Darmowa dostawa od 299zł. |  Nawet 20 rat 0%.  |  Rabaty dla stałych Klientów     sklep internetowy
     

Lista artykułów

Nowe artykuły

Zakładanie akwarium - porady dla początkujących
Akwarystyka należy do tych hobby, w których pośpiech i pochopne decyzje nie są wskazane. Rzucanie się na głęboką wodę…
Gotowy zestaw akwariowy to błąd?
Regularnie trafiam na opinie iż w gotowym zestawie akwariowych - a już w szczególności tych mniejszych nie da się…
Przechowywanie wody z akwarium
Czasami jesteśmy zmuszeni założyć akwarium od nowa a pomiędzy likwidacją a uruchomieniem nowego zbiornika jest luka…
Akwarium biotopowe - rozmowy z Kamilem Hazy
Na pewno wielu z Was spotkało się z tym odłamem akwarystyki. Często kojarzone są ze zbiornikami ciemnych wód, masą…
Jak posadzić Ketapang?
Ketapang - Miglałecznik morski słynie w akwarystyce ze swoich właściwości antybakteryjnych i antygrzybiczych. Jego…

Popularne artykuły

10 przykazań akwarium roślinnego
Jakie są niezbędne testy akwarystyczne na start?
Twoje pierwsze akwarium roślinne - jak zacząć?
Bezpieczny start akwarium - ogólnie i skrótowo
Zakładanie akwarium ADA krok po kroku

Dlaczego nie potrafimy zorganizować konkursu w Polsce?

 

Dlaczego od 2004 roku nie potrafimy zorganizować w Polsce konkursu na najładniejsze akwarium roślinne?

Na to pytanie próbowałem znaleźć odpowiedź przez kilka ostatnich dni po lekturze wpisów w konkursowym wątku,oraz różnorakich forach i portalach społecznościowych (znajdziecie je na dole felietonu). 
 
Rozmawiałem z kolegami z redakcji a następnie z wieloma znajomymi akwarystami oraz osobami całkowicie postronnymi, które nie są w temacie a patrzą na całą sytuację z punktu widzenia szarego człowieka - cały czas licząc na to, że pomogą mi wskazać słaby punkt, coś czego brak aby taki konkurs doszedł do skutku.
 
Niemal wszyscy doszli do tych samych wniosków a najczęstszą reakcją jaką obserwowałem było pukanie się w czoło i odpowiedź:
"Bo to Polska, tutaj nic się nie da wspólnie zrobić".
 
 

Swoje konkursy organizują Francuzi, Włosi, Niemcy, a nawet jak wydawało by się  dość egzotyczne akwarystycznie kraje takie jak Chorwacja czy Rumunia. 

 
Nasi zagraniczni Koledzy potrafią czerpać radość ze wspólnych przedsięwzięć, dzielą obowiązkami, staraj się i cały czas robią coś ku temu aby akwarystyka w ich kraju kwitła. Nie skupiają się w pierwszej kolejności na puli nagród ani nie myślą jak zrzucić ciężar organizacji i obowiązków na jedną osobę - tylko wszyscy kolektywnie biorą się do roboty.
 
Kolega Grzegorz Woliński podzielił się z nami swoim doświadczeniem i podał nam nawet gotowy przepis, pozwolę go sobie zacytować:
 

Chciałbym trochę opisać jak jest organizowany konkurs francuski konkurs "CAPA"

Aquagora jest to zwyczajne forum akwarystyczne jak wiele innych. Na stronie forum jest otwarty topik, do którego mają dostęp tylko Ci, którzy są związani z organizacją konkursu CAPA. Są to admini, wolontariusze i  aquascaperzy, którzy dołączyli się do organizacji konkursu.

Role są podzielone. Część osób zajmuje się sponsorami (wysylaniem propozycij sponsoringu do sklepów,marek itp...), część kontaktem z sędziami, inni organizacją i tłumaczeniem nadesłanych prac etc.. W sumie nie jest to takie bardzo skomplikowane.

 

Dlaczego my tak nie potrafimy?

Prosta i jasna rada po przeczytanie której każda inteligentna osoba zada sobie pytanie – a dlaczego, my krajowi roślinniacy tak nie potrafimy? Dlaczego tylko marudzimy, dywagujemy i ciągle czekamy aż ktoś zorganizuje dla nas/za nas konkurs?
 
