Wyobraź sobie taką sytuację: wracasz z wakacji a Twoje akwarium pozostawione pod opieką domowników nie przypomian w ogóle aranżacji, którą dopieściłeś przed wyjazdem.
Jak szybko przywrócić je do najlepszej kondycji?
Zachęcamy do wypróbowania 5 prostych kroków.
1. Podmiana wody
Pierwszą czynnością, którą musisz wykonać jest minimum 50-procentowa podmiana wody.
Warto w tym przypadku wykorzystać wodę odstaną (minimum 24h) lub wodę pochodzacą z filtra RO, która szybko zniweluje nadmierną alkalizację starej wody.
2. Przycinka roślin
Podczas Twojej nieobecności rośliny rozrosły się znacznie zagłuszając się nawzajem i powodując mało estetyczne wydłużanie łodyg i międzywęźli.
Przycinka roślin do minimum pozwoli odtworzyć aranżację w stosunkowo krótkim okresie czasu.
3. Mechaniczne usunięcie glonów
Zapewne Twoje szklane rurki, szyby akwarium i część roślin łodygowych porosły glonami. Usuń je mechanicznie za pomocą miękkiej gąbki, ekierki lub karty kredytowej a w przypadku glonów nitkowatych lub waty - usuń je delikatnie palcami.
3. Uzupełnienie nawozów
Dozowanie nawozów podczas naszej nieobecności w domu jest możliwe jedynie za pośrednictwem automatycznego dozownika nawozów lub zaufanego domownika, który skrupulatnie wypełni nasze instrukcje (z tym jak wiemy bywa różnie)
Jeśli jednak zbiornik zostanie zdestabilizowany, po gruntownej podmianie wody i przycince roślin musimy na nowo dobrać odpowiednie dawki nawozów i uzupełnić ich niedobory w wodzie.
4. Sprawdzenie stanu technicznego sprzętu
Nie możemy zapominać o sprawdzeniu czy nasze technikalia nadal pracują prawidłowo.
Sprawdzamy przepływ w filtrze, kontrolujemy czy nasza butla CO2 posiada zapas gazu oraz czy oświetlenie pracuje prawidłowo a godziny załączania i wyłączania światła na timerze nie zostały zmienione np. przez możliwe zaniki prądu (wakacje to okres częstych burz).
5. Nakarmienie ryb
Jeśli pozostawiamy akwarium pod opieką możemy być niemal pewni, że ryby będą albo przekarmianie albo ich tymczasowy opiekun zapomni o ich regularnym karmieniu.
W pierwszym przypadku konieczne będzie pozbycie się nadmiaru zalegającego pokarmu za pośrednictwem węża, którym zbierzemy górną warstwę osadów podłoża. W drugim, musimy poobserwować zachowanie ryb, obejrzeć czy nie mają zapadniętych brzuszków i wprowadzić małe ale częste dokarmianie przez najbliższe dni.