Lista artykułów

Nowe artykuły

Analiza chemiczna podłoży aktywnych
Zapraszamy do obejrzenia wyników doświadczenia przeprowadzonego przez dr Łukasza Kaczmarka we współpracy z marką…
Aponogetony do akwarium Rodzaj Aponogeton - przegląd najpopularniejszych…
Przegląd najpopularniejszych gatunków roślin z rodzaju Aponogeton przeznaczonych na tylny plan akwarium. Kilka z nich…
Epifity do akwarium: anubias, microsorum, hygrophila pinnatifida Polecane epifity do akwarium
Epifity wodne to rośliny, których nie sadzimy w podłożu ponieważ preferują bytowanie na powierzchni dekoracji takich…
Pinceta do akwarium Jaka pinceta jest najlepsza do sadzenia roślin w…
Jak dobrać pincetę do akwarium? Czy długość i rodzaj ma znaczenie przy sadzenia różnych gatunków roślin akwariowych?…
Nawożenie metodą GEN - Growthive Excellent…
Obecnie znanych jest kilka metod nawożenia akwariów roślinnych, jednak to GEN (Growthive Excellent Nutrition) jako…

Ostatnie nowości

Harmonogram pracy sklepu w okresie świątecznym
Wielki Konkurs wiedzy akwarystycznej Primus Inter…
Nowe wersje podłoży Yokuchi - frakcja powder
Nowe szklane rurki i akcesoria marki Nattec
Nowości QualDrop 2024/2025

Popularne nowości

Filmy ADA, czy nadążacie z oglądaniem?

Informacje o akwariach Amano

Do tej pory guru Aquascapingu - Takashi Amano ograniczał swoje publikacje do kart AquaJournalu, który stanowił aktualne źródło wiedzy głównie dla azjatyckich akwarystów. Pozostawiał w ten sposób anglojęzycznych fanów akwarystyki roślinnej oraz licznie reprezentowaną przez aquascaperów Europę na łasce katalogów online, skąpej do tej pory strony internetowej i prywatnych inicjatywy związanych z lokalnymi przekładami różnorodnych broszur i poradników.

 

Publikacje nie tylko dla Azjatów

Nagle coś się jednak ruszyło, powstała witryna aquajournal.net oraz nowa strona firmy dostępna pod adresem: http://adana.co.jp. 
Wyglądało iż firma poprzestanie na tym i nadal zostaniemy na łasce informacji wyciekających od naszych azjatyckich kolegów, którzy na swoich internetowych blogach publikują najnowsze zdjęcia z galerii ADA i nowe trendy pojawiające się w japońskich zbiornikach.

Jakież było nasze zdziwienie gdy okazało się iż ADA rozpoczyna publikację swojego miesięcznika AquaJournal w wersji anglojęzycznej onlie. W formie e-booka pojawiły się już trzy a lada chwila wydane zostanie czwarty numer pisma. Lecz na tym nie poprzestano. Dostrzegając zalety medium jakie stanowi internet powstały profile firmowe: na Facebooku, Twitterze i oraz kanał Youtube, na których cały czas udostępniane są materiały do nauki aranżacji akwarium roślinnego.

Filmy ADA, czy nadążacie z oglądaniem?
Fot: http://www.projectaquarium.com

Materiały wideo i pokazy na żywo

Jednym z pierwszych filmów była prezentacja zakładania małych zbiorników (w tym jeden w stylu mizube). Kolejne nagrania, stanowiły materiały z imprezy wręczenia nagród w międzynarodowym konkursie ADA IAPLC 2011, które najpierw prezentowane na żywo, następnie w postaci nagrań do odtworzenia w dowolnym czasie i miejscu przybliżały nam atmosferę tej wyjątkowej imprezy. Pierwszy raz nie było potrzeby pokonywania tysięcy kilometrów aby obejrzeć na żywo najważniejszą galę akwarystyki dekoracyjnej. To co jeszcze kilka lat temu dostępne było dla wybrańców, dzięki internetowi stało się ogólnodostępne.

