Jesteśmy po świeżych dostawach roślin :)     ZOBACZ KATALOG
Wielki Atlas Roślin Akwariowych Christell Kasselmann już dostępny w języku polskim!     Kup teraz







Lista działów » Technika » Nawożenie i chemia wody


Planta Gainer Classic



Metody nawożenia roślin akwariowych. Analiza parametrów wody i dobór właściwych preparatów.



06 lut 2004, 08:07 Planta Gainer Classic  (#1)  

Witam.
Właśnie wczoraj przysłano mi ten wspaniały specyfik. Chciałbym od dzis zacząć go stosować. Czy ktoś już go stosuje i ma może jakieś istotne uwagi. Jeśli tak to proszę podzielcie się nimi. Z góry dziękuję.

pzak
Początkujący

Posty: 24
Dołączył: 01 wrz 2003, 11:27
Miasto: Poznań

06 lut 2004, 13:48   (#2)  

hej...
od tygodnia stosuje ten nawóz i z tego co zauwazylem roslinki lepiej babelkuja no i troche przyspieszyly ze wzrostem :D:D . Mysle ,ze pod koniec nastpnego tygodnia bede juz pewny jakosci tego nawozu.Zakupie kilka trudniejszych gatunków roslin (alternathery i jakies rotalki) i sprawdze jak one beda rosly (zawsze mialem z nimi problemy) :D:D:D
To tyle narazie

P.S. sorry za moje troche niepoprawne pismo :D ale klawiatura cos mi szwankuje :/

Pozdrawiam
Krzysiek

Avatar użytkownika
Krzysiek
Poznaje temat

Posty: 141
Dołączył: 29 lip 2003, 15:01
Miasto: Brzesko

06 lut 2004, 15:03   (#3)  

A Stosujesz to tak jak podaje ulotka na opakowaniu. Trochę mnie przeraża ta 50% podmiana wody.

pzak
Początkujący

Posty: 24
Dołączył: 01 wrz 2003, 11:27
Miasto: Poznań

06 lut 2004, 17:58   (#4)  

pzak napisał(a):A Stosujesz to tak jak podaje ulotka na opakowaniu. Trochę mnie przeraża ta 50% podmiana wody.


Zawsze możesz podmieniać po 25% co trzy dni :wink:

Jan Poświata


06 lut 2004, 19:28   (#5)  

Osobiście również uważam, że duże podmiany wody ułatwiają uzyskanie dobrych warunków do wzrostu roslin oraz stanowią zabezpieczenie przed potencjalną kumulacją różnych pierwiastków w zbiorniku. IMHO można jednak spokojnie zejść do 30% tygodniowo jeżeli ma się jako takie pojęcie o nawożeniu.

Avatar użytkownika
Marcin Baranowski
Moderator

Posty: 944
Dołączył: 27 cze 2003, 12:13
Miasto: Białystok

06 lut 2004, 19:53   (#6)  

No to pewnie zrobię tak.
Podmienię jakieś 50-60 litrów wody i wtedy dodam pierwszą dawkę czyli 2 ml na każde 10 litrów wody w akwa a za tydzień podmienię 30l i wtedy dodawać będę tylko po 2 ml na kazde 10 l podmienianej wody i mam nadzieję że tak będzie dobrze przynajmniej na początkek. Jeśli źle myślę to powiedzcie mi to jak najszybciej.
Z góry dziękuję.

pzak
Początkujący

Posty: 24
Dołączył: 01 wrz 2003, 11:27
Miasto: Poznań

06 lut 2004, 22:40   (#7)  

Przed chwilą miałem okazję czytać ulotkę i zalecenia z Planta Gainera. Bartek podaje tam dawkowanie nie na objętość zbiornika lecz na ilość podmienianej wody. Domyślam się, że metoda Bartka polega na utrzymywaniu stałych i określonych stężeń wszystkich pierwiastków, tak więc logicznym byłoby zmniejszenie dawek przy mniejszych podmianach. Jednak w przypadku niektórych mikroelementów wiąże się z tym pewne ryzyko. Konkretnie mam na myśli żelazo, w przypadku którego najważniejszym czynnikiem decydującym o stężeniu nie jest pobieranie przez rośliny i podmiany a procesy utleniania i wytrącania się z roztworu. Być może więc w wypadku mniejszych podmian nie należy proporcjonalnie zmniejszać dawki nawozu. Trudno jednak coś więcej powiedzieć nie znając składu nawozu. Ciekawe czy zalecana dawka jest przeznaczona dla akwariów ze słabym oświetleniem i bez CO2 czy też dla typowych akwariów roślinnych.

