Polecamy

Produkty Tetra do akwarium

Lista artykułów


Akwarium holenderskie - definicja i reguły

Czym jest prawdziwe akwarium holenderskie?

Do przygotowania tego opracowanie zachęciło mnie to, iż zauważyłem, że termin akwarium holederskie często używany jest "niewłaściwie" lub wręcz nadużywany. Zdarza się bowiem, że mianem tym określany jest tak zbiornik prowadzony wg wszelkich reguł sztuki jak i akwarium wypełnione nurzańcem, dżungla z roślinami wypełniającymi szczelnie cały zbiornik, czy też czyjeś poletko eksperymentalne przeładowane roślinami.

Daleki jestem tutaj od określania się mianem znawcy, sam z pewnością nie posiadam zbiornika holenderskiego i jeszcze długo posiadać nie będę, gdyż co innego wiedzieć co trzeba zrobić a co innego wiedzieć jak to zrobić, ale przeczesując rozmaite fora, wydaje mi się, że mam dość poprawny kształt tego, czym jest taki zbiornik zwłaszcza w ujęciu klasycznym.

Oczywiście nie zamierzam nikomu odbierać tutaj prawa nazywania akwarium holenderskim takiego zbiornika, jaki mu się żywcem podoba, nie będę też kruszył z nikim kopii o to, ze złamał złotą zasadę nr 235 i przykładowo wsadził lobelię 4 cm za daleko na lewo ;) Niemniej jednak pomyślałem, że dobrze byłoby w jednym miejscu zebrać podstawowe informacje czym jest klasyczne akwarium holenderskie i ewentualnie przedyskutować to wspólnie tutaj na forum.

Na początek pozwolę sobie wkleić moje tłumaczenie wypowiedzi użytkownika Marco Aukes z forum UKAPS który opisuje swoje przemyślenia oraz zasady obowiązujące w NBAT (Nederlandse Bond Aqua Terra) czyli holenderskim zrzeszeniu akwarystów, które z pewnością jeżeli chodzi o akwarystykę holenderską zna się na rzeczy.

Link do tematu (w j. ang.):
www.ukaps.org/forum/threads/crash-course-dutch-style-aquascaping.8713

Marco_Aukes_z_UKAPS napisał(a):

Jedną z głównych cech akwarium holenderskiego jest duża różnorodność roślin, zwłaszcza jeżeli chodzi o ich kolor, kształt oraz wysokość. Duża, ale nie za duża! Ogólną regułą obowiązującą dla zbiorników do 50 cm głębokości jest maksymalnie jeden gatunek na 10 cm długości zbiornika. Tak więc w 200 cm akwarium, akwarysta nie powinien przekroczyć liczby 20 gatunków roślin. Jeżeli nie zachwieje to ogólnej kompozycji dopuszczalne może być 2 lub 3 gatunki więcej, ale każda dodatkowa roślina ponad tą liczbę z pewnością spowoduje utratę punktów w każdym konkursie akwarystycznym. (według zasad wzorowanych na NBAT dop. tłumacza). Inną regułą, która ma powstrzymać ludzi przed wsadzaniem zbyt dużej ilości roślin do swoich zbiorników jest wymóg, aby grupy roślin były od siebie odpowiednio oddalone. W idealnym przypadku pomiędzy grupami powinna być przerwa szerokości placa.

W przeciwieństwie do tego, co możemy zobaczyć w akwariach japońskich ten sam gatunek rośliny, musi rosnąć tylko w jednym miejscu zbiornika. Nie jest dozwolone, aby jeden gatunek rósł w kilku miejscach akwarium. Wyjątkami są czasem mchy zwisające na tylnej szybie akwarium.

