Lista artykułów

Nowe artykuły

Zakładanie akwarium - porady dla początkujących
Akwarystyka należy do tych hobby, w których pośpiech i pochopne decyzje nie są wskazane. Rzucanie się na głęboką wodę…
Gotowy zestaw akwariowy to błąd?
Regularnie trafiam na opinie iż w gotowym zestawie akwariowych - a już w szczególności tych mniejszych nie da się…
Przechowywanie wody z akwarium
Czasami jesteśmy zmuszeni założyć akwarium od nowa a pomiędzy likwidacją a uruchomieniem nowego zbiornika jest luka…
Akwarium biotopowe - rozmowy z Kamilem Hazy
Na pewno wielu z Was spotkało się z tym odłamem akwarystyki. Często kojarzone są ze zbiornikami ciemnych wód, masą…
Jak posadzić Ketapang?
Ketapang - Miglałecznik morski słynie w akwarystyce ze swoich właściwości antybakteryjnych i antygrzybiczych. Jego…

Popularne artykuły

10 przykazań akwarium roślinnego
Jakie są niezbędne testy akwarystyczne na start?
Twoje pierwsze akwarium roślinne - jak zacząć?
Bezpieczny start akwarium - podstawowe wskazówki…
Zakładanie akwarium ADA krok po kroku
Duże akwarium roślinne - jak uniknąć problemów?


Akwarium 900 litrów - za duże na rośliny, za małe na ryby

Na wstępie chciałbym przybliżyć opis mojego akwarium:
 • Wymiary – 250x60x60cm (objętość: 900l)
   
 • Filtracja – Eheim 2260, Eheim 2028, Eheim 2228, Rena Filstar XP2 + hydroponika, cyrkulator Jebao RW 15 ustawiony na 3. 
   
 • Oświetlenie - 1x30W LED + 1x30W LED(nad hydroponiką). Wcześniej 3x150W HQI i 1x70W HQI.
   
 • Nawożenie - brak, wcześniej dużo.
   
 • CO2 – brak, wcześniej komputer utrzymywał stałe PH 7.0 szło ok. 6KG CO2 co 2 miesiące.
   
 • Podłoże – piasek do piaskownic z marketu, wcześniej ziemia, glina, żwirek z zoologicznego. 
   
 • Parametry wody – dobre, od kilku miesięcy nie badam. Wcześniej - PH - 7, Gh, Kh 5-10 (tak mi skakały różnie te wartości), NO3 - 0-10, NO2 - 0 i niepojęte poziomy fosforu które nie wiedziałem skąd się biorą, jakby zdechły kot był zakopany pod żwirem (o tym później).
   
 • Temperatura - 23-27C (pokojowa, bez grzałek)
 
Gatunki roślin: 
- Obgryzione Lotosy (grzybienie afrykańskie). Kiedyś to było zielsko – ale gurami zżarło ;-). 
Gatunki ryb: 
- Gurami Olbrzymie x 1.
- Pielęgnica Pawiooka – 10 sztuk.
- Zbrojnik niebieski – 3 sztuki. 
- Gibiceps – 1 sztuka.
- Barwniak Czerwonobrzuchy – 2 sztuki (próbowałem wyłowić, ale się nie dało – całą inną drobnicę oddałem, a te się nie dały złapać i żyją już prawie rok czasu z pielęgnicami…). 
Wszystkie ryby mam od maleństwa, a barwniaki i zbrojniki od jajeczka. 
 
 

Jak to jest mieć duży zbiornik?

Zakładam ten temat o swoim akwarium, bo przeczytałem wątek o zakładaniu dużego akwarium i prośbą o rady. Nie chcę nikomu zaśmiecać tematu „złotymi radami” i wrzucać zdjęcia swojego baniaka dlatego napiszę tutaj – dla wszystkich – jak to jest mieć duży zbiornik. 
 
Od razu na wstępie zaznaczam, że 900l – to nie jest duże akwarium. Fakt przez pierwsze pół roku robi wrażenie ogromnego, ale z każdym kolejnym wydaje się mniejsze i mniejsze. Teraz jest dla mnie zupełnie normalne. Zakładałem ten zbiornik likwidując 3 inne roślinne akwaria: 216l, 112l i 60l, z myślą, że jeden duży będzie się prowadziło łatwiej, prościej, przyjemniej i więcej błędów wybaczy będzie pięknie.