Filmy ADA, czy nadążacie z oglądaniem?
http://www.projectaquarium.com

Pokażmy galerię całemu Światu

Kolejną niespodzianką była publikacja nowych zbiorników aranżowanych w japońskiej galerii w Niigacie gdzie przeaaranżowano 15 akwariów. Pierwszy raz w historii galerii Takashi Amano zaprosił akwarystów z całego świata do obejrzenia jego akwariów. Do to w detalach - niemal klatka po klatce otrzymaliśmy wrażenie jakby zbiornik został przygotowany specjalnie dla nas. Ze swoimi wszystkimi plusami i minusami - słabszą kondycją niektórych roślin na starcie i nierzadko również glonami.

Galeria otwarta dla zwiedzających jest jedynie w weekendy a w formie wideo prezentowana była tylko na amatorskich nagraniach gości galerii. Obecnie została pokazana wszystkim zainteresowanym odzierając ją równocześnie z wielu mitów i tajemnic, którymi była owiana do tej pory. Nagle okazało się, że Amano to też człowiek a w zakładanych przez Niego akwariach pojawiają się przejściowe problemy. Udowodniono naocznie iż akwarystyka nie polega na przygotowaniu aranżacji i pstryknięciu zdjęcia, lecz utrzymaniu aranżacji w miarę niezmiennej formie mimo okresowych mniejszych lub większych niepowodzeń. Oczywiście biorąc pod uwagę doświadczenie i dobrą znajomość wachlarza produktów pomocnych do osiągnięcia zamierzonego efektu takie przypadki są sporadyczne - jednak mają miejsce, są pokazane na materiałach i pokazują iż akwarystyka roślinna to niełatwe hobby. Dodaną wartością filmów jest prezentacja w jaki sposób z danym problemem radzi sobie obsługa galerii - materiał bezcenny dla akwarystów.

Tym sprytnym sposobem skontrowano najczęściej pojawiający się argument w kierunku prac Pana Amano - iż zbiorniki przygotowywane są jedynie do zdjęć. A akwaryści, którym nie wystarczyło stworzenie samej galerii i udostępnienie jej zwiedzającym będą mogli teraz odszukać akwaria znane z filmów i funkcjonujące w galerii na kartach aktualnych wydań AquaJournalu (w wersji papierowej oraz elektronicznej - anglojęzycznej).



Miejsce na promocję firmy i jej produktów

W materiał filmowy sprytnie wplecione są elementy prezentacji produktów firmy - nie zawsze trafione jak chociażby porównanie dyfuzorów ADA z nieznaną konkurencją i nie zawsze powiązane z wcześniejszymi kadrami prezentującymi dane akwarium. Jednak nie rażą w oczy i są dobrym wstępem do zapoznania się z rozmaitością akcesoriów, które towarzyszą akwaryście w utrzymaniu atrakcyjnego akwarium roślinnego. Przydatność i konieczność posiadania niektórych z nich pozostaje w gestii akwarysty, daje się jednak zauważyć iż firma ADA chce zaprezentować możliwie wiele produktów, lecz subtelnie umieszczając prezentację w środku lub na końcu materiału.

 

Czy obejrzałeś dzisiejszy odcinek filmu?

Możliwość promocji marki przyczyniła się do inwestycji w obróbkę kolejnych części i powstania następnych krótkich filmów.
Odcinki ADA View 1,2,3 cieszyły i zachwycały. Do mniej więcej 10-tego odcinka większość z nas z zachwytem obserwowała zmiany zachodzące w akwariach - we wzroście roślin, klarowności wody czy pojawianiu się zielonego nalotu na szybach. Posądzana do tej pory z ukrywania swoich tajników firma zaczęła wypuszczać kolejne odcinki z dnia na dzień momentami nawet po dwa dziennie - co zdezorientowało nieco akwarystów przyzwyczajonych do skąpych do tej pory wieści od Takashiego Amano.