Zaskakującym trafem od ponad 10 lat wałkowany jest na Forum temat polskiego konkursu, przerywany różnymi inicjatywami mniej lub bardziej udanymi, z których każda jest  definicji na NIE i do każdej jest jakieś ALE (przed lub po) - szczególnie przez osoby, które do starań i organizacji nie przyłożyły ani jednego palca.
Jeśli prześledzicie uważnie wątek pod felietonem, będziecie wiedzieli o czym piszę.
 
Mam wrażenie, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że od czegoś trzeba zacząć, a negowanie każdej najdrobniejszej inicjatywy hamuje rozwój i raczej nie przyczyni się do powstawania nowych inicjatyw. Bo uszczęśliwianie kogoś na siłę to bardzo rzadko powtarzalne zjawisko.
 
Czego wymagać od osób, które samodzielnie niczego w życiu nie zorganizowały dla innych (chrzciny i stypa nie liczą się - to nie jest samodzielna organizacja). Przynajmniej mogły by się powstrzymać od zabierania głosu.
 
 

Jak reagujemy na organizację jakiegokolwiek przedsięwzięcia w Polsce?

Generalnie schemat typowych reakcji jest identyczny a jego repertuar niezmienny od lat.
 
Składa się na niego 5 typów zachowań, które Wam przytoczę ponieważ stanowią one ciekawe studium społeczne i będą przy okazji intelektualną rozrywką na nadchodzący weekend:
 
1. Płaczka
 
Co kilka miesięcy wraca temat konkursów i ubolewania nad tym jak to brak ich w Polsce.
Publikowane są złote myśli, pomysły na sukces, obietnice i deklaracje bez pokrycia oraz wyrazy szczerego zdziwienia, że jeszcze nikt się tym do tej pory nie zajął (a przecież jest tyle świetnych sugestii).
 
Co ciekawe temat wraca jak bumerang mniej więcej w okresie terminu zgłaszania prac do konkursu ADA. I tak jest co roku.
 
Cel: Wyrażenie niezadowolenia
 
 
2. Terrorysta
 
Gdy już ma się dość tego stanu zawieszenia dzięki inicjatywie i wysiłkowi kilku osób raz na jakiś czas pojawia się prywatny konkurs i sponsor, który wykłada fundusze na nagrody i organizuje przedsięwzięcie na własnych zasadach. Zasadach z regulaminem, który z założenia ma status quo - i wtedy to pojawiają się tzw. terroryści, którzy do tej pory ze strachu przed wezwaniem do tablicy i bezpośrednim zachęceniem do udziału w organizacji konkursu społecznego siedzieli cicho.
 
Ogłaszają wszem i wobec, że zasady sponsora im nie odpowiadają i udziału brać nie zamierzają, tak jakby to kogokolwiek z czytających interesowało.
Co ciekawe przy każdej tego typu inicjatywie są to niemal te same osoby, a co lepsze - przy każdej możliwej okazji nazywające siebie pasjonatami i popularyzatorami akwarystyki w kraju (sic!).
 
Z miną uczniaka, który przed momentem dostał mandat za brak biletu,
publikują roszczenia dotyczące przedsięwzięcia, które powinno być organizowane wyłącznie na ich zasadach i wg. ich "widzi mi się". Ich rola może ograniczać się wyłącznie do nadesłania archiwalnego zdjęcia i łaskawego przyjęcia atrakcyjnych nagród w przypadku wygranej.
Jej prawdopodobieństwo chcą zwiększyć eliminując wszelkimi sposobami lepszych od siebie aquadesignerów.
 
Jeśli tylko okazuje się, że trzeba zrobić coś więcej (czy to prezentować rozwój akwarium, czy użyć w nim konkretnego produktu sponsora) profilaktycznie jako usprawiedliwienie swojej potencjalnej przegranej akcentują powody, dla których konkurs jest w ich mniemaniu "be" i próbują zarazić tym negatywnym podejściem innych.
 
Cel: jak ja nie mogę wygrać to zrobię tak, że nikt nie będzie mógł (syndrom "psa ogrodnika").
 
 
3. Cwaniaczek
 
Zaraz po wylaniu największych żali pojawiają się tzw. cwaniacy.
 