Charakterystyczne dla akwarium holenderskiego tak i jak dla innych stylów jest użycie punktów centralnych. Tworzone są one w najprostszy sposób poprzez podział pionowy i poziomy akwarium na trzy równe części. Tym gdzie utworzone w ten sposób linie się spotykają można utworzyć takie punkty. Oczywiście nie we wszystkich miejscach, ale maksymalnie w dwóch. Jeżeli po lewej wybieramy ten z przodu to z prawej należy wybrać ten z tyłu, co pomaga stworzyć wrażenie głębi w zbiorniku. W tych punktach posadzone powinny być roślinyprzyciągające wzrok. Bardzo często do tego celu wykorzystywane są gatunki lotosa, niższe z przodu, wyższe jako tylni punkt centralny. Czerwony kolor rośliny dodatkowo wzmacnia zamierzony efekt.

Typowe w akwariach holenderskich jest sadzenie tak zwanych alejek lejdejskich z roślin. Jeżeli ktoś rysuje dróżkę na kartce papierów z zachowaniem głębi, wówczas narysuje ją szerszą z przodu i zwierzająca się na horyzoncie. Tak samo sadzone są rośliny w alejce – jest ona szeroka z przodu i zwęża się przy tylnej szybie akwarium. Idealnie zaplanowana alejka będzie lekko skręcać i delikatnie znikać za innymi grupami roślin. Dodatkowo wraz z przesuwaniem się do tyłu wzrastać będzie wysokość roślin. Do tworzenia alejek często używa się lobelii, h,corymbosa, h. Difformis lub kawałków drewna pokrytych mchem.

Kolejną złotą regułą holendra jest różnorodność roślin. W praktyce sprowadza się to przykładowo do tego, że nie umieszczamy obok siebie dwóch czerwonych roślin a nawet pomarańczowych czy brązowych obok tych czerwonych. Mieszamy brązowe, czerwone, jasnozielone, ciemnozielone grupy roślin aby uzyskać maksymalny efekt.. To samo dotyczy kształtu liści (nie umieszczajcie dwóch roślin o pełnych liściach obok siebie albo valsinerii obok cryptokoryny balans) i różnicy wysokości. Żadne dwie grupy obok siebie nie powinny być tej samej wysokości. Zaznaczam, że różnica wysokości powinna być zauważalna, 1-2 cm to zdecydowanie za mało.

Gdy znamy już te ogólne reguły przychodzi czas na detale. Pozostawienie niewielkich części tylnej szyby odsłoniętej zwiększy różnicę głębi. Rośliny po bokach z przodu zbiornika dadzą efekt kurtyny z identycznym skutkiem, jeżeli chodzi o głębię aranżacji.

Najwięksi mistrzowie używają tych zasad w większości przypadków. Przykładowo alejka stworzona z roślin, która biegnie do mocnego punktu centralnego daje idealny efekt. Jeżeli tym punktem jest czerwony lotos a alejka utworzona jest z jasnozielonej lobelii wygląda to podwójnie dobrze. Jeżeli grupa lobelii biegnie do tylnej ściany pozostawienie pomiędzy roślinami prześwitów, które odsłaniają tylną szybę (tzw. Czarne dziury dop. Tłumacza) i delikatne schowanie końcówki alejki za innymi roślinami – sprawi, że będziecie na najlepszej drodze do mistrzostwa stylu holenderskiego.
Pozostałe detale.

Przede wszystkim: używanie skał i drewna jako dekoracji również podlega ścisłym zasadom, które są takie same jak dla roślin. Ta sama rzecz nie może pojawić się w dwóch miejscach zbiornika. Zatem użycie skały lub kawałka drewna pokrytych mchami lub epifitami jest dozwolone. Ale zróbcie to co najwyżej w jednym miejscu nie kilku.

No i kwestia ryb w zbiorniku. Tylko zaznaczymy tutaj ten temat i kilka spraw które chciałem podkreślić. Przede wszystkim ryby są tutaj dodatkiem do zbiornika a nie główną jego atrakcją. W idealnym przypadku na różnych poziomach zbiornika pływać będzie 1 grupa ryb. Czyli ryby denne, ławica ryb środkowej toni oraz ryby przypowierzchniowe. Dodatkowo krewetki jako ekipa sprzątająca, zjadacze glonów takie jak otoski czy też miniaturowe pielęgnice mogą znaleźć się w naszym zbiorniku pod warunkiem, że nie będzie w nim zbyt tłoczno (tak pod względem liczby ryb na litr wody, jak i pod względem odbioru wizualnego)

Oczywiście reguł i zasad tutaj jest znacznie więcej, ale przy odrobinie szukania można je bez problemu w polskim necie znaleźć, więc nie będę ich tutaj powtarzał. Skupiłem się na tych powyższych, ponieważ te zasady relatywnie często w Polsce w zbiornikach zwanych holenderskimi są łamane.

