Polecamy

Produkty Tetra do akwarium

Lista artykułów


Cykl azotowy to temat, który niejednemu akwaryście potrafi spędzić sen z powiek. Czym jest tytułowy cykl? Jak go uruchomić, zapewnić prawidłowy przebieg i doprowadzić do zamknięcia cyklu?
 

Pierwsze tygodnie funkcjonowania akwarium

Po uruchomieniu akwarium z wystrojem i filtracją następuje okres naturalnego zasiedlania i mnożenia się bakterii, które oczyszczają wodę ze szkodliwych związków amoniaku i azotynów. Związki te powstają wraz z rozwojem akwarium z cząstek materii organicznej gromadzonych w podłożu i będących naturalnymi produktami przemiany materii ryb oraz obumarłych części roślin.

W celu ich eliminacji wykorzystujemy pożyteczne bakterie. Namnażanie się odpowiednich populacji bakterii z rodzin Nitrosomonas, Nitrobakter lub zbliżonych, aby w rezultacie zmetabolizowały po kolei amoniak i azotyny do azotanów trwa około 6 tygodni. To stosunkowo długi okres i rzadko akceptowalny dla początkującego akwarysty. Każdy,  już następnego dnia od wlania wody chciałby kupić ryby. Personel sklepów najczęściej odwleka to, aby nie mieć kłopotów z klientem, który mógłby mieć problem ze stratami wśród ryb po nagłym wzroście zanieczyszczeń w wodzie.
 
Sprzedawcy często proponują bakterie na start, które są traktowane jako wsparcie dla filtra biologicznego. Dobre i to, ale to za mało. Cykl azotowy odbywa się bowiem w akwarium non stop. Wprowadzenie żywych zwierząt dopiero potęguje to zjawisko do wręcz groźnych rozmiarów, zwłaszcza przy przerybieniu 
i przekarmianiu naszych podopiecznych.
 

Co z azotanami?

O ile filtr biologiczny dość sprawnie rozkłada amoniak i azotyny, to praktycznie jest bezradny wobec azotanów. Można sobie wyobrazić, iż powstaje w ten sposób pewne przyzwolenie i tolerancja obecności niewielkiego stężenia azotanów w akwarium. Z tym, że niewielkie czasem oznacza kilka mg/l, a czasem kilkadziesiąt, zależnie od przyjęcia stopnia tolerancji przez właściciela akwarium.

Niestety, azotany nie są obojętne i są również szkodliwe dla ryb. Ich obecność prowadzi m.in. do methemoglobinemii, choroby objawiającej się utratą zdolności do transportu tlenu. To może powodować stres i wtórne choroby. Jedyną, powszechną metodą usuwania azotanów, która jest prosta, akceptowalna przez wszystkich, a jednocześnie niedroga to standardowa podmiany wody.  
 
W rezultacie następuje rozcieńczanie azotanów w akwarium. Ale tylko rozcieńczanie, a nie trwała ich eliminacja. I tak to trwa od lat, może z małymi wyjątkami, zwłaszcza w akwarystyce morskiej, która z natury droższa akceptuje droższe, bardziej zaawansowane technicznie rozwiązania radzące sobie z azotanami jak denitryfikatory czy reaktory na biopelety, w których do pracy zaprzęgnięte są bakterie…  metabolizujące azotany. 
 
Dodajmy jeszcze to, że preparaty bakteryjne zawierają szczepy bakterii, które rozkładają materię organiczną – działają jak odmulacz; oraz fakultatywnych, które w warunkach tlenowych i beztlenowych metabolizują azotany do wolnego azotu i tlenu.

Czyli możemy uzyskać nieosiągalne – akwarium wolne od azotanów!
Co zatem wybrać?
 

Seachem Prime

Uzdatniacz wody Prime firmy Seachem, którego unikatową wartością jest zdolność usuwania z wody amoniaku. Usuwa również z wody kranowej chlor, chloraminę, metale ciężkie, stymuluje wydzielanie ochronnego śluzu wydzielanego przez ryby, działa odstresowująco. 
 
Pierwszym i szalenie trującym związkiem rozkładu materii organicznej jest amoniak, którego już niewielkie ilości prowadzą do śnięcia ryb, uszkadzają układ nerwowy, wywołują stres i podatność na choroby. 
 