Ich rolą jest torpedowanie idei konkursu i podpowiadanie w jaki sposób można oszukać organizatorów i komisję sędziowską. Niby robią to przypadkiem, niby dla żartu ale i tak wszyscy wiedzą o co chodzi.
 
Cel: pokażę jaki jestem sprytny a przy okazji napsuję im krwi.
A niech mają za swoje, zachciało im się coś organizować i do tego jeszcze nie dla mnie!

 
 
4. Pomysłowy Dobromir 
 
Gdy już wszyscy dorosną po kilku postach i uświadomią sobie, że to sponsor funduje nagrody i poświęca czas na ogarnięcie wszystkiego a oni nie mają najmniejszego prawa rościć do tego pretensji, pojawiają się tzw. „pomysłowi Dobromirzy”.
 
Ich rolą jest zaproponowanie konkurencyjnego konkursu o populistycznym charakterze, opisując go doskonale wiedzą, że przypadnie on wszystkim do gustu, równocześnie sami nie chcą podjąć inicjatywy jego organizacji i z góry wiedzą, że z tego powodu ich własny pomysł nie ma najmniejszej szansy na realizacje.

Czyli jest to zwykła prowokacja lub w nomenklaturze internetowej: trolling.
 
Jak go rozpoznać?
Wywołani do tablicy i zaskoczeni otwartością dyskutantów próbują unikać odpowiedzialności za swoje słowa tłumacząc się:
 • nie pomogę, bo nie mam czasu
 • nie umiem
 • nie nadaję się
 • tylko popatrzę i wezmę udział
 • wolę piwo (tak, takie kwiatki też się pojawiają - to są właśnie "pasjonaci")
 • moje dziecko ma świnkę itp.
 
Cel: Wywołanie zamieszania i zwinięcie żagli w punkcie kulminacyjnym a następnie obserwacja z satysfakcją dalszego biegu wydarzeń z tzw.  ostatniego rzędu.
 
 
5. Zazdrośnik
 
Gdy już konkurs dojdzie do skutku, rozdane zostaną nagrody i wyłonieni zwycięzcy to pod żadnym pozorem nie można cieszyć się z ich sukcesu. Publiczne pogratulowanie jest równoznaczne z plamą na honorze i przyznaniem się do porażki.
 
Dlatego trzeba robić wszystko aby zdyskredytować wyniki konkursu - czy to przez publiczne podważanie oceny sędziów, czy zarzuty do samych akwariów lub insynuacja nieuczciwości do której notabene jeszcze przed chwilą samemu się namawiało. Tylko po to by z pianą na ustach napisać "a nie mówiłem ?".
 
Cel: Zdobycia rangi zbawiciela uciśnionych walczącego o sprawiedliwość. Demaskator afer i teorii spiskowych.
 
 

Aktualny przykład z naszego podwórka

 
Daleko nie trzeba patrzeć: aktualnie trwający konkurs CALRA 2015, aby nie być gołosłownym przytoczę na dole odpowiednie przykłady, których odzwierciedlenie znajdziecie w akapitach powyżej.

opinia6
opinia5
opinia4
opinia2
opinia1
 
Regulamin konkursu.

Jak każdy regulamin i ten ma status quo (kto nie zna tego pojęcia niech sprawdzi w słowniku).

Ale nie u nas, ponieważ zawsze trzeba się przyczepić jak nie sponsora (vide Konkurs krewetkowy ADA) to formuły konkursu (vide Konkurs Karel Rataj) a jak już nie ma czego to chociaż liczby wyrazów w tytule lub samej nazwy "ogólnopolski", tak jakby nikt z niezadowolonych nie miał w domu słownika języka polskiego i nie rozumiał co to znaczy (to ten sam słownik  w którym przed chwilą sprawdzałeś znaczenie „status quo”).

Absurd zaczyna gonić absurd.

Fajny przykład wpadł mi w ucho podczas reklamy radiowej, którą niedawno słyszałem.
Producent lodów zorganizował konkurs w którym aby wziąć udział należy wykonać swoje zdjęcie z lodem w ręku. (tzw. "selfie"). Z lodem z producenta, który organizuje konkurs - to chyba oczywiste.
 