Zanim przejdziemy jednak dalej napisać trzeba trochę o konkursach na akwaria holenderskie. Z tego, co wyczytałem na różnych forach klasyczne konkursy NBAT znacząco różnią się od konkursów fotograficznych w których królują akwaria japońskie błędnie zwane w Polsce akwariami naturalnymi (właściwa nazwa to akwarium krajobrazowe, japońskie lub w stylu Amano).

Kryteria oceny akwariów holenderskich

W klasycznych holendrach jednym z kryteriów podlegających ocenie jest niezmienność zbiornika i jak najdłuższe utrzymanie go w niezmiennym stanie. Tutaj nie chodzi o to aby skupić się na odpowiednim efekcie na fotografii – co często prowadzi do tego, że widzimy aranżacje rewelacyjne ale w praktyce niemożliwe do utrzymania na dłuższą metę. Akwarium holenderskie ma żyć i być utrzymywane w formie przez możliwie najdłuższy okres czasu.

Jak to jest sprawdzane?
Ano w taki sposób, że kilka razy w roku w czasie trwania konkursu dom delikwenta odwiedzają sędziowie. Aby nie miał zbyt wiele czasu na kombinatorykę wizyta zapowiadana jest jeden lub dwa dni wcześniej. Sędziowie nie tylko oceniają zbiornik, ale zwracają uwagę na to, czy świetlówki w pokrywy są czyste, czy wszystko podłączone jest w bezpieczny dla użytkownika sposób i na inne tego typu pierdoły, które nie są istone przy konkursach fotograficznych.

Poniżej zamieszczam listę rzeczy, które sprawdzane są przykładowo w kategorii A1 konkursu NBAT:

1. Kombinacja zwierząt (rozumiem, że chodzi o zależności pomiędzy nimi)
2. Zdrowie zwierząt
3. Forma (wybarwienie, rozmiary) zwierząt
4. Liczba zwierząt
5. Dobór roślin
6. Zdrowie roślin
7. Forma (wybarwienie, rozmiar itp) roślin
8. Parametry wody
9. Ogólne wrażenie
10. Wybór zwierząt
11. Materiały dekoracyjne
12. Kompozycja
13. Sprzęt techniczny i jego stan
14. Bezpieczeństwo
15. Utrzymanie zbiornika.

Jak widzicie nie ma tutaj kryterium, które u nas często wymieniane jest jako cecha dobrego holendra. O co chodzi? Ano o trudność uprawy roślin.

Akwarium holenderskie a trudność uprawy roślin

Wychodzi na to, że w klasycznych akwariach holenderskich nie ma ona większego znaczenia. Co w sumie jest logiczne. Chcesz mieć trudniej? Lubisz mieć pod górkę? Super! Doceniamy Twoje zaangażowanie, ale nie wymagaj za to dodatkowych punktów czy bonusów w konkursie. Liczy się przede wszystkim osiągnięty efekt – środki, jakimi do niego zmierzasz to Twoja sprawa.

Zerknijcie na zdjęcia tych holendrów utrzymanych w stylu klasycznych, wszystkie wyszły spod ręki mistrzów tego stylu (wszystkie pochodzą z linkowanego powyżej wątku):

Akwarium holenderskie - definicja i reguły

Akwarium holenderskie - definicja i reguły

Akwarium holenderskie - definicja i reguły

Jak widzicie efekt powala na kolana a użyte rośliny należą raczej łatwych i średnio trudnych w utrzymaniu.
 