Nagłe zwiększenie obsady ryb np. przy uruchamianiu akwarium, powoduje drastyczne zwiększenie wydalanej przez nie materii organicznej w postaci odchodów. Jeśli dołączymy do puli niezjedzone resztki pokarmu doprowadzimy do niekontrolowanego wzrostu amoniaku, z którym nie są w stanie poradzić sobie bakterie w filtrze. Potrzeba na to wielu dni , aby zwiększyły swą populację do liczebności pozwalające usunąć podwyższone zanieczyszczenie wody.
 
Jest jeszcze jeden aspekt, który nie jest powszechnie znany. Stężenia około 5mg/l amoniaku powodują spowolnienie metabolizmu i tempa namnażania się bakterii w filtrze. Natomiast wyższe stężenia są już toksyczne – giną przy nim wszystkie bakterie w systemie filtracyjnym. Nie możemy zatem liczyć na to iż nasza filtracja poradzi sobie z każdą sytuacją a tym bardziej tą, związaną z nagłym wzrostem stężenia amoniaku w wodzie.
 
Przy braku amoniaku lub zmniejszeniu go do minimalnego stężenia, łatwo poradzą sobie z nim bakterie, nie dojdzie do przeciążenia systemu filtracyjnego i nie będzie zagrożenia zatrucia. Warunek – trzeba systematycznie używać Prime. Przedawkowanie tego preparatu nie ma skutków ubocznych, a ciągła obecność w wodzie składnika neutralizującego amoniak daje większą gwarancję, że nie dojdzie do przypadkowego zatrucia mieszkańców akwarium.
 

Seachem Stability

Rzecz druga – Stability. W naukach biologicznych następuje ciągły postęp i rozwój wiedzy. Wykorzystuje to branża akwarystyczna również w hodowli bakterii oczyszczających wodę ze szkodliwych związków. Ale nie są to zwykłe bakterie, powszechnie występujące w filtrach akwariowych.

Szczepów bakterii, które występują w naturze i mogą służyć akwarystom jest bardzo wiele ( prawdopodobnie tysiące). Wyselekcjonowanie tych najwartościowszych to długotrwały i kosztowny proces. Jednak efekt widoczny w akwarium często przerasta oczekiwania.

Jedynym mankamentem jest to, że tak jak w naturze, tak w akwarium bakterie konkurują ze sobą o pokarm. I te bardziej przydatne dla nas akwarystów – mogą przegrywać z innymi mniej wydajnymi szczepami, naturalnie osiedlającymi się w filtrach. Dlatego ważne jest ich stałe uzupełnianie, a nie dozowanie ich wyłącznie zachowawczo w trakcie uruchamiania akwarium.
 
Przez 10 lat laboratorium marki Seachem pracowało nad stworzeniem zestawu bakterii odpornych na warunki zewnętrzne takie jak szerszy zakres temperatur oraz osiągając ich wyższą przeżywalność w butelce – zachowując równocześnie wysoką skuteczność.

Tak powstało Stability. Bakterie zbierające doskonałe recenzje. 

 

Seachem Pristine

Po trzecie Pristineodmulacz w płynie. Każde akwarium, co jakiś czas, wymaga usuwania resztek pokarmów, detrytusu i obumarłych części roślin. Najczęściej posługujemy się przy tym metodą mechaniczną przez odsysanie rurką tych zalegających na i w podłożu resztek, których bakterie znajdujące się w filtrze nie są w stanie rozłożyć. 
 
Aby usprawnić ten zabieg i zadbać o wysoką skuteczność potrzebne są bakterie wyspecjalizowane w rozkładaniu dużej masy materii organicznej. Do walki z pozostałościami pokarmowymi i detrytusem najlepszy jest Pristine. Jest to mieszanka bakterii wyspecjalizowanych w konsumpcji takich pozostałości i przemianie ich na amoniak.

Tym z kolei zajmie się Prime wraz ze Stability. Rezultatem będzie ciągle ładne, czyste podłoże pozbawione stref beztlenowych. Pristine szczególnie zaleca się użytkownikom podłoży typu Soil, których nie można odmulać mechanicznie. Dodatkowo zawarte w Pristine bakterie denitryfikacyjne będą rozkładały azotany do wolnego azotu i tlenu.
 
Dzięki tym kilku butelkom możemy uruchomić i zamknąć cykl azotowy w kilka minut, łącznie z usunięciem Azotanów – co ma szczególne znaczenie w początkowej fazie życia akwarium, gdy posiadamy jeszcze stosunkowo małą biomasę roślin, które mogłyby je po części konsumować.
 