Każdy prowadząc swoje zbiorniki dochodzi do różnych wniosków bo każde akwarium jest inne i nie ma złotych recept czy cudownych środków, ja napiszę jak było i jest u mnie.
 
 

Szafka

Wysokość szafki – jak damy niską – to wygodniej będzie grzebać w akwarium. Ja mam metrową żeby butle CO2 mi wchodziły i wchodzą, ale przycinać rośliny stojąc na krześle jest niewygodnie. Bardzo niewygodnie, z każdym miesiącem coraz bardziej, a z każdym rokiem… 
 

Filtracja

Filtracja – nauczony doświadczeniem z mniejszych zbiorników roślinnych byłem pewien, że filtry kubełkowe dadzą radę takiemu litrażowi i że woda będzie kryształ szczególnie w takiej hybrydzie low-techa. Błąd, przy takim litrażu powinien być SUMP. Wszystko inne to tylko półśrodki.

Drogie, buczące, niebezpieczne bo uszczelki w kubełkach czasem puszczają i wtedy na podłogę z szumem i ciśnieniem wodospadu leje się nieprzerwany strumień wody. Taką niespodziankę zafundował mi Rena Filstar XP2 – bardzo dobry filtr, ale uszczelka już stara była i jak działał z podciśnieniem to było wszystko OK, nic nie ciekło ale jak wyłączyli prąd to tak walnęło wodą na pokój , że w pierwszej chwili nie wiedziałem co robić…

Akcja zakończyła się bez strat bo byłem w domu, od tamtej pory przy zalewaniu wyłączam i włączam wielokrotnie filtry żeby sprawdzić czy gdzieś nawet kropla wody się nie pojawia. 
 
Mimo 4 filtrów z czego 1 to potwór Eheim 2260 (2400l/h – i jest to prawdziwy przepływ) woda nie jest krystaliczna. Kiedy w akwarium były rośliny i żwir, nie było widać kup. Jak położyłem jasny piasek – od razu zaczęły przeszkadzać, więc niezbędny stał się cyrkulator. Przy długości zbiornika 2,5 metra musi to być coś mocnego, bo tanie chińskie cyrkulatorki kompletnie nic nie dają. 
 
Nauczony doświadczeniem radzę do roślinnego dużego akwarium duży SUMP, do dużego akwarium bez roślin duży SUMP + mocny cyrkulator. Można używać filtrów wewnętrznych z gąbkami – ale przy mocy 2000l/h (a takie powinny być żeby coś dawać) są głośne, a gąbki trzeba czyścić co 3 dni, góra raz w tygodniu – niby nic takiego – ale to pół godziny płukania wielkiej gąbki w wannie…
 
A jeśli już nie mamy SUMPA, a wielki baniak stoi – cóż wtedy kubełki, jeden, drugi, trzeci… do skutku i radzę z jednej strony dać wloty do filtrów, a z drugiej (te 2-3m dalej) wyloty wtedy ta woda będzie jakoś krążyć ;-). W roślinnym akwarium silny cyrkulator będzie robił młyn w roślinach, a słaby nic nie da… Jeśli nie mamy roślin to same kubły nie załatwią całej filtracji – polecam zrobić sobie filtr hydroponiczny (skrzynka z roślinami przez którą ciągle przepływa woda z filtra i w ten sposób jest oczyszczana przez rośliny – to naprawdę znakomicie działa). 
 

Oświetlenie

Oświetlenie – jeśli to ma być akwarium roślinne to trzeba go optymalnie oświetlać – inaczej niewiele co urośnie. Tu widzę 2 możliwości HQI lub LED. HQI jest rewelacyjnym światłem zarówno dla roślin jak i do oglądania akwarium. Jest też bardzo wydajnym źródłem światła i ma tylko jedną wadę – żre prąd ;-). Na początku mi to nie przeszkadzało ale po jakimś czasie zaczęło, kiedy co roku dostawałem w czerwcu z energii rachunek wyrównawczy na 2000 PLN…. normlanie płacąc co 2 miesiące po 750PLN za prąd. 
 
Świeciłem 3X150W + 1X70W po 12 godzin dziennie – na końcu zszedłem do 1X 150W i 8 godzin trzymając same anubiasy, mikrozoria, kryptokoryny itp. (co ma dodatkowe plusy ale o tym później). 
 
