NowościAktualizacja strony internetowejZapraszamy do zapoznania się ze zmianami i poprawkami programistycznymi na stronie wprowadzonymi w ostatnich dniach.…
Gatunki najpopularniejszych mchów do akwariumNa pierwszy rzut oka może wydawać się, że mchy akwariowe wyglądają identyczne, ale w rzeczywistości stanowią bogaty…
Napowietrzacze Zolux Stick AirDo oferty sklepu RA dołączyła nowa gama napowietrzaczy Stick Air marki Aquaya sygnowanych logiem Zolux. To kolejne…
Mistrzostwa Europy Hodowców Gupika - Pary 2022Zapraszamy do udziału i kibicowania w konkursie par gupików, który organizowany będzie w dniach 1-4 września w Płockim…
Mchy w aranżacji - użycie i przygotowanie do…Mech odgrywa w aranżacji doskonałą rolę drugoplanową. Mimo, że nie jest głównym elementem dekaracyjnym, daje świetne…
Nowy dział w sklepie RAPragniemy podzielić się z Wami radosną nowiną. Oferta sklepu RA powiększyła się o produkty dla psa i kota! Od niedawna…
Nowość filtr zewnętrzny Aquael HypermaxFirma Aquael podczas tegorocznych targów w Norymberdze zaprezentowała nowy model filtra kubełkowego. Urządzenie o…
|
Artykuły![]() Magazyn Akwarium nr 11-12/2014 (144)Drogie Czytelniczki i drodzy Czytelnicy,
Kilka tygodni temu zadzwoniłam do jednego z naszych redaktorów
– Słuchaj – mówię – chciałabym, żeby ten ostatni świąteczny numer był taki à propos, żeby okładkę dać ze stworzeniem o wyglądzie choinki. Zresztą nazywa się „Christmas tree”. To chyba koralowiec jakiś jest... Może byś mi pomógł... Wiesz, o czym mówię?
– A tak... – odpowiedział – ale to nie jest żaden koralowiec, tylko robak. I to, moi drodzy, nie pierwsze zresztą zdarzenie, przekonało mnie, kto powinien poprowadzić nasz miesięcznik. Dr Paweł Zarzyński, bo o nim mowa, po prostu wie. Bardzo cenię tę wiedzę, ale też i inne zalety nieocenione w pracy redaktora naczelnego. Od kolejnego, styczniowego numeru redaktor Paweł Zarzyński na powrót przejmuje tekę Redaktora Naczelnego Magazynu Akwarium. I to jest bardzo dobra wiadomość!
Ja tymczasem bardzo Wam dziękuję za wyrozumiałość i cierpliwość, z jaką razem ze mną przeszliście przez ten trudny dla drukowanych magazynów okres. Mam nadzieję, że jest za nami. W każdym razie dochodzą z rynku takie sygnały, że czasopisma drukowane wracają do łask.
W tym świątecznym czasie życzę Wam ciepła rodzinnego, zrozumienia bliskich, wyłączenia się z rutynowych zajęć i prac, spokoju, zdrowia, po prostu – dobrej bożonarodzeniowej atmosfery.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Spis treści
![]() Akwarium nr 6/2014 (161)Szanowni Czytelnicy, Przyjaciele,
To niestety będzie pożegnanie. Nie będę ostrożnie mówić, że szukamy reklamodawców dla naszego „małego” Akwarium, albo, że w przyszłym roku może się coś zmieni. Jeśli by tak miało się stać – będę się tylko cieszyć. Natomiast rzeczywistość jest taka, że wydawany ponownie od 2011 roku dwumiesięcznik nie wytrzymał próby czasu, będąc ciągle w cieniu Magazynu Akwarium.
Marzyło mi się, aby stał się pismem dla hodowców o nieco innym charakterze niż MA czy Zeszyty Akwarystyczne, aby podejmował tematy problemowe, był przewodnikiem po hodowli i rozrodzie pojedynczych gatunków. I pismo posiada swoją stałą grupę odbiorców. Niestety dla jego utrzymania to za mało. Nie zdołaliśmy przekonać do niego
Z żalem ogłaszam więc oficjalnie zawieszenie wydawania tytułu.
Dla PRENUMERATORÓW mamy rozwiązania opisane na ostatniej stronie pisma – proszę o rozważenie tych propozycji.W tym 19. z kolei numerze, wydanym w ramach wydawnictwa Pet Publications, przedstawiamy unikalny materiał znanych Autorów – dra Huberta Zientka i Lechosława Łątki – o mieczyku pigmejowatym. Dalej Joanna i Paweł Zarzyńscy przedstawią portret dianemy pręgoogonowej i pięknego zbrojnika L075. W stałych działach mamy propozycje opisu pleśniawki, odczynu wody i roli węgla w akwarium.
