Lista alfabetyczna

Nowości

Nowość filtr zewnętrzny Aquael Hypermax

Firma Aquael podczas tegorocznych targów w Norymberdze zaprezentowała nowy model filtra kubełkowego. Urządzenie o…

Kolejna nowość marki Aquael

Miło nam poinformować o kolejnej nowości marki Aquael. Do oferty cenionych grzałek Platinium Heater ze sterowaniem…

Odkryj dekoracje akwarystyczne KI POUSS

Sztuczne dekoracje KI POUSS w kształcie skał, pieńków, totemów, a nawet chatek, pokryte są nasionami Glossostigma,…

Szklany skimmer do nano-akwariów

Kolejna nowość w naszej ofercie - szklany skimmer w rozmiarze mini dedykowany do nano-akwariów. Dzięki wysokości…

Karta podarunkowa RA na Dzień Ojca

23 czerwca już tuż tuż... Celebruj z nami Dzień Ojca i wręcz swojemu Tacie kartę podarunkową na zakupy do jego…

Nowa dostawa krewetek Amano

Jesteśmy właśnie po świeżej dostawie krewetek Amano. Pomóżcie nam poszukać nowych domów dla nich, a może przy okazji…

Piasek rzeczny River Powder Sand

Miło nam poinformować, że do oferty sklepu dołączył idealny do wykańczania aranżacji piasek River Powder Sand.…

Akwarium czyli....szkło !
Fot: Aqua Design Amano  |  Źródło: AQUAJOURNALAkwarium czyli....Szkło !

Ostatnio ktoś dociekliwy zadał mi pytanie: ''A czy Ty wiesz z czego w ogóle robi się akwarium?'', odpowiedź była prosta: ''ze szkła''. Jednak już kolejne pytanie nie dawało łatwej odpowiedzi: ''A co to jest to szkło?''. I tu po długim namyśle coś zacząłem ''bąkać'' o roztopionym krzemie, i tyle. Po kilku dniach nie dawało mi to spokoju i zacząłem zgłębiać temat szkła, bo tak naprawdę co my akwaryści byśmy bez niego zrobili - hmm chyba nic. Myślę, że może znajdzie się kilka osób, które zainteresuje to co udało mi się dowiedzieć, abyście nie mieli takiego dylematu jak ktoś wiekowy zada Wam pytanie o szkło, patrząc na akwarium. Opis jest w formie ciekawostek a chemii w nim jest mało, co by nie przynudzać.

Czym jest szkło?

Najprostsza odpowiedz to: ''Przezroczysta skała''. Piasek powstaje kiedy wietrzeje skała, natomiast składnikiem podstawowym piasku jest SiO2, czyli krzemionka (dwutlenek krzemu). Gdy stopimy piasek to otrzymamy szkło.

Odkrycia szklanego piasku

Na świecie jest wiele miejsc, w których można obserwować zjawisko zeszklonego piasku, tak naprawdę do dziś nie wiadomo dokładnie jak powstał, bowiem temperatura topnienia krzemionki wynosi ponad 1700 st C. Ogień, w zależności od koloru płomienia ma od od 500 do 1200 st C, natomiast ogień biały od 1200 do 1500 st C. Dla porównania: temperatura gorącej lawy dochodzi do 1400 st C.

W tamtych czasach, a mam na myśli setki tysięcy lat przed naszą erą nikt nie miał możliwości używania pieców hutniczych. Rejony pokryte szkłem to np.: USA, pustynia Mojave, dolina Eufratu, Jemen i wiele innych. Częściowo stopione kamienie znaleźć można także na Wyspach Kanaryjskich, w Anglii, Szkocji, Irlandii.

Oczywiście naukowcy mają swoje teorie, między innymi są to meteory, które mogły wywoływać tak wysoką 
temperaturę przy zderzeniu z ziemią, czy wybuchy wulkanów (tak zwane szkliwa wulkaniczne). Trzeba także napisać o tych naukowcach, którzy pokazują jak podobne  (jeśli nie te same), są te zeszklone części do tych uzyskanych po próbach jądrowych naszej ery - czyżby zaginione cywilizacje umiały już zapanować nad atomem w takim stopniu?

Akwarium czyli....szkło ! Akwarium czyli....szkło !

 Powyżej trynityt, czyli szkliwo powstałe z ziaren piasku stopionych podczas wybuchu ładunku jądrowego.


Wynalezienie szkła

Tutaj są różne teorie. Jedna, według Pliniusza Starszego, mówi o grupie fenickich żeglarzy, którzy podróżując z węglanem sodu do mumifikowania zwłok (tak zwany natron pozyskiwany z wyschniętych jezior), użyli go w rozpalaniu ogniska na plaży (piasek). Jako że węglan sodu obniża temperaturę topnienia krzemionki, żeglarze po przebudzeniu z rana ujrzeli kryształy szkła. Druga teoria to uderzenie pioruna w piasek, który powoduje powstanie piorunowca czyli fulgurytu z drobinami szkła, ktoś to zauważył i wcielił w życie. Trzecia teoria jest późna bo mówi o tym, że ktoś chciał wytopić metal i użył do tego rudy, i tak przypadkiem osoba ta odkryła szkło.