Drugim rozwiązaniem są LED’y. Niby dają tylko dosłownie ciut więcej lumenów na Wat od HQI ale robią to punktowo i tak jakoś lepiej ;-). Szacuję, że 100W góra 150W w POWER LED (1W) fajnie doświetli baniak 2,5 metra z roślinami. Obecnie mam 30W w 1W POWER LED’ach i jest OK (ale nie mam roślin ;-)). Kilka uwag – swoje lampy robiłem sam (nic trudnego) zapłaciłem za części (wybierając niemal najtańsze) co najmniej 2 x tyle co za gotowe lampy LED robione DIY i wystawione na serwisach aukcyjnych. (Taki cud jak z samochodami sprowadzonymi z niemiec tam są drogie, a po przekroczeniu Odry i opłatach cena spada minimum o 1/3).
 
Na czym oszczędzają domowi producenci? Na radiatorze – dioda MUSI być zimna (nie gorąca), cienkie aluminiowe korytko (jak rynienka na kable) IMO się nie nadaje do chłodzenia POWER LED – nawet tych 1W. Diody w większości też montowane są najtańsze – ale to nie jest regułą, tylko trzeba pamiętać że takie Cree kosztują od 5 do 15 PLN, ja robiłem na EPISTAR i jestem zadowolony (ale nie mam roślin i tak naprawdę to nie wiem jak poznać czy mam oryginalne diody a nie podrobione ;-)). 
 

Podłoże

Podłoże – polecam najtańszą ziemię uniwersalną pod żwir jeśli nie chce się wydać majątku, lub specjalistyczne substraty które dają dokładnie to samo tylko są drogie ;-)(dają trochę więcej dla świadomego akwarysty). Przy braku roślin polecam piasek, przy dobrze ustawionym cyrkulatorze i filtrach będzie wiecznie czysty – mi się to nie od końca udało – tzn. Osiągam efekt zera kup przy dodaniu do 4 filtrów kubełkowych jeszcze 2 wewnętrznych z dużymi gąbkami po 2000l/h. Ale hałas i czyszczenie tych gąbek zmusiły mnie ostatecznie do ich wyjęcia i zaakceptowania faktu, że raz w tygodniu z „końcowych” 30-40cm podłoża muszę ściągnąć kupy. 
 
W zasadzie nie muszę bo ciągle tam są w takiej samej ilości czy ściągam czy nie. Ale dzięki temu w sobotę wieczorem mam ładnie ;-) (jak narośnie kup to rybka ruszy ogonem, wznieci nieczystości i wpadną do obiegu skąd zostaną zassane przez filtry). Tu uwaga – zbrojniki, a szczególnie Gibiceps robią największe, najcięższe, najdłużej utrzymujące się na pisaku kupy, gdyby nie te ryby piasek byłby czyściutki (ale je lubię, więc mam syf ;-)) Ogólnie: piasek jest fajniejszy od żwiru i nie jest trudny w utrzymaniu. 
 

Podmiany wody

O wiadrach, odstawianiu wody itd. można zapomnieć. Lejemy prosto z kranu. Kilka lat temu, kiedy zakładałem zbiornik rozważałem stałą podmianę, na szczęście się na nią nie zdecydowałem popełniłem jednak błąd, a nawet kilka co kosztowało życie ryb... 
 
Wyczytałem na jednym z forów w wątku doświadczonego akwarysty, że zakładamy sobie zwykły kran (lub baterię prysznicową) na wylocie montujemy filtry narurowe i lejemy przez nie wodę prosto do baniaka. No to kupiłem sobie baterię z termoregulacją i było super. 
 
Dopóki się nie popsuła i albo lała gorącą wodę, albo lodowatą i zależało to od przypadku… trzeba było nieźle kombinować żeby dolać wody… Wymieniłem w końcu (co nie było łatwe ze względu na trudny dostęp głęboko na dnie szafki) na zwykłą baterię z regulacją w uchwycie. 
 
Drugi błąd – to w ogóle pomysł żeby wlewać ciepłą wodę. Po 4 latach dopiero doszedłem, że wysoki poziom fosforu zawdzięczam ciepłej wodzie z kranu. Ta sama ciepła woda odpowiedzialna była za krótkie życie skalarów i innych delikatnych ryb. 
 