Avatar użytkownika
Marcin Baranowski
Moderator

Posty: 944
Dołączył: 27 cze 2003, 12:13
Miasto: Białystok

06 lut 2004, 23:02   (#8)  

Zastosuję sie do tego co podaje ulotka i zobaczymy. Możliwości są dwie:
1. Albo będzie widać zadowalający efekt
2. Albo tego efektu nie będzie a skutki moga być opłakane.
Trudno powiedzieć co się stanie . O efektach napewno napiszę ale na te trzeba zapewne troszkę poczekać.

pzak
Początkujący

Posty: 24
Dołączył: 01 wrz 2003, 11:27
Miasto: Poznań

06 lut 2004, 23:56   (#9)  

Marcin Baranowski napisał(a):Ciekawe czy zalecana dawka jest przeznaczona dla akwariów ze słabym oświetleniem i bez CO2 czy też dla typowych akwariów roślinnych.


Z wypowiedzi Bartka na p.r.a wnioskuję, że to pierwsze. Dla akwa roślinnych ma być PG Professional.
Pozdrawiam

deepblue

deepblue
Poznaje temat

Posty: 57
Dołączył: 04 wrz 2003, 12:13
Miasto: Kościerzyna (pomorskie)

07 lut 2004, 20:49   (#10)  

Też nabyłem ten nawóz,i dziś przy podmianie dodałem do akwa zgodnie z zalegeniami.Wcześniej stosowałem Sera Florena i nie było najgorzej,ale mogło być lepiej.
No nic poczekamy zobaczymy!

BEHEMOTH


24 lut 2004, 23:53 Nawożenie  (#11)  

Palnta Gainer Classic kupiłem , zastosowałem w jednym zbirniku i natym koniec jego zastosowań nie pasują mi jego wlaściwosci co nie oznacza że jest to nawóz zły.
Takie mam zdanie jak Pan Bartek( najlepszy nawóz nie zastąpi wszystkich metod i obowiązków pielęgnacji zbiornika) oraz parametrów wody w jakiej rosną rosliny.
Oświetlenie stawiam na drugim miejscu.podmiany częste wody nie dają nic dobrego dla roślin,chyba że rosliny pochodzą z rzek Azjatyckich lub cieków wodnych one są przyzwyczajone do ciągłych zmian parametrów wody. Należy obserwować rosliny w akwarium i te które rosną dość dobrze bez nawozów oznacza to, że parametry wody jaką stosujemy odpowiadają im i wtedy możemy je dokarmiać bardzo małymi dawkami nawozów, najlepiej w korzenie pastylki lub kulki z gliny nasączone nawozami. Nie stosujemy nawozu kiedy rośliny czują się źle.Nie kupujmy roślin które nie rosną nam dobrze,albo wymagają szczególnych warónków bo dla jednej lub dwóch roślin niebędzie sięstważać warunków szkodząc innym roślinom.Nie robić nic na siłe!!!!!

RYSZARD


25 lut 2004, 00:22   (#12)  

podmiany częste wody nie dają nic dobrego dla roślin


To mnie zaskoczylo :? Nie dawno przeczytalem odmienne zdanie Triamonda- "...najlepiej stale i dużo..." ,ktorego uwazalem za guru w sprawach chemii wody, a tu nagle taka wypowiedz i to jak sadze doswiadczonego akwarysty. Jak wiec Ryszardzie zapatrujesz sie na to co jest napisane w instrukcji PGC o 50% podmianach co tydzien. Jakie podmiany Ty stosujesz :?:

Avatar użytkownika
Marcin Peczek
Zaawansowany użytkownik

Posty: 933
Dołączył: 27 lis 2003, 09:58
Miasto: Łódź

25 lut 2004, 11:03   (#13)  

Podmiany wody jesli sa czeste nie musza oznaczac duzych zmian parametrow. Poza tym caly wic polega zwykle w akwariach roslinnych na tym aby utrzymac w jednym zbiorniku wiele roznych gatunkow roslin i prowadzic je wszystkie we wlasciwy sposob. Przy tym co piszesz, Ryszardzie, prawdopodobnie tego sie zrobic nie da, albo tylko jako lut szczescia. Twoje poglady, znacznie odbiegajace od pogladow wielu "rosliniarzy", co nie znaczy ze zle :wink: przypominaja mi to co pisze o prowadzeniu zbiornikow roslinnych pani Diana Walstad w swej ksiazce "Ecology of the Planted Aquarium". Coz, technika i wiedza poszla dzis na tyle daleko, ze, wcale nie koniecznie jakimis strasznie skomplikowanymi zabiegami, mozna osiagnac znacznie wiecej, czyli np. to ze w jednym zbiorniku jest 10, 20, 30 gatunkow roslin dobrze rosnacych. Po prostu jest to inna droga.
Pozdrawiam
Grzegorz Guzik- Kraków

Avatar użytkownika
Grzegorz Guzik
Znający temat

Posty: 1953
Dołączył: 30 cze 2003, 21:53
Miasto: Kraków

25 lut 2004, 19:04   (#14)  

Na początku mojego wyjaśnienia dlaczego mam taką opinie; nie czytam krążek napisanych
dla akwarystów ponieważ cześć autorów tych książek robi to na zamówienie firm i consorcji zajmujących się handlem artykułami zologicznymi.W tych książkach i artykułach jest tylko podtekst sprawiający że chcemy kupować nowe oświtlenie,aparature do uzdatniania wody oraz nawozy nowej generacji ale nikt nam nie gwarantuje że jeżeli tak będzie robił jak jest napisane to nam się to wszystko uda????
To tak jak Małysz zacząłby produkcje nart to wszyscy skakaliby tyle samo co on??
Czytam książki z biolgi roślin i botaniki mam kontakt z ludźmi którzy byli na placówkach w Ameryce Południowej i zajmowali się roślinami nie tylko występującymi w akwarystyce ale w uprawach jakie mogą być stosowane w tamtym klimacie.
Do forum dołączyłem jako miłosnik,choc prowadze sklep Zoologiczny 19 lat i moje opinie są sprzeczne z maja profesją.
Niejest sztuką wydać dużo piniędzy na sprzęt i być niewolnikiem akwarium ciągle mieszając w wodzie i myśleć ciągle co jeszcze ja źle robię????
Jeżeli chodzi o częste podmianę wody to służy do usunięcia pozostałości po nawozach nie strawionych substancji , producenci nawozów nie wiedzą do jakich roślin potrzebujmy nawozu więc walą wszystkie składniki w optymalnych ilościach. dla przykładu w roślinach doniczkowych mamy nawóz do pelargoni,paproći,palm to też są rośliny które mają różne zapotrzebowania i skład tych nawozów się różni.
W akwarystyce jest tak samo!!!
Inne zapotrzebowanie mają Echinodorusy,Hhygrphile,Alternatery I.T.P
Rośliny mają też okresy spoczynku na zregenorowanie,ale my chcemy aby rośły cały czas były piękne i nawzimy,zwiększamy światło,dodajemy CO2 i czasami efekt jest odwrotny ??? dlaczego sam do końca tego nie wiem.
Ja obecnie od 2 lat zajmuje się tylko Echinodorusami z racji parametrów wody jaką mamy w Lublinie two.22 , ph7,2 i różnorodnośćią mięszanców jaką oferuje rynek.
I w tym temacie mogę dać wskazówki które nie muszą być regułą ale mogą być pomocne dla osób chcących hodować te rośliny.

RYSZARD


26 lut 2004, 01:34   (#15)  

Bardzo milo (napewno) NAM WSZYSTKIM odwiedzajacym to forum ze wlaczyles sie do dyskusji i chcesz dzielic sie swoimi wieloletnimi doswiadczeniami. Mam do Ciebie pytanie odnosnie mojego echinodorusa:
1. Jak to odmiana kupilem go jako red flame ale ostatnio widzialem takiego samego na jakiejs prywatnej stronie i tami byl przedstawiany jako osiris :?:
2. w/w echinodorus zaczal wypuszczas mi pak kwiatowy (jak sadze) chcialbym bardzo zeby zakwitl co mam robis a czego nie robic :?:
3. Jakie gatunki echinodorusow polecasz do zbiornika o wymiarch 80x35x40 tak aby nie zdominowaly go i zostalo jeszcze troche miejsca dla innych roslin.
Załączniki
echinodorus red flame 400x300.jpg
(19.67 KiB) Pobrane 3128 razy
echinodorus caly maly.jpg
(28.02 KiB) Pobrane 3128 razy
echinodorus ped kwiatowy.jpg
(13.89 KiB) Pobrane 3128 razy

Avatar użytkownika
Marcin Peczek
Zaawansowany użytkownik

Posty: 933
Dołączył: 27 lis 2003, 09:58
Miasto: Łódź

26 lut 2004, 21:31   (#16)  

Z tego co widzę jest to na 95% echinodorus red flame jeżli masz akwarium przykryte szybą to kwiatostan się rozwinie wtedy możesz znużyć pęd z kwiatostanem pod wodę na głębokość3-4 cm i otrzymasz młode rośliny , w miarę ich wzrostu będziesz je zagłębiał najlepiej na przyssawce do termometru przyczepioną do szyby.
Jeżeli nie masz szyby to jest ryzyko przesuszania kwiatostanu.
Ze zdjęćia widzę że czegoś ma za dużo ponieważ liście są lekko powykręcane .
Wszystkie echinodorusy które dopasowane do wysokości twojego akwarium.

RYSZARD


26 lut 2004, 21:35 załącznik  (#17)  

załącznik
Załączniki
ECHINODORUS 'RED FLAME' VARIETY 2.jpg
(47.26 KiB) Pobrane 3151 razy

RYSZARD


26 lut 2004, 21:41 załącznik  (#18)  

załącznik
Załączniki
ECHINODORUS 'RED FLAME'VARIETY 3.jpg
(43.44 KiB) Pobrane 3156 razy
ECHINODORUS 'RED FLAME' VARETY 1.jpg
(41.88 KiB) Pobrane 3156 razy

RYSZARD


26 lut 2004, 23:11   (#19)  

Tak liscie mam powykrecane takze w e.tropica ale konia z .... jesli ktos wie czego mam za duzo. Nawozy jakie podaje to Planta Gainer Classic przy wymianie wody (co tydzien 30% prosto z kranu) oraz dodatek w srodku tygodnia Bio Florin ~1ml pod korzenie (nie wiecej niz 5ml, a i ostatnio nie dodawalem bo poziom azotanow mam ~15-20mg/l test Zooleka) ale echinodorusy zazwyczaj nie dostaja mysle ze maja juz tak rozbudowany sysytem korzeniowy ze wysysaja z podloza innym roslina. Do podloza dodawane byly jakis miesiac temu tabletki sery z zelazem. Na dodatek mam ostatno problem z bacopa monnieri, zahamowaly swoj wzrost wierzchlokowy, zaczely puszczac odnogi boczne chociaz jeszcze nie osiagnela powierzni, liscie staly sie mniejsze - podejzewam niedobor boru (objawy takie mam na 4 z 9 pedow pozostale 5 jak narazie rosna prawidlowo)

Avatar użytkownika
Marcin Peczek
Zaawansowany użytkownik

Posty: 933
Dołączył: 27 lis 2003, 09:58
Miasto: Łódź

26 lut 2004, 23:38   (#20)  

