Wstęp
Z uwagi iż aktualne wydanie zeszytu porusza tematykę bliską działalności naszego Serwisu chcielibyśmy przekazać uwagi oraz sprostować kilka błędnych informacji zawartych w aktualnym numerze.
Na łamach naszego Serwisu wielokrotnie zachęcaliśmy do lektury prasy tematycznej a w szczególności Magazynu Akwarium charakteryzując go jako fachowe i rzetelne źródło wiedzy - tym razem zobligowani jesteśmy do rzetelnego stwierdzenia faktu, że wyszło troszkę gorzej i skorygowania błędów, które tego wymagają.
Niestety aktualny zeszyt akwarystyczny nie spełnia wymogów stawianych wcześniejszym wydaniom opracowywanym przez znanych autorów i daleko mu do opracowań takich jak "Łowcy roślin z Brazylii" czy "Mchy wodne". Mamy wrażenie iż Redakcja Magazynu z uwagi na ciężki okres wydawniczy idąc na łatwiznę opublikowała dodatek bez rzetelnej pracy recenzenta. Możliwe, że przyczyniła się do tego także mnogość dodatków - być może jedno mocne pismo byłoby korzystniejszą formą i pozwoliłoby skupić uwagę Redakcji na poprawności prezentowanych zagadnień. Wiemy iż nie jest to zadanie łatwe i dlatego żywimy nadzieję iż nasze wskazówki będą pomocne w poprawieniu jakości pisma i poruszanych w nim tematów przyczyniając się do dalszych sukcesów Magazynu i popularyzacji wiedzy nt. akwarystyki wśród Społeczeństwa.
Korekta i dyskusja
Opracowanie na niemal każdej stronie posiada szereg błędów, postaramy się wymienić kilka kluczowych i sprostować błędne informacje, tak aby stanowiły poprawną wartość merytoryczną dla Czytelników pisma.
Str 4:
"Przez wiele lat akwarystyka nature ewoluowała dzięki kreatywności i wyczuciu estetyki swoich twórców. Obecnie akwaria tego typu przeradzają się w małe dzieła sztuki przedstawiające naturalne pejzaże przeniesione do akwarium, a także w wręcz futurystyczne dzieła powstałe w wyobraźni twórców i oddające cały kunszt i wiedzę, jaką posiadają. Dzieła te doskonale wpisują się w dalekowschodnią filozofię twórcy tego stylu z jego znamiennym mottem: Poznać matkę naturę, to kochać jej najmniejsze dzieła."
"Futurystyczne dzieła", które obserwowaliśmy na etapie ostatnich kilku lat, odwzorowywane w akwariach w większości wypadków nie powstają w wyobraźni akwarystów lecz są przeniesieniem gotowych motywów występujących w sztuce
filmowej lub fotograficznej. Wielokrotnie było to poruszane na łamach naszego Serwisu. Niestety w żaden sposób nie wpisują się one w dalekowschodnią filozofię jak sugerują autorzy. Bo co wspólnego z ogrodami ZEN ma motyw lataj
Błędnie przetłumaczono także główną dewizę Takashiego Amano, którą często przytacza w wielu japońskojęzycznych materiałach literaturowych. W anglojęzycznym oryginale brzmi ona: "One who cannot love her smallest creations, cannot claim to stand in front of Nature".
Więcej fachowych wskazówek nt. stylu aranżacji akwarium autorstwa Pana Takashi Amano można znaleźć w tym artykule.
"Str 4
Takashi Amano, który rozpropagował ten styl akwarystyki na całym świecie, urodził się 18 lipca 1954 r w Japonii. (...) W 1982 roku stworzył firmę Aqua Design Amano znaną na całym świecie jako ADA."
Błędnie podano datę założenia firmy Aqua Design Amano, prawidłowe daty wraz z całym kalendarium historii firmy można odnaleźć w tym artykule: 20 lat firmy ADA - infografika. W rzeczywistości firmy Aqua Design Amano powstała w 1992r a jedną z ciekawszych dat jest 1984r w którym Pan Takashi Amano otworzył swój pierwszy sklep akwarystyczny pod szyldem "Aqua Design Amano". W zeszłym roku odbyła się inauguracja 20lecia istnienia firmy o czym szumnie informowano na łamach stron branżowych, z tej okazji wyprodukowano także partię produktów opatrzonych znakiem symbolizującym rocznice istnienia firmy.