Zimna woda – w 99% przypadków woda prosto z kranu nadaje się do wlania od razu do akwarium, nie potrzeba jej odstawać, nie potrzeba filtrować przez narurowce itd. W Polsce uzdatnianie wody w 99% polega w dzisiejszych czasach na ozonowaniu. Chlor został chyba już wszędzie wycofany (ozonowanie jest tańsze). Odstawanie wody na 24h żeby pozbyć się chloru nie ma sensu bo go tam i tak nie ma. Co innego żeby odstawić wodę żeby się ogrzała – to ma sens – tylko nie w przypadku 1000l akwarium… Podmiany więc trzeba robić często, ale małe, żeby nie obniżać zbyt mocno temperatury wody – ja robię raz w tygodniu ok 10%. 
 
Ciepła woda – to dokładnie ta sama woda co zimna tylko podgrzana przez wymiennik ciepła (na chłopski rozum: woda płynie rurą obok grzejnika i się nagrzewa) – czyli można by ją lać prosto do akwarium? I tu niestety tak różowo nie jest. Teoria jedno, a praktyka drugie. 
 
Ciepła woda zatyka rury kamieniem, aby do tego nie dopuścić do wody dodawane są np. gazy techniczne i nie pamiętam co jeszcze – są na to różne normy itd. (i nie dodają tego ciągle, tylko czasami – i czasami taka woda trafi do akwarium, ryby chorują i nie wiadomo dlaczego – przecież wszystko było tak jak zawsze…) Sporo czytałem, a do wniosku doszedłem takiego – żeby nigdy nie lać ciepłej wody z kranu do zbiornika – dla niektórych to oczywiste, a dla mnie takie nie było. 
 
Wylot wody z akwarium można zorganizować grawitacyjnie – wąż z zaworem wkładamy do kanalizacji, zalewamy wodą i po odkręceniu zaworu woda sobie spływa, lub ciśnieniowo przez rozgałęźnik z zaworem przy filtrze – u siebie mam 1 opcję i działa super, podczas spuszczania wody czyszczę szybę, i robię porządki, przy większym ciśnieniu mógłbym nie nadążać.
 

Glony w dużym akwarium

Glony – można sobie kupić Twinstar, lampy UVC, i inne wynalazki, a można szukać równowagi w prowadzeniu zbiornika. Twinstar – nic nie daje - czyste placebo, sprawdziłem (w małym krewetkarium bo w 1000l sobie tego urządzenie kompletnie nie wyobrażam). 
 
Ja rozumiem, że jak ktoś wyda 1000 PLN na super ekstra bomblujące urządzenie to musi działać, ale kupują je zazwyczaj ludzie którzy i tak glonów mają tyle co kot napłakał, a po zakupie nowej zabawki z jeszcze większą uwagą prowadzą swój wodny świat. I ta większa uwaga więcej daje, niż super hiper urządzenie przeprowadzające elektrolizę wody (ta mgiełka to O2 i H). 
 
Lampa UVC – pomaga przy zakwicie wody. A jak się nie ma zakwitu – to tylko żre prąd. Bez obaw, nie wybije bakterii, nie obniży ani nie zwiększy odporności ryb, nie rozłoży nam nawozów itd. po prostu niepotrzebnie działa. Teoretycznie sterylizuje wodę – i to na pewno prawda, ale jak bardzo, jaki przepływ trzeba by ustawić itd. żeby działała nie tylko na zakwit pierwotniaków? Ja tego nie wiem, pół roczne doświadczenie z 55W JBL i 18W lampą Terta jednocześnie w obiegu wykazały, że w zdrowym 900l akwarium ze słodką wodą i normalną ilością glonów - nie wpływa na nic… 
 
Środki chemiczne – na zwykłe (zielone) glony nie ma sensu ich stosować – trzeba tak prowadzić akwarium aby wytworzyła się równowaga między roślinami wyższymi, a glonami i tyle. W akwarium bez roślin tą równowagę zapewnia u mnie filtr hydroponiczny. Krasnorosty – działa tylko aldehyd glutarowy – czyli CO2 w płynie (do dużego akwarium polecam rozcieńczać aldehyd glutarowy – taniej) i kwasek cytrynowy – ale trzeba np. anubiasa wyjąć z wody żeby w kwasku moczyć, a aldehyd można lać do baniaka. Trzeba dokładnie dobrać dawkę i krasnorosty padają jak muchy ;-) nie szkodząc rybom. 
 
