Promocja - darmowa dostawa od 149      ZOBACZ SKLEP
     

Lista artykułów

Technika CO2

Jeśli Twoje rosliny wyglądają tak jak na obrazku na górze strony to wszystko z rozpuszczaniem CO2 jest w porządku !
Wbrew rozpowszechnionemu mniemaniu jest to sprawa bardzo prosta, gaz ten rozpuszcza się doskonale w wodzie ( czego doskonałym przykładem są napoje gazowane ! ), a panujące powszechnie przekonanie że tzw. reaktory to urządzenia skomplikowane ( i przez to drogie ) jest w zasadzie błędne.

Sposób 1 - Dzwon

W sprzedaży dostępne są małe dzwony firmy Tetra, w zestawie jest dzwon w kształcie walca wykonany z zielonkawego tworzywa, wąż, dwie przyssawki i butla z 11 g CO 2 .
Dzwon wiesza się w akwarium i napełnia się dwutlenkiem węgla. Według producenta wystarcza to na potrzeby około 50 litrowego akwarium ( przy większym zbiorniku mozna dać więcej dzwonów ) jednak z mojego doświadczenia jest to dawka "fail safe" czyli nie zrobimy tym krzywdy, ale bardziej zarośnięte zbiorniki wymagają dużo więcej.
Zalety : estetyka wykonania , Wady : dość wysoka cena jak za kawałek tworzywa.

Sposób 2 - Dzwon własnej roboty


Do budowy dzwona będą nam potrzebne : szkło lub pleksi, klej do szkła lub pleksi, przyssawka z uchwytem ( np. od karmidełka lub zepsutego filtra ), pończocha o drobnych oczkach.
Szkło lub pleksi sklejamy na kształt pudełka bez dna i przykrycia, na jednej ze ścian przyklejamy przyssawkę ( lub dwie, jeśli dyfuzor ma być większy ) a od góry smarujemy krawędź silikonem i wtapiamy pończochę, którą potem po wyschnięciu kleju przycinamy. Wymiary dzwona - wysokość około 5 cm ( większego parcia nie wytrzyma pończocha i gaz będzie uciekał ) a pozostałe wymiary należy dobrać doświadczalnie.Używam dzwona 5 na 3.5 na 3.5 cm w akwarium 4.5 l, używam też dzwona 13 na 5 na 5 cm w zbiorniku 100 l i takiego samego - z wymuszonym obiegiem wody na wylocie z kaskady - w zbiorniku 250 l.

Skuteczność - do około 99 %
Zalety : cena i możliwość dostosowania wielkości do własnych potrzeb, oraz to ze pończocha słuzy jako swego rodzaju zawór bezpieczeństwa - przy nadmiarze CO 2 parcie wody wypycha nadmiar gazu przez pończochę.
Wady : zajmuje miejsce w akwarium i wymaga nakładu pracy na zbudowanie.
Wadą wszystkich dzwonów jest to, że następuje dyfuzja gazów rozpuszczonych w wodzie do gazu zawartego w dzwonie - dzwon należy co pewnien czas opróżniać z gazu, a membranę oczyszczać z glonów.

Sposób 2a - dzwon z wymuszonym obiegiem wody.

Konstrukcja dzwona jak wyżej , dodatkowo do układu podpinamy :
Albo małą głowicę filtra, przy czym możemy zrobić podobnie jak proponuje Kolega tutaj, lub po prostu tylko skierować wylot z filtra na membranę ( mniejsza skuteczność )

Albo umieszczamy przy wylocie z kaskady.
Możemy zbudować komin np. z pleksi lub polietylenu z butelki po napojach i przez taki komin skierować wodę PRZEZ membranę lub tak jak wyżej skierować strumień wody z filtra aby tylko omywał dzwon ( mniejsza skuteczność )

Albo montujemy na wylocie z filtra zewnętrznego. Całosc umieszczamy oczywiście pod wodą :)