Chociaż oczywiście zdarzają się akwaria z roślinami nieco trudniejszymi:

Akwarium holenderskie - definicja i reguły

Tutaj widzimy klasyczną kompozycję z rotalą marcandrą wybarwioną tak, że byłaby ona świętym graalem dla co najmniej kilku użytkowników tego forum :)

Sprzęt do akwarium holenderskiego

Co ciekawe klasyczne holendry często prowadzone były jako akwaria, które dzisiaj nazwalibyśmy LT (za wyjątkiem światła, którego w nich było zawsze bardzo dużo). Często aranżacje stawiane były na jałowym żwirze lub żwirze z dodatkiem ziemi, dodatkowo nawet bez CO2.

Przykładowo jedną z metod na takie akwarium było zapewnienie odpowiednio mocnego przepływu dobrze napowietrzonej wody, dzięki czemu CO2 z powietrza atmosferycznego przenikał do akwarium i pokrywał zapotrzebowanie pokarmowe roślin. Nie mogę teraz jakoś znaleźć zdjęć, ale widziałem zdjęcia archiwalne tak prowadzonych zbiorników, w których korzystający z powyższych metod właściciel, korzystając z zestawu najprostszych klasycznych roślin uzyskiwał efekty lepsze niż w niektórych współczesnych przeładowanych techniką i podłożami aktywnymi za pół wypłaty zbiornikach, bazujących na trudnych i bardzo trudnych roślinach "rarytasach"

Często bowiem tak bywa, że właściciel takiego akwarium tyle wysiłku musi włożyć w to aby rośliny przeżyły, urosły i się wybarwiły, że nie starcza mu już czasu na aranżację i kształtowanie zbiornika. Chociaż oczywiście jest też dużo takich zbiorników, które powalają na kolana. Nie chodzi mi tu przecież o dyskredytację trudnych i wymagających roślin, niemniej, jednak jeżeli ich hodowla staje się celem samym w sobie, a nie środkiem do osiągnięcia zamierzonego efektu może to oznaczać, że zaczęliśmy oddalać się od klasycznego holendra.

Tutaj wtrącę też pewną dygresję dotyczącą sprzętu, która, chociaż z holendrami ściśle się nie łączy to mnie dość mocno denerwuje. Dość często początkujący na forach pytają o to co potrzeba do hodowli roślin. Dostają od razu listę zawierającą megawaty oświetlenia, filtry RO, podłoża aktywne, zestawy CO2, twinistary i czort wie jakie jeszcze gadżety kosztujące fortunę. Zasada jest taka, że im ktoś mniej się zna tym więcej sprzętu takiemu świeżakowi doradzi.

Prowadzi to do skrajności w których ktoś kto posiada zwykłe akwarium z oświetleniem 0,3-0,4 w/l, filtrem wewnętrznym i jałowym żwirkiem jako podłoże dowiaduje się od "znawców", że w tym zbiorniku żadne rośliny mu nie urosną bo musi kupić pięćdziesiąt różnych rzeczy z listy gadżetów kosztujących fortunę. A często wystarczyłoby osobie takiej doradzić łatwe rośliny które będą dostosowane do jego akwarium i nie gadać głupoty, że się nie da – bo się da – tylko oczywiście nie wszystkie gatunki. I niech zdobywa szlify na nurzańcach, kryptokorynach, ludwigach i nawódkach. Ryzyko porażki mniejsze niż start pierwszego roślinniaka przy CO2, oświetleniu 1W/L i podłożu aktywnym za pół wypłaty. Gdzieś czasem w całym tym sprzęcie gubi się prawdziwy duch akwarystyki.

Ale powróćmy do naszych holendrów....

Ilość roślin w akwarium holenderskim

Inna sprawa, która mnie zastanawia to liczba roślin w akwarium. Zbiorniki często traktowane u nas jako holenderskie zawierają zbyt dużo roślin w stosunku do klasycznego wzorca. Oczywiście mi to nie przeszkadza, często są to śliczne kompozycje, ale nie wiem, czy takie akwaria można nazwać w 100% holenderskimi. Jeżeli spojrzymy na klasyczne ujęcie – z wyjątkiem dosłownie kilku wyjątków, jakie widziałem, gdzie akwarysta mimo ogromu roślin potrafił zapanować nad ich formą – raczej nie.

