Jesteśmy po świeżych dostawach roślin :)     ZOBACZ KATALOG
Wielki Atlas Roślin Akwariowych Christell Kasselmann już dostępny w języku polskim!     Kup teraz







Lista działów » Pielęgnacja » Zwierzęta


PIELĘGNICZKI APISTOGRAMMA I INNE W AKWARIUM ROŚLINNYM ???



Ryby w akwarium roślinnym - dobór obsady, metody karmnienia, profilaktyka i leczenie.



 

Ankieta: Czy pielęgniczki APISTOGRAMMA nie sprawiają kłopotu w akwarium roślinnym ???

NIE SPRAWIAJĄ PROBLEMÓW, PONIEWAŻ W TAKICH WARUNKACH ŻYJĄ.
22
43%
SPRAWIAJĄ PROBLEMY (jeśli tak to w swoim poście piszcie jakiego rodzaju są to problemy)
6
12%
NIE WIEM (bo nie posiadam)
23
45%
 

Liczba głosów : 51
WITAM.

Mam pytanko czy ktoś z was trzyma może pielęgniczki APISTOGRAMMA w akwarium z roślinkami ???

Chcę aby były tam grupki 1+2 borelli i kakadu, lecz może ktos z was ma lepszy pomysł na zestawienie.

Mam kilka pytań:
- Czy one rzeczywiście (KAKADU) zjadają ślimaki, ale to chyba chodzi o te małe czarne. Czy będą zaczepiać moją dużą AMPULARIĘ ???
- Czy one mogą niszczyć niektóre gatunki roślin ???
- Mam w akwarium głównie gatunki szerokolistne, czy powinienem zmienić trochę obsadę czy poprostu zastosować łupiny orzecha kokosowego ???
- Może ktos zna link do jakiejś dobrej strony o tych rybkach ??? (oprócz strony aspisto bo juz ja znam ;)
- Czy pielęgniczkom będzie przeszkadzał DUCH AMAZOŃSKI (8-10cm)
- Czy barwniaki czerwonobrzuche będą agresywne w stosuku do np. KAKADU czy BORELLI ???
- Czy ktoś wie gdzie mozna dostać BARWNIAKA w odmianie albinotycznej (biały) ???
- Mam w akwarium czarny żwirek o granulacji tak 3-5mm może ciut większy będzie dla nich odpowiedni ??? Nie specjalnie chcę go zmieniac ponieważ moje roslinki rosną w nim super.
- Moim roslinkom bardzo odpowiada ciagła filtracja przez torf, ale czy będzie ona odpowiadała pielęgniczkom (KAKADU i BORELLI) lub innych z rodzaju APISTOGRAMMA ???

DZIĘKI I POZDRAWIAM !!! :D

W RAZIE PYTAŃ PROSZĘ PISAĆ: idzik6@wp.pl

www.aquawiadomosci.of.pl :D

PS. GDY ZAKUPIE KOKOSA I GO WYBEBESZE TO CZY MUSZĘ GO JAKOŚ SPECJALNIE SPREPAROWAĆ BY NIE ZANIECZYŚCIŁ MI WODY ???

Tomasz Idzikowski


eh widze ze duzo nie wiesz o pielegniczkach ......... no coz ja tez nie ale filtracja przez torf pomoze wiem to bo jak kupilem mlode 3 sztuki i wlozylem do akwa zanim byly palety zeby jakies rybki byly to po 3 dniach w ph 6 rozmnozyly sie :) a potem je zabralem z tej 200

mmx


Pielęgniczki mogą sprawiać problemy w akwarium roślinnym gdy jest ich za dużo. W moim akwarium miałem w pewnym momencie 5 samiczek kakadu i 2 samce. Kakadu opanowały całe dno cały czas opiekując się ikrą lub narybkiem. Skutek taki, że odganiały inne rybki np. kosiarki i powoli zaczęły się pojawiać glony.
Zmniejszyłem ilosc do 1+2 i wszystko było OK.

Obecnie powoli zbywam kakadu i będę trzymał Apistogramma panduro (1+3). Jak widzę panduro mają wymagania podobne do Kakadu - w tydzień po zakupie samiczki złozyły ikrę.

Nie robię żadnej specjalnej preparacji wody dla pielęgniczek - żadnego torfu itd. Do rozmnażania wystarczą im takie kryjówki jak : korzeń, liść a nawet grzałka. Oczywiscie skorupy kokosa są dla nich idealne.

