Rośliny akwariowe - baza wiedzy

Karmienie ryb akwariowych

Karmienie ryb akwariowych

Mając swoje własne akwarium warto wiedzieć w jaki sposób dbać najlepiej o żyjące w nim ryby. Istnieje wiele rodzajów pokarmów, które odpowiadają różnym gatunkom ryb akwariowych. Jaki pokarm więc wybierać i jak porcjować pokarm, by utrzymać ryby w wymarzonym zbiorniku wodnym w zdrowiu?

Czym karmić ryby w akwarium?

Często wielu akwarystów zastanawia się, jak wydłużyć życie swoich ryb lub zastanawia się, czemu hodowane przez nich ryby szybciej umierają, niż przeciętny osobnik. Odpowiedź może być różna, jednak jednym z czynników wpływających na długość życia ryb jest ich zdrowie, a co za tym idzie - odpowiednie karmienie ryb. Jak karmić ryby? Ważna jest przede wszystkim technika karmienia. Niezależnie od gatunku ryb w akwarium należy porcjować jedzenie w taki sposób, by po ok. 2 minutach zostało ono w pełni zjedzone. Zbyt duża ilość pokarmu zostanie w zbiorniku wodnym i będzie go zanieczyszczać, zbyt mała ilość pokarmu nie zaspokoi głodu naszych wodnych podopiecznych.

Jednak czym karmić ryby w akwarium, skoro na rynku znajduje się tak wiele rodzajów pokarmu? Do wyboru mamy gotowe mieszanki, produkty mrożone, a nawet żywy pokarm czy liofilizowany. Gotowe mieszanki są praktyczne, ponieważ zawierają wszystkie niezbędne składniki odżywcze potrzebne naszym rybom do zdrowego funkcjonowania. Mieszanki takie często są też dedykowane konkretnym gatunkom ryb. Pokarm liofilizowany, suszony, jest jednak bardziej naturalny i w szczególności przeznaczony dla ryb mięsożernych. Taki pokarm jest lekki i zdecydowanie lepiej nada się do karmienia ryb z górnego piętra zbiornika. Pokarm mrożony jest uniwersalny i dociera w każdy zakątek akwarium, tak samo jak pokarm żywy.

Sklep akwarystyczny Trzmiel oferuje różnorodne pokarmy dla ryb akwariowych, więc znalezienie odpowiedniego pokarmu nie powinno być problemem. Warto pamiętać, że wybierając pokarm dla ryb, zawsze należy pozyskiwać go z dobrych, sprawdzonych źródeł, by nie zaszkodzić naszym rybom.

Karmienie ryb w akwarium może odbywać się w sposób jednorodny, z wykorzystaniem tylko jednego rodzaju pokarmu lub w sposób mieszany, wykorzystując pokarm liofilizowany, mrożony lub żywy jako rodzaj przysmaku lub urozmaicenie diety.

Pokarm przetworzony suchy, najczęściej wybierany przez początkujących akwarystów może przybierać różne formy: płatków, chipsów lub granulek. Płatki powoli topią się, dzięki czemu korzystać z nich mogą ryby z różnych pięter zbiornika, zawierają głównie mieszankę planktonu, glonów, mączki rybnej, produktów zbożowych, drożdży, tłuszczu, lecytyny i białka roślinnego. Chipsy to grubsza odmiana płatków, natomiast granulki szybko opadają na dno zbiornika przez co poleca się tę formę do karmienia ryb zasiedlających dno akwarium. Zawierają one również bogatszy skład, zawierając suszone skorupiaki, larwy owadów, witaminy czy większe ilości spiruliny czy białka.

Na rynku znaleźć można także pokarm dla ryb wybarwiający. Jest on źródłem karotenoidów, dzięki czemu barwne ryby słodkowodne zachowują intensywność barw swoich łusek.

Jak często karmić ryby?

Bardzo ważnym czynnikiem jest regularność. Karmienie ryb akwariowych powinno odbywać się codziennie w tych samych godzinach. Bardzo dobrym pomysłem będzie dodatkowa stymulacja światłem w porze karmienia, dzięki czemu symulować będziemy cykl dzienny i nocny. Warto pamiętać, że do od gatunku zależy, czy karmimy ryby wieczorem, czy też rano. Dlatego tak ważne jest poznanie charakteru wybranych ryb do akwarium, ich potrzeb. Bardzo ważne jest, by nie podawać pokarmy zbyt często, by nie przekarmić ryb. Ta zasada ma szczególne znaczenie, gdy rybami opiekuje się dziecko. Trzeba pilnować, by nie wrzucać zbyt dużej ilości pożywienia i zbyt często, co może pogorszyć znacząco zarówno stan wody, jak i stan zdrowotny naszych ryb.

Bardzo ważna rada: jeśli wprowadzamy do akwarium nowo zakupione ryby, dopiero zasiedlając nasze akwarium, warto takim rybom przeprowadzić jednodniową głodówkę. Warto taką głodówkę także stosować raz w tygodniu. Według specjalistów ogranicza to ryzyko wystąpienia chorób u ryb oraz jest korzystne dla ich metabolizmu.

Ile razy karmić ryby w akwarium?

W zależności od gatunku wybranego do akwarium częstotliwość karmienia może być różna. Ile razy karmić ryby w ciągu doby? Trzeba najpierw zapoznać się z potrzebami gatunków, jakie posiadamy w naszym akwarium. Jeden gatunek ryb będzie przystosowany do podawania pokarmu raz dziennie, rano lub wieczorem, podczas gdy inny gatunek ryb będą wymagały karmienia dwa razy dziennie i rano i wieczorem lub nawet do trzech razy dziennie. Ważne jest, by dobrze zapoznać się z wymaganiami danego gatunku ryb, ponieważ podany o złej porze pokarm może nie zostać ruszony przez ryby, a co za tym idzie, pokarm ten będzie tylko zanieczyszczał akwarium, prowadząc do rozwoju bakterii i zakłócając równowagę w wodzie akwariowej.

Żywienie ryb akwariowych jest bardzo ważne. Odpowiednie odżywienie ryby wpływa na jej dobre samopoczucie, podnosi jej odporność na choroby, wpływa na wybarwienie łusek i reguluje przemianę materii.Komentarze

RecenzjeBaza wiedzy akwarystycznej


 
 Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży akwarystycznej.

 

 

Sklep akwarystyczny

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin.
Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje zamówienie).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5


Czytaj więcej o odbiorze osobistym

 

 
Copyright © 2001-2021 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.