Jednak śledzenie na bieżąco nowych odcinków stawało się coraz bardziej uciążliwe a po wydaniu 40 części - prawie niemożliwe bez opcji bezpośredniego i wygodnego śledzenia zmian zachodzących w poszczególnych zbiornikach wraz z upływem czasu. Filmy stały się zbitką krótkich "rzutów na taśmę" - ni to prezentacją aranżacji ni spotami reklamowymi produktów.

 

Sonda

Biorąc pod uwagę częstotliwość z jaką jesteśmy teraz obsypywani kolejnymi filmami, mamy pytanie do Naszych Czytelników - czy nadążacie z ich oglądaniem na bieżąco? (kliknij tutaj aby wziąć udział w sondzie).

Mam pewne obawy iż w przypadku braku usystematyzowania filmów - z podziałem na poszczególne zbiorniki i ich rozwój przez kolejne etapy dojrzewania i funkcjonowania akwarium, ich odbiór będzie utrudniony a wartość merytoryczna zaprzepaszczona w tak dużym natłoku spotów filmowych.

Z zaciekawieniem będziemy obserwować kolejne zmiany.
Autor: Piotr Baszucki
W felietonie wykorzystano zdjęcia pochodzące ze strony http://www.projectaquarium.com


Komentuj na FORUM

Przykład filmu ADA

FILM_YOUTUBE;

Link

Wszystkie filmy ADA zebrane w jednym miejscu obejrzysz tutaj


Komentarze na forum

REKLAMA
Lampa Chihiros do akwarium

Przeczytaj także
Harmonogram pracy sklepu w okresie świątecznym
Harmonogram pracy sklepu w okresie świątecznym
Wszystkim użytkownikom strony życzymy Zdrowych i Wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w nadchodzącym Nowym Roku i...
Pielęgnacja nano akwarium - rutynowe zabiegi
Pielęgnacja nano akwarium - rutynowe zabiegi
Pielęgnacja małego akwarium, choć podobna do dbania o większe zbiorniki, wymaga szczególnej uwagi ze względu na ograniczoną przestrzeń. W...
Nowe wersje podłoży Yokuchi - frakcja powder
Nowe wersje podłoży Yokuchi - frakcja powder
Yokuchi - polski producent podłoży aktywnych i nawozów dla roślin akwariowych oraz do terrarium, wprowadził do ofery drobną frakcję swoich...
Nowe szklane rurki i akcesoria marki Nattec
Nowe szklane rurki i akcesoria marki Nattec
Miło nam poinformować o rozszerzeniu oferty o sklepu o kolejne akcesoria marki Nattec. Znajdziecie wśród nich unikalne szklane rurki wylotowe...
Nowości QualDrop 2024/2025
Nowości QualDrop 2024/2025
Zapraszamy do przejrzenia nowości marki QualDrop przygotowanych przez polskiego producenta na sezon 2024/2025. Wśród nowości nawóz azotowy...
Akwaria z bezbarwnego szkła Super Pure marki ROTALA
Akwaria z bezbarwnego szkła Super Pure marki ROTALA
Miło nam poinformować o wprowadzeniu do oferty akwariów z ultra transparentnego szkła sprzedawanych pod marką ROTALA. Zbiorniki podobnie jak...
Akwarium 40x40x40cm - projekt hardscape
Akwarium 40x40x40cm - projekt hardscape
Kolejny projekt przygotowany w naszym Studiu Aranżacji Akwarium, tym razem dla Klienta ze zbiornikiem o wymiarach 40x40x40cm, w którym potrzebny...
Wyniki konkursu IAPLC 2024
Wyniki konkursu IAPLC 2024
Zapraszamy do obejrzenia najlepszych prac tegorocznej edycji konkursu International Aquatic Plants Layout Contest organizowanego przez firmę ADA...
Nowości marki GT aqua - Booster BACTO oraz Booster CRYSTAL
Nowości marki GT aqua - Booster BACTO oraz Booster CRYSTAL
Zapraszamy do zapoznania się z nowościami ze stajni GT aqua - preparatem bakteryjnym Booster Bacto oraz eliminatorem zmętnienia wody - Booster...
240l - Kamil Andrzejewski
240l - Kamil Andrzejewski
Zapraszamy do obejrzenia akwarium forumowicza Ciechan. Zbiornik o wymiarach 100x40x60cm to akwarium ze zwykłego szkła float z sercem w postaci...
Hygrophila odora
Hygrophila odora
Hygrophila odora to mniej znany gatunek rośliny akwariowej, który pochodzi z terenów zachodniej Afryki. W akwarystyce była pierwotnie znana...
Hygrophila serpyllum
Hygrophila serpyllum
Hygrophila serpyllum to wyjątkowy gatunek nadwódki, który nadaje się na pierwszy plan akwarium, na którym rośnie w postaci zwartej maty...

