Jesteśmy po świeżych dostawach roślin :)     ZOBACZ KATALOG
Wielki Atlas Roślin Akwariowych Christell Kasselmann już dostępny w języku polskim!     Kup teraz







Lista działów » Technika » Nawożenie i chemia wody


Dziury w roślinach



Metody nawożenia roślin akwariowych. Analiza parametrów wody i dobór właściwych preparatów.



05 lip 2004, 11:56 Dziury w roślinach  (#1)  

Witam serdecznie!
Mam ogromny problem z moimi roślinkami - jako, że nie potrafię sobie z nim
poradzić postanowiłem zapytać bardziej doświadczone osoby. Problem polega
na tym, że liście wszystkich moich roślinek dostają dziur. Wygląda to w
ten sposób, że najpierw pojawia się na liściu czarny punkcik, który
stopniowo powiększa się i przeobraża się w dziurę w liściu. Taka dziura
poszerza się aż do brzegów liścia i ostatecznie liść odpada drobnymi
kawałkami. Dziurki pojawiają się na liściach starszych - młode liście w
początkowej fazie wzrostu takich nie "dostają". Proszę o poradę co z tym
fantem począć. Mam akwarium 120l, wymiana wody co tydzień 20l - woda
wodociągowa, odstana, z dodatkiem uzdatniacza wody firmy Tetra-Aqua Safe.
Co tydzień nawożę roślinki nawozem Tetry-AquaPlant w ilości 1/4 dawki
miesięcznej zalecanej przez producenta. Dziury na pewno nie są efektem
działalności ryb bądź ślimaków. Niestety nie mam możliwości ciągłego
testowania wody, ale ostatnie testy (sprzed 3 dni) dają bardzo dobry jej
obraz - tzn. amoniak w ilościach niewykrywalnych, azotany podobnie,
azotyny w normie, pH 7, twardość ogólna 10, węglanowa 5. Obsada roślinna,
to: ludwigia repens, hygrophilla difformis, hygrophilla polysperma "big
leaf", echinodorus major. W akwarium "mieszkają" tylko rybki żyworodne.
Bardzo proszę o pomoc, bo... szkoda mi tych roślinek.

--
Artykul został wyslany ze strony
Serwisu Roslin Wodnych i Akwariowych (SRWiA)
[http://www.roslinyakwariowe.pl]

AroGancki


05 lip 2004, 15:12 re:Dziury w roślinach  (#2)  

"Azotany w ilościach niewykrywalnych" to nie najlepsze warunki dla roślin. Opisane przez Ciebie objawy mogą być spowodowane niedoborem azotu. Najlepiej jednak sprawdź poziom NO3 jakimś innym testem. Na początek radziłbym zwiększyć podmiany wody 2x. Dostarczysz w w ten sposób więcej azotanów wraz wodą wodociągową. Można również zastanowić się nad zwiększeniem obsady.

Avatar użytkownika
Marcin Baranowski
Moderator

Posty: 944
Dołączył: 27 cze 2003, 12:13
Miasto: Białystok

05 lip 2004, 16:15 re:Dziury w roślinach  (#3)  

Marcinie !!!
Ja mam ten sam problem a azotany mam 10 mg/l.......
co jeszcze bys doradził?

Avatar użytkownika
Grzesiek Mosurek
Poznaje temat

Posty: 70
Dołączył: 18 maja 2004, 10:00
Miasto: Kraków

05 lip 2004, 21:17 re:Dziury w roślinach  (#4)  

Bardzo podobne objawy mogą być spowodowane również niedoborem magnezu lub potasu.

Avatar użytkownika
Marcin Baranowski
Moderator

Posty: 944
Dołączył: 27 cze 2003, 12:13
Miasto: Białystok

06 lip 2004, 11:46 OK. Retest...  (#5)  

Zakupiłem wczoraj test NO3... no i jest tego około (skala jakaś taka... mało różnią się poszczególne stopnie) 11-12 mg/l. Sprawdziłem u kolegi, który nie ma podobnych objawów - 7-8 mg/l, więc raczej nie jest to niedobór azotu. Testuję od 2 tygodni w osobnym zbiorniku Echinodorus Major z młodymi mieczykami oraz podmianą wody w ilości 20% tygodniowo, ale BEZ nawożenia i uzdatniacza... i (o dziwo!!) roślina pięknie rośnie - bez dziur!! O co chodzi?? Nie mam naprawdę pomysłu... Czy to wina uzdatniacza? W tym zbiorniku NO3 mam około 9-10mg/l. I jescze jedno pytanie - jak uzupełnić ewentualny niedobór fosforu, o którym tutaj Panowie pisali?

AroGancki
Początkujący

Posty: 25
Dołączył: 22 cze 2004, 11:01

06 lip 2004, 11:49 re:Dziury w roślinach  (#6)  

Oczywiście chodziło o niedobór pooooo-tasu... ale jestem zakręcony ostatnio!! ;) Przepraszam za błąd. O niedobór magnezu się nie boję, bo dodaję do wody "Multimineral" z Zooleku w zalecanych ilościach, a zdaje się w składzie tego nie ma potasu. Jeszcze raz przepraszam za błąd!!

AroGancki
Początkujący

Posty: 25
Dołączył: 22 cze 2004, 11:01

06 lip 2004, 12:59 re:Dziury w roślinach  (#7)  

Po co Ci ten uzdatniacz do wody? Im więce zbędnej chemii tym gorzej dla akwa. (To tylko ogólna uwaga)

labeo


06 lip 2004, 14:01 re:Dziury w roślinach  (#8)  

Potasa można podawać w postaci K2SO4 lub KCl. Najpierw radziłbym jednak zwiększyć podmiany.

Avatar użytkownika
Marcin Baranowski
Moderator

Posty: 944
Dołączył: 27 cze 2003, 12:13
Miasto: Białystok

08 lip 2004, 19:41 Re: re:Dziury w roślinach  (#9)  

a w jakich ilosciach tego potasu dawac??
i jeszcze jedno
czy lepiej K2SO4 czy saletre dostepna w sklepach??

Użytkownik "Marcin Baranowski" <martin777@poczta-dot-fm.no-spam.invalid>
napisał w wiadomoœci news:cce8km$pna$1@aip.pl...
Potasa można podawać w postaci K2SO4 lub KCl. Najpierw radziłbym
jednak zwiększyć podmiany.
Forum Serwisu Roslin Wodnych i Akwariowych (SRWiA)
http://www.roslinyakwariowe.pl/forum

wujotom


08 lip 2004, 21:12 re:Dziury w roślinach  (#10)  

Saletra dostępna w sklepach to KNO3. Używa się jej kiedy zachodzi potrzeba dozowania azotu. IMHO całkowita dawka potasu w zbiorniku z CO2 i przyzwoitym oświetleniem powinna wynosić od kilku do kilkunastu ppm tygodniowo.

Avatar użytkownika
Marcin Baranowski
Moderator

Posty: 944
Dołączył: 27 cze 2003, 12:13
Miasto: Białystok

14 sie 2004, 10:52 re:Dziury w roślinach  (#11)  

Nie dajcie się zwariować tym róznym preparatm, To po pierwsze .Janigdy nic nie sypie czy leje a rośliny zarosłu by mi cały zbiornik gdybym nie odsprzedawal .Wode leję prosto z kranu.


Woida u mnie w kranie 20-40 stopni.ostatnio przywoże od dziewczyny chyba bardzo miękką bo zauważyłem że glony czarne których miałem i tak mało są w zupełnym odwrocie.


Stosuję prostą filtracjefiltry na brzęczyk,chodzą bez przerwy.

Jeśli mialbym radzic to;
1żwir - musi być rzeczny granitowy lub kwarcowy _bardzo ważne ten o ostryczh krawędziacz (bazalt ,grainit.marmur)jeśli masz odrazu wyrzuć.Robią sie strefy beztlenowe i nawet ruszyć tego nie można,ślimaki świderki tym bardziej nie przekopią się.

2filtry płukać w zimnej wodzie tak nie do końca żeby trochę syfu zostało bardzoważne
3 podmiana wody zo tydzień
4 żadnych preparatów Bardzo wazne

Preparaty to kit

5jeśli możesz to poszukaj jakieś miękkiej wody na wsi w rzece z kotłowni oczywiscie bez domieszek( tu z kąd biore jest woda z jeziora miedwie) ale dawałem z kranu poprzednio min 20 stopni i też było niezlie tylko że chyba glony czarne lubią twardą wode ale mechanicznie usuwałem co jakis czas (pól roku ) wyjmując elementy stałe i polewając wrządkiem , rośliny moczyłem w nadmanganianie potasu silnym roztworze i .


Ty byłem lekko wsawiony i napisałem nie na temat sorry
Ostatnio edytowano 21 sie 2004, 17:02 przez hirek1963, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika
hirek1963
Poznaje temat

Posty: 142
Dołączył: 27 cze 2004, 23:19

14 sie 2004, 11:48 re:Dziury w roślinach  (#12)  

Ja też mam te dziury i nie wiem od czego?
Załączniki
000_1471.jpg
(25.22 KiB) Pobrane 569 razy
000_1472.jpg
(25.97 KiB) Pobrane 569 razy
375L 5/36W T5 CO2
Nawożenie: NH4NO3 KH2PO4 TMG K2SO4 MgSO4 7H2O
Obsada 11 paletek 120 krewet AMANO

Avatar użytkownika
roberto
Początkujący

Posty: 35
Dołączył: 21 gru 2003, 13:20
Miasto: Mszczonów

14 sie 2004, 14:10 re:Dziury w roślinach  (#13)  

na moje to wyglada na robote zbrojownika, a przynajmniej w moim zbiorniku raz tak bylo.
Zdjecia mojego zbiorniczka http://www.pbern.biz/fotosy/index.php?a ... warystyka/
150 x 55 x 55 cm

Avatar użytkownika
pbern
Poznaje temat

Posty: 114
Dołączył: 19 sty 2004, 23:54
Miasto: Poznań

14 sie 2004, 14:43 Re: re:Dziury w roślinach  (#14)  

Troche nie w temacie ale cóż....
hirek1963 napisał(a):Nie dajcie się zwariować tym róznym preparatm, To po pierwsze .Janigdy nic nie sypie czy leje a rośliny zarosłu by mi cały zbiornik gdybym nie odsprzedawal .
....
4 żadnych preparatów Bardzo wazne

To że akwarium zarosło o niczym nie świadczy. Wygląd rośliny wyglądowi nie równy. Pozostaje również kwestia: jakie to rośliny i jakie oświetlenie? To nie jest wariactwo tylko dążenie do doskonałości :wink: . W swoim akwa 25l odłożyłem na 1.5tygodnia nawożenie i robiłem same podmiany....i widzę już sporo niedoborów więc nie mów że podmiany są wystarczające (w tym baniaku podmieniam wodę co 3dni).

Co mi po baniaku pełnym roślin, jęzeli mają dwa razy mniejsze liście, większe odstępy między węzłami i nieodpowiedni kolor? :lol: Jeżeli Ciebie to zadowala to ok...ale mnie niestety nie :D .
Pozdrawiam, Norbert

Avatar użytkownika
Norbert Sabat
Znający temat

Posty: 1271
Dołączył: 27 gru 2003, 00:35
Miasto: Deep In Underground

14 sie 2004, 15:00 Re: re:Dziury w roślinach  (#15)  

hirek1963 napisał(a):Janigdy nic nie sypie czy leje a rośliny zarosłu by mi cały zbiornik gdybym nie odsprzedawal.

OK u ciebie to działa i u wielu innych też, tylko trzeba pamiętać o ograniczeniach. Czyli: nie wszystkie rośliny w takich warunkach sobie poradzą, oświetlenie nie może być silne, brak nawożenia CO2 itd. Jednak w typowym zbiorniku roślinnym takie postępowanie nie przejdzie więc pisząc takie rzeczy tylko mieszasz ludziom w głowach.

Avatar użytkownika
Marcin Baranowski
Moderator

Posty: 944
Dołączył: 27 cze 2003, 12:13
Miasto: Białystok

14 sie 2004, 15:37 re:Dziury w roślinach  (#16)  

Nikomu nie mieszam w głowach .
Poprostu uważam że należy zachować umiar w tym co sie leje i wsypuje z iloscia roślin itp itd
]Oczywiscie akwarium roslinne to inna bajka ja piszę o ogólnym zbiorniku z obsadą niewymagającą .

Sam posiadam 175 l filtr hydor napowietrzanie wączam na noc stosowałem nawożenie co2 i uważam że zwiększa przyrosty ok20% i ryby czuja się lepiej bo zakwasza lekko wode.


Jak ktoś ma kase do wydania to prosze bardzo nikomu nie bronie napewno wiele systemó i preparatów działa ale które i z ktorymi urządzeniami to trzeba doswiadczeni ato kazdy musi dojśc sam, co mu tam pasuje


Ciągle to co w porzednim poście


Moje
Ostatnio edytowano 21 sie 2004, 17:03 przez hirek1963, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika
hirek1963
Poznaje temat

Posty: 142
Dołączył: 27 cze 2004, 23:19

16 sie 2004, 18:01 re:Dziury w roślinach  (#17)  

Mała rada. Nie należy używać wody z jeziora, rzeki bez przegotowania (choroby, pasożyty, nowe rodzaje glonów). Gotowanie też nie gwarantuje pozbycie się wszystkich zarodników i trujących związków. Filtr odwóconej osmozy jest drogi, ale jednocześnie to najwygodniejszy sposób utrzymania twardości wody na stabilnym w miarę niskim poziomie. Poza tym jest to wydatek jednorazowy.
Pozdrowienia
Waldek

Avatar użytkownika
Waldek
Stały bywalec

Posty: 446
Dołączył: 28 cze 2003, 00:10
Miasto: Wrocław

17 sie 2004, 14:36 Re: re:Dziury w roślinach  (#18)  

Duch napisał(a):T
hirek1963 napisał(a):Nie dajcie się zwariować tym róznym preparatm, To po pierwsze .Janigdy nic nie sypie czy leje a rośliny zarosłu by mi cały zbiornik gdybym nie odsprzedawal .
....
4 żadnych preparatów Bardzo wazne

To że akwarium zarosło o niczym nie świadczy. Wygląd rośliny wyglądowi nie równy. Pozostaje również kwestia: jakie to rośliny i jakie oświetlenie? To nie jest wariactwo tylko dążenie do doskonałości :wink: . W swoim akwa 25l odłożyłem na 1.5tygodnia nawożenie i robiłem same podmiany....i widzę już sporo niedoborów więc nie mów że podmiany są wystarczające (w tym baniaku podmieniam wodę co 3dni).

Co mi po baniaku pełnym roślin, jęzeli mają dwa razy mniejsze liście, większe odstępy między węzłami i nieodpowiedni kolor? :lol: Jeżeli Ciebie to zadowala to ok...ale mnie niestety nie :D .


To co napisałeś potwierdza moje obserwacje jak będziesz podmieniał wode często co trzy dni a mało ryb to normalne.
Moim zdaniem dązenie do i deałyu to jest równowaga jak sie zachowa umiar w preparatach podmianach wody itp i ma sie cierpliwosć i obserwuje sie co się dzieje .

