Polecamy

Produkty Tetra do akwarium

Lista artykułów

Technika CO2


Autor: Piotr Baszucki

Bąblowanie roślin to jeden z efektów obserwowanych w akwariach ze sporą ilością światła i nawożeniem dwutlenkiem węgla. Często efekt ten jest priorytetem dla chcących uzyskać go początkujących akwarystów.

Czy rzeczywiście jest on objawem zdrowego akwarium i dobrej kondycji roślin? Dlaczego w niektórych przypadkach rośliny nie bablują?Bąblowanie roślin obserwujemy w kilku przypadkach:

Krótkotrwałe bąblowanie:
a). Po podmianie wody
b). Po przycince roślin

Długotrwałe bąblowanie:
c) Przy mocnym świetle i wydajnym dozowaniu CO2

Dlaczego rośliny wogóle bąblują?

W przypadku podmiany wody,
w wyniku różnicy ciśnień między wodą akwariową a wodą i sokiem ksylemowym znajdującym się w tkankach roślin dochodzi do mikrouszkodzeń, poprzez które roślina w naturalny sposób dąży do wyrównania ciśnień i ochrony przed utratą cennych związków odżywczych zgromadzonych w swoich tkankach. Uwalnianie CO2 i tlenu zgromadzonego w licznych przestworach komórkowych jest częścią tych procesów.

W przypadku przycinki roślin,
w wyniku przycięcia roślin dochodzi do przerwania kanałów powietrznych w roślinie zbudowanych ze specjalnej tkanki magazynującej tlen oraz dwutlenek węgla o nazwie aerenchyma. Z uszkodzonych kanałów gazy przedostają się do słupa wody co obserwujemy w postaci "bąbelkowania" z uciętych fragmentów roślin.

Efekt ten jest krótkotrwały i zanika po zabliźnieniu uszkodzeń i zabezpieczeniu ich przez naturalne mechanizmy metaboliczne zachodzące w roślinach. Korzystanie z bardzo ostrych narzędzi wpływa korzystnie na proces zabliźniania, jego szybkość zależy również od ogólnej kondycji rośliny i poziomu hormonów, szczególnie auksyn i cytokinin (więcej na ten temat przeczytasz w dziale Artykuły). Powodują on produkcję specjalnego rodzaju tkanki miękiszowej zwanej kallusem, która odpowiada za zabliźnianie ran oraz kambium, które jest podstawą do odtworzenia rośliny (wyrastają z niej nowe pędy co często obserwujemy w miejscach przycięcia roślin łodygowych z 1 łodygi wyrastają nowe pędy).

Długotrwałe bąblowanie
Dochodzi do niego w specyficznych warunkach gdy zapewnione są poniższe warunki:
  • dostępność intensywnego światła
  • dostępność związków mineralnych (w szczególności Azotu, Fosforu, Potasu) oraz węgla w postaci wolnego dwutlenku węgla w wodzie
Powyższa dostępność zależy z kolei od czynników takich jak: twardość i pH, temperatura wody, nawożenia mineralnego, nawożenia gazowym CO2

Przy spełnieniu powyższych warunków dochodzi do bardzo intensywnej fotosyntezy i produkcji tlenu jej jasnej fazie zależnej od światła. W wyniku procesów metabolicznych dochodzi do nagromadzenia sporej ilości tlenu w tkankach powietrznych (aerenchymie), co w długotrwałej konsekwencji może doprowadzić do uszkodzenia tkanek rośliny.
Rośliny wodne nie posiadają aparatów szparkowych, które u roślin lądowych odpowiedzialne są za wymianę gazową. Dlatego ich jedynym sposobem na pozbycie się nadmiaru tlenu jest proces dyfuzji. Roślina wodna broni się przed wysokim stężeniem tlenu odprowadzając nadmiar tlenu w procesie dyfuzji na zewnątrz, czyli do słupa wody. Proces dyfuzji jest jednak wolny i w przypadku bardzo intensywnej fotosyntezy nie wystarcza na pozbycie się nadmiaru tlenu i ochrony tkanek przed niekorzystnym wpływem wolnych rodników. Dlatego dochodzi do mikrouszkodzeń, którymi tlen wydostaje się do słupa wody, co obserwujemy jako "bąblowanie roślin".

