Nowości

Nowość filtr zewnętrzny Aquael Hypermax

Firma Aquael podczas tegorocznych targów w Norymberdze zaprezentowała nowy model filtra kubełkowego. Urządzenie o…

Kolejna nowość marki Aquael

Miło nam poinformować o kolejnej nowości marki Aquael. Do oferty cenionych grzałek Platinium Heater ze sterowaniem…

Odkryj dekoracje akwarystyczne KI POUSS

Sztuczne dekoracje KI POUSS w kształcie skał, pieńków, totemów, a nawet chatek, pokryte są nasionami Glossostigma,…

Szklany skimmer do nano-akwariów

Kolejna nowość w naszej ofercie - szklany skimmer w rozmiarze mini dedykowany do nano-akwariów. Dzięki wysokości…

Karta podarunkowa RA na Dzień Ojca

23 czerwca już tuż tuż... Celebruj z nami Dzień Ojca i wręcz swojemu Tacie kartę podarunkową na zakupy do jego…

Nowa dostawa krewetek Amano

Jesteśmy właśnie po świeżej dostawie krewetek Amano. Pomóżcie nam poszukać nowych domów dla nich, a może przy okazji…

Piasek rzeczny River Powder Sand

Miło nam poinformować, że do oferty sklepu dołączył idealny do wykańczania aranżacji piasek River Powder Sand.…

Technika CO2


Przedmiot recenzji: Lajon 120 v.2.01


1. Wstęp

Zawsze chciałem rozbudować osprzęt swojego akwarium o coś, co byłoby urządzeniem na miarę XXI wieku, co pozwoliłoby mi zaoszczędzić czas, pieniądze i wysiłek. Ale przede wszystkim o coś, co pozwalałoby mi na bieżącą kontrolę niektórych parametrów wody oraz ich utrzymywanie na danym poziomie. Jednym z urządzeń oferujących tego typu urządzenia jest właśnie komputer Lajon 120.

2. Produkty pokrewne

Komputery do pomiaru pH i/lub temperatury oferuje sporo firm z branży zoologicznej. Jakość i funkcjonalność tych urządzeń zazwyczaj nie różni się zbytnio. Jednakże ceny w porównaniu do samoróbek czy Lajona są dość wygórowane. Dla przykładu sam pH komputer (bez kontroli i monitoringu temperatury) firmy Sera to koszt około 1000zł. Podobne urządzenie firmy AquaMedic to również kwota około 1100zł. Wydatek na komputer do pomiaru i kontroli temperatury to następne 500-600zł. Koszta Lajona 120 (kontroler pH i temperatury z elektrodą Eurosensor) to na dzień 10.09.2005 koszt rzędu 440zł. Niektórzy akwaryści-elektronicy sami składają pH komputer, korzystając ze schematów zamieszczonych w sieci. To, który z tych produktów wybierzecie, zależy więc w dużej mierze od pojemności waszego portfela.

3. Zamawianie produktu

Produkty z serii Lajon, możemy zamówić bezpośrednio od ich producenta lub też zakupić je poprzez (nieliczne) sklepy internetowe. Wybierając wariant pierwszy zazwyczaj „procedura” wygląda następująco: klient składa zamówienie, producent składa komputer i wysyła do odbiorcy. Dobrze jest więc wcześniej zamówić sprzęt a termin wysyłki uzgodnić wcześniej, wtedy nie natkniemy się na żadne niespodzianki. Kontakt ze sprzedającym jest bardzo dobry, odpowiedzi na emalie są szybkie i rzeczowe. Drugą możliwością jest kontakt telefoniczny. Kupowania tego sprzętu poprzez sklepy internetowe raczej nie polecam głównie ze względu na narzucane marże cenowe na produkty i niejednokrotnie długi czas na realizację zamówienia. Koszt wysłania sprzętu przez producenta to na dzień 10.09.2005, 10zł za paczkę priorytetową (przy wpłacie kwoty na konto).

4. Nadchodzi paczka

Szczerze mówiąc nie spodziewałem się, że opakowanie produktu będzie wyglądać tak profesjonalnie . W skład całej przesyłki wchodzą: pH komputer Lajon 120, moduł sterujący załączaniem urządzeń, elektroda, sonda do temperatury, płyny kalibracyjne i kable podłączeniowe. W komplecie nie dostałem niestety instrukcji do w/w urządzenia, dla kogoś mającego dostęp do Internetu w domu to nie problem (instrukcję można skopiować ze strony producenta), niestety nie każdy jest w tak komfortowej sytuacji. Producent zapewnia jednak, że w przypadku braku kontaktu poprzez email, do kompletu dołączana jest instrukcja (...).

5. Podłączanie

Sprzęt w całości nie zajmuje dużo miejsca, można go dość łatwo i komfortowo postawić w sąsiedztwie akwarium. Jedynym utrudnieniem może być stosunkowo krótka długość kabla łączącego elektrodę pH i Lajona ale to już uwaga do producenta elektrody Eurosensor, firmy „Zakład Produkcji Elementów Aparatury Fizykochemicznej” z Gliwic. Istnieje możliwość zakupu elektrody z dłuższym przewodem (trzeba o tym uprzedzić producenta odpowiednio wcześniej). Podłączenie tego wszystkiego zajmuję trochę czasu, producent na pewno nie ułatwia nam tego zadania, nie ujmując w instrukcji schematu podłączenia urządzenia i jego komponentów. Pozostaje jeszcze tylko podłączyć elektrozawór, grzałkę i wiatraczek, nic prostszego…do póki nie zaczniemy się zastanawiać co gdzie podłączyć. Urządzenie posiada 4 gniazda elektrycznę (płaskie – nie okrągłe) bez jakichkolwiek oznaczeń. Dopiero po chwili człowiek dochodzi do wniosku że prawdopodobnie lampki kontrolne i oznaczenia (pHmin, pHmax, Max i Tmin) są wskazówką gdzie co podłączyć. Grzałka podłączona, wiatrak także i tutaj kolejny problem. Elektrozawór firmy AquaMedic, którego używam ma okrągłą wtyczkę. Z tej sytuacji możemy wybrnąć na kilka sposobów. Można przerobić wtyczkę na płaską niszcząc oryginalny kabel i wtyczkę AM, można użyć tzw. Złodziejki (rozgałęźnika) – choć coraz trudniej znaleźć taki z płaską wtyczką. Trzeci sposób to zastosowanie przedłużacza z płaską wtyczką i okrągłymi gniazdami.
6. Machina ruszyła

Zasilanie załączone, na wyświetlaczu pokazuje się kolejno: model kontrolera, wersja oprogramowania i wartość buforów kalibracyjnych. Po tej operacji, komputer przechodzi do normalnej pracy. Jako standardowe ustawienia, urządzenie pokazuje na przemian odczyn wody i temperaturę. Do dokładnej pracy brakuje nam tylko kalibracji elektrody, nazwa brzmi dość strasznie ale zobaczmy. Tą operację instrukcja opisuje na szczęście szczegółowo i w miarę zrozumiale dla przeciętnego człowieka. Płyny kalibracyjne dołączone do zestawu to produkt znanej większości akwarystom firmy Polskie Odczynniki CHemiczne (POCH). Komputer jest gotowy do pracy i wyręczania nas w niektórych obowiązkach.

7. Funkcje i działanie

Jak już wcześniej wspomniałem komputer wg standartowych ustawień wyświetla na przemian pH i temperaturę wody. Tak wygląda ten stan na wyświetlaczy:
Przeglądania funkcji komputera dokonujemy poprzez naciśnięcie przycisku P2, przyciskiem P1 zatwierdzamy lub zmieniamy dany parametr/wartość lub wchodzimy do któregoś z podmenu. Urządzenie oferuje następujące menu:

Zdjecie nazwy podmenu Opis funkcji podmenu
odczyt skrajnych wartooci pomiarów pH i tempratury
Zmiana trybu wyowietlania (do wyboru):
- LED1 - wyowietlanie tylko pH
- LED2 - wyowietlanie tylko temp.
- LED3 - wyowietlanie naprzemienne obu wartooci
Zmiana parametrów odnosz1cych sie do pomiaru i regulacji pH:
- pHn - ?1dane pH
- delta - alarmy dla pH
- histereza - ró?nica pomiedzy w31czeniem a wy31czeniem korekty
- bufory kalibracji elektrody
Zmiana parametrów odnosz1cych sie do pomiaru i regulacji temp.:
- pHn - ?1dana temperatura
- delta - alarmy dla temp.
- histereza - ró?nica pomiedzy w31czeniem a wy31czeniem korekty temp.
Funkcja alarmu dYwiekowego po przekroczeniu wartooci alarmowych dla obu zmiennych:
- 0 - brak sygna3u
- 1-8 - d3ugooa sygna3u
- 9 - sygna3 ci1g3y


8. Uwagi praktyczne

Podstawą dobrego funkcjonowania aparatury jest ustawienie dobrych histerez, które nie powinny być zbyt małe aby nie powodować bardzo częstego załączania się i rozłączania urządzeń. Ja preferuję histerezę pH o wartości 0,03 a w odniesieniu do temperatury 0,3. Myślę, że są to dość rozsądne ustawienia. Sonda temperatury nie powinna się znajdować blisko grzałki, za najlepsze miejsce na usytuowania sondy uważam okolice filtra wewnętrznego lub wylotu filtra zewnętrznego ze względu na ciągłą cyrkulację wody. Osobiście preferuję całkowite wyłączenie alarmu dźwiękowego (ustawienie 0). Gdy delta zostanie przekroczona, sprzęt informuje nas o tym wyświetlając literkę P dla pH lub odwrócone L dla temperatury. Brak połączenia z sondą temp. sygnalizowane jest stanem alarmowym oraz wyświetlaniem środkowych kresek zamiast wartości pomiaru.

9. Zdjęcia sprzętu8. Podsumowanie

Jako całość, uważam ten zestaw z komputerem Lajon 120 za godny polecenia. Cena jest bardzo kusząca w porównaniu do konkurencji. Jakość również pozostaje w sumie bez zarzutu. Możnaby oczywiście rozmawiać o dodatkowych funkcjach czy też o wyglądzie komputera ale to już kwestie dość indywidualna. Gdybym miał oceniać sprzęt w skali od 1 do 10, dałbym notę 8.


Plusy:

+ cena
+ jakość
+ funkcje
+ dość intuicyjna obsługa

Minusy:

- brak możliwości ustawienia czasu wyświetlania pH i temp. w przypadku wyświetlania obu wartości
- mało atrakcyjny wygląd
- brak komponentów ułatwiających instalacje komputera, załącznika sprzętu jak i sond

 