Zbiornik nie bedzie jak z obrazka ale będzie kosztował dużo mniej i zero pieniędzy na utrzymanie
a rybki bedą szczęsliwe.
Ale ja uważam że to normalne jak sie wydało kupe kasy trudno teraz przed samym sobą się przyznać że mogł by ć mniej

I kolego Baranowski nie mieszam w głowach to po prostu działa a zakup wszystkich bajerów bez wiedzy bardzo żadko

Avatar użytkownika
hirek1963
Poznaje temat

Posty: 142
Dołączył: 27 cze 2004, 23:19

17 sie 2004, 15:30 Re: re:Dziury w roślinach  (#19)  

hirek1963 napisał(a): To co napisałeś potwierdza moje obserwacje jak będziesz podmieniał wode często co trzy dni a mało ryb to normalne.Moim zdaniem dązenie do i deałyu to jest równowaga jak sie zachowa umiar w preparatach podmianach wody itp i ma sie cierpliwosć i obserwuje sie co się dzieje .

No właśnie...jak założysz sobie baniaczek 25l z oświetleniem 2W/l a nie 0.3W/l to przekonasz się że zasady tyczące się baniaków powiedzmy 100-200litrowych mają się nijak do takiego litrarzu. Zapomniałem raz o podmianie i zamiast po trzech dniach zrobiłem ją po tygodniu. Piątego dnia wyskoczyły glony :lol:(prawdopodobnie nagromadzenie jakiegoś macro/micro). Cierpliwości mi nie brak bo conajmniej 30-60minut dziennie spędzam przy pielęgnacji baniaka a drugie tyle na obserwacjach.

Zbiornik nie bedzie jak z obrazka ale będzie kosztował dużo mniej i zero pieniędzy na utrzymanie
a rybki bedą szczęsliwe.
Ale ja uważam że to normalne jak sie wydało kupe kasy trudno teraz przed samym sobą się przyznać że mogł by ć mniej


Nie potrzeba wcale dużo kasy aby akwa wyglądało jak z obrazka. Oświetlenie do baniaka 25l kosztowało mnie 40pln z czego 30pln za kompakty. Za 40pln to można kupić conajwyżej nieergonomiczną pokrywę "wydmuszkę" z jedną żarówką.
Co do wydawania kasy to odpowiem tak(na przykładzie mojego baniaka 180l):
Żałuję że na samym początku nie wydałem więcej pieniędzy.....bo po drodze nie miałbym tylu bezsensownych wydatków, którymi łatałem początkowe błędy.

ps. Może się czepiam ale trudno (nie obraź się :) ). To jest, jak sama nazwa wskazuje, forum holenderskie a więc większość rad dotyczy zbiorników spełniających te kryteria :wink: ....a zbiorniki takowe mają się nijak(inna biologia, szybkość fotosyntezy etc, etc...) to tych o których Ty mówisz
Pozdrawiam, Norbert

Avatar użytkownika
Norbert Sabat
Znający temat

Posty: 1271
Dołączył: 27 gru 2003, 00:35
Miasto: Deep In Underground

18 sie 2004, 07:14 re:Dziury w roślinach  (#20)  

Cytat kolegi Aroganckiego

Testuję od 2 tygodni w osobnym zbiorniku Echinodorus Major z młodymi mieczykami oraz podmianą wody w ilości 20% tygodniowo, ale BEZ nawożenia i uzdatniacza... i (o dziwo!!) roślina pięknie rośnie - bez dziur!! O co chodzi?? Nie mam naprawdę pomysłu

Na potwierdzenie mojej tezy.

Zyworódki maja szybka przemiane materi i jesli miałbym akwararium roslinne a nie mam uzyłbym ich do nawożenia zamiast nawozów tylko trzeba dawac urozmaicone jedzenie: wodzen, ochotka , larwy komara,sucha karma.