Wyobrażacie sobie, że powstają teraz w internecie wypowiedzi typu:
„A dlaczego nie mogę sobie zrobić zdjęcia z lodem innej firmy, ja lubię algidę”

albo

„Ja 2 miesiące temu kupiłem loda algidy, bez sensu bo teraz nie mogę wziąć udziału w tym konkursie bo musiałbym kupić nowego loda, dlatego moim zdaniem konkurs jest do kitu”
 
Czy dla zdroworozsądkowej osoby nie zakrawa to na paranoję?
 
A takie coś rzeczywiście ma miejsce – to zatrważające, szczególnie w kontekście tego, że równocześnie, na ponad 20 stron i 180 wypowiedzi wałkowany jest temat zorganizowania konkursu przez samych akwarystów w ramach społecznej inicjatywy. I tego nikt nie widzi!
 
Od 2004 jest na Forum dyskusja nt. konkursów (przeczytacie ją pod artykułem), można z niej wiele wywnioskować i wiele się nauczyć. Szczególnie o akwarystach, którzy jak zwykle mają wiele do powiedzenia, ale gdy przychodzi to konkretów udziału w organizacji to nastaje głucha wymowna cisza.

 

Co jest z akwarystami jest nie tak?

Czy takie podejście to cecha narodowości - nas Polaków?

Nie sądzę, bo jak to ma się do idei Klubu KMRW, który ma piękną i bogatą historię (przeczytacie ją tutaj


Czy środowisko akwarystów to jakieś specyficzne grono nieudolnych i konfliktowych osób z roszczeniowym podejściem?

To również nie to, z tego samego powodu co akapit wyżej.
 

Czy jest to kwestia pokoleniowa?

Jak zatem wytłumaczyć to, że nasi zagraniczni Koledzy (i często rówieśnicy) organizują z powodzeniem cykliczne konkursy?

 
Czy to kwestia braku pomocy z zewnątrz?

Tak i tu jest moim zdaniem "pies pogrzebany", choć brzmi to dziwnie w konteksie konkursu, który ma być organizowany na zasadach "dla nas - przez nas".

 

A teraz coś co niejednego z Was zaszokuje

Musimy raz na zawsze uświadomić sobie i wbić do głowy, że żadna firma nie zorganizuje dla nas charytatywnie konkursu o jakim sobie marzymy.

 
A nie zrobi tego z kilku prozaicznych i co dziwne dla wielu niezrozumiałych powodów
 • najczęściej organizuje już ogólnoświatowy konkurs (np. ADA) i Polskę ma w głębokim poważaniu
   
 • dla największych światowych producentów jesteśmy zbyt małym rynkiem aby opłacalne było inwestowanie w konkursy i nagrody dla nas. Może Ci, którzy urodzili się wczoraj tego nie wiedza, ale każdy rozsądny człowiek wie, że organizacja konkursu to przygotowanie od strony technicznej, marketingowej, spięcie terminów, jury itd.) – wszystko jest dla firmy kosztem.
   
 • kolejnym niemałych argumentem (i tu w końcu musimy spojrzeć prawdzie w oczy) jesteśmy przez zagraniczne firmy postrzegani jako mało zamożne społeczeństwo, które kopie ziemię w ogródku, ma poparzenia na dłoniach od soli chemicznych i potencjalnego raka płuc od wdychania glutarenu oraz konstruuje sobie lampy LED i twinstary na kolanie w garażu.

  I nie mówię iż jest to coś złego  tylko trzeba spojrzeć obiektywnie na fakty - bez emocji pasjonatów, którymi jesteśmy. Mam nadzieję, że nikt ćwierćinteligentny nie przeinaczy moich słów i nie wykorzysta w sensie innym niż zostały przedstawione.
Żaden z Was prowadząc produkcję i zatrudniając kilkadziesiąt ludzi w fabrycie nie będzie traktował takiej grupy priorytetowo. I mogę się o to założyć, choć teraz punktu widzenia osoby zainteresowanej i hobbysty będziecie mówili, że jest inaczej.
 
Dla  dużych firm nie ma sensu organizacja konkursu dla polskich akwarystów, ponieważ taki koszt nigdy się organizatorowi nie zwróci. A nie zapominajmy, że nie są to instytucje charytatywne, tylko firmy, które muszą zarobić nie tylko na swoje utrzymanie, ale także na rozwój i jeszcze na chleb dla swoich pracowników.
 
 

Co nam zatem pozostaje?