Doskonale rozumiem pokusę wsadzenia kolejnej rośliny, sam nieraz wyczyniałem cuda, aby wygospodarować w moim 60 litrowym maluszku trochę miejsca na kolejną roślinkę, ale musimy wybrać czy chcemy mieć zbiornik z jak największą liczbą roślin czyli typowe akwarium roślinne czy też klasycznego holendra, który typowym akwarium roślinnym nie jest. Jest specjalnym akwarium roślinnym. Za zmniejszeniem liczby roślin na pewno przemawiają względy estetyczne. 10 gatunków w kępkach 10 cm zawsze będzie wyglądać lepiej niż 20 gatunków w kępkach 5 cm.

Doskonałym przykładem jest tutaj akwarium użytkownika Pikez z forum Toma Barra link do jego tematu jest tutaj.

Poniżej dwa zdjęcia różniące się liczbą gatunków. Oczywiście to wszytko kwestia gustu ale mnie najbardziej podoba się to najmniej "przeroślinnione" ;) (a i tak daleko mu do reguły 1 gatunek na 10 cm):

Akwarium holenderskie - definicja i reguły

Akwarium holenderskie - definicja i reguły
 

Kształtowanie roślin w holendrze

Kolejna sprawa. Kształtowanie roślin. Tutaj za bardzo się nie wypowiem bo się zwyczajnie nie znam. Co prawda widziałem na zdjęciach co i jak ale widzieć a potrafić to dwie różne sprawy. Niewątpliwie jest to jeden z trudniejszych elementów utrzymania akwarium holenderskiego, kto wie czy nie trudniejszy nawet niż nawożenie.

W każdym razie aby mieć do czynienia z prawdziwym holendrem nie wystarczy doskonała kondycja roślin. W takim zbiorniku rośliny nie mogą być puszczone samopas, to jak rosną kontroluje akwarysta. Niekoniecznie musimy tutaj formować regularne kształty takie jak kule czy kopuły na wzór figur tworzonych z żywopłotów. Ale wyraźne rozdzielenie grup roślin oraz niedopuszczenie do tego, aby jeden gatunek wrastał w drugi, jest raczej niezbędne.

Dość często widzimy zbiorniki z dużą ilością roślin w świetnej kondycji, zachowane są w nich zasady stopniowania planów ale rośliny zdają się rosnąć gdzie chcą i wydają się być co najwyżej przycinane od czasu do czasu. Ciężko powiedzieć czy taki zbiornik jest jeszcze holendrem – w klasycznym ujęciu skłaniałbym się do odpowiedzi przeczącej.

Tutaj mamy przykład takiego zbiornika:

Akwarium holenderskie - definicja i reguły

Teoretycznie niewiele do holendra mu brakuje. Niemniej jednak rzucający się w oczy brak ukształtowania roślin powoduje, że nie jest to jeszcze akwarium holenderskie - link do akwarium.

Dla odmiany poniżej akwarium z prawidłowo ukształtowanymi roślinami:

Akwarium holenderskie - definicja i reguły

Zauważcie, że te akwaria dzieli naprawdę niewiele a jednak jest między nimi przepaść:

Czy zatem teraz możemy określić co jest, a co nie jest akwarium holenderskim? Niestety, ciężko jest stworzyć jakąś ostateczną linię będącą granicą akwarium holenderskiego. Wygodniej będzie operować pewnymi szerszymi przedziałami wraz z dość szerokimi strefami niczyimi – których to przekroczenie dopiero poskutkuje tym, że nasze akwarium holendrem nazwane być nie będzie mogło.