Witold Sławiński


Mam takie ostateczne pytanie. Oto mój zbiornik:
- Filtracja mechaniczno-biologiczna (gąbka, ceramika, torf)
- W poniedzialek czyli jutro kupię test Ph i jeszcze jeden i powiem wam jakie sa parametry wody.
- Akwa ma pojemnośc 70 litrów.
- Roślinki to: ECHINODORUS AFFLAME, ECHINODORUS RED FLAME, ECHINODORUS OCELOT, LOTOS TYGRYSI, AMAZONKA, NURZANIEC, ANUBIAS NISKI i ANUBIAS WĄSKOLISTNY.
- Nieduży korzeń płaski, który raczej jako kryjówka sie nie nada.
- Dwa kokosy (może dołoże jeszcze jednego)
- Dwie płaskie skałki (białe)
- Na dnie czarny żwir 2-5mm.
- Podaje nawóz TETRA PLANTA MIN i CO2 (dzwon)
- Grzałka (z zapasem mocy) 150W z termostatem
- Rybki to: CUDACZEK, KIRYSEK (ale chyba się go pozbędę bo podobno potrafi ikre wyjeść), AMPULARIA (jest jeden duży samiec, tak więc nie muszę się martwić ilością ślimaków), OTOSEK (ale planuje dokupić do niego jeszcze 3)

No i to by było na tyle.

Do tego akwarium chcę wpuścić albo haremik KAKADU 1+3 lub cos innego. Np. dwie pary borelli. Chodzi mi o coś co ja jako początkujący byłbym w stanie utrzymać przy życiu i doprowadzić do rozrodu. Proszę o pomoc. Oraz powiedzcie co powinienem dodać do tego akwarium (niestety liści nie będzie, choć może, doczytałem się, że muszą to być liście dębu i muszą wisieć tam już od zeszłej zimy itp itd tak więc myślę, że to w tej chwili jest dla mnie trochę zbyt skomplikowane.

idzik6@wp.pl
www.aquawiadomosci.of.pl

POZDRAWIAM :D

Tomasz Idzikowski


A nie myślałeś o tęczankach?
Masz trochę małe akwarium ale gdybyś wybrał mniejsze jak naprzyklad teczankę wernera lub nawet neonową to układ 3 samce + 2 samice byłby realny.
Sam osobiście jestem zauroczony tymi rybami. Nie tylko efektownie wyglądają to jeszcze mają rewelacyjne i niespotykane u innych ryb zwyczaje.
Chowają się dobrze w wodzie o bardzo różnych parametrach i są bardzo łatwe do rozmnożenia. Moje tęczanki to dla mnie ideał ryby do akwarium roślinnego.
Jeśli byłbyś zainteresowany, to mogę Ci podać więcej szczegółów.

froolk


WITAM

Pewnie, jeżeli tylko możesz mi dać więcej info to będę ci ogromnie wdzięczny. Potrzebuje info o rybkach łatwych do rozmnożenia, dekoracyjnej i takiej aby mi się do akwa zmieściła ;)

Czytałem o TĘCZANKACH, ale wszędzie mnie dziwiło, że mam taki zamały zbiornik.

Czy ty interesujesz się tymi rybkami i czy masz może owe ???