 
Jeśli ubolewamy nad brakiem polskiego konkursu a równcześnie nie umiemy docenić tego co mamy to....

...konkurs musimy zorganizować sobie sami
, społecznie, wspólnie na uczciwych wybranych razem zasadach, które spodobają się większości (i zaznaczam nie wszystkim – bo to nierealne).
 
Musimy zebrać komitet organizacyjny złożony z konkretnych osób, które zgłoszą swoją kandydaturę, znanych z imienia i nazwiska, które wezmą publicznie odpowiedzialność za swoje deklaracje i będą z niej publicznie rozliczani (dlaczego? a przeczytajcie cały wątek na dole i zobaczcie jak to bywało na innych stronach). 

Pytanie tylko czy przewidując reakcje, które opisałem komukolwiek poważnemu będzie się chciało w tym babrać?
W imię czego - wiecznego niezadowolenia "kolegów akwarystów" ?
 
Próbowałem zaczepnie sprowokować najbardziej aktywnych marudów do jakichś deklaracji (bo skoro mają obiekcie to zapewne zrobią pewne rzeczy lepiej i sprawniej)...jednak bez echa. Ważniejsza była dyskusja nt. nazwy konkursu CAL :)

Zatem "dlaczego w Polsce nie da się zorganizować konkursu na najładniejsze akwarium roślinne" (dodam: z inicjatywy i przy współudziale społeczności) ?
 
Odpowiedź jest banalna: NIE - bo nie ma z kim i dla kogo tego robić
 
A jeśli twierdzisz inaczej, to odpowiedz sobie pytanie ile Ty sam zorganizowałeś inicjatyw akwarystycznych w ostatnich latach.
Potem policz jeszcze raz, pomyśl dlaczego żadnej i przeczytaj uczciwie cały tekst od początku.

A poza tym gratuluję, że dotrwałeś do końca, stanowisz chlubną grupę niespełna 20% osób, która przeczyta tekst do końca (z czego jakieś 5% zrobi to ze zrozumieniem).

A jeśli z braku konkretnych wniosów zamierzasz w komentarzach przyczepić się np. do określenia "felieton", to sięgnij po słownik, który jeszcze leży po twojej prawej - zanim zdążysz narobić sobie wstydu.
 
 

Komentarze na forum

REKLAMA
Lampa Chihiros do akwarium

Przeczytaj także
Błędy językowe stosowane w akwarystyce
Błędy językowe stosowane w akwarystyce
 Pytanie do redakcji: Bardzo często spotykam się z dziwną odmianą słowa akwarium np. akwarii w liczbie mnogiej, szczegó...
Autorytet czy filozof? Czyli jak skutecznie korzystać z porad akwarystycznych
Autorytet czy filozof? Czyli jak skutecznie korzystać z porad akwarystycznych
Internet to wspaniałe miejsce do dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z zakresu akwarystyki i nie tylko. Jego otwarta forma niesie ze sobą...
Akwarysto nie denerwuj się!
Akwarysto nie denerwuj się!
Gdzieś pomiędzy nami, wśród wysłanników ciemnej mocy są akwaryści, których nie interesują spory o wyższości jednej marki nawozu nad inn...
Dokąd idziesz, akwarystyko?
Dokąd idziesz, akwarystyko?
Czy akwarystyka polska jest w dobrej kondycji? Jakich tematów boją poruszać się akwaryści i dlaczego wmawiany jest wszystkim wyimaginowany...
Czy akwarystyka roślinna jest trudna?
Czy akwarystyka roślinna jest trudna?
Przy okazji dyskusji o japońskich akwariach pojawiły się spostrzeżenia iż akwarystyka roślinna jest trudną sztuką i jedną z...
Czy wszystkie akwaria roślinne muszą być takie same?
Czy wszystkie akwaria roślinne muszą być takie same?
Zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusji zaproponowanej przez Witolda Sławińskiego, który dostrzegł pewne tendencje w poradach dotycz...
Tutorial ADA 120cm (300l)
Tutorial ADA 120cm (300l)
Zapraszamy do obejrzenia wideoprezentacji zakładania akwarium roślinnego o wymiarach 120x50x50cm i pojemności 300l. W zbiorniku użyto sporej...
Ludwigia palustris Green (Ludwigia błotna zielona)
Ludwigia palustris Green (Ludwigia błotna zielona)
Zielonolistna odmiana o małych wymaganiach i bardzo szybkim tempie wzrostu. Nadaje się idealnie na tylny plan akwarium, gdzie toleruje nawet sł...
063l - columns - Andrzej_Turczynowicz
063l - columns - Andrzej_Turczynowicz
Zapraszamy do obejrzenia akwarium Andrzeja Turczynowicza o rozmiarach 60x30x35cm. Ten niedużej wielkości zbiorniczek dzięki zastosowaniu...
Anubias barteri Mini Coin (Anubias Bartera Mini Coin)
Anubias barteri Mini Coin (Anubias Bartera Mini Coin)
Anubias barteri Mini Coin to kompaktowa odmiana popularnej rośliny akwariowej Anubias barteri, znana ze swoich małych, zaokrąglonych liś...
Samudra Doser Xs - młodszy brat pompy dozującej
Samudra Doser Xs - młodszy brat pompy dozującej
Firma Aquatrend, producent automatycznych dozowników nawozów serii DoserX zapowiedziała premierę młodszego brata bazującego na 3 pompach...
Akwarium 60cm z układem wyspowym
Akwarium 60cm z układem wyspowym
Filmowa prezentacja zakładania akwarium roślinnego o długości 60cm na bazie podłoża aktywnego i piasku dekoracyjnego. Zbiornik oświetlany...