Akwarium czyli....szkło !

Akwarium czyli....szkło !
Fulguryt po uderzeniu pioruna.


Początki produkcji szkła

Krzemionka, jak już wiemy topi się w temperaturze powyżej 1700 st C. i aby osiągnąć taką temperaturę potrzeba sporej ilości energii. Do tego szkło takie, jest bardzo lepkie (jak gęsty miód) i mało przejrzyste - ponieważ uwięzione powietrze nie może wydostać się w procesie topnienia i zostaje wewnątrz struktury, co daje wspomniane ''mleczne szkło''. Rozwiązanie tego problemu to dodanie atomów tlenu w postaci węglanu sodu (Na2CO3), które osłabiają wiązania i sama mieszanka ma mniejszą temp. topnienia (ok 800 st C) ai szkło jest przejrzyste - powietrzu udaje się wydostać, przez mniejszą lepkość mieszaniny. Jednak takie rozwiązanie nie sprawdziło się, bowiem takie szkło łatwo rozpuszczało się w wodzie.


Na pomoc przyszedł wapień, który spowodował nierozpuszczalność szkła w wodzie. Można by napisać, że najbardziej pospolite szkło to takie, które składa się z tlenku sodu 15%, tlenku wapnia 10% i 70 % tlenku krzemionki. pozostałe 5% to inne tlenki. Oczywiście typów szkła jest bardzo dużo, a samych badań i receptur od początku powstania szkła było kilkadziesiąt tysięcy. Do produkcji szkła można użyć ponad połowę pierwiastków z tablicy Mendelejewa. Technika już poszła tak do przodu, że to co kiedyś było nieopłacalne, mam na myśli odżeleźnianie szkła (zielona poświata), teraz już znajduje swowich odbiorców i każdy akwarysta ma na wyciągnięcie ręki szkło pod nazwą OptiWhite.
Powyżej różnica pomiędzy Opti White bez drobin żelaza a Guardian gdzie dodano inne tlenki aby zminimalizować zielone zabarwienie (najczęściej dodaje się selen lub kobalt, co w efekcie daje szary odcień).


Cieszmy się z idealnie płaskich szyb w akwarium!

Jak można było wyczytać, szkło wynaleziono wiele setek lat temu i udoskonalano. Natomiast gorzej było z idealnie równą powierzchnią. Według źródeł dopiero od 
roku 1913/18 roku (są rozbieżne lata), wynaleziono metodę walcowania, która dawała ''dość'' płaską powierzchnie, lecz niestety wciąż pofałdowaną, którą trzeba było szlifować.

W 1959r, czyli całkiem nie dawno, patrząc na cały proces powstawania i doskonalenia szkła, Alistar Pilkington zainspirowany pływającym tłuszczem na powierzchni wody (prawdopodobnie mył naczynia), wynalazł metodę pływającego szkła na powierzchni roztopionej cyny. Całe badanie i osiągnięcie zadowalających efektów
pochłonęło blisko 17 mln dolarów i wile lat prób i błędów.Warto obejrzeć od 2 minuty.


Szkło wcale nie spływa w dół!

Na niektórych stronach można poczytać o tym, iż szkło spływa w dół, ba nawet na studiach wykładowcy tego uczą. Ja jednak doszedłem do ciekawych materiałów, które obalają tę teorię, może nie całkowicie ale teoria, której trzymają się wykładowcy jest na pewno błędna i prowadzi do niewłaściwych wniosków. Zwolennicy tej hipotezy uważają, że z tego powodu, że szkło to jakby ''płynne ciało stałe''. Dodatkowo często podnoszone jest to, że w wielu starych katedrach i kościołach witraże są grubsze u dołu. No to jak to jest naprawdę?

Ciało stałe dzieli się na amorficzne i krystaliczne. Amorficzne czyli z greckiego ''bezkształtne'', ma nieuporządkowane atomy. Natomiast ciało krystaliczne to na przykład kryształy gdzie atomy tworzą symetryczny wzór. cytat: ''amorficzne ciała stałe mają atomy ułożone znacznie swobodniej. Niektóre leżą blisko siebie, inne zaś dalej. Wiązania chemiczne między sąsiednimi atomami mają różną siłę. Słabe rozrywają się w niskiej temperaturze, a mocniejsze w wyższej. Dlatego ciała amorficzne miękną stopniowo, w dużym przedziale temperatur.''