idzik6@wp.pl
www.aquawiadomosci.of.pl

Tomasz Idzikowski


Bo Twój zbiornik jest trochę mały, dlatego nie proponuję Ci chodowli tęczanek bosemani ani trifacjata, one potrzebują sporo miejsca przede wszystkim na długość akwarium.
Natomiast neonowa osiąga około 6cm, wernera jeszcze mniej bo 4cm.
Prosisz, żeby napisać Ci coś więcej, szczerze mówiąc na temat ich zachowań, wspaniałych zalotów można byłoby napisać książkę.
W tej chwili nie hoduję neonowych bo mam zbiornik 450litrów i ginęły mi w nim, oddałem stadko bratu.
Teraz mam stadko trifacjata i stadko bosemani.
Idealny układ to jak pisałem wcześniej 3 facetów i 2 panienki (jest to oczywiście minimum, ryba jest stadna więc więcej mile widziane ale nie w przypadku tak małego zbiornika w którym napewno będziesz chciał mieć służby porządkowe w postaci jakichś ryb glonożernych i czyszczacych podłoże)
Jedzą z wielkim apetytem, dosłownie wszystko. Pokarm jest tak chętnie zjadany iż nie ma szans aby opadł na podłoże. Ryba pływa w toni i dobrze jest podawać pokarm wolno opadajacy.
W tak małym stadzie będzie jeden samiec dominujący, najpiękniej wybarwiony i zazwyczaj największy, aby nie "zamęczył" samiczek potrzebni są dwaj pozostali panowie.
Chłopcy uwielbiaja stroszyć przed sobą piórka, napinają płetwy intensyfikują kolory a na grzbiecie pojawia się fosforyzujący pas przypominający jarzeniówkę z zepsutym starterem (pulsuje na przemian barwami, wygląda to niesamowicie), w tym czasie tańczą zataczając ciasne kręgi, nie można od tego oderwać wzroku.
Zaloty - partner wyszukuje drobnolistną roślinę (np.wgłębka) lub korzenie innej rośliny i zaczyna osaczanie wybranej partnerki, najzwyczajniej strosząc się zgodnie z opisem powyżej i mrugając grzbietem, który notabene chce za wszelką cenę pokazać partnerce co powoduje że pływa pod kontem 45 stopni ogonem ku górze, zagania ją w wybrane miejsce gdzie ustawiając się równolegle do siebie wpadają w delikatne drgawki i następuje spełnienie :lol:
Tarło u tęczanek jest ciągłe więc widok taki jest praktycznie codziennością dla hodowcy tych rybek z antypodów. Ikra bez przesady wala się po akwarium.
Wbrew temu co można przeczytać gdzie-niegdzie nie zaobserwowałem aby zjadały własną ikrę za to inne rybki robią to za nie bardzo chętnie.
Uff! O tym jak szcześliwie je rozmnożyć i dochowac się narybku to może już kiedy indziej bo mam dziwne wrażenie, że i tak ta przydługa historia nie pasuje do tego forum. Przepraszam przypadkowych czytelników, ale trochę mnie poniosło, poprostu dla mnie nie ma ciekawszych rybek :P

froolk


Dzięki. Zdecydowałem się na taką małą gromadkę tęczanek neonowych, lecz mam jeszcze kilka drognych pytań:

- Jaką polecisz książkę na temat tęczanek ???
- Będą tam za służby porządkowe robiły 5x OTOSKI oraz 2x KIRYSEK PSTRY ALBINOS. Czy to wystarczy, a jeżeli nie to powiedz co jeszcze tam dodać bądź ująć ???
- Chcę zakupić pokarm TETRY. Jaki polecisz tej firmy bądź może innej ???
- W ''Carrefourze'' widziałem jak tęczanki pływają w długim akwa, ale miały tak rozkręcony filtr, że prawie nie mogły pływać bo on je chamował. U mnie w akwa filtr porusza wmiarę szybko powierzchnię wody. Niestety nie mam możliwości przycięcia łopat, ponieważ silniczek jest zabudowany. Co byś mi poradził ???

Znowu trochę długo, ale mam nadzieje, że odpowiesz.

