Bacopa compactBacopa compact
Bacopa 'compact' to odmiana hodowlana, która jest najmniejszą wersją rośliny łodygowej z rodzaju Bacopa. Jej kompaktowe...
Micranthemum Monte CarloMicranthemum Monte Carlo
Micranthemum Monte Carlo to kolejna roślina, która możemy wykorzystać na trawnik w akwarium. Dorasta do 2-3cm wysokości a jej jasnozielone li...
Didiplis diandraDidiplis diandra
Didiplis diandra jest bardzo delikatną i trudną w uprawie rośliną, lecz o liściach naprzemianległych ułożonych w dwóch rzędach...
Alternanthera reineckii sp. MiniAlternanthera reineckii sp. Mini
Miniaturowa odmiana znanej Alternanthery charakteryzuje się mniejszymi rozmiarami i wolniejszym tempem wzrostu. Szczególnie polecamy ją...

Rośliny akwariowe zamówisz wysyłkowo z darmową dostawą do domu lub odbierzesz osobiście w Krakowiesklep internetowy

Baza wiedzy akwarystycznej


 
 Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży akwarystycznej.

 
Zapraszamy na Forum Dyskusyjne

Sklep akwarystyczny

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin.
Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do odbioru osobistego w Krakowie.
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5

Czytaj więcej o odbiorze osobistym

 
Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.
           


 
Facebook Login