Str 5:
"W roku 2001 ADA zorganizowała pierwszy międzynarodowy konkurs International Aquatic Plants Layont Contest, w skrócie IAPLC, odbywający się od tej pory systematycznie co roku."
Prawidłowa nazwa konkursu to The International Aquatic Plants Layout Contest.
Jest to pierwszy konkurs organizowany w ramach działalności firmy ADA, ale nie jest on pierwszym międzynarodowym konkursem fotograficznym jak sugeruje treść.
Str 11:
Możemy jeszcze powiedzieć o mieszaniu stylów, dzięki czemu powstają tzw. hardscapes.
Błędnie użyto także określenia "hardscape", który definiuje etap projektowania aranżacji "na sucho" przed zalaniem wodą a nie efekt mieszania "stylów" jak błędnie sugerują autorzy.
Str 11:
Rośliny o drobnym systemie korzeniowym będą źle tolerowały podłoże gruboziarniste i, analogicznie, rośliny o mocno rozbudowanym systemie korzeniowym słabo zniosą zbite, drobne podłoże.
Błędna jest informacja iż rośliny o mocno rozbudowanym systemie korzeniowym słabo zniosą zbite drobne podłoże. Zignorowano tu całą grupę roślin błotnych, która jest najliczniejsza jeśli chodzi o reprentantów roślin wodnych w naszych akwariach. Gatunki z rodzaju Cryptocoryne, które posiadają rozbudowane systemy korzeniowe wręcz preferują zwarte błotniste podłoże oparte na kwaśnej ziemi z dodatkiem lub piasku z gliną. Doskonale też rosną w obfitej warstwie detrytusu.
Str 16:
MIKROELEMETNY tj. pierwiastki śladowe (np. bor, żelazo, magnez, cynk, miedź itp.)
Magnez nie jest i nigdy nie był mikroelementem w odniesieniu do roślin.
Zgodnie z wiedzą z zakresu biologii roślin, magnez jest jednym z makroelementów roślinnych. Więcej na temat pierwiastków w organizmach roślinnych oraz ich listę można odnaleźć w tym artykule: Objawy niedoborów mineralnych.
Str 20
Obecnie najczęściej oferowane są rośliny z hodowli emersyjnych, in vitro lub pochodzące z przycinki od akwarystów.
Hodowla in-vitro jest także hodowlą emersyjną - autorom chodziło zapewne o hodowle szklarniowe.
Nieprawdziwa jest także informacja iż najczęstszymi formami handlowymi roślin oferowanymi akwarystom są rośliny in-vitro lub z przycinki. Szczególnie te ostatnie formy sumbersyjne, czyli tzw. "rośliny z wody" stanowią w kraju nadal incydentalną formę sprzedaży ograniczoną do małych specjalistycznych sklepów zaprzyjaźnionych ze swoimi Klientami.
Natomiast krajowa oferta roślin in-vitro stanowi zaledwie mały ułamek ponad 300 gatunków i odmian roślin oferowanych w koszyczkach, czyli z uprawy szklarniowej. To główna handlowa forma roślin oferowana przez największe europejskie plantacje takie jak Tropica, Dennerle, Songrow czy Karel Rataj.
Błędne jest także zdanie dotyczące roślin sprzedawanych w w formie in-vitro "w przeciwieństwie do roślin w koszyczku można uzyskać większą ilość roślin z pojedynczej sadzonki" - z jednej sadzonki otrzymamy taką samą ilość roślin potomnych bez względu na to czy pochodzi z uprawy in-vitro, szklarniowej czy spod wody. Autorom chodziło zapewne o większy stosunek ilości sadzonek do ceny.
Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: Aranżacja jak z klocków LEGO - użycie roślin in-vitro
Str 21 "Obecnie akwaryści z powodzeniem wykorzystują dziesiątki a nawet setki gatunków roślin takich jak mchy, wątrobowce, rośliny łodygowe trawy i wiele innych."
Niestety żadna z wymienionych form nie spełnia definicji gatunku i nim nie jest.