I odpowiedź na pytanie stanu szkła powinna brzmieć, że szkło ma stan skupiony amorficzny, to tak zwana potocznie ''przechłodzona ciecz'', która ''prawie'' skrystalizowała.

A teraz wróćmy do teorii spływania szkła w dół, bo chyba nikt z Was nie chciałby aby jego ścianki akwarium u dołu były grubsze a węższe ku górze :) Faktycznie nie ma co się spierać odnośnie grubszych witraży u dołu, bowiem to prawda. Jednakże rozwiązanie tej zagadki jest proste. Wszystkie wyprodukowane szkła przed 1913 rokiem były nierówne i pofałdowane, dopiero metoda walcowania a następnie wylewania doprowadziły do idealnie płaskich tafli. Szklarze wiedząc o nierówności i widząc je, montowali zgodnie z zasadami ''grubsze u dołu'', co miało zabezpieczyć witraż przed popękaniem.

I kolejne twierdzenie o spływającym szkle jako o 
''płynnym ciele stałym'' także jest niedoprecyzowane. Czytając wcześniej o amorficznym skupieniu to prawda, że szkło ''spływa'', jednak w temperaturze 400 st.C  zauważalne płynięcie miało by miejsce po 800 latach. Ponoć Dr Yvonne Stokes obliczyła z równań teorii dynamiki płynów, że w temperaturze pokojowej widoczny spływ miałby miejsce po 10 milionach lat a dokładając do tego lepkość strukturalną wynik końcowy to, khm...10 tysięcy razy wiek wszechświata !


Co jest mocniejsze stal czy szkło?
Odpowiedź brzmi: szkło !

Tak to prawda. Niestety tylko w próżni. Mianowicie jeśli szkło nie ma żadnych zanieczyszczeń i znajduje się w głębokiej próżni to nie ma na nie mocnych. Takie szkło jest mocniejsze 10 razy od wszelakich stopów metali i 50 razy mocniejsze niż niskostopowa stal. Niestety na ziemi szkło atakują substancje abrazyjne i przede wszystkim powietrze i para wodna. Przy uderzeniu młotkiem w szkło, w mikro szczeliny dostają się owe substancje i szkło pęka - i tutaj mowa o kruchości szkła. Nawet zwykła rysa bez żadnej ingerencji po czasie staje się coraz dłuższa.

Według najnowszych badań także na ziemi udało się stworzyć szkło mocniejsze niż stal. To metaliczne szkło będące stopem palladu, fosforu, krzemu i germanu. W 
2011 roku udało się uzyskać próbki mające jeden milimetr, tak więc widać jak szkło wciąż się rozwija.

I to tyle, miłego czytania i nie dajcie się zagiąć na tak proste pytanie, bo w tym wypadku odpowiedź wcale jak widać nie była łatwa :)

Autor: AdamWŁadowanie...