DZIĘKI I POZDRAWIAM :D

idzik6@wp.pl
www.aquawiadomosci.of.pl

Tomasz Idzikowski


Z książką na temat tęczanek to w Polsce będzie ból! Nie znam żadnej szczerze mówiąc.
Jeśli znasz angielski to jest pare dobrych stron w australii, np.http://members.optushome.com.au/chelmon/Contents.htm
Rybki pochodzą z antypodów.
Jesli chodzi o prąd w akwarium to jeśli nie jest silny do przesady (spróbój skierować wylot na najbliższą sciankę akwarium, to dość mocno tłumi , to nie stanowi on problemu ponieważ rybki te lubią nurt jeśli nie jest zbyt gwałtowny.
Co do kirysków to jest to ryba stadna, ale sam w małym zbiorniku trzymam jednego bo mi się tak ostał samotny i co przecież go nie zamorduję, nie?, więc dwa ze sobą przeżyją.
Otosy to bardzo dobry pomysł ale ich liczbe możesz zredukować do 3-4, zawsze to mniejsze zarybienie (akwarium jest nieduże), pomyśl o krewetkach amano, ja jestem bardzo zadowolony.
Co do karmy - każdy ogólny zbilansowany pokarm będzie dobry (ważne aby był w granulacie wolno opadającym na dno, tęczanki niechetnie pobierają go z powierzchni (aczkolwiek robią to) a już wogóle z dna. Ja osobiscie używam nowości tetry Tetra Min Granules z BioActiv. Nie powinieneś jednak ograniczyć się do suchego jeśli chcesz aby rybki były w pełni szczęśliwe. Super jak masz dostęp do żywego pokarmu, jeśli nie to chociaż mrożony.
Jedzą też serce wołowe, mrożone krewetki lane kluski, dosłownie wszystko co Ci wpadnie do głowy. kiedyś duża trifacjata upolowała potężną muchę, no ale neonowe sa za małe na taki duży pokarm.
Podawaj w małych porcjach, tak aby nadązały zjeśc zanim opadnie na dno, i wtedy następna porcja, kiedy widzisz że tracą powoli zainteresowanie ale wciąż jeszcze zjadaja co sypniesz to starczy. Ja karmie dwa razy dziennie, ale można według uznania, to nie człowiek i wystarczy nawet raz dziennie.
Jak juz złapiesz teczankowego bakcyla to zaczniesz mysleć o jakimś wiekszym zbiorniku dla swoich pupilków lub o nowych gatunkach teczanek, a jest ich sporo.
Na koniec rada - nie musisz trzymac się sciśle tego co Ci napisałem, te rybki bardzo wiele wybaczają i sa idealnymi rybkami dla osób nie chcacych badac PH, tww itp lub poczatkujacych - ale czym więcej spełnisz z warunków optymalnych tym wiecej zobaczysz ciekawych zachowań zdrowych i pełnych wigoru rybek.
Aha, bardzo lubia podmiany, czesto zachecają one je do tarła, jednym ze sposobów jest Delikatna (podkreślam delikatna) zmiana parametrów chemicznych wody.
Pozdrawiam

froolk


I jeszcze jedno, masz dość niskie akwa więc dobrze byłoby pomysleć o szybie nakrywkowej lub inaczej zabezpieczyc akwarium bo mogą wyskoczyć. Sa skoczne :lol:

froolk


Jeżeli możesz mi powiedzieć jeszcze kilka rzeczy:
- jak rozróżnić płeć ???
- ile cm dlugości muszą mieć tęczanki neonowe aby mogły się rozmnażać ???
- wiesz zastanawiam się na zmianą trochę roślin. W moich poniższych postach są wypisane gatunki. Ale co powiesz na temat zmiany AMAZONKI, ANUBIASA NISKIEGO I NURZAŃCA na coś co będzie im lepiej służyło bo czytałem wczoraj, że lepsze dla nich do złożenia ikry są np. PISTIA (jej korzenie) i wiele roślin drobno lub pierzasto listnych tak więc powiedz co o tym sądzisz:
- zamiast NURZAŃCA dam CABOMBE
- na górę dam PISTIE
- chcę dać troszkę wgłębki
- a ty mi poradź co dać zamiast anubiasa (ale nie może być większe, musi być niskie itp itd.)
- mam przygotowane dla pielęgniczek kokosy dwa ale skoro ich nie będzie to się wacham. Czy uważasz, że mogę je bez problemu włożyć jako nawet samą ozdobę bo chyba tęczanki przy dnie nie przebywają tak wie nie będą korzystać z nich.

PS. jeszcze takie pytanko (wiem wiem znowu dużo) co zrobić. Mój filtr powoduje lekki ruch wody w akwarium, ale jak dam tam wgłębkę to mi się bedzie rozpływać po całym baniaku tak samo jak pistia będzie wirowała przez 24 godziny na dobę. Jak temu zaradzić. Niestety nie mogę zmienić kierunku wylotu filtra bo mi zdemoluje roslinki. Chodzi o to czy nie moża jakoś tych roślinek przytwierdzić. Na wgłębkę znalazłem taki sposób, że poprostu w rogu akwarium wezmę zrobię taki trójkącik. Z dwóch stron jest ściana akwarium, a z tej jednej odkrytej przyczepię jakiś plastik. O takiej grubosci by był 3cm pod i nad wodę. I tam umieszczę wgłębkę. Myślę, że to dobry pomysł bo nie będzie mi się ona rozpływała po całym akwarium.

CO MYŚLISZ O MOICH POMYSŁACH ???