Planta Gainer Classic nie podaje swojego składu. Ale podejrzewam, że masz za dużo różnych metali ale brak żelaza, podmień wode i przez tydzien nie podawaj niczego, jeżeli możesz kup chelat żelaza z firmy Intermag w płynie około 8zł i podawaj 4 krople co 3 dni na 100 l wody wieczorem, gdyż po zgaszeniu światła obnizy Ci się PH wody co spowoduje lepsze przyjmowanie nawozu napisz mi jakie masz PH. Ten nawóz działa najlepiej jeżeli masz PH poniżej 6,5. Powinny Ci się liście w żabienicach bardziej wybarwić gdyż ten nawóz żelazowy jest z dodatkiem azotu, który bardziej pozwala wniknąć żelazu w rośline.

RYSZARD












Powiązane tematy
  • Planta Gainer PRO Hydro Mineral - regulacja twardości

    Mam akwarium z dużą ilością roślin i rybami, które preferują wodę średniej twardości. Akwa 375L. Niestety w kranie mam wodę bardzo twardą. Chciałbym przejść na 100% RO i sam doprowadzić ją do pożądany...

    Wyświetlenia: 4737 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Jak stosować aqua art classic

    Witam jak mogę stosować nawóz aqua art classic , czy mogę go stosować codziennie jak tak to ile ? Akwarium 240L ,mam 14 roślin

    Wyświetlenia: 1946 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • Planta Gainer Micro, a woda kranowa

    Cześć. Przez przypadek kupiłem Planta Gainer Micro zamiast innego nawozu z mikroelementami. Dopiero w domu przeczytałem, że: Nawóz mikroelementowy dla roślin wodnych i akwariowych do przygotowania w...

    Wyświetlenia: 964 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • ELOS Planta 2 ??

    Witam co myślicie o nowych nawozach ELOS Planta 1 i Planta 2. Rozważam fakt przejścia na inny system nawożenia z nawozów Ferka ponieważ są one już mało dostępne.

    Wyświetlenia: 475 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Aqua Art Planta Gainer Caps

    Witam, noszę się z zamiarem założenia krewetkarium 25 l na podłożu aktywnym BWS Shrimp Soil. Planuję trzymać w zbiorniku krewetki CR, w związku z czym muszę uważać na jakość wody. Ponieważ nie lubię b...

    Wyświetlenia: 1940 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Planta gainer Macro red

    Nawóż makroelementowy dla roślin wodnych szybko rosnących Planta Gainer PRO Macro Red Zastosowanie: Nawóż MIKROELEMENTOWY skomponowany specjalnie dla gatunków szybkorosnących roślin łodygowych.......

    Wyświetlenia: 2618 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • Pomoc przy zakupie nawozow z serii Planta Gainer

    Witam serdecznie o jakiegoś czasu nawoże akwarium gotowym mikro i makro z allegro, jednak nie jestem zadowolony . Rosliny sa porosniete glonami a szyby tak czesto zachodza ze juz trace cierpliwosc . C...

    Wyświetlenia: 675 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Czy mogę już nawozić Planta Gainer Classic?

    Witam, Mam pytanie do fachowców, czy mogę już nawozić Planta Gainer Classic raz w tygodniu? Opis mojego akwarium: 1. Akwarium 35x35x35 2. 2x 7,2W LEDIntenso Diversa, 7 godzin 3. ADA Amazonia ...

    Wyświetlenia: 731 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • PG classic jako mikro?

    Witajcie. Chcę nawozić solami i już mam policzone wszystko. Mam też prawie pełną butelkę PG Classic. Mogę dawkować 1ml dziennie wieczorem jako nawóz mikro, a potem jak się skończy dawkować wieczorem...

    Wyświetlenia: 876 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Planta activ vs TMG vs Seachem fluorish

    Witam Zastanawiam się nad nowym nawozem. Na oku mam mikro i makro od Planta Activ i Tropice TMG oraz Seachem Fluorish. Który będzie najlepszy,bo sam nie wiem czy tmg i fluorish to mikro czy kompl...

    Wyświetlenia: 387 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 327 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.