Uzyskamy w ten sposób trzy kategorie:

klasycznego holendra – zdecydowanie najrzadszy z nich w mojej ocenie, zaledwie 5% może 10% akwariów określanych potocznie holendrami należy do tej grupy

akwarium zmierzające do stylu holenderskiego – to z kolei najczęstszy przypadek, właściciel stara się osiągnąć holendra, przestrzega większości zasad ale czegoś jednak tam brakuje, a to za dużo roślin a to za mała różnorodność kształtów i kolorów a to rośliny niewystarczająco ukształtowane i puszczone częściowo samopas

oraz akwarium z pewnością nieholenderskie – czyli wszystkie pozostałe roślinniaki: od tych krajobrazowych po akwaria w stylu dżungla czy też lasy z nurzańca i kryptokoryn

Dodatkowo pamiętać należy, że pojęcie akwarium holenderskiego ewoluuje i zmienia się wraz z postępem w sprzęcie, nowymi roślinami, technikami uprawy. Wykształcać się zaczęło pojęcie nowego stylu akwarium holenderskiego, gdzie reguły obowiązujące w akwariach klasycznych są traktowane nieco luźniej. Granica tutaj jest jednak dość mglista, ale podstawowe zasady takie jak mnogość gatunków, bazowanie na kontrastach oraz odpowiednim kształtowaniu roślin wciąż są obowiązujące.

Innym ważnym aspektem, który trzeba mieć na uwadze, jest to że termin "akwarium holenderskie" to tylko pewnego rodzaju szufladka i o ile nie zależy nam bardzo na udziale w klasycznych konkursach na tego typu akwaria czasem nie ma sensu trzymać się sztywno tych reguł, zwłaszcza jeżeli dzięki temu osiągamy efekty, które nam się podobają. Lepiej mieć akwarium, które nas cieszy niż stuprocentowego holendra który nas irytuje.

Na koniec aby podsumować na przykładach to co napisano powyżej przeanalizujemy kilka akwariów zgłoszonych na konkursy AGA w kategorii "dutch aquarium". Wszystkie wykorzystane zdjęcia pochodzą z tej strony.

Na początek akwaria które znalazły się na podium:

1 miejsce w 2014 roku:

Akwarium holenderskie - definicja i reguły

Raczej klasyczny holender przestrzegający wszystkich reguł. Przy 120 cm wykorzystano 16 gatunków roślin, ale część z nich to tło na tylnej szybie. Grupy wyraźnie ukształtowane, ładnie kontrastujące kształtem i kolorem, dwie alejki oraz punkty centralne w postaci czerwonych roślin.

1 miejsce w 2015 roku:

Akwarium holenderskie - definicja i reguły

Kolejny klasyk. Na 230 cm zbirnika wykorzystano 17 gatunków roślin. Jeżeli chodzi o poszczególne zasady to zdjęcie to mogłoby być wręcz wzorem we wszelkiego rodzaju publikacjach szkoleniowych o akwarystyce holenderskiej 100% holender tzw. starej szkoły. Nawet zabudowa drewniana jest tam gdzie ma być :)

1 miejsce w 2016 roku:

Akwarium holenderskie - definicja i reguły

Tutaj akwarium nieco podchodzące pod nowsze trendy akwarystyki holenderskiej. Zauważcie, że grupy roślin są bardziej zbite a podziały między nimi mniej wyraźne. Na 120 cm wykorzystano aż 18 gatunków roślin. Mimo wszystko z pewnością jest to akwarium holenderskie.
 
Poniżej pokażę Wam kilka ciekawych akwariów, które na pierwszy rzut oka wyglądają super ale poza podium wypadły wraz z komentarzami moimi lub sędziów konkursu.

Akwarium holenderskie - definicja i reguły

Piękne? Prawda? A co napisał sędzia?

"Olśniewająca kondycja roślin, zakochałem się w sposobie, w jaki ukształtowałeś rośliny. Styl holenderski wymaga jednak większych kontrastów między grupami tak w wysokości, jak i kształcie liści."
 
I faktycznie jeżeli przyjrzymy się dokładniej, to zauważymy 4 bardzo podobne do siebie kopuły z zielonych roślin drobnolistnych oraz dwie z wpadających w czerwień. Tonina i blyxa, które mogłyby zwiększyć tą różnorodność wsadzone są po prawej stronie zbiornika gdzie nieco nikną wśród innych roślin. W drugim palnie sporo grup ma tą samą wysokość, ta sama przypadłość dotyczy planu trzeciego. I w ten właśnie sposób, akwarium, które jest naprawdę przepiękne znalazło się poza podium. Konkurs to konkurs a kryteria są kryteriami.