Ale szkodzi na niektóre rośliny – np. heniek mi padł… i zauważyłem, że woda robi się po nim blada, jakby coś się wytrącało… po jakimś czasie zaniechałem stosowania (używałem tylko jak miałem wolno rosnące rośliny – głównie anubiasy, mikrozoria itp. wcześniej nie było takiej potrzeby, teraz też nie mam – hydroponika załatwia problem glonów – przynajmniej przez ostatnie pół roku).
 

Czy duże akwarium jest łatwiejsze w utrzymaniu?

Duże jest łatwe? O nie, nie jest. 2,5 metra roślinniaka to mordęga. Samo przetarcie szyby od wewnątrz trwa około 15-20 minut. Jeśli się chce ładny trawnik, fajną aranżację i wysłać zdjęcie na konkurs ADA to trzeba ciąć, ciąć i ciąć. 
 
A jak już się pięknie przytnie z jednej strony, to trzeba przyciąć drugą stronę. Jak już druga połowa baniaka wypieszczona, to można wrócić do pierwszej, bo już zdążyła zarosnąć. Jak dasz za mało nawozów – to będzie rosło wolniej, ale mogą wyskoczyć glony, może jakiś gatunek rośliny paść, a inny w tydzień zarosnąć cały baniak itd. I tak na okrągło raz jedna strona baniaka, raz druga. Co spojrzałem w akwarium to widziałem, tu przyciąć, tu przesadzić, a tu marnieje a tu za mocno się rozrasta. No to łapy to środka i poprawianie. I tak na okrągło.
 
Minimum raz w tygodniu konkretne porządki – chyba, że chcę się pogodzić z utratą jednych gatunków na korzyść innych… Krótki trawniczek z małego heńka po osiągnięciu jakichś 40x50cm wypłynął sobie w całości na powierzchnię… rybki trochę pomogły… i co? pociąć i znowu zasadzić, żeby po miesiącu mieć to samo? A posadzić 2 metry małego heńka nie trwa 10 minut. CO2 się kończy trzeba gonić wymieniać butle co 2 miesiące, a jak się niedokładnie dokręciło to po tygodniu… (a ani nie widać, ani nie czuć czy jest wszystko szczelnie połączone). Butle miałem 2 po 6kg bo jak nie wymieniłem od razu PH skakało z 7.0 do 8,5… 
 
Rośliny rosły super, ale coraz mniej miałem ochoty na te przycinki. Stojąc na krześle przy akwarium było to niewygodne i męczące. Przez taką pozycję cięcie często odbywało się po omacku więc musiałem to robić ostrożnie. W końcu, po zajęciu zaszczytnego 767 w konkursie ADA w 2013 dałem sobie spokój. Rok wcześniej było 685… a ja się w tym 2013 naprawdę starałem – ciąłem zielsko przez 2 miesiące niemal codziennie. Gdybym zajął miejsce 684 – to nie wiadomo, może nadal miałbym roślinniaka ;-). 
 
 

Historia mojego akwarium

Akwarium 900l mam od 2011r. Od razu miał to być roślinniak. I był. Na zdjęciach widać jaką przechodził metamorfozę. Zdjęcia wybrałem dość losowo… Po stworzeniu aranżacji życia ;-) w 2013r.(nic oprócz 1 jasnozielonej roślinki nie jest tam przypadkowa – wszystkie rośliny są łatwe w utrzymaniu i stosunkowo wolno rosnące) – stwierdziłem, ze akwarium ma być dla mnie a nie ja dla akwarium więc postawiłem na mało wymagające wolno rosnące zielsko. I działało. 
 
Rośliny dawało się łatwo okiełznać. Ja tam lubię gąszcz, więc prawie wcale nie przycinałem, a nie miałem ściany roślin tylko taką fajną tajemniczą głębię. Cały czas jednak coś za mną chodziło. Od kilkunastu lat miałem akwaria. Wcześniej będąc w podstawówce też miałem – i ciągle te same ryby trzymam. 
 
No mieć prawie 1000l baniak i w nim kilka skalarów i guraminów? Marzyła mi się duża rybka, a może kilka. Jakieś pielęgnice – ale żeby nie niszczyły roślin. I tak minął 2013r, 2014, a w lutym 2015r. spotkałem w sklepie malutkie gurami olbrzymie. Mylę sobie kupię kilka, coś pewnie padnie a coś urośnie i będzie wreszcie jakaś duża ryba.
 