Zalety - jak w przypadku klasycznego dzwona, większa wydajność. Wady - jak w przypadku sposobu 2


Sposób 3 - podawanie CO2 do głowic filtrujących

Elegancki i prosty sposób rozpuszczania nawet dużych ilości tego gazu.
Podawać gaz można w kilka sposobów :

Do rurki injektora jeśli nasz filtr taką posiada. Zalety - łatwe podłączenie. Wady - ponieważ CO 2 dość krótko przebywa w filtrze to nie rozpuszcza się w wodzie w 100 % - oczywiście nie zawsze jest potrzeba rozpuszczania dużych ilości gazu w wodzie ( np gdy produkcja bimbrowni przewyższa potrzeby ) . Drugą wadą jest to, że nie każdy lubi bąbelki w baniaku.

Pod głowicę - należy jednak zaingerować w budowę filtra i albo wstawić między gąbkę a głowicę kawałek rurki z dziurką do której podłączamy rurke z CO 2 , próbować wcisnąć rurkę między gąbkę, głowicę i rurkę do mocowania gąbki lub po prostu dziurawiąc gąbkę. Obydwa sposoby raczej nie nadają sie do flitrów z obudową gąbki - należy ją albo zdjąć albo przedziurawić. Sposób skuteczniejszy niż powyższy, gdyż bąbelki są rozdrabniane przez wirnik. Zalety - wysoka skuteczność, Wady - gaz w trakcie rozpuszczania uderza o łopatki wirnika powodując hałas.

Do wkładu na filtr bio. Gaz podajemy jak w sposobie powyżej ( oczywiście przed wkładem a nie za ) . Dwutlenek węgla w zasadzie nie przeszkadza filtracji biologicznej, a że gaz przebywa dość długo w pudełku, to wzrasta skuteczność rozpuszczania.

W przypadku, gdy nie potrzebujemy filtracji biologicznej ( a w holendrach często tak jest ) - po prostu wyjmujemy biosubstrat.
Zalety - duża skuteczność i przy niezbyt dużym dawkowaniu CO 2 gaz ten nie uderza o wirnik.

Do własnoręcznie wykonanej rurki injektorowej jeśli nasz filtr jej nie posiada, lub nie chcemy podawac CO 2 na wirnik.


W rurce ( np ze starej deszczowni ) wykonujemy otwór do którego podłączamy gaz, całość mocujemy na wylocie filtra. Zalety - brak hałasu powodowanego przez bąbelki na wirniku, wady - rozpuszczanie nie jest tak skuteczne jak wtedy gdy gaz przechodzi przez wirnik.

Uwaga ! ze względu na wysoką wydajność sposopów powyżej należy uważać przy podawaniu CO 2 z butli, przy przypadkowym odkręceniu zaworu można doprowadzić szybko do tragedii w zbiorniku !!!

Sposób 4 - podawanie CO 2 do wlotu filtra kanistrowego.

Również wydajny sposób nie zajmujący miejsca w akwarium; należy uważać na możliwość zapowietrzenia się filtra, a zakres stosowalności tej metody zależy od konkretnego modelu "kubełka"

Sposób 4a - podawanie CO 2 do wlotu filtra kaskadowego.

Sposób na rozpuszczenie stosunkowo małych ilości gazu z źródła ciągłego ( butla lub bimbrownia ), gdyż duże ilości gazu zapowietrzając rurkę unieruchomią filtr. Niektóre typy filtrów bardzo źle reagują na ten sposób.

Sposób 5 - podawanie CO 2 na wylocie z filtra kanistrowego lub przelewowego otwartego.


Należy skonstruować z plexi lub innego materiału coś w rodzaju kolumny, wypełnić ją np. bioballami, od dołu podawać dwutlenek węgla, a od góry wodę powrotną z filtra. Całość umieszczamy w akwarium. Sposób zaczerpnięty z thekrib.com ( moim zdaniem bioballe pomagają w rozpuszczaniu -zwiększają powierzchnię styku woda - CO 2 , ale nie są konieczne ! ) Rozwinięciem tej metody jest sposób 2a wypróbowany przez Autora.