Powiązanerośliny akwariowe
Bacopa salzmannii PurpleBacopa salzmannii Purple
Bacopa salzmanniii "Purple" ma wyraziste purpurowe liście osadzony na jasnozielonych łodygach co tworzy efektowny i oryginalny kontrast wizualny...
Fissidens splachnobryoidesFissidens splachnobryoides
Jest uważany za najmniejszego Fissidensa na świecie. Wprowadzony do akwarium wiele lat temu, przybył z Azji. Znane zdjęcia z pewnego sklepu...
Echinodorus latifoliusEchinodorus latifolius
Echinodorus latifolius to bardzo ładna żabienica na środkowy plan akwarium. Jej wygląd jest dość nietypowy, w swej formie podwodnej...
Hygrophila pinnatifidaHygrophila pinnatifida
Hygrophila pinnatifida pochodzi z Indii. Posiada charakterystyczne brązowe liście z przebarwieniami zieleni i bordowym spodem blaszki liściowej...
Zobacz inspiracje
085l - Studium w Szkarłacie085l - Studium w Szkarłacie
Zapraszamy do obejrzenia akwarium Forumowicza bloodraven. Zbiornik o pojemności 85l i wymiarach 70x35x35cm został zaaranżowany na podłoż...
360l - Na skraju łąki - Andrzej_Turczynowicz360l - Na skraju łąki - Andrzej_Turczynowicz
Zapraszamy do obejrzenia akwarium Andrzeja Turczynowicza. Zbiornik ze szkła VIV o wymiarach 120x50x60cm obsługiwany jest aż przez 3 filtry kube...
272l - Jan Marsal (Tropica)272l - Jan Marsal (Tropica)
Zapraszamy do obejrzenia akwarium o pojemności 272l z aranżacją autorstwa Jana Marsala wykonaną dla firmy Tropica Aquarium Plants......
64l - DouMing Mok (Tropica)64l - DouMing Mok (Tropica)
Zapraszamy do obejrzenia akwarium o pojemności 64l z aranżacją autorstwa DouMing Mok wykonaną dla firmy Tropica Aquarium Plants......
24l - David Braun (Tropica)24l - David Braun (Tropica)
Zapraszamy do obejrzenia paludarium o pojemności 24l z aranżacją autorstwa Davida Brauna wykonaną dla firmy Tropica Aquarium Plants......
180l - Marc Svensson (Tropica)180l - Marc Svensson (Tropica)
Zapraszamy do obejrzenia akwarium o pojemności 180l z aranżacją autorstwa Marca Svenssona wykonaną dla firmy Tropica Aquarium Plants......

Baza wiedzy akwarystycznej


 
 Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży akwarystycznej.

 
Zapraszamy na Forum Dyskusyjne

Sklep akwarystyczny

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin.
Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do odbioru osobistego w Krakowie.
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5

Czytaj więcej o odbiorze osobistym

 
Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.
           


 
Facebook Login