Rośliny mam wybitnie nie smaczne, dna nie przekopują – super. No i kupiłem 9 sztuk, żadna nie padła za to wszystkie szybko rosły… bardzo szybko… a nawet bardziej. Najpierw zżarły całą kryptkorynę, potem trawnik, potem zjadały każdą roślinę którą wkładałem w miejsce trawnika.
 
Potem zabrały się mikrozoria, a na końcu zajęły się anubiasami. Nie było ani jednej nie pogryzionej rośliny czy liścia, a części już w ogóle nie było. Dla Gurami Olbrzymich nie ma niesmacznych roślin. No to może spróbować roślin szybkorosnących? 20 litrowe wiadro szybko rosnącego zielska znikało w kilka dni… Mimo obfitego karmienia warzywami, owocami, robakami, rybami i mięsem. Zmieniłem obsadę, dałem pawiookie – skoro i tak roślin nie ma – to przynajmniej pawice będę miał ;-).
 
Potem oddałem wszystkie guraminy z wyjątkiem 1 sztuki bo 900l – to małe akwarium… jak pisałem na początku… W międzyczasie wywaliłem resztki roślin, żal było wyrzucać kilkunastoletnie ogromne połacie anubiasa nana… ale co zrobić wyglądał okropnie. Odłączyłem CO2, wymieniłem podłoże – przy takim dnie wymiana podłoża w działającym akwarium to koszmar trwający ponad miesiąc… Zmieniłem też oświetlenie na mniej prądożerne i pasujące do hydroponiki.
 
Na końcu wygląda tak jak na zdjęciach (ostatnie kilka zdjęć zrobione wczoraj). Z roślin nie zrezygnowałem, mam je teraz w hydroponice ;-). Rada dla innych – jeśli ktoś chce mieć po prostu w domu zwykłe akwarium roślinne ładnie dopieszczone i możliwe do ogarnięcia bez poświęceń to 500l max ;-) większy baniak lawinowo piętrzy problemy i wymaga dużo więcej pracy żeby uzyskać fajny efekt. 
 
Jak ktoś chce o coś zapytać to śmiało ;-).

 

Komentarze na forum

REKLAMA
Lampa Chihiros do akwarium

Przeczytaj także
Polecane epifity do akwarium
Polecane epifity do akwarium
Epifity wodne to rośliny, których nie sadzimy w podłożu ponieważ preferują bytowanie na powierzchni dekoracji takich jak drewno czy skały....
Tutorial ADA 120cm (300l)
Tutorial ADA 120cm (300l)
Zapraszamy do obejrzenia wideoprezentacji zakładania akwarium roślinnego o wymiarach 120x50x50cm i pojemności 300l. W zbiorniku użyto sporej...
063l - columns - Andrzej_Turczynowicz
063l - columns - Andrzej_Turczynowicz
Zapraszamy do obejrzenia akwarium Andrzeja Turczynowicza o rozmiarach 60x30x35cm. Ten niedużej wielkości zbiorniczek dzięki zastosowaniu...
Anubias barteri Mini Coin (Anubias Bartera Mini Coin)
Anubias barteri Mini Coin (Anubias Bartera Mini Coin)
Anubias barteri Mini Coin to kompaktowa odmiana popularnej rośliny akwariowej Anubias barteri, znana ze swoich małych, zaokrąglonych liś...
Aktualizacja akwarium 3000l
Aktualizacja akwarium 3000l
Zapraszamy do obejrzenia nagrania z LIVE z Marcinem Wnukiem, który opowie Wam jak powstawało roślinne akwarium o pojemności 3000l wykonane z...
Tutorial ADA 120x50x50cm
Tutorial ADA 120x50x50cm
Zapraszamy do obejrzenia tutoriala z zakładania akwarium roślinnego o wymiarach 120x50x50cm w siedzibie ADA. Mimo użycia mało efektownych ska...
Tutorial ADA 90cm
Tutorial ADA 90cm
Zapraszamy do obejrzenia tutoriala video prezentującego zakładanie akwarium z aranżacją imitującą stary las w zbiorniku o klasycznej długo...
Klasyczna 60tka w wykonaniu ADA
Klasyczna 60tka w wykonaniu ADA
Zapraszamy do obejrzenia tutoriala ze stajni ADA, prezentującego proces zakładania klasycznej 60-tki, czyli akwarium o wymiarach 60x30x36cm...
Nowe odmiany korzeni bonsai
Nowe odmiany korzeni bonsai
Miło nam poinformować o poszerzeniu oferty o nowe odmiany dekoracyjnych korzeni w stylu Bonsai. Gotowe dekoracje imitujące drzewka są wykonane...
272l - Jan Marsal (Tropica)
272l - Jan Marsal (Tropica)
Zapraszamy do obejrzenia akwarium o pojemności 272l z aranżacją autorstwa Jana Marsala wykonaną dla firmy Tropica Aquarium Plants......
64l - DouMing Mok (Tropica)
64l - DouMing Mok (Tropica)
Zapraszamy do obejrzenia akwarium o pojemności 64l z aranżacją autorstwa DouMing Mok wykonaną dla firmy Tropica Aquarium Plants......
24l - David Braun (Tropica)
24l - David Braun (Tropica)
Zapraszamy do obejrzenia paludarium o pojemności 24l z aranżacją autorstwa Davida Brauna wykonaną dla firmy Tropica Aquarium Plants......

