Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! ZAMÓW TERAZ







Lista działów » Technika » Nawożenie i chemia wody


Test na potas firmy Zoolek



Metody nawożenia roślin akwariowych. Analiza parametrów wody i dobór właściwych preparatów.



18 sty 2013, 18:56 Test na potas firmy Zoolek  (#1)  

Obrazek

Na rynku pojawił się długo wyczekiwany test na potas produkcji naszej rodzimej firmy ZOOLEK.

Obok testu JBL (aktualnie wycofanego ze sprzedaży w Polsce) jest to jedyny test dedykowany do akwarium słodkowodnego, który pozwala w domowych warunkach zmierzyć poziom tego makroelementu w wodzie.

Zakres pomiaru: 30 - 125ppm (mg/l)

Jakie są Wasze opinie?
Czy ktoś już miał okazję sprawdzić test i porównać z wynikami niