Akwarium we współczesnym mieszkaniu
reporterskie migawki z wernisażu akwarystycznego
Mikołaj Grzegorczyk - ogrodywodne.pl


Klimat dla akwarystycznej wystawy, która zawierałaby odniesienia do funkcji mieszkania trudno wyczarować na hali wystawowej, dlatego rada w radę uznaliśmy, że zaadoptowana na mieszkanie stara kuźnia spełni lepiej nasze oczekiwania.
W październiku spotkało się grono znajomych akwarystów by podyskutować o tym co jest dziś trendy, co pożądane a co wręcz przeciwnie.

Piotr Baszucki i Ryszard Kamiński przyjechali dzień wcześniej by w spokoju fotografować obiekty.
1. Piotr Baszucki i Ryszard Kamiński przyjechali dzień wcześniej by w spokoju fotografować obiekty.


Zaaranżowane w kuchni akwarium

2. Zaaranżowane w kuchni akwarium "Jaga" przyciągało niejednego fotografa - być może za sprawą kamienia znanego akwarystom z niejednej wystawy pod nazwą "czaszka Mariana". Właścicielem kamienia przypominającego budową ludzką czaszkę jest Marian Wojtaszek. On że był czołowym designerem akwariów prezentowanych na wernisażu.


Akwarium kuchenne - nazwa handlowa

3. Akwarium kuchenne - nazwa handlowa "Jaga" - dobrze się wpisuje w kuchenne koloryty. Przy tym świetnie zastępuje telewizor - i co najważniejsze bez reklam i polityki.


W akwarium 180x45x50 (zwraca uwagę szklany stolik pod nim) Marian pomieścił kompozycję roślin i  korzeni,  za którą 15 września 2007 r. w Warszawie dostał I miejsce za najładniejsze akwarium.

4. W akwarium 180x45x50 (zwraca uwagę szklany stolik pod nim) Marian pomieścił kompozycję roślin i korzeni, za którą 15 września 2007 r. w Warszawie dostał I miejsce za najładniejsze akwarium. Z lewej Brillux - dziecko firmy AquaEl - wewnątrz zagospodarowane "klockami lego" firmy Ogrody Wodne (czyli roślinami umieszczonymi w lignitowych doniczkach i na metalowych siatkach).


Gdzie nie posłać akwarystów - tam wyrośnie między nimi dr Kamiński.

5. Gdzie nie posłać akwarystów - tam wyrośnie między nimi dr Kamiński.


Karel Rataj - syn.

6. Karel Rataj - syn. Że mówi po polsku z czeskim akcentem - " to ne wadi".
Ważne, że mówi interesująco i kompetentnie.


Na pokrywie akwarium (lewa górna część zdjęcia) Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum - forma spiralna)...

6. Na pokrywie akwarium (lewa górna część zdjęcia) Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum - forma spiralna) - zewnętrzne uzupełnienie akwarium roślinnego. Wielu dostało odnóżkę, Karel Rataj nawet całą doniczkę.


Micrantemum micranthemoides na lignicie; przydatny w każdym akwarium.

7. Micrantemum micranthemoides na lignicie; przydatny w każdym akwarium.


Dla Karela odwiedziny w Gorzycku to dobra okazja do kontroli laboratorium - czy są wreszcie zapowiadane nowości?

8. Dla Karela odwiedziny w Gorzycku to dobra okazja do kontroli laboratorium - czy są wreszcie zapowiadane nowości?


Gdzie nie posłać akwarystów - tam wyrośnie między nimi dr Kamiński.

9. Kolekcja maleńkich cube'ów: temat miły każdemu akwaryście. Wielu z nas zaczynało od słoika z gupikiem i kawałkiem moczarki kanadyjskiej. Wspominaliśmy grzałki solne, ogrzewanie i doświetlanie akwarium żarówką Polan - 25 Watt (wkładanej do wod ); jakież to było skuteczne, a jakie niebezpieczne...


Dyskusje były przerywane posiłkami, w końcu jedliśmy i dyskutowaliśmy na okrągło.

10. Dyskusje były przerywane posiłkami, w końcu jedliśmy i dyskutowaliśmy na okrągło. W głębi zdjęcie - na fotelu, pod krawatem prof. dr Tadeusz Baranowski - Akademia Rolnicza Poznań. Gdzie dzieje się coś interesującego w branży roślin ozdobnych wyrasta zwykle pierwszy niczym Kamiński wśród akwarystów. 21 października 2007 roku w Starym Gorzycku pod protektoratem Profesora odbędzie się spotkanie florystów Akademii Rolniczej - Poznań z załogą "Ogrodów Wodnych". Przewidywane są narodziny nowej dziedziny użytkowej ogrodnictwa - Aquaflorystyki.

Kompetentny uczestnik dyskusji o akwarium  low-tech dr Dominik Tomaszewski.

11. Kompetentny uczestnik dyskusji o akwarium low-tech dr Dominik Tomaszewski . Po jego wykładzie każdy chciał coś powiedzieć lub o coś zapytać Co to jest low-tech ? Jak najmniej techniki i bajerów w akwarium a za to więcej uwagi na stwarzanie harmonijnych uwarunkowań dla jego mieszkańców (od bakterii poprzez rośliny, ryby i inne organizmy wodne). Krótko: więcej uwagi na ekologię. Nie wiem czy na taką konkluzję dałby zgodę kolega Dominik - tłumacz i wydawca książki Diany Walstad "Rośliny w akwarium. Ekologia roślin wodnych dla akwarystów"

Ogrody wodne


Akwarium w łazience. W toaletach publicznych są tam specjalny reklamy.

13. Akwarium w łazience. W toaletach publicznych są tam specjalny reklamy.