Lista artykułów
Nowe artykułyZapraszamy do obejrzenia wyników doświadczenia przeprowadzonego przez dr Łukasza Kaczmarka we współpracy z marką…
Przegląd najpopularniejszych gatunków roślin z rodzaju Aponogeton przeznaczonych na tylny plan akwarium. Kilka z nich…
Epifity wodne to rośliny, których nie sadzimy w podłożu ponieważ preferują bytowanie na powierzchni dekoracji takich…
Jak dobrać pincetę do akwarium? Czy długość i rodzaj ma znaczenie przy sadzenia różnych gatunków roślin akwariowych?…
Popularne nowości |
Informacje o akwariach AmanoDo tej pory guru Aquascapingu - Takashi Amano ograniczał swoje publikacje do kart AquaJournalu, który stanowił aktualne źródło wiedzy głównie dla azjatyckich akwarystów. Pozostawiał w ten sposób anglojęzycznych fanów akwarystyki roślinnej oraz licznie reprezentowaną przez aquascaperów Europę na łasce katalogów online, skąpej do tej pory strony internetowej i prywatnych inicjatywy związanych z lokalnymi przekładami różnorodnych broszur i poradników.
Publikacje nie tylko dla AzjatówNagle coś się jednak ruszyło, powstała witryna aquajournal.net oraz nowa strona firmy dostępna pod adresem: http://adana.co.jp.Wyglądało iż firma poprzestanie na tym i nadal zostaniemy na łasce informacji wyciekających od naszych azjatyckich kolegów, którzy na swoich internetowych blogach publikują najnowsze zdjęcia z galerii ADA i nowe trendy pojawiające się w japońskich zbiornikach. Jakież było nasze zdziwienie gdy okazało się iż ADA rozpoczyna publikację swojego miesięcznika AquaJournal w wersji anglojęzycznej onlie. W formie e-booka pojawiły się już trzy a lada chwila wydane zostanie czwarty numer pisma. Lecz na tym nie poprzestano. Dostrzegając zalety medium jakie stanowi internet powstały profile firmowe: na Facebooku, Twitterze i oraz kanał Youtube, na których cały czas udostępniane są materiały do nauki aranżacji akwarium roślinnego.
Materiały wideo i pokazy na żywoJednym z pierwszych filmów była prezentacja zakładania małych zbiorników (w tym jeden w stylu mizube). Kolejne nagrania, stanowiły materiały z imprezy wręczenia nagród w międzynarodowym konkursie ADA IAPLC 2011, które najpierw prezentowane na żywo, następnie w postaci nagrań do odtworzenia w dowolnym czasie i miejscu przybliżały nam atmosferę tej wyjątkowej imprezy. Pierwszy raz nie było potrzeby pokonywania tysięcy kilometrów aby obejrzeć na żywo najważniejszą galę akwarystyki dekoracyjnej. To co jeszcze kilka lat temu dostępne było dla wybrańców, dzięki internetowi stało się ogólnodostępne.
Pokażmy galerię całemu ŚwiatuKolejną niespodzianką była publikacja nowych zbiorników aranżowanych w japońskiej galerii w Niigacie gdzie przeaaranżowano 15 akwariów. Pierwszy raz w historii galerii Takashi Amano zaprosił akwarystów z całego świata do obejrzenia jego akwariów. Do to w detalach - niemal klatka po klatce otrzymaliśmy wrażenie jakby zbiornik został przygotowany specjalnie dla nas. Ze swoimi wszystkimi plusami i minusami - słabszą kondycją niektórych roślin na starcie i nierzadko również glonami.Galeria otwarta dla zwiedzających jest jedynie w weekendy a w formie wideo prezentowana była tylko na amatorskich nagraniach gości galerii. Obecnie została pokazana wszystkim zainteresowanym odzierając ją równocześnie z wielu mitów i tajemnic, którymi była owiana do tej pory. Nagle okazało się, że Amano to też człowiek a w zakładanych przez Niego akwariach pojawiają się przejściowe problemy. Udowodniono naocznie iż akwarystyka nie polega na przygotowaniu aranżacji i pstryknięciu zdjęcia, lecz utrzymaniu aranżacji w miarę niezmiennej formie mimo okresowych mniejszych lub większych niepowodzeń. Oczywiście biorąc pod uwagę doświadczenie i dobrą znajomość wachlarza produktów pomocnych do osiągnięcia zamierzonego efektu takie przypadki są sporadyczne - jednak mają miejsce, są pokazane na materiałach i pokazują iż akwarystyka roślinna to niełatwe hobby. Dodaną wartością filmów jest prezentacja w jaki sposób z danym problemem radzi sobie obsługa galerii - materiał bezcenny dla akwarystów. Tym sprytnym sposobem skontrowano najczęściej pojawiający się argument w kierunku prac Pana Amano - iż zbiorniki przygotowywane są jedynie do zdjęć. A akwaryści, którym nie wystarczyło stworzenie samej galerii i udostępnienie jej zwiedzającym będą mogli teraz odszukać akwaria znane z filmów i funkcjonujące w galerii na kartach aktualnych wydań AquaJournalu (w wersji papierowej oraz elektronicznej - anglojęzycznej). Miejsce na promocję firmy i jej produktówW materiał filmowy sprytnie wplecione są elementy prezentacji produktów firmy - nie zawsze trafione jak chociażby porównanie dyfuzorów ADA z nieznaną konkurencją i nie zawsze powiązane z wcześniejszymi kadrami prezentującymi dane akwarium. Jednak nie rażą w oczy i są dobrym wstępem do zapoznania się z rozmaitością akcesoriów, które towarzyszą akwaryście w utrzymaniu atrakcyjnego akwarium roślinnego. Przydatność i konieczność posiadania niektórych z nich pozostaje w gestii akwarysty, daje się jednak zauważyć iż firma ADA chce zaprezentować możliwie wiele produktów, lecz subtelnie umieszczając prezentację w środku lub na końcu materiału.
Czy obejrzałeś dzisiejszy odcinek filmu?Możliwość promocji marki przyczyniła się do inwestycji w obróbkę kolejnych części i powstania następnych krótkich filmów. Jednak śledzenie na bieżąco nowych odcinków stawało się coraz bardziej uciążliwe a po wydaniu 40 części - prawie niemożliwe bez opcji bezpośredniego i wygodnego śledzenia zmian zachodzących w poszczególnych zbiornikach wraz z upływem czasu. Filmy stały się zbitką krótkich "rzutów na taśmę" - ni to prezentacją aranżacji ni spotami reklamowymi produktów.
SondaBiorąc pod uwagę częstotliwość z jaką jesteśmy teraz obsypywani kolejnymi filmami, mamy pytanie do Naszych Czytelników - czy nadążacie z ich oglądaniem na bieżąco? (kliknij tutaj aby wziąć udział w sondzie). Mam pewne obawy iż w przypadku braku usystematyzowania filmów - z podziałem na poszczególne zbiorniki i ich rozwój przez kolejne etapy dojrzewania i funkcjonowania akwarium, ich odbiór będzie utrudniony a wartość merytoryczna zaprzepaszczona w tak dużym natłoku spotów filmowych. Z zaciekawieniem będziemy obserwować kolejne zmiany.
|
Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad 30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży akwarystycznej. |
Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Przejdź do wątku na forum