Lista artykułów

Nowe artykuły

Czy agama brodata może mieszkać w akwarium?

Agama brodata to jedna z najpopularniejszych jaszczurek hodowanych w polskich domach. Charakteryzuje się unikalnym…

Jak podłączyć nano rurki do dużego filtra

Stajemy czasem przed problemem podpięcia rurek 12/16mm do węży o większej średnicy np. po wymianie filra na większy.…

Nowoczesne i energooszczędne żarówki – propozycje…

Odpowiednio dobrane oświetlenie sprawi, że Twoje akwarium będzie przypominało rafę koralową lub głębiny ciepłych mórz.…

Podświetlane tło z plexi - zrób to sam

Zapraszamy do zapoznania się z projektem DIY (zrób to sam) forumowicza joshua polegającym na budowie podświetlanego tła…

Dyfuzory akrylowe CO2 Twinstar

Zapraszamy do sięgnięcia po najlepsze dyfuzory CO2 na rynku. Wykonane w pełni z akrylu oraz włókien ceramicznych…

Lampy Chihiros WRGB II PRO

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą najwyższych modeli Lamp Chihiros Aquatic Studio. Są one przeznaczone dla…

Zestaw akwarystyczny z szafką. Wygodne…

Akwarium wielu osobom jeszcze do niedawna kojarzyło się z przestarzałą ozdobą, która gościła w polskich domach głównie…

Kule do aranżacji Wabi-Kusa

Do oferty akcesoriów do aranżacji typu wabi-kusa dołączyły ręcznie produkowane kule zaszczepialne, które pozwolą Wam…

Budowa belki Power LED do akwarium 200l

Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym projektem DIY (zrób to sam) zaprezentowanym na łamach Forum. Tym razem Qwasir…

Gatunki najpopularniejszych mchów do akwarium

Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że mchy akwariowe wyglądają identyczne, ale w rzeczywistości stanowią bogaty…

Magazyn Akwarium nr 143
 

Magazyn Akwarium nr 143

Drodzy Przyjaciele,
Za nami już większość ważniejszych targów i wydarzeń akwarystycznych. To znaczy będą, oczywiście, ale już w tym roku nie czekają nas większe wyjazdy. Mam na myśli takie, które odrywają nas od rutynowych zajęć na kilka dni i na które musimy się specjalnie przygotować: skompletować zestawy czasopism,  zarezerwować hotele, zamówić materiały promocyjne, poumawiać się na spotkania itp.

Jeszcze tylko wybory samorządowe i, w drugiej połowie listopada, wszystkie drukarnie będą do naszych usług. Tymczasem bardzo Wam dziękuję za  wyrozumiałość i cierpliwość w odniesieniu do opóźnień w wydawaniu MA. Nie chcę więcej snuć planów ani składać deklaracji, bo to się zawsze rozmija z życiem. Po prostu musimy się teraz bardziej postarać i tyle.

Bieżące wydanie MA zaczynamy od skrótu wydarzeń w całości dostępnych na kultowej stronie akwa-mania.mud.pl oraz relacji z Zoo-Botaniki. Zaraz po niej będziecie mogli zapoznać się z sylwetkami naszych tegorocznych laureatów Nagrody im. Darka Firleja. Piszą o sobie bardzo ciekawie. Potem  już opracowanie jednego z nich – Lechosława Łątki o dużych pielęgnicach z rodzaju Petrochromis - jak zwykle opisane własne doświadczenia świetnie udokumentowane materiałem fotograficznym.

Arowanę po raz trzeci i ostatni przedstawi Michał Malejko. Muszę przyznać, że to była prawdziwa przyjemność - współpraca z Michałem – chociaż, oczywiście, sporo czasu i pracy, bo autor mieszczka w USA, więc często się rozmijaliśmy (kiedy u nas dzień – tam noc). Przyjemność była głównie dlatego, że miałam poczucie  korespondowania z prawdziwym pasjonatem, oddanym miłośnikiem arowany, wręcz jej wielbicielem.

Kolejne materiały Pawła i Joanny Zarzyńskich o trawach akwariowych i pensetniku dwuokim przypomną urok starych dobrych nurzańców i nieocenionego w akwarium morskim „chelmona”.
 
