Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Pielęgnacja » Zabiegi pielęgnacyjne


Ceratopteris thalictroides



Utrzymanie czystości i opieka nad akwarium. Rutynowe czynności serwisowe w akwarium i sposoby radzenia sobie z nimi.



17 kwi 2004, 20:03 Ceratopteris thalictroides  (#1)  


Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12265
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

20 wrz 2006, 07:27   (#2)  

Piękna roślina, choć trochę za bardzo ekspansywna.
Załączniki
Ceratopteris thalictroides_11.jpg
(46.22 KiB) Pobrane 5044 razy
Ceratopteris thalictroides_22.jpg
(42.41 KiB) Pobrane 5044 razy

Avatar użytkownika
AAA
Początkujący

Posty: 20
Dołączył: 10 maja 2004, 09:31
Miasto: Oborniki

10 maja 2007, 17:08 Ceratopteris thalictroides  (#3)  

Witam.

U mnie ta roślina ma 2 miesiące i pływa w akrarium bez wkopywania w podłoże.
Roślina na chwilę obecną ma 5 liści (na kilku starych utworzyły się sinice i musiałem je oderwać, dodatkowo na starych liściach powstają młode rośliny, więc warto je zachować).

W moim akwarium ta roślinka pływa i sądząc po rozmiarach ma się bardzo dobrze.
Codziennie jednorazowo dozuję CO2 do dyfuzora (odwrócone zamknięcie butli 1000ml) i świecę standardowymi żarówkami 2x18W z odbłyśnikami. Dodatkowo 1 raz w tygodniu robię podmianę 30l wody i po podmianie zawkuję około 10ml nawozu płynnego.

Akwarium ma 80x40cm i 50cm wysokości, a sama roślina około 70cm w obwodzie (przy czym z przodu i tyłu akwarium się troszkę obija o szyby)... z resztą zobaczcie sami.

Aha... Zaraz ją przytwierdzę do korzenia lub wkopię, bo już mi bardzo przeszkadza jej rozmiar na powierzchni wody (zajmuje ją całą).
Załączniki
PICT0190aa.jpg
(90.1 KiB) Pobrane 2767 razy
PICT0192aa.jpg
(81.78 KiB) Pobrane 2709 razy

Lendziu


21 paź 2007, 13:20   (#4)  

Roślina na zdjęciach obu użytkowników co je tu pokazali to C.siliquosa a nie thalictroides!
Pozdrawiam
------
>>Moja strona<<
Na tym forum można odnieść wrażenie, że Heteranthera zosterifolia nigdy nie istniała...

Avatar użytkownika
Yahilles
Znający temat

Posty: 1678
Dołączył: 21 maja 2007, 21:02

19 mar 2010, 22:46   (#5)  

Chyba obaj się zgadzamy, że u obydwu użytkowników nie ma Ceratopteris cornuta (której małe osobniki mają liście pośrednie między C. pteroides a C. thalicroides) ani Ceratopteris pteroides. Uważam jednak, że na drugim zdjęciu jest Ceratopteris thalicroides. Natomiast nazwy Ceratopteris s. nie rozumiem, bo nie wiem czy to jest inna nazwa C. thalicroides, czy jest to inna roślina i ma nieco bardziej wydłużone fragmenty liści. Nie jestem pewien, ale z wyglądu Ceratopteris s. może to być jakąś formą Ceratopteris thalicroides lub jest to Ceratopteris Thalicroides inaczej uprawiany. Tylko jeśli u obydwu użytkowników są różne gatunki, lub jeśli zmieniła się nazwa gatunkowa Ceratopteris thalicroides jestem skłonny uznać nazwę Ceratopteris s. Dobrze byłoby to wyjaśnić, bo w całym internecie i sklepach zoologicznych panuje pod tym względem totalne zamieszanie.
Pozdrowienia
Waldek

Avatar użytkownika
Waldek
Stały bywalec

Posty: 446
Dołączył: 28 cze 2003, 00:10
Miasto: Wrocław

01 cze 2011, 17:22   (#6)  

a jak sie ja przycina?
reaktywacja
120x45x50

Avatar użytkownika
meteoryt
Poznaje temat

Posty: 83
Dołączył: 28 lut 2006, 17:30

01 cze 2011, 17:32   (#7)  

Trzeba wycinać całe liście.

Przy okazji. Ceratopteris siliquosa jest inną rośliną niź thalicroides - ma około 2 razy węższe końcówki liści, moim zdaniem jest bardziej dekoracyjna i nieco bardziej ekspansywna.

Anonim 1811


02 cze 2011, 11:15   (#8)  

Możliwe, ale na obydwu zdjęciach jest raczej C. thalicroides. Ceratopteris s. ma więc węższe końcówki liści, a C. cornuta i pteroides szersze. Jeśli chodzi o ekspansywność, to wszystko zależy od warunków. W przy twardszej wodzie i bez CO2 często Ceratopteris s. radzi sobie gorzej od innych gatunków z tego rodzaju (przynajmniej ja mam takie doświadczenia)
Pozdrowienia
Waldek

Avatar użytkownika
Waldek
Stały bywalec

Posty: 446
Dołączył: 28 cze 2003, 00:10
Miasto: Wrocław











Powiązane tematy


Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 226 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.