Sposób 6 - przez tzw "kamień" do napowietrzania

Dość prymitywna metoda; jednak może być skuteczna gdy mamy do czynienia z małym akwarium i dużą produkcją CO 2 z bimbrowni. Warto stosować kamienie dające drobne bąbelki - np. takie z drewna stosowane w odpieniaczach.

Zalety : cena i prostota, wady - mała skuteczność

Sposób 7 - filtr plus jakiś pojemnik
został omówiony przez Kolegę tutaj.

Sposób 8 - rynna ze szkła

Za czasopismem Akwarium, nr 1/90 s.15 ( artykuł pp K.Pająka i D.Pyrchli ) - szklaną rynnę o wymiarach około 5 na 5 cm, długości całego zbiornika, wklejamy kilka centymetrów nad dnem na tylnej ścianie. CO 2 dozujemy dwa razy dziennie. Rozwinęciem tej metody może być wykorzystanie podłużnego wzmocnienia akwarium i doklejenie do niego kilkucentymetrowego paska szkła, tak aby powstała rynna oddzielona od atmosfery. Sposoby dość kłopotliwe w montażu i zajmują dużo miejsca. Poza tym, tak jak dzwony , rynny wymagają okresowego oczyszczania z gazów dyfudujących z wody.

Prosty kalkulatorek oznaczający zawartość CO2 w wodzie jest tutaj

Jeśli Twoje rosliny wyglądają tak jak na obrazku na górze strony to wszystko z rozpuszczaniem CO2 jest w porządku !

Komentarze na forum

REKLAMA
Lampa Chihiros do akwarium

Przeczytaj także
Nowe szklane rurki i akcesoria marki Nattec
Nowe szklane rurki i akcesoria marki Nattec
Miło nam poinformować o rozszerzeniu oferty o sklepu o kolejne akcesoria marki Nattec. Znajdziecie wśród nich unikalne szklane rurki wylotowe...
Nowe książki przyrodnicze w ofercie sklepu
Nowe książki przyrodnicze w ofercie sklepu
Miło nam poinformować o wprowadzeniu do oferty sklepu sporego wyboru książek o tematyce przyrodniczej. Warto zdobywać rzetelne informacje nt...
Zestawy Bio-CO2 marki Fluval
Zestawy Bio-CO2 marki Fluval
Do folderu produktów marki Fluval, znanej z niezawodych filtrów zewnętrznych, dołączyły zestawy Bio-CO2. Całkowicie nowy system Fluval Bio-...
Kaskady Aquael FZN PRO
Kaskady Aquael FZN PRO
Do rodziny filtrów kaskadowych FZN dołączyła nowa seria o dumnie brzmiącym przyrostku PRO. Cechą charakterystyczną tych modeli jest niskie...
Filtr Aquael Turbo Mini - nowe dziecko w rodzinie
Filtr Aquael Turbo Mini - nowe dziecko w rodzinie
Miło nam poinformować o dołączeniu do oferty najmłodszego modelu filtra wewnętrzengo Aquael z serii Turbo. Maluszek o przepływie 320l/h i...
Fissidens splachnobryoides
Fissidens splachnobryoides
Jest uważany za najmniejszego Fissidensa na świecie. Wprowadzony do akwarium wiele lat temu, przybył z Azji. Znane zdjęcia z pewnego sklepu...
Gotowe zestawy materiałów dekoracyjnych w ofercie sklepu
Gotowe zestawy materiałów dekoracyjnych w ofercie sklepu
Często pytacie nas ile skał i korzeni wybrać pod konkretny rozmiar akwarium. Wychodząc naprzeciw najczęściej zadawanym pytaniom przygotowali...
Warianty - nowa fukcjonalność sklepu
Warianty - nowa fukcjonalność sklepu
Cieszcie się jeszcze wygodniejszymi zakupami w naszym sklepie internetowym! Przedstawiamy Wam naszą najnowszą funkcję - warianty produktowe,...
Nowe pokarmy JBL z serii PRO NOVO
Nowe pokarmy JBL z serii PRO NOVO
Firma JBL wprowadziła do oferty nową gamę pokarmów sygnowaną marką PRO NOVO. Zawiera ona ulepszony skład pokarmów oraz wygodne dozowniki i...
Nowe dyfuzory CO2 marki NEO
Nowe dyfuzory CO2 marki NEO
Miło nam przedstawić nową linie dyfuzorów do CO2 marki NEO. Nowe modele posiadają funkcję licznika bąbelków przez co nie musimy się...
Nowości na stronie - wrzesień
Nowości na stronie - wrzesień
Miło nam poinformować o kolejnych paczkach nowości, poprawek i usprawnień, które zawitały na łamach naszych stron internetowych: serwisu,...
Kalkulator CO2
Kalkulator CO2
Zapraszamy do skorzystania z kalkulatora, który pozwoli Ci wyliczyć stężenie dwutlenku węgla (CO2) w Twoim akwarium... Zapraszamy do...