Wiem, że znowu jest dużo, ale może mi wybaczysz ;) Ale jeżeli naprawdę lubisz te rybki to myślę, że się chętnie podzielisz z innymi swoimi informacjami a odpisywanie nie jest dla ciebie bardzo uciążliwe. Mam nadziej ;)

idzik6@wp.pl
www.aquawiadomosci.of.pl

DZIĘKI I POZDRAWIAM :D

Tomasz Idzikowski


14 lip 2003, 12:36 Tęczanki  (#12)  

Od początku:
Po pierwsze musisz przestac traktować to co przeczytasz tak pryncypialnie, sam napisałem Ci że rybki wybierają rośliny drobnolistne lub z delikatnymi korzeniami, ale nie oznacza to iż musisz przebudowywac całe akwarium. Wystarczy jedno miejsce z odpowiednią rosliną (cabomba to świetny pomysł lub wgłębka). Reszte roślin sadż zgodnie z własnym gustem i upodobaniem. Co do wgłębki to sam mam w akwarium komin wiec nie pozwalam jej pływać luzem (zatykała by mi odpływ). Świetnym sposobem jest jej umieszczenie na kamieniu. Ryby (z moich obserwacji) też wolą mieć rośline na dnie niż pod powierzchnią wody. Rewelacyjnie mocuje się ją drobną siatką żyłkową. Zafunduj sobie koszyczek brzoskwiń, koszyk jest w takiej idealnej siateczce, zjedz owoce (koniecznie :D ) a następnie wybierz kamień odpowiedniej dla Ciebie wielkości i rozłóż cieniutką warstwę wgłębki przykryj siatką i od spodu zwiąż żyłką, w mniej niż dwa tygodnie siatka zniknie i będziesz miał piękny kłębuszek puszystej rośliny.
Jeśli mogę Ci radzić - lepiej weż dwa trzy mniejsze kamyki niż jeden duży i połóż obok siebie, wyglada to naturalniej niż jeden klamot.
Cabomba to również świetny pomysł.
Natomiast do rozmnożenia i tak nie używa się roślin (są one potrzebne do obserwowania zalotów) bo jest to zbyt uciążliwe. Korzysta się z włóczki która została babci po robieniu szalika pod choinkę dla wnuczka :lol:
Nie podam Ci rozmiaru rozrodczego, bo rybki róznie rosną, w tak małym akwarium jak Twoje w wieku dorosłym osiągna przypuszczalnie max 5 cm, natomiast karmione regularnie wysokoenergetycznym pokarmem sa gotowe do złożenia pierwszej ikry nawet już po pół roku od wylęgu!!!!!
Co do różnic między samcem a samiczką to są one widoczne gołym okiem. piszę z pamięci, bo już nie mam teczanek neonowych, ale:
- samiec ma czerwone płetwy grzbietową i odbytową oraz ogon, samica żółtawe,
-samiec jest większy i mocniej zbudowany w pionie, nie wiem jak to fachowo napisać, samiczka jest bardziej smukła,
-łuska samca jest bardziej srebrzysta, krótko mówiąc jak Ci się bardziej podoba to samiec a jak mniej to samiczka :wink:
Nawet mało doświadczony sprzedawca bez problemu wskaże Ci która rybka jest jakiej płci i to jak tylko zaczną się troszkę wybarwiać, czyli naprawdę u małych rybek.
Kokosy są niepotrzebne ale też nie przeszkadzają.
To chyba już odpowiedzi na wszystkie pytania.
pozdrawiam

froolk


WITAM !!!

Kolejne pytania:

- jakie parametry wody przyjąć dla tych tęczanek neonowych ???
Bo u mnie w tej chwili to KH=4 GH=11 (N) . Pytam bo czasem czytam, że woda ma byc miękka a czasem że twarda więc już sam nie wiem.

- Jakie inne tęczanki mógłbym do nich wpuścić (oczywiście pytam się ogólnie gdybym miał większy zbiornik) I jestem ciekaw czy nie wchodziły by sobie w drogę gdy będzie tarło ???

- Za kilka dni zakpie test na PH i wtedy ci podam, ale mógłbyś mi powiedzieć jakie powinno być. Znalazłem, że 5,8 - 7. Tak czy nie ???

- Woda jest u mnie filtrowana w stanie ciągłym przez torf.

- Jaka polecisz jarzeniówkę, która ładnie wybarwi mi rybki i będzie dobra dla roslinek ???

- Czy gdy tylko żłożą mi t. neonowe ikrę będę mógł ją wyjąć i przenieść do innego akwarium. One się nie muszą opiekować narybkiem tak więc mogę tak zrobić i poprostu czekać. Co najlepiej dolewać by nie pleśniała ikra ??? (trypaflavina???)

idzik6@wp.pl
www.aquawiadomosci.of.pl

POZDRAWIAM I DZIĘKUJĘ :D

Tomasz Idzikowski


14 lip 2003, 16:04 tęczanki  (#14)  

Co do parametrów to naprawdę są rozległe granice, podaję uważane za optymalne:
Ph 6,5-7,5 (ja mam 7,1-7,2)
Tww optymalna do 12dkh (ja mam 10)
Two do 12gkh (ja mam 11)
Ważne niskie stężenia produktów przemiany materii, stąd konieczność regularnych podmian wody. (Parametry które ja mam nie są wynikiem głębokich przemyśleń - poprostu taka woda leci u mnie z kranu :lol: )
Co do rozrodu to skrobnę póżniej bo teraz jestem trochę zajety.
Jarzeniówka? Nie wiem jak będą rosły roślinki (zapytaj fachowców na forum) ale ryby najlepiej będą wyglądały przy power glo Hagena, ja korzystam z HQI ale świt i zmierzch imitują u mnie właśnie te świetlówki i przepięknie podkreślają niebieski kolor rybek a neonowe to głównie niebieski.
Torf jak nie przesadzisz jest ok.
Co do wpuszczenia innego gatunku, jak tylko zwiększysz akwa to możesz wpuścic każdy gatunek tęczanki bo rybki te są towarzyskie i nie ma bójek, nawet gdy samce stroszą przed sobą piórka to nie robia sobie krzywdy.
C.D.N...

froolk


14 lip 2003, 16:21 jeszcze jedno !!!  (#15)  

Dobra będę czekał na ciąg dalszy.

Tylko jak będziesz go pisał to powiedz mi czy moje parametry wody będą dla nich dobre.

A i powiedz mi bo napisałeś, że jak z torfem nie przesadzę to będzie ok. W moim akwarium filtruję 24h na dobe przez torf i paletkom ktore byly (byly male) nie narzekały na ciągłą filtrację przez torf, ale zobacze jutro jak z parametrami wody poniewaz te co sa podane to sa zaraz po dolaniu kranówy i podejrzewam, że jutro będą one jeszcze trochę niższe. No ale jak sam napisałeś nie ma dolnej granicy tylko nie iwecej niz 12. Więc chyba dobrze ???

DZIĘKI :D

idzik6@wp.pl
www.aquawiadomosci.of.pl

:D

Tomasz Idzikowski


Nie wiem jakie masz ph, ale twardości są bardzo dobre, w miarę możliwości nie obniżaj juz weglanowej - nie chodzi tu nawet o rybki (może skakać ph, szczególnie jeśli dodajesz CO2) ale z tego co wiem to i rośliny nie przepadaja za bardzo niską Tww.
Co do rozmnażania powiem Ci poprostu jak ja to robię (aczkolwiek nieczęsto bo mam potem kłopot co zrobic z maluchami).
Oddzielam samice od samców - odławiam je do oddzielnego zbiornika, nastepnie przez dwa tygodnie zarówno im jak i reszcie w głównym akwarium daje pokarm wysokokaloryczny (niezbyt zdrowy na dłuższą metę) tzn. białe robaki, wazonkowce larwy ochotki, krojoną dżownicę lub tym podobne mięsne przysmaki skropione fishtaminem Sery (mozna inne vitaminki, ja mam akurat te :lol: ). Do zbiornika przygotowanego do tarła wlewam wodę odrobine kwaśniejszą i o niższej twardości niz w głównym akwarium, ma ona też temp. wyższą bo 28stopniC (w akwarium mam 25). Nie robię oczywiscie skoku ale podnoszę temp. stopniowo.
Wpuszczam tam wybranych trzech samców i dwie samice (czyli u Ciebie całą obsadę :lol: co pozwoli Ci ograniczyć operację do dwóch zbiorników, wytrzesz rybki w zbiorniku do którego odłowisz samiczki, ja używam trzech)
Teraz z włóczki (ja robię z zielonej jak roślinki bo gdzieś przeczytałem, że tak jest najlepiej) robimy pompon ale nie taki typowy.
Tniemy włóczkę na powiedzmy 15 kawałków po 30 cm (u Ciebie krótsze) i przewiązawszy je przez środek przyczepiamy do czegoś pływającego po powierzchni.
Słyszałem też o tym , że poprostu mota się wełnę i rzuca na dno. Raz próbowałem z nienajgorszym skutkiem ze szczotką do czyszczenia butelek :shock:
Po góra dwóch dniach ryby poczują się jak u siebie i zaczną zaloty.
Facet wybierze miejsce i zacznie tam zaganiać partnerkę z bajerami które opisywałem Ci wczesniej. Kiedy juz partnerka przyjmnie zaloty ona pierwsza złoży ikrę którą gość opryska mleczem. Odbywa się to przy śmiesznych podrygach.
Odbywa się to zazwyczaj rano tuż po zapaleniu światła. Należy wymieniać
pompony lub zbierać jajeczka a odłowione trzymam w inkubatorku (duży plastikowy pojemnik) pływającym po wodzie akwarium aby utrzymywać temp. i napowietrzam kamykiem tak aby woda była w ruchu (kamyk bardzo gęsty lub drewniany, taki do odpieniaczy), woda nie może bąblować gwałtownie a tylko delikatnie sie poruszać. Nie oświetlaj inkubatorka, ja wogóle nie używam wtedy światła. jajeczka które przestaja być przezroczyste należy natychmiast usuwać, regularnie - co jest dośc uciążliwe :? , sa to poprostu jajka nie opryskane mleczem.
Dodaję błękitu metylowego przeciw pleśnieniu. Ale nie zawsze i szczerze mówiąc mam wrażenie, że jeden czort czy dam czy też nie.
Po tygodniu wyklują się maluchy, a po mniej więcej trzech dniach zaczna pływać pod powierzchnią wody i jest to moment na rozpoczęcie karmienia.
Ja karmię je żywymi larwami solowca, ale neonowe będą chyba zamałe, możesz uzyć chyba gotowych karm Sery lub Tetry dla małego narybku, szczerze mówiąc nie wiem.
Oczywisci odłowiłeś je już do zbiornika gdzie będą przez kolejne dwa miesiące. Ideał to jedna rybeczka na litr wody. Temp. to 24-26 stopni i filtr gąbkowy nie powodujący prądu wody. Częste podmiany i sprzątanie dna, codzienne czyszczenie gąbki filtra.
Uff! To już wszystko.
Brzmi skomplikowanie ale podaję Ci optymalny sposób, można napewno łatwiej.
Na dowód tego powiem Ci że kilka razy widziałem narybek w głównym akwarium, mniam mniam :twisted:

froolk


ZNOWU JA ;)

Wielkie dzięki za informacje to aż dziw, że ci się chce. No ale to tylko lepiej. Im więcej tym lepiej ;)

Mam już chyba końcowe pytania więc się nie przejmuj, ale poprostu chcę te tęczanki utrzymać przy życiu i dodatkowo jeszcze w wakacje rozmnożyć ;)

- Czy możliwe jest abym robił taki numer, że jak w akwarium ogólny zobacze ikre gdzieś w roślince to czy mogę ją szybko wziąść i przełożyć do akwarium oddzielnego i tam poprostu dać jej czas aby wszystko już samo się działo dalej czy może muszę koniecznie na początku być tam rodzice ??? Według mnie nie, ale może się mylę ???
No i oczywiście do tego akwarium gdzie mają się urodzić maluchy wezmę wode z dużego aby miała te same parametry !!!
- Powiedz mi jeszcze jak rozróżnić płeć u tęczanki czerwonej i boesemana (chyba tak to się pisze) ???

idzik6@wp.pl
www.aquawiadomosci.of.pl

:D DZIĘKI :D

Tomasz Idzikowski


15 lip 2003, 00:07 teczanki  (#18)  

Możesz tak robić, nawet palcami (tylko czystymi), no i wtedy woda musi być obowiązkowo z akwarium głównego, bo ikra to przede wszystkim woda i różnica osmotyczna zniszczy ikrę.
Odradzam Ci hodowlę t.bosemana czy też czerwonych, są zdecydowanie za duże!!!
Akwa dla nich musi być długie conajmniej na 100cm.
Ale Ci odpowiem: u czerwonych łatwizna, oprócz różnic typowych dla tego gatunku - samica smuklejsza, mniejsza jest wyrażna różnica - samiec jest poprostu czerwony, jakby pokryty cekinami, samica jest złota.
u bosemani różnice typowe - jak wyżej - samiec większy, intensywniejsze kolory, ciemny przód głowy jasne obrzeża płetw.

froolk


15 lip 2003, 22:20 !!! WIĘKSZE AKWA !!!  (#19)  

Wiesz możliwe, że będą tęczanki boesemana, ponieważ będzie może za jakiś miesiąc akwarium 120l więc teraz powiedz mi ile tylko wiesz na temat tych tęczanek.
1) ROZMNAŻANIE
2) TARŁO
3) WODA
4) ZACHOWANIE I RESZTA, NO WIESZ :D