Bąbelków będzie tym więcej im wyższa jest temperatura wody ponieważ wraz z jej wzrostem spada rozpuszczalność tlenu w wodzie i większa jego ilość nie dyfunduje do niej w sposób dla nas niewidoczny. Można to łatwo zaobserwować podwyższając temperaturę wody w akwarium.


Dlaczego balowanie występuje rzadziej przy stosowaniu "węgla w płynie" niż przy CO2 z butli?
Nawozy typu "węgiel w płynie" bazują na substancji chemicznej, której okres rozpadu jest bardzo długi, zanim węgiel zostanie wykorzystany na procesy metaboliczne roślin, głównie do procesu fotosyntezy w którym dzięki energii świetlnej z tlenu i węgla oraz wody produkowane są cukry - podstawowe źródło energii dla roślin. W tym przypadku to dostępność węgla jest środkiem limitującym intensywność fotosyntezy i dlatego nie obserwujemy w tym przypadku tak intensywnego "bąblowania roślin"

Podsumowanie:
Krótkotrwałe bąblowanie roślin występujące jako efekt zabiegów pielęgnacyjnych w akwarium jest procesem naturalnym, którego nie unikniemy a który wręcz jest korzystny w procesie rozkrzewiania i zagęszczania roślin.

Długotrwałe bąblowanie roślin jest efektem stresu.
Nie jest wskazane ze względu na:
- niekorzystny efekt dekoracyjny, w tym osiadanie babelków gazu na błonie przypowierzchniowej co wygląda nieestetycznie i ma negatywny wpływ na przenikanie światła wgłąb toni wodnej. Sam efekt dekoracyjny bąblowania jest kwestią dyskusyjną analogicznie jak wykorzystanie kamieni i kurtyn napowietrzających.

- w dłuższym okresie czasu negatywny wpływ na kondycję roślin.
Wysoki poziom fotosyntezy i produkcji tlenu związany jest z produkcją wolnych rodników, które upośledzają metabolizm i przyczyniają się do starzenia rośliny (powodują mikrouszkodzenia DNA). Do momentu gdy procesy wzrostu przeważają i podaż związków mineralnych służących roślinie do produkcji hormonów jest wystarczający, nie zauważymy negatywnych skutków. Jednak w momencie zaprzestania nawożenia (zmiana systemu, zaniedbania ze strony akwarysty) może dojść do zahamowania wzrostu i zaburzenia procesów naprawy. Dzieje się tak ponieważ organizm rośliny w pierwszej kolejności dąży do redukcji czynników stresogennych i ochronę podstawowych procesów metabolicznych, stawiając zwiększenie biomasy na drugim miejscu. Oczywiście od tej reguły są wyjątki, jednak związane są ze specyficznymi rodzajami stresów.

Czyli to nie bąblowanie roślin powinno być efektem do którego dąży akwarysta, lecz ich dobra kondycja i zdrowy wygląd.

Komentuj na FORUM

Dlaczego rośliny nie bąblują?

Przeczytaj także

Dozowanie CO2 - ile bąbelków na sekundę?
Dozowanie CO2 - ile bąbelków na sekundę?
Dozowanie CO2 przysparza sporo problemów w momencie rozpoczęcia przygody z nawożeniem akwarium roślinnego. Jakie stężenia CO2 należy...
Na ile wystarcza butla CO2?
Na ile wystarcza butla CO2?
Dozowanie dwutlenku węgla do wody akwariowej powinno być dopasowane do każdego akwarium indywidualnie w zależności od kilku najważniejszych...
Forum dyskusyjne

Baza wiedzy akwarystycznej


 
 Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży akwarystycznej.

 
Zapraszamy na Forum Dyskusyjne

Sklep akwarystyczny

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin.
Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do odbioru osobistego w Krakowie.
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5

Czytaj więcej o odbiorze osobistym

 
Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.
           


 
Facebook Login