Należy przy tym pamiętać o systematycznej opiece nad akwariami, badaniu wody przez wykonywanie testów, uzupełnianiu niezbędnych składników odżywczych dla roślin i ryb. Nie zajmuje to wiele czasu, a efekty mogą być wymarzone. Wymienione tu preparaty są odpowiedzią na potrzeby wszystkich akwarystów oraz ich największe bolączki.

Biolodzy firmy Seachem wykorzystując najnowsze badania nauk biologicznych i chemicznych, proponują nam pielęgnowanie akwariów w sposób prosty, bezpieczny, bezproblemowy. Dzięki temu możemy cieszyć się naszym hobby bez nieustannej, czasem z góry przegranej walki o czyste, zdrowe środowisko dla naszych podopiecznych. 
 

Przetestuj i przekonaj się sam


Ładowanie...
 
 
 
 


Przeczytaj także

Pompy Aquavitro Sentia dose - wygoda dozowania
Pompy Aquavitro Sentia dose - wygoda dozowania
Premiera w sklepie RA - dozowniki płynów marki Aquavitro (Seachem) pozwalające na wygodne dozowanie m.in nawozów i sterowanie za poś...
Nawozy Seachem - w zestawie taniej
Nawozy Seachem - w zestawie taniej
Przedstawiamy nowo opracowane zestawy nawozów marki Seachem. Są one dobrane pod kątem charakteru akwarium -  w zależności od wielkości...
Czy Seachem Matrix to zwykły pumeks ogrodniczy?
Czy Seachem Matrix to zwykły pumeks ogrodniczy?
Zapraszamy do dyskusji na Forum, w której zwrócono uwagę na podobieństwo wkładu Seachem Matrix do pumeksu ogrodniczego. Czy są miedzy nimi...
Akademia Seachem odc 1
Akademia Seachem odc 1
Zapraszamy do cyklu wideoprezentacji poświęconych zakładaniu i pielęgnacji akwarium w oparciu o produkty amerykańskiej marki Seachem. Cykl...
Mineraliacja wody RO - kiedy i czym ją właściwie robić?
Mineraliacja wody RO - kiedy i czym ją właściwie robić?
Na najnowszym filmie Green Aqua forumowicze zauważyli, że węgierska ekipa uzdatnia wode RO dodając mineralizator bezpośrednio do akwarium....
Wkład HexPure - alternatywa dla Purigenu
Wkład HexPure - alternatywa dla Purigenu
Na rynku pojawiła się kolejna alternatywa dla popularnego Purigenu - wkładu polimerowego o świetnej skuteczności krystalizacji wody. Jest ni...
Aqua Clean AC - japoński purigen
Aqua Clean AC - japoński purigen
Firma Aqua Design Amano opublikowała wyniki eksperymentu z zastosowania swojego wkładu filtracyjnego, którego działanie zbliżone jest do...
Seachem Algae Scraper - nowy czyścik do szyb
Seachem Algae Scraper - nowy czyścik do szyb
Zapraszamy do zapoznania się z nowością firmy Seachem - czyścikiem do szyb o nieco futurystycznym wyglądzie, nawiązującym do designu urzą...
Narzędzia pielęgnacyjne Seachem - Aquavitro
Narzędzia pielęgnacyjne Seachem - Aquavitro
Zapraszamy do obejrzenia nowej kolekcji narzędzi do pielęgnacji roślin marki Aquavitro należącej do firmy Seachem.Czy jest to amerykańska...
Nowa dostawa Seachem
Nowa dostawa Seachem
Zapraszamy po nawozy i preparaty amerykańskiej marki Seachem. Dla miłośników akwarystyki roślinnej przygotowaliśmy bogatą ofertę produkt...
Seachem Flourish glue - sposoby używania
Seachem Flourish glue - sposoby używania
Prezentujemy film instruktażowy przedstawiający sposoby używania kleju Flourish Glue. Na filmie pokazane jest obsadzanie korzenia w akwarium r...
Aldehyd glutarowy na krasnorosty w akwarium
Aldehyd glutarowy na krasnorosty w akwarium
Krasnorosty są dla akwarystów jednymi z najmniej przyjemnych glonów, które potrafią uprzykrzyć życie i zepsuć nawet najbardziej...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
 Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży akwarystycznej.

 
Zapraszamy na Forum Dyskusyjne

Sklep akwarystyczny

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin.
Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do odbioru osobistego w Krakowie.
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5

Czytaj więcej o odbiorze osobistym

 
Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.
           


 
Facebook Login