Powiązanerośliny akwariowe
Microsorum pteropus TridentMicrosorum pteropus Trident
Microsorum trident to trzepiękna odmiana Microsorum pteropus o charakterystycznie powycinanych, najczęściej 'trójpalczastych"...
Anubias PetiteAnubias Petite
Anubias petite jest utrwaloną mutacją anubiasa, którą odkryto w jednej z singapurskich plantacji roślin. Jego kłącze osiąga długo...
Bolbitis heudelotiiBolbitis heudelotii
Paproć Bolbitis heudelotii jest piękną i polecaną rośliną akwariową z bardzo atrakcyjnymi ciemnymi liśćmi. Bolbitis preferuje miękką...
Anubias barteri nanaAnubias barteri nana
Ta roślina pochodząca z Kamerunu posiada minimalne wymagania życiowe.  Jej liście są dużo mniejsze niż u pozostałych odmian anubias&...
Anubias barteri caladiifoliaAnubias barteri caladiifolia
Roślina pochodząca z australijskiej kultury tkankowej i posiada charakterystyczen sercokształtne liście. Są one długowiecznie i obumierają...
Anubias barteriAnubias barteri
Roślina pochodząca z Zachodniej Afryki o wymaganiach identycznych jak Anubias nana, lecz posiadająca duże ozdobne liście. Jej kłącze osią...
Zobacz inspiracje
180l - Marc Svensson (Tropica)180l - Marc Svensson (Tropica)
Zapraszamy do obejrzenia akwarium o pojemności 180l z aranżacją autorstwa Marca Svenssona wykonaną dla firmy Tropica Aquarium Plants......
128l - AquaMolitor128l - AquaMolitor
Zapraszamy do obejrzenia akwarium forumowicza AquaMolitor. Zbiornik o wymiarach 80x40x40cm prowadzony jest na nawozie Tropica Premium Fertiliser...
100l - Adrie Baumann (Tropica)100l - Adrie Baumann (Tropica)
Zapraszamy do obejrzenia akwarium o pojemności 100l z aranżacją autorstwa Adrie Baumanna wykonaną dla firmy Tropica Aquarium Plants......
082l - Fabian Beck (Tropica)082l - Fabian Beck (Tropica)
Zapraszamy do obejrzenia akwarium o pojemności 82l z aranżacją autorstwa Fabiana Beck wykonaną dla firmy Tropica Aquarium Plants......
025l - George Farmer (Tropica)025l - George Farmer (Tropica)
Zapraszamy do obejrzenia akwarium o pojemności 25l z aranżacją autorstwa Georga Farmera wykonaną dla firmy Tropica Aquarium Plants...  ...
057l - James Starr-Marshall (Tropica)057l - James Starr-Marshall (Tropica)
Zapraszamy do obejrzenia akwarium o pojemności 57l z aranżacją autorstwa Jamesa Starr-Marshalla wykonaną dla firmy Tropica Aquarium Plants...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
 Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży akwarystycznej.

 
Zapraszamy na Forum Dyskusyjne

Sklep akwarystyczny

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin.
Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do odbioru osobistego w Krakowie.
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5

Czytaj więcej o odbiorze osobistym

 
Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.
           


 
Facebook Login