Powiązanerośliny akwariowe
Echinodorus WitinEchinodorus Witin
Nowa odmiana hodowlana stworzona przez Grigorija Glusenko z Taszkentu (Uzbekistan). Liście są jasno zielone, długie, eliptyczne wyniesione na d...
Glossostigma elatinoidesGlossostigma elatinoides
Glossostigma elatinoides pochodzi z Nowej Zelandii, moda na wykorzystanie tego gatunku w aranżacji akwarium rozpoczęła się wraz z rozkwitem...
Zobacz inspiracje
150l - Biurowy rośliniak - Piotr 150l - Biurowy rośliniak - Piotr
Zapraszamy do obejrzenia akwarium roślinnego Piotra. Trawnik stanowią gatunki: Eleocharis parvula i Hemianthus callitrichoides Cuba. W...
074l - Mateusz Salawa 074l - Mateusz Salawa
Zapraszamy do obejrzenia kolejnej - trzynastej już aranżacji Mateusza. Zbiornik o rozmiarach 60x35x35cm został zaaranżowany na podłożu ADA...
 054l - Bent423 054l - Bent423
 Chciałbym przedstawić następne swoje akwarium - tym razem biurkowiec 54l na którego miejsce znalazłem przenosząc drukarkę pod biurk....
450l - Roślinne - JaRRoT 450l - Roślinne - JaRRoT
Akwaria z sumpem nie są częstym obrazem spotykanym w akwarstyce roślinnej. Zwykle z uwagi na straty CO2 powodowane przez intensywną migrację...
014l - Dragonstone - Luck014l - Dragonstone - Luck
Akwarium Łukasza posiada wymiary 35x20x20cm i jest przykładem miniaturowego pejzażu górskiego. Zastosowano w nim zaledwie 2 gatunki mchów a...
300l - mjadach300l - mjadach
Zapraszamy do obejrzenia akwarium Marka. Zbiornik charakteryzuje się dużą różnorodnością roślin i stanowi świetny materiał do...
Forum dyskusyjne

Instrukcja reduktora Chihiros
04.12.2024, 15:05 przez kwokus

Kostka 20x20x20
13.08.2024, 21:53 przez TenOdTego

Spiek ceramiczny qanvee m2
11.08.2024, 10:33 przez prot


Baza wiedzy akwarystycznej


 
 Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży akwarystycznej.

 
Zapraszamy na Forum Dyskusyjne

Sklep akwarystyczny

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin.
Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do odbioru osobistego w Krakowie.
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5

Czytaj więcej o odbiorze osobistym

 
Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.
           


 
Facebook Login