PS. CO DO TEGO ROZRÓŻNIANIA PŁCI TO MOŻE BYĆ U MNIE TRUDNO :D

DZIĘKI WIELKIE I POZDRAWIAM !!!

idzik6@wp.pl
www.aquawiadomosci.of.pl

:D

Tomasz Idzikowski


15 lip 2003, 22:33 Tęczanki  (#20)  

Z grubsza wszystko co Ci pisałem odnosi się również do t.bosemana. Te sam hoduję :lol:
Czasamimożna się spotkać z nazwa Tęczanka Wspaniała i wpełni na nią zasługują.
Mam teraz sporą grupę maluchów bosemana, dołączyłbym fotkę ale w forum ogólnym nie ma takiej opcji. Wtedy wiedziałbyś jak wygląda młody samczyk.
Pozdrawiam

Froolk












Powiązane tematy
  • Jaka polecacie obsade rybek z krewetkami do akwarium 125 L

    Witam forumowiczow, Jak w temacie planuje zalozyc moje perwsze akwarium bardziej naturalne z latwymi rybkami do chodowli dla poczatkujacego oraz z takimi roslinami aby nie bylo duzo przycinania. Obec...

    Wyświetlenia: 751 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • Zbrojnik terroryzuje akwarium

    Witam, Akwa 72l, 60cm długość, filtracja ultramax 1500. Obsada: 6 gupikow dorosłych i kilka sztuk narybku 4 danio 6 brzanek wysmuklych Kilka krewetek 1 zbrojnik pospolity... No i właśnie... Syn ż...

    Wyświetlenia: 332 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Krewetki w 8L "akwarium"?

    Czy w zbiorniku 20X20X20 mogę trzymać krewetki? A jeśli tak, to ile? Zastanawiam się nad restartem mojego zbiornika 72L, w którym mam ze 25-35 krewetek i szukam im "tymczasowego domu". Tak s...

    Wyświetlenia: 347 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Jakie ryby do akwarium 60l?

    Jakie ryby do akwarium z brzankami ktorymi jest 6 i jedna molinezja oraz 2 kryskami chcial bym cos jescze dorzucic zeby ladnie to wygaldalo

    Wyświetlenia: 622 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Niezidentyfikowane stworzenia w akwarium

    Witam! Zaobserwowałem w akwarium dziwne stworzenia (widoczne na zdjęciach w załączniku). Owe stworzenia są przyklejone do ścianki, lekko falują i się przemieszczają. W akwarium obecnie są tylko dwa oz...

    Wyświetlenia: 491 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Obsada do akwarium 72l

    Hej, Posiadam akwarium 72l, akwarium "działa" już bez obsady ponad miesiąc i powoli przymierzam się do zaopatrzenia akwarium w jakieś życie :D Temperatura w akwarium to ok 25 stopni bez gr...

    Wyświetlenia: 649 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Identyfikacja - robaki w akwarium

    Witam Niedawno zauważyłem w akwarium półcentymetrowe różowe robaki o średnicy około milimetra.Występują one na powierzchni podłoża i roślin trawnikowych. Gdy zostaną porwane przez prąd wody mocno się...

    Wyświetlenia: 128491 | Odpowiedzi: 103 czytaj więcej...

  • Obsada akwarium 70x35x25

    Cześć mam zamiar zalozyc zbiornik 70 długosci 35 szerokości 25 wysokosci i zastanawiałem się nad obsada harem pretnika trojbarwnego 1/2 ,10 razbor boreanskich ,5 piskorkow i trochę krewetek neocardina...

    Wyświetlenia: 1061 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Dyskowce w akwarium roślinnym

    Myślałem że ze względu na rozmiar tych ryb niewielu jest roślinniarzy trzymających dyski w akwarium, jak się okazuje trochę jednak nas tutaj jest. :D Teoretycznie parametry wody dla dysków i roślin ...

    Wyświetlenia: 1607 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Ile neonów czerwonych do akwarium 240 l

    Potrzebuję pomocy mam akwarium 240 l temperatura 23º c pH 7 gh 20 Akwarium ma 120 cm długości 50 cm wysokości i 40 cm szerokość Mam 20 neonów czerwonych 6 żałowników 3 piskorki 10 ampularii 5 kiryskó...

    Wyświetlenia: 1321 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Joonka i 360 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.