Lista artykułów

Technika CO2

Indykator CO2 - jak zmierzyć poziom CO2 w akwarium

Indykator CO2 - jak zmierzyć poziom CO2 w akwarium

Indykator CO2
to jedno z podstawowych akcesoriów akwarystycznych, przydatne szczególnie na początku przygody z akwarium roślinnym, kiedy nie mamy doświadczenia w dozowaniu dwutlenku węgla oraz jego regulacji a nie chcemy doprowadzić do sytuacji takich jak gwałtowny spadek pH czy przyducha ryb

Indykator CO2

Indykator to najczęściej szklany lub plastikowy zbiorniczek, do którego wprowadzamy płyn wskaźnikowy informujący nas o poziomie CO2 w wodzie.
Takie urządzenie umieszczamy w akwarium przyklejając je do szyby, mniej więcej w połowie wysokości zbiornika.

Możesz wybrać gotowy indykator lub wykonać go samodzielnie na podstawie tego artykułu.

Płyn wskaźnikowy

Kluczowym elementem jest płyn wskaźnikowy, który zmienia barwę w zależności od poziomu rozpuszczonego dwutlenku węgla w wodzie.
Roztwór wskaźnikowy do indykatora jest często dostępny w zestawie, można go zakupić oddzielnie tutaj lub wykonać samemu bazując na tym artykule. Jego skład jest zbliżony do składu testu na pH i działa również na drodze zmiany barwy, jednak pomiar nie odbywa się w środowisku wodnym lecz na styku woda/powietrze.

Do indykatora nalewamy kilka kropel płynu wskaźnikowego (dokładną ilość znajdziesz w instrukcji każdego płynu) oraz dodajemy wodę z akwarium. W przypadku szklanych modeli i fantazyjnych kształtach przydatna będzie strzykawka zakończona igłą. W fazie początkowej płyn przybierze kolor niebieski, w zależności od rodzaju płynu wynik można odczytać po 2-3 godzinach.


Indykator CO2 - jak zmierzyć poziom CO2 w akwarium

Odczytanie wyniku

Przed włożeniem indykatora do akwarium kolor płynu wskaźnikowego będzie miał kolor niebieski, jeśli utrzyma się on przez dłuższy czas, będzie to oznaczało za małą ilość CO2 w akwarium.
Jeśli roztwór wskaźnikowy przybieże barwę zieloną - będzie to oznaczało prawidłowy poziom CO2 w akwarium. Natomiast kolor źółty oznacza przedawkowanie CO2 i po zaobserwowaniu takiego stanu należy zmniejszyć podaż CO2 do akwarium oraz o ile to możliwe - podmienić część wody aby zapobiec efektowi przyduchy w akwarium i śnięcia ryb.


Podsumowując:
kolor niebieski - za mało CO2
kolor zielony - OK
kolor żółty - za dużo CO2

Polecane modele indykatorów
Forum dyskusyjne
Sklep akwarystyczny

Ładowanie...Newsletter

Baza wiedzy akwarystycznej


 
 Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży akwarystycznej.

 
Zapraszamy na Forum Dyskusyjne

Sklep akwarystyczny

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin.
Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje zamówienie).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5


Czytaj więcej o odbiorze osobistym

 

 
Copyright © 2001-2023 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.
           


 
Facebook Login