Nie są to gatunki lecz gromady (dawniej klasa - w przypadku wątrobowców) lub formy morfologiczne w przypadku roślin łodygowych czy rozetowych.
Definicję gatunku poznajemy na poziomie szkoły podstawowej, warto uczulać na takie kwestie szczególnie na łamach prasy akwarystycznej nierozłącznie związanej z przyrodą.
Podsumowanie
Niestety opracowanie jest dalekie od ideału a jego autorzy nie odrobili pracy domowej usilnie powołując się na "zachodnie serwisy internetowe" przez co całość sprawia wrażenie kreowania się na siłę i lekkiego kiczu. Nie dziwi w tym przypadku brak podanych źródeł.
Nie raziło by to tak mocno, gdyby nie fakt, że zeszyt stanowi równocześnie materiał reklamowy uznanej japońskiej firmy. Od opracowań z zapleczem tej uznanej marki wymaga się jednak więcej. Mamy nadzieję iż błędy w doborze partnerów nie przyczynią się do dalszego spadku zainteresowania działalnością firmy ADA w Polsce, co widać wyraźnie po drastycznym spadku ilości zgłoszeń z kraju na konkurs IAPLC od kiedy pojawili się nowi, mało profesjonalni partnerzy firmy.
Omawiany numer Zeszytu Akwarystycznego można zakupić online w cenie 4zł zakładając konto w serwisie e-kiosk.pl:
http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=issue&id_issue=32922
Redakcja roslinyakwariowe.pl
Akwarium 40x40x40cm - projekt hardscape Kolejny projekt przygotowany w naszym Studiu Aranżacji Akwarium, tym razem dla Klienta ze zbiornikiem o wymiarach 40x40x40cm, w którym potrzebny...
Microsorum minor thin leaves Microsorum minor to roślina bardzo wytrzymała i łatwa w pielęgnacji, przez co jest idealnym wyborem dla początkujących oraz tych, któ...
Wyniki konkursu IAPLC 2024 Zapraszamy do obejrzenia najlepszych prac tegorocznej edycji konkursu International Aquatic Plants Layout Contest organizowanego przez firmę ADA...
Nowości marki GT aqua - Booster BACTO oraz Booster CRYSTAL Zapraszamy do zapoznania się z nowościami ze stajni GT aqua - preparatem bakteryjnym Booster Bacto oraz eliminatorem zmętnienia wody - Booster...
240l - Kamil Andrzejewski Zapraszamy do obejrzenia akwarium forumowicza Ciechan. Zbiornik o wymiarach 100x40x60cm to akwarium ze zwykłego szkła float z sercem w postaci...
Hygrophila odora Hygrophila odora to mniej znany gatunek rośliny akwariowej, który pochodzi z terenów zachodniej Afryki. W akwarystyce była pierwotnie znana...
Hygrophila serpyllum Hygrophila serpyllum to wyjątkowy gatunek nadwódki, który nadaje się na pierwszy plan akwarium, na którym rośnie w postaci zwartej maty...
Tutorial zakładania akwarium 180x60x60cm w galerii ADA Zapraszamy do obejrzenia procesu przygotowania aranżacji wraz z efektem finalnym w akwarium o wymiarach 180x60x60cm na podłożu ADA Amazonia...
Rotala rotundifolia Blood red Blood Red to najintensywniej czerwona odmiana Rotala rotundifolia. Jest to roślina łatwa w uprawie, która może rozwijać się nawet w...
Rodzaj Aponogeton - przegląd najpopularniejszych aponogetonów Przegląd najpopularniejszych gatunków roślin z rodzaju Aponogeton przeznaczonych na tylny plan akwarium. Kilka z nich wyróżnia się ciekawymi...
Kalkulator nawożenia metodą Estimative Index Poniżej do ściągnięcia kalkulator EI, służacy do obliczania składu nawozu i jego dozowania... Poniżej do ściągnięcia kalkulator EI,...
Polecane epifity do akwarium Epifity wodne to rośliny, których nie sadzimy w podłożu ponieważ preferują bytowanie na powierzchni dekoracji takich jak drewno czy skały....
Komentarze (19)
Dodaj komentarz
Pokaż komentarze Przejdź do wątku na forum