Akwarium holenderskie - definicja i reguły

Świetny zbiornik 60 cm.
Co napisał sędzia?
 
"Akwarium robi wrażenie, podobnie jak zdrowie roślin. Niestety styl holenderski wymaga używania mniejszej ilości czerwonych roślin, aby lepiej wyeksponować punty centralne. Mimo tego, iż zbiornik jest olśniewający nie jest to typowe akwarium holenderskie. Liczba gatunków roślin wymknęła się spod kontroli."

Akwarium holenderskie - definicja i reguły

Ciekawe akwarium 120 cm.
 
Opinia sędziego?
 
"Alejki lejdejskie są tym, z czego słyną akwaria holenderskie. Nadają one mocnego wrażenia głębi oraz podkreślają odbiór punktów centralnych. Właściciel zbiornika z pewnością wie jak takie alejki tworzyć. Niestety ten zbiornik prawie cały składa się z alejek, których jest na prawdę za dużo. Zgubione zostały gdzieś punkty centralne, dodatkowo boki akwarium nie pasują do reszty aranżacji."

Akwarium holenderskie - definicja i reguły

Tutaj mamy ślicznego holendra. 100 cm długości. Co nie spodobało się sędziom?
 
"NAPRAWDĘ fajne akwarium, dobór roślin wprost ze snu. Silne kontrasty, dobrze stworzona głębia i wszystko wydaje się być w doskonałym zdrowiu. Jest tylko jeden problem... tu jest zwyczajnie za dużo tych wszystkich dobrych rzeczy. Mniej znaczy więcej, jeżeli chodzi o akwaria w stylu holenderskim. Dodatkowo cała aranżacja cierpi na brak jednego lub dwóch silnych punktów centralnych, które uczyniły by ją wyraźniejszą w odbiorze."
 
"To jest śliczny holender z świetnymi kolorami i kontrastem. Niestety tutaj nie ma punktów centralnych oddziałujących na odbiorcę i grupy niektórych roślin są za duże. Mimo to świetny zbiornik."
 
I co sądzicie? Sędziowie skrzywdzili autora? A teraz pomyślcie jak zareagowaliście, gdy zobaczyliście to akwarium na zdjęciu. Bo u mnie było jedne wielkie wooow, a potem oczy zaczęły biegać po całym zdjęciu od krzaczka do krzaczka szukając jakiegoś punktu zaczepienia i powodując pewien dyskomfort w odbiorze. Patrzysz w lewo wzrok ucieka Ci w prawo, zerkasz w prawo oczy uciekają na skos. Nie możesz się zrelaksować obserwując zbiornik, tylko ciągle szukasz czegoś sam nie wiedząc czego... tak właśnie wygląda w praktyce brak punktów centralnych.

Akwarium holenderskie - definicja i reguły

Zbiornik 90 cm.
 
Opinia sędziego:
 
"Naprawdę fajne akwarium z olśniewającymi roślinami. W niektórych aspektach (kontrast w kolorze i strukturze) mogłoby być uznane za akwarium holenderskie. Niestety tak naprawdę składa się z odseparowanego trawnika oraz roślin drugiego i trzeciego planu. W holendrach te plany są ze sobą bardziej wymieszane aby uzyskać większe wrażenie głębi."
 
Oczywiście na stronie jest dużo więcej zbiorników i zachęcam do samodzielnego ich odkrywania wraz z komentarzami sędziów, które bardzo dużo mówią o tym, czym jest akwarium holenderskie.
 

Podsumowanie

I jeszcze raz przypominam, akwarium holenderskie to tylko pewnego rodzaju szufladka do której wrzucamy określone zbiorniki. Dobrze wiedzieć o co w tym chodzi ale bez spinki ;). Zbiornik ma nas przede wszystkim cieszyć a nie należeć do określonej kategorii. Zaznaczam też, że absolutnie nie mam na celu wywołanie wojny o to "czym jest prawdziwy holender" a głównym celem tematu było jedynie usystematyzowanie pewnych pojęć, zwłaszcza tym na prawdę początkującym z akwarystom.