Przeczytaj także

Nowe zestawy akwariowe Opti z giętego szkła w ofercie Aquael Nowe zestawy akwariowe Opti z giętego szkła w ofercie Aquael
OptiBent Set to kompletne, bogato wyposażone zestawy akwarystyczne z filtracją, grzałką oraz oświetleniem. Są gotowe do zakupienia w wersji...
Akwarium Opti Tank - nowość Aquael Akwarium Opti Tank - nowość Aquael
Rodzima firma Aquael wprowadziła do oferty akwaria z ultra przejrzystego szkła typu Opti. Dopracowane detale zbiornika – jak polerowane krawę...
Tutorial  - aranżacja z kamieniami Wild Rhino Tutorial - aranżacja z kamieniami Wild Rhino
Zapraszamy do obejrzenia tutoriala prezentującego zakładanie akwarium w stylu nature. W zbiorniku o wymiarach 60x30x36cm (64l) pojawi się...
Nowe akwaria w galerii ADA Nowe akwaria w galerii ADA
Zapraszamy do obejrzenia filmu prezentującego najnowsze trzy akwaria w japońskiej galerii ADA... Zapraszamy do obejrzenia filmu prezentują...
Akwaria Ultraclear marki VIV - nowe rozmiary Akwaria Ultraclear marki VIV - nowe rozmiary
Marka VIV wprowadziła na polski rynek nowe rozmiary popularnych ostatnio akwariów ze szła Ultraclear, znanych z wysokiej jakości wykonania...
Tutorial ADA 180x60x60cm Tutorial ADA 180x60x60cm
Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu ze stajni ADA. Tym razem tutorial z zakładania akwarium o wymiarach 180x60x60cm... Zapraszamy do...
Zakładanie akwarium 90x45x40cm Zakładanie akwarium 90x45x40cm
Zapraszamy do obejrzenia kolejnego tutoriala z zakładania akwarium w galerii ADA w ramach Nature Aquarium Party 2018... Zapraszamy do...
Kosteczka 25x25x30cm na podłożu HELP Kosteczka 25x25x30cm na podłożu HELP
Zapraszamy do obejrzenia ciekawie zapowiadającej się nano aranżacji forumowicza leczyk10. Zbiornik ze szkła OptiWhite 25x25x30cm został...
Akwarium ze szkła Ultra Clear Akwarium ze szkła Ultra Clear
Niedawno na rynku pojawiły się akwaria ze szkła Ultra Clear - określanego jako super przejrzyste szkło, konkurencyjne do OptiWhite....
Agnieszka i Radek po dłuższej przerwie Agnieszka i Radek po dłuższej przerwie
Zapraszamy do obejrzenia nowej aranżacji forumowicza AquaAir. Za nickiem skrywa się Agnieszka i Radek, którzy są autorami wielu...
030l - Sypialniane - Migiel 030l - Sypialniane - Migiel
Zapraszamy do obejrzenia akwarium Krzysztofa. Zbiornik znajduje się w sypialni i wbrew pozorom nie jest takim zwykłym akwarium z bojownikiem...
Akwaria z akrylu w ofercie sklepu roslinyakwariowe.pl Akwaria z akrylu w ofercie sklepu roslinyakwariowe.pl
W ofercie Sklepu roslinyakwariowe.pl pojawiły się akwaria klejone z akrylu. Jest to kolejny rodzaj zbiorników po OptiWhite dedykowany...
Aktualizacja kalkulatora akwariów Aktualizacja kalkulatora akwariów
Prezentujemy zaktualizowaną wersję kalkulatora akwariów. Za jego pomocą dobierzecie grubość szyby na podstawie wymiarów...
081l - korzon 081l - korzon
Przedstawiam drugie z moich akwariów. Zalewane starą wodą z podłączonym dojrzałym filtrze zewnętrznym. Rośliny dopiero odbijają po...
360l - Road to the white mountain - Robert Korzeń 360l - Road to the white mountain - Robert Korzeń
Zapraszamy do obejrzenia efektownego akwarium zaaranżowanego w stylu Iwagumi. Zbiornik o wymiarach 120x60x50cm został obsadzony roślinami...
182l - Mizube/ryuboku - Szymek Jankowski 182l - Mizube/ryuboku - Szymek Jankowski
Zapraszamy do obejrzenia akwarium o wymiarach 90x45x45cm z ciekawą aranżacją w układzie wyspowym. Linię na styku kamieni i plaży obsadzono...
300l - Andrzej Turczynowicz 300l - Andrzej Turczynowicz
W akwarium Andrzeja użyto prawie 100kg kamieni dekoracyjnych. Ich zieloną ozdobę, efektownie spływającą po skałach aranżacji, stanowi wdzi...
Galeria zdjęć Łukasza Krzystanka Galeria zdjęć Łukasza Krzystanka
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z akwarium Łukasza Krzystanka (PKS_26) z jego akwarium o wymiarach 100x40x40cm ze szła Opti White...
160l - Michał Buczyński 160l - Michał Buczyński
Zapraszamy do obejrzenia oryginalnej aranżacji przygotowanej w akwarium o wymiarach 100x40x40cm. Zbiornik jest prowadzony na nawozach Easy-Life i...
Kostka OptiWhite 30x30x30cm Kostka OptiWhite 30x30x30cm
Zapraszamy do obejrzenia roślinnej kostki o wymiarach 30x30x30cm, którą możecie postawić w swoim salonie jako drugie akwarium w domu...

Zobacz inspiracje
240l - Marcin Masłowski 240l - Marcin Masłowski
Zapraszamy do obejrzenia akwarium Marcina Masłowskiego, który jest gorącym zwolennikiem oświetlenia świetlówkami T5 w opozycji...
020l - Jarosław Hnat 020l - Jarosław Hnat
Zapraszamy do obejrzenia aranżacji miniaturowego akwarium o wymiarach 36x22x26cm ze szła OptiWhite. Zbiornik funkcjonuje w aktualnej wersji ju...
250l - Stones and roots - ynfqaab 250l - Stones and roots - ynfqaab
Zapraszamy do obejrzenia efektownego akwarium o wymiarach 100x50x50cm ze szkła Opti White. Zbiornik stoi na szafce roslinyakwariowe.pl a jego...
100l - Wąwóz - Mirek 100l - Wąwóz - Mirek
Zapraszamy do obejrzenia akwarium Mirka. Zbiornik zaaranżowany na podstawie z lawy wulkanicznej jest nawożony metodą Estimative Index. Pierwszy...


Baza wiedzy akwarystycznej


 
 Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży akwarystycznej.

 

 

Sklep akwarystyczny

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin.
Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje zamówienie).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5


Czytaj więcej o odbiorze osobistym

 

 
Sklep akwarystyczny - produkty ADA (Aqua Deign Amano)
Copyright © 2001-2022 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.