Życzę Państwu udanych, pogodnych Świąt Bożego Narodzenia i niezapomnianej, wspaniałej zabawy sylwestrowej do białego rana.
p.o. Redaktora Naczelnego
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Spis treści:
![]() Zeszyty Akwarystyczne 11-12/2014 (56)AKWARIUM BIOTOPOWE - Ameryka Południowa
Co to jest „akwarium biotopowe”?
No właśnie, co to takiego? Otóż nazwa ta – z naukowego punktu widzenia – nie do końca jest poprawna. Wzięła się bowiem od słowa biotop, które pochodzi od greckich wyrazów bios – życie i topos – miejsce, a więc można by je przetłumaczyć jako „miejsce do życia”. I rzeczywiście, naukowcy pod pojęciem biotopu rozumieją środowisko dla życia biocenozy, czyli roślin, zwierząt i innych organizmów. Dawniej pojęcie to obejmowało wyłącznie nieożywione elementy, takie jak skały, glebę, wodę itp. Obecnie uległo rozszerzeniu i za elementy biotopu uznaje się również te komponenty środowiska naturalnego, które uległy zmianie pod wpływem przyrody ożywionej. Zbliżonym do biotopu pojęciem często stosowanym przez specjalistów od ekologii (mamy tu na myśli naukowców zajmujących się badaniem wzajemnych powiązań w przyrodzie, a nie „obrońców środowiska”) jest również siedlisko. Udostępnij ten materiał w social mediach![]() Pochodzenie: Ameryka Środkowa (południowy Meksyk, Gwatemala, Honduras). Środowisko: W naturze zamieszkuje środkowe oraz górne partie wód...
![]() Zapraszamy do zapoznania się ze zmianami i poprawkami programistycznymi na stronie wprowadzonymi w ostatnich dniach. Mamy nadzieję iż przypadn...
![]() Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że mchy akwariowe wyglądają identyczne, ale w rzeczywistości stanowią bogaty repertuar o ciekawych...
![]() Do oferty sklepu RA dołączyła nowa gama napowietrzaczy Stick Air marki Aquaya sygnowanych logiem Zolux. To kolejne modele modnych ostatnio...
![]() Zapraszamy do udziału i kibicowania w konkursie par gupików, który organizowany będzie w dniach 1-4 września w Płockim Ogrodzie Zoologicznym...
![]() Mech odgrywa w aranżacji doskonałą rolę drugoplanową. Mimo, że nie jest głównym elementem dekaracyjnym, daje świetne poczucie naturalnoś...
![]() Jedna z najciekawszych roślin z Ameryki Południowej. Charakteryzuje się zwartym i stosunkowo niskim wzrostem oraz fantayzjie oliwkowo-pomara... ![]() Krwistoczerwona odmiana Rotala rotundifolia red pozwala zaakcentować tylny plan akwarium pod warunkiem mocnego oświetlenia i dostępności CO2... ![]() Zapraszamy do obejrzenia filmu Mossarta, dedykowanemu gatunkowi Eriocaulon polaris - oryginalnej rośline na pierwszy plan akwarium...... ![]() Roślina posiada charakterystyczne jasne nerwy liściowe, przypomina nieco Hygrophilę sunset - lecz jest reprezentantem rodzaju Ludwigia.... ![]() Hygrophila red przypomina wyglądem gatunek Hygrophila polysperma lecz posiada liście o mocnym zabarwieniu czerwieni, która uwydatnia się przy... ![]() Występuje na wschodnim wybrzeżu Ameryki Północnej oraz na południu Ameryki Południowej; Argentyna, Paragwaj, Brazylia. W Europie na wybrzeż... ![]() Echinodorus latifolius to bardzo ładna żabienica na środkowy plan akwarium. Jej wygląd jest dość nietypowy, w swej formie podwodnej... ![]() Phyllanthus fluitans to roślina pływająca o charakterystycznych czerwonych korzeniach. Podobnie jak inne gatunki pływające o duzychc... ![]() Nowa odmiana hodowlana stworzona przez Grigorija Glusenko z Taszkentu (Uzbekistan). Liście są jasno zielone, długie, eliptyczne wyniesione na d... ![]() Hygroryza aristata to kolejna roślina pływająca, która możemy wykorzystać w naszych akwariach. Posiada ona bardzo duże zdolności... ![]() Najmniejsza odmiana czerwonolistnej ludwigii, idealna do naszczepienia na korzeniach imitujących drzewa to jedna z ostatnich nowości, które... ![]() Wielkością oraz kształtem liści przypomina nieco Pogostemon stellatus. Roślina zachowuje swój piękny odcień zieloności nawet przy... Rośliny akwariowe zamówisz wysyłkowo z darmową dostawą do domu lub odbierzesz osobiście w Krakowiesklep internetowy
|
Komentarze na forum
Pokaż komentarze (0) Pokaż wszystko na forum