Zastrzegam raz jeszcze, że nie uważam się za znawcę tematu, powyższy tekst jest w głównej mierze odtwórczą kompilacją różnych informacji znalezionych w różnych miejscach internetu zatem nie roszczę sobie prawa do nieomylności i z pokorą przyjmę tak ewentualną krytykę jak i wszelkiego rodzaju polemikę z tym, co zostało napisane powyżej.

Zapraszam do dyskusji.


Przeczytaj także

Akwaria holenderskie - kompilacja zdjęć
Akwaria holenderskie - kompilacja zdjęć
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć akwariów holenderskich zgłoszonych w ostatnich dwóch latach w konkursie AGA......
Akwarium holenderskie - zakładanie holendra
Akwarium holenderskie - zakładanie holendra
Przeciętnemu akwaryście w naszym kraju pojęcie "akwarium holenderskie" kojarzy się zwykle ze zbiornikiem bardzo obficie zarośniętym roś...
Akwarium holenderskie czy w stylu japońskim?
Akwarium holenderskie czy w stylu japońskim?
Zapraszamy do obejrzenia losów akwarium Pawła. Zbiornik o pojemności 375l przeszedł długą drogę od efektownego akwarium w stylu...
Studium akwarium holenderskiego
Studium akwarium holenderskiego
Akwarystyka roślinna nie zawsze jest prosta. Nie zawsze możemy wszystko przewidzieć - ale zawsze możemy reagować na zmiany zachodzące w...
Akwarium holenderskie - Tropica (Pedro Rosa)
Akwarium holenderskie - Tropica (Pedro Rosa)
Zapraszamy do obejrzenia filmu prezentującego akwarium holenderskie zaaranżowane przez znanego aquadesignera - Pedro Rosa, na wysokiej jakości...
200l - akwarium holenderskie
200l - akwarium holenderskie
Zapraszamy do obejrzenia kolejnego akwarium holenderskiego o pojemności 200l. W akwarium posadzono m.in. rośliny takie jak: Glossostigma...
Metamorfoza w rasowe akwarium holenderskie
Metamorfoza w rasowe akwarium holenderskie
Akwarium Kolegi Dominika Halickiego jest jego pierwszym zbiornikiem roślinnym. Jednak już na pierwszy rzut oka zauważyć można iż ma ono...
Akwarium holenderskie w TVP
Akwarium holenderskie w TVP
Zapraszamy do obejrzenia jednego z odcinków programu "Mój Konik" poświęconego najróżniejszym pasjom, zainteresowaniom i kolekcjom. Poznamy w...
690l - akwarium holenderskie - kubal
690l - akwarium holenderskie - kubal
Zapraszamy do obejrzenia niezwykłego akwarium holenderskiego o wymiarach 250x55x50cm. Jego autor podjął niezwykle trudne wyzwanie prowadzenia...
Akwarium holenderskie 480l
Akwarium holenderskie 480l
Zapraszamy do obejrzenia akwarium naszego Czytelnika. Zbiornik posiada wymiary: 160x60x50cm i jest przykładem akwarium holenderskiego z dużym...
648l - akwarium holenderskie
648l - akwarium holenderskie
Zbiornik roślinny o wymiarach 180x60x60cm na podłożu ADA Amazonia jest przykładem akwarium holenderskiego. Nasz Czytelnik zastosował w nim...
W stronę akwarium holenderskiego
W stronę akwarium holenderskiego
Aranżacje w stylu japońskim to nie jedyna forma wyrazu w akwarystyce roślinnej. Zapraszamy do obejrzenia akwarium msciwoja ukierunkowanego na...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
 Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży akwarystycznej.

 
Zapraszamy na Forum Dyskusyjne

Sklep akwarystyczny

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin.
Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do odbioru osobistego w Krakowie.
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5

Czytaj więcej o odbiorze osobistym

 
Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.
           


 
Facebook Login