Zapraszam do lektury!
Hania Stepnowska - Wydawca
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
Spis treści:
  • Stałe rubryki: W obiektywie Kocana, Aktualności, Listy do Redakcji, Produkty na rynku, Zapowiedzi
     
  • Lechosław Łątka: Tanganika w rozmiarze XL, czyli akwarium dla gatunków z rodzaju Petrochromis.
    Zagadnienia związane z hodowlą gatunków dużych ryb z rodzaju Petrochromis, tworzeniem zbiornika, żywieniem i rozmnażaniem. Opisy gatunkowe. 
     
  • Michał Malejko: Arowana – Asian dream, cz. 3: Rozmnażanie i choroby.
    Trzecia część opracowania znanego miłośnika arowan z omówieniem praktycznych zagadnień związanych z utrzymaniem, rozmnażanie i chorobami tych ryb. Opracowanie autorskie opierające się na własnych doświadczeniach. 
     
  • Joanna i Paweł Zarzyńscy: Trawy w akwarium – passé? Niekoniecznie!
    Akwarystyka roślinna: charakterystyka nurzańców – roślin akwariowych o pokroju traw. 
     
  • Joanna i Paweł Zarzyńscy: Pensetnik dwuoki, czyli... Chelmon rostratus.
    Akwarystyka morska: charakterystyka pensetnika dwuokiego.
     
  • Hubert Zientek, Krzysztof Kelman: Notropis chrosomus (Jordan, 1877) – niezwykły karpiowaty z USA. Charakterystyka słodkowodnej południowoamerykańskiej ryby Notropis chrosomus. Wymagania środowiskowe i akwariowe. Tarło i rozród. Odchów narybku.

Magazyn Akwarium nr 143

Akwarium nr 5/2014 (160)

Szanowni Czytelnicy,

Do tej pory, od 2011 roku, wyszło w naszym wydawnictwie 18 numerów „małego" Akwarium. To okrągłe 3 lata. Bardzo się cieszyłam, kiedy sąd rejestrowy, jeszcze za czasów Darka Firleja, przyznał nam prawo do wydawania tego tytułu. Wtedy nie było łatwo i myśleliśmy sobie, że, jeśli nie będzie nas stać na wydawanie dużego magazynu, będziemy zawsze mieć w odwodzie to nieduże pisemko. I oto przykład na to, że życie i tak napisze własny scenariusz. Oczywiście nie znaczy to, że powinniśmy zaniechać planowania.

Nasze „małe" Akwarium miało służyć przede wszystkim hodowcom, poruszać tematy problemowe, dotyczące konkretnych gatunków ryb. Tymczasem, grupa akwarystów zarobkowo rozmnażających ryby, jaką znamy z wcześniejszego okresu historii pisma, znacznie się zawęziła. Wiele gatunków, wcześniej rozmnażanych w przydomowych hodowlach, obecnie się importuje najczęściej z dużych azjatyckich farm.

Oblicze polskiej akwarystyki się zmienia. Internet daje możliwości pozyskiwania okazów akwarystycznych w sposób łatwy - od innych akwarystów posiadających nadwyżki hodowlane ryb czy roślin. Wszystko to sprawia, że muszę rozważyć utrzymywanie tego niewielkiego, ale jednak kultowego dwumiesięcznika. Na razie mogę obiecać, że ukaże się jeszcze jeden jego numer – w grudniu.

Bieżące wydanie Akwarium rozpoczyna opracowanie o starym, dobrym glonojadzie syjamskim. Następnie - przekrojowy materiał o bystrzykach i, dalej, omówienie znanej pod angielskojęzycznym skrótem HITH choroby ryb. Kolejne tematy dotyczą wody – jej sterylizacji i twardości. I na koniec – encyklopedyczne opracowanie o krewetce zwanej „Blue Leg Poso".