Przeczytaj także

Dostępność ryb i zwierząt - tydzień 38 Dostępność ryb i zwierząt - tydzień 38
Przesyłamy aktualną listę dostępnych ryb, krewetek oraz roślin akwariowych wraz z informacją o dostępności od ręki oraz listę pozycji na...
Studio roslinyakwariowe.pl Studio roslinyakwariowe.pl
Miło nam poinformować o nowej siedzibie naszej redakcji. Po ponad 20 latach spełniliśmy nasze marzenie o wyjątkowym miejscu dedykowanym pracy...
Płatności odroczone w sklepie RA Płatności odroczone w sklepie RA
Miło nam poinformować o wprowadzeniu nowego rodzaju płatności w naszym sklepie akwarystycznym, która pozwoli na odroczenie zapłaty za sprzę...
Nowa dostawa zwierząt do sklepu w Krakowie Nowa dostawa zwierząt do sklepu w Krakowie
Milo nam poinformować o kolejnej dostawie zwierząt do magazynu firmowego w Krakowie. W ofercie miniaturowe odmiany ryb do akwariów roślinnych...
Narzędzia aquadesignera marki Rataj Narzędzia aquadesignera marki Rataj
Znana czeka firma Rataj - jeden z największych europejskich producentów roślin wodnych wprowadziła do oferty własne narzędzia do pięlę...
Nowe funkcjonalności na stronie RA Nowe funkcjonalności na stronie RA
Zapraszamy do zapoznania się z listą nowości związanych z rozbudową funkcjonalności naszej strony internetowej. Niebawem kolejne :)...
Nowa dostawa narzędzi i szklanych akcesoriów Nowa dostawa narzędzi i szklanych akcesoriów
Miło nam poinformować iż uzupełniliśmy stany magazynowe stalowych nożyczek, pincet, dyfuzorów CO2, szklanych rurek filtracyjnych. Wszystkie...
Lista gatunków w najbliższej dostawie Lista gatunków w najbliższej dostawie
Zapraszamy do zapoznania się z listą gatunków, które uzupełnią nasze stany magazynowe już w najbliższą środę. Znajdziemy wśród nich m...
Wysyłka w 24h do paczkomatu + darmowa dostawa Wysyłka w 24h do paczkomatu + darmowa dostawa
Miło nam poinformować iż do opcji darmowej dostawy w sklepie firmowym roslinyakwariowe.pl dołączyły paczkomaty. Wystarczy spełnić jeden...
Raty Payu 0% w sklepie roslinyakwariowe.pl Raty Payu 0% w sklepie roslinyakwariowe.pl
Miło nam poinformować iż w dniach 1 kwietnia - 5 maja 2019 uruchomiliśmy promocję rat 0%. Zapraszamy do realizacji swoich akwarystycznych...
Ozdoby AquaDella i wodospady z pompką Ozdoby AquaDella i wodospady z pompką
Do oferty sklepu dołączyły ozdoby AquaDella - drzewa bonsai, posągi buddy, smoki, korzenie mangrowca, korzenie obsadzone anubiasem, skały...
Nowa opcja w sklepie internetowym Nowa opcja w sklepie internetowym
Miło nam poinformować o wdrożeniu na stronie sklepu informacji o dacie dostawy roślin na zamówienie. Aktualnie oprócz informacji o...
Filtr AquaEL Ultramax - hit czy kit? Filtr AquaEL Ultramax - hit czy kit?
Filtry Ultramax naszego rodzimego producenta zaliczyły niezły fallstart gdy okazało się, że pierwsze modele, które zeszły z linii...
Weekendowa promocja roślin akwariowych Weekendowa promocja roślin akwariowych
Zapraszamy do skorzystania z weekendowego kodu rabatowego -10%  na zakup roślin akwariowych w naszym sklepie internetowym. Mamy pełne...
Produkty QualDrop w ofercie Produkty QualDrop w ofercie
Do oferty sklepu RA dołączyły wysokiej jakości produkty marki Qual Drop. Znajdziecie wśród nich podłoża aktywne dla roślin akwariowych,...
Echinodorus Witin Echinodorus Witin
Nowa odmiana hodowlana stworzona przez Grigorija Glusenko z Taszkentu (Uzbekistan). Liście są jasno zielone, długie, eliptyczne wyniesione na d...
Rzut oka na wnętrze plantacji Tropica Rzut oka na wnętrze plantacji Tropica
Zapraszamy do obejrzenia ciekawie zmontowanego filmu prezentującego wnętrze duńskiej plantacji Tropica, z której pochodzą rośliny dostępne...
Pilotażowy projekt sklepu RA Pilotażowy projekt sklepu RA
Pilotażowo wdrażamy usługę dostawy paczek z roślinami na sobotę, abyście mogli zaplanować prace przy akwariach na weekendy. Niebawem...
Nowe opcje wysyłki w sklepie RA Nowe opcje wysyłki w sklepie RA
Miło nam poinformować o aktualizacji modułu nadawania paczek w naszym sklepie internetowym. Z uwagi na rosnącą ilość przesyłek wprowadzili...
Nowa siedziba GreenAqua już otwarta Nowa siedziba GreenAqua już otwarta
Dla tych z nas, którzy spędzą wakacje na Węgrzech niewątpliwą atrakcją będzie wizyta w nowootartej, nowej siedzibie znanego sklepu...


Baza roślin
Glossostigma elatinoidesGlossostigma elatinoides
Glossostigma elatinoides pochodzi z Nowej Zelandii, moda na wykorzystanie tego gatunku w aranżacji akwarium rozpoczęła się wraz z rozkwitem...

Rośliny akwariowe zamówisz wysyłkowo z darmową dostawą do domu lub odbierzesz osobiście w Krakowiesklep internetowy
Zobacz inspiracje
 054l - Bent423 054l - Bent423
 Chciałbym przedstawić następne swoje akwarium - tym razem biurkowiec 54l na którego miejsce znalazłem przenosząc drukarkę pod...
Gdzie szukać naczyń do Wabi-KusaGdzie szukać naczyń do Wabi-Kusa
Czy wiecie, że naczynia do Wabi-Kusa można kupić w niemal każdym większym sklepie z akcesoriami do aranżacji wnętrz?...czytaj więcej...


Baza wiedzy akwarystycznej


 
 Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży akwarystycznej.

 

 

Sklep akwarystyczny

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin.
Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje zamówienie).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5


Czytaj więcej o odbiorze osobistym

 

 
Sklep akwarystyczny - produkty ADA (Aqua Deign Amano)
Copyright © 2001-2022 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.