Odnośnie tego postu "Dziury w roślinach"
myslę że to robota zbrojnika

Avatar użytkownika
hirek1963
Poznaje temat

Posty: 142
Dołączył: 27 cze 2004, 23:19











Powiązane tematy
  • Zahamowany wzrost i dziury na starych liściach i u dołu rośl

    Witam, od jakiegoś czasu pojawiają się dziury w roślinach i zatrzymał się wzrost roślin. Świecę 11h dziennie z czego pierwsze 2 i ostatnie 2 godziny to świt i zmierzch. Parametry wody: PH - 7.6 Gh - 1...

    Wyświetlenia: 1595 | Odpowiedzi: 28 czytaj więcej...

  • Problem z roślinkami pojawiają się dziury

    Witam ! Posadziłem roślinki i po tygodniu ,czyli dziś zauważyłem dziury na liściach nie wiem jakie jest pH wody ,wodę podmieniam co tydzień ,prosto z kranu , nie wiem co już robić żeby ładnie rosło ma...

    Wyświetlenia: 3568 | Odpowiedzi: 27 czytaj więcej...

  • Dziury w lisciach !!

    Witam posiadam akwarium Juwel Lido 120L.Mam w nim duzo roslin i duzy problem ponieważ w młodych lisciach zaczynają mi sie robic dziury???? Dane techniczne: Akwarium 120L Oswietlenie: 2x24W T5 Hi...

    Wyświetlenia: 31495 | Odpowiedzi: 18 czytaj więcej...

  • Dziury i poskręcane liście - prawie dobrze

    Witam Od roku mam akwarium jak poniżej: Litraż: 200l Oświetlenie: belka led 150W ustawiona na 70% Filtracja: JBL 1501 CO2: 24h/dobę Podmiany 50l/tydzień Woda RO + Remianin 0,5 miarki (od kilku tygodn...

    Wyświetlenia: 3855 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Zielone plamki i dziury w roślinach

    Witam Proszę o pomoc w zdiagnozowaniu niedoboru bądź nadmiaru składników co objawia się drobnym zielonym nalotem (drobne plamki) na liściach (plamki też osadzają się na szybach zbiornika) oraz czarny...

    Wyświetlenia: 12380 | Odpowiedzi: 20 czytaj więcej...

  • Dziury w liściach - czego brakuje?

    Witam, Od jakiegoś czasu nie mogę ogarnąć mojego akwarium, które jest już prawie rok. Cały czas próbuję ale jakoś ze słabym skutkiem. Najgorszy objawy na roślinach czerwonych jak na zdjęciach. Macran...

    Wyświetlenia: 5262 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • Dziury w liściach roślin.

    Ostatnio zauważyłem ze pojawiają się coraz częściej na rożnych roślinach dziury np na henku,na starych liściach. 112l filtr jlb901 swiatła 66wat co2 z butli 24h Fe - 0.30 no3- 30(wartośc kranu jak i...

    Wyświetlenia: 1385 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Dziury w liściach Pogostemon stellatus

    Witam, od 2/3 dni mam problem z ową rośliną, zauważyłem że w jej liściach pojawiają się dziury, zaczęło się ode wpuszczenia do akwarium otosków, ale nie wydaje mi się żeby była to ich sprawka... są to...

    Wyświetlenia: 643 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Dziury w liściach, Gnicie, Szkliste liście

    Witam jestem początkującym akwarystą i mam problem, pojawiające się dziury w liściach, szklistość, gnicie liści na łączeniu się z łodygą. Postaram się przedstawić jak najdokładniejszy opis baniaka: K...

    Wyświetlenia: 2845 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • Dziury w roślinach

    Dziury w liściach. Skąd się wzięły? Czego brakuje? ph 6,8 no3 5 kh 10 gh 11 po4 0,5

    Wyświetlenia: 1275 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: lukghost, NanoFan, tomy76 i 338 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.