Powiązanerośliny akwariowe
Ludwigia palustris Green (Ludwigia błotna zielona)Ludwigia palustris Green (Ludwigia błotna zielona)
Zielonolistna odmiana o małych wymaganiach i bardzo szybkim tempie wzrostu. Nadaje się idealnie na tylny plan akwarium, gdzie toleruje nawet sł...
Anubias barteri Mini Coin (Anubias Bartera Mini Coin)Anubias barteri Mini Coin (Anubias Bartera Mini Coin)
Anubias barteri Mini Coin to kompaktowa odmiana popularnej rośliny akwariowej Anubias barteri, znana ze swoich małych, zaokrąglonych liś...
Fissidens splachnobryoidesFissidens splachnobryoides
Jest uważany za najmniejszego Fissidensa na świecie. Wprowadzony do akwarium wiele lat temu, przybył z Azji. Znane zdjęcia z pewnego sklepu...
Zobacz inspiracje
063l - columns - Andrzej_Turczynowicz063l - columns - Andrzej_Turczynowicz
Zapraszamy do obejrzenia akwarium Andrzeja Turczynowicza o rozmiarach 60x30x35cm. Ten niedużej wielkości zbiorniczek dzięki zastosowaniu...
085l - Studium w Szkarłacie085l - Studium w Szkarłacie
Zapraszamy do obejrzenia akwarium Forumowicza bloodraven. Zbiornik o pojemności 85l i wymiarach 70x35x35cm został zaaranżowany na podłoż...
182l - Iwaguni - Marcin182l - Iwaguni - Marcin
Zapraszamy do obejrzenia akwarium Marcina. Zbiornik o klasycznych wymiarach 90x45x45cm oświetlony jest lampą LED Skylight Intense a podłoże...
360l - Na skraju łąki - Andrzej_Turczynowicz360l - Na skraju łąki - Andrzej_Turczynowicz
Zapraszamy do obejrzenia akwarium Andrzeja Turczynowicza. Zbiornik ze szkła VIV o wymiarach 120x50x60cm obsługiwany jest aż przez 3 filtry kube...
272l - Jan Marsal (Tropica)272l - Jan Marsal (Tropica)
Zapraszamy do obejrzenia akwarium o pojemności 272l z aranżacją autorstwa Jana Marsala wykonaną dla firmy Tropica Aquarium Plants......
64l - DouMing Mok (Tropica)64l - DouMing Mok (Tropica)
Zapraszamy do obejrzenia akwarium o pojemności 64l z aranżacją autorstwa DouMing Mok wykonaną dla firmy Tropica Aquarium Plants......

Baza wiedzy akwarystycznej


 
 Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży akwarystycznej.

 
Zapraszamy na Forum Dyskusyjne

Sklep akwarystyczny

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin.
Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do odbioru osobistego w Krakowie.
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5

Czytaj więcej o odbiorze osobistym

 
Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.
           


 
Facebook Login