Zapraszam do lektury!
Hania Stepnowska
p.o. Redaktora Naczelnego
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 
Spis treści:
  • Paweł Zarzyński - Glonojad syjamski – zapomniany oryginał
  • Karol Wnyk - Bystrzyk czy nie bystrzyk?
  • Choroby ryb akwariowych - dziurawica
  • Sterylizatory wody w akwarium
  • Ogólna czy węglanowa? Twardość wody w akwarium
  • Caridina caerulea – indonezyjska ślicznotka z niebieskimi nogami
     


Magazyn Akwarium nr 143

Zeszyty akwarystyczne nr 55

Raki w akwarium
Raki – oryginalne skorupiaki słodkowodne o charakterystycznej budowie ciała wyrażającej się m.in. posiadaniem mocnych, masywnych szczypiec – budzą duże zainteresowanie akwarystów. Należą do nadrodziny Anomura w obrębie podrzędu Reptantia z rzędu dziesięcionogów (Decapoda).

Znanych jest ok. 500 gatunków tych skorupiaków i co roku są odkrywane i opisywane kolejne. Nadrodzina Anomura dzieli się na trzy rodziny: raki zamieszkujące północną półkulę Ziemi zalicza się do rodzin Astacidae i Cambaridae, zaś pochodzące z półkuli południowej do rodziny Parastacidae.

Przedstawiciele rodziny Astacidae zamieszkują niemal całą Europę (poza Hiszpanią i Półwyspem Skandynawskim), część Azji Mniejszej oraz zachodnią część Stanów Zjednoczonych i Kanady. Raki z rodziny Cambaridae opanowały środkową i wschodnią część kontynentu północnoamerykańskiego od Kanady po Karaiby, występują również w Japonii oraz wyspowo we wschodnich Chinach i we wschodniej części Rosji.

Członkowie rodziny Parastacidae zamieszkują Australię, Nową Zelandię, Nową Gwineę oraz okoliczne wyspy, Madagaskar i południową Afrykę, a także – wyspowo – wschodnie i zachodnie wybrzeża Ameryki Południowej. W akwariach najczęściej hoduje się przedstawicieli rodzajów: Procambarus i Cambarellus (rodzina Cambaridae) oraz Cherax (rodzina Parastacidae).

dr n. wet. Joanna Zarzyńska
dr inż. Paweł Zarzyński

Przeczytaj także

Gotowe zestawy materiałów dekoracyjnych w ofercie sklepu
Gotowe zestawy materiałów dekoracyjnych w ofercie sklepu
Często pytacie nas ile skał i korzeni wybrać pod konkretny rozmiar akwarium. Wychodząc naprzeciw najczęściej zadawanym pytaniom przygotowali...
Wideorelacja z targów Aqua-Expo w Dortmundzie
Wideorelacja z targów Aqua-Expo w Dortmundzie
Aqua-Expo w Dortmundzie to największe targi akwarystyczne w Nadrenii Północnej-Westfalii. Targi odbywają się raz do roku. Oferują wiele...
Tutorial ADA - 180x60cm60cm
Tutorial ADA - 180x60cm60cm
Zapraszamy do obejrzenia filmu prezentującego zakładanie i aranżowanie akwarium o długości 180cm w siedzibie firmy Aqua Design Amano......
Projekt OASE: The scapers
Projekt OASE: The scapers
Zapraszamy do śledzenia serii filmów OASE, w których trzech najlepszych aquascaperów branży rywalizuje w unikalnym wyzwaniu, w którym całe...
Akcesoria Aqua-Trend do automatyzacji akwarium
Akcesoria Aqua-Trend do automatyzacji akwarium
Zapraszamy Was do zapoznania się z nowościami sklepu - produktami marki Aqua-Trend dedykowanymi do automatyzacji akwarium. Znajdziecie wśród...
Aquaflora Nano Contest 2023
Aquaflora Nano Contest 2023
Zapraszamy do obejrzenia wideorelacji MJ Aquascaping prezentującej 26 nano-akwariów konkursu Aquaflora Nano Contest (ANAC). Cechą...
Galeria Aqua Design Amano 2023
Galeria Aqua Design Amano 2023
Zapraszamy do obejrzenia wideorelacji Ryo Watanabe z odwiedzin galerii Aqua Design Amano w Niigacie. Na materiale możeby zapoznać się z...
Wyniki konkursu EAPLC 2023
Wyniki konkursu EAPLC 2023
Zapraszamy do obejrzenia wyników konkursu EAPLC 2023 uznawanego za europejskie mistrzostwa w realizacji najładniejszego akwarium roślinnego....
Wyniki konkursu BAC 2023
Wyniki konkursu BAC 2023
Zapraszamy do zapoznania się z wynikami konkursu na najładniejsze akwarium biotopowe - Biotope Aquarium Contest 2023. Wśród fundatorów nagró...
Tutorial ADA 90cm
Tutorial ADA 90cm
Zapraszamy do obejrzenia tutoriala video prezentującego zakładanie akwarium z aranżacją imitującą stary las w zbiorniku o klasycznej długo...
Warianty - nowa fukcjonalność sklepu
Warianty - nowa fukcjonalność sklepu
Cieszcie się jeszcze wygodniejszymi zakupami w naszym sklepie internetowym! Przedstawiamy Wam naszą najnowszą funkcję - warianty produktowe,...
Wyniki konkursu Aqua Show Rockscaping 2023
Wyniki konkursu Aqua Show Rockscaping 2023
Zapraszamy do zapoznania się z wynikami konkursu Aqua Show Rockscaping, który odbył się w dniach 7-8 pażdziernika podczas lubelskich targów...


Poznaj opisy roślin
Hydrocotyle tripartitaHydrocotyle tripartita
Hydrocotyle tripartita Japan to pochodząca z Azji, szybkorosnąca roślina o jasno-zielonych liściach - idealna na trawnik lub sadzenia między...
Echinodorus latifoliusEchinodorus latifolius
Echinodorus latifolius to bardzo ładna żabienica na środkowy plan akwarium. Jej wygląd jest dość nietypowy, w swej formie podwodnej...
Hygrophila pinnatifidaHygrophila pinnatifida
Hygrophila pinnatifida pochodzi z Indii. Posiada charakterystyczne brązowe liście z przebarwieniami zieleni i bordowym spodem blaszki liściowej...
Vesicularia dubyana (Christmas moss)Vesicularia dubyana (Christmas moss)
Mech pochodzi z Brazylii. Pokrojem układu gałązek przypomina drzewo iglaste (stąd odniesienie w potocznej nazwie do drzewka świątecznego)....
Cryptocoryne undulatus RedCryptocoryne undulatus Red
Czerwona odmiana Cryptocoryne undulatus rosnąca w naturze w dorzeczach Sri Lanki. Jest prosta w uprawie i bardzo tolerancyjna na różne...
Eleocharis montevidensisEleocharis montevidensis
Eleocharis montevidensis to największa forma popularnego ponikła spotykanego w akwaria roślinnych. Jej liście sięgają 30cm długości i...
Anubias PetiteAnubias Petite
Anubias petite jest utrwaloną mutacją anubiasa, którą odkryto w jednej z singapurskich plantacji roślin. Jego kłącze osiąga długo...
Aponogeton madagascariensisAponogeton madagascariensis
Aponogeton madagascariensis pochodzi z Madagaskaru (Afryka). To popularna ciekawostka botaniczna prezentowana w ogrodach botanicznych na całym Ś...
Rotala Vietnam H'raRotala Vietnam H'ra
Rotala vietnam znana pod nazwą Rotala H'ra to przepiękna odmiana o charakterystycznych pomarańczowych liściach. Dzięki wąskim blaszkom...
Ludwigia mini sp. super redLudwigia mini sp. super red
Najmniejsza odmiana czerwonolistnej ludwigii, idealna do naszczepienia na korzeniach imitujących drzewa to jedna z ostatnich nowości, które...
Phyllanthus fluitansPhyllanthus fluitans
Phyllanthus fluitans to roślina pływająca o charakterystycznych czerwonych korzeniach. Podobnie jak inne gatunki pływające o duzychc...
Ludwigia brevipesLudwigia brevipes
Jedna z najciekawszych roślin z Ameryki Południowej. Charakteryzuje się zwartym i stosunkowo niskim wzrostem oraz fantayzjie oliwkowo-pomara...

Rośliny akwariowe zamówisz wysyłkowo z darmową dostawą do domu lub odbierzesz osobiście w Krakowiesklep internetowy
Sklep akwarystyczny

Ładowanie...



Newsletter

Baza wiedzy akwarystycznej


 
 Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży akwarystycznej.

 
Zapraszamy na Forum Dyskusyjne

Sklep akwarystyczny

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin.
Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje zamówienie).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5


Czytaj więcej o odbiorze osobistym

 

 
Facebook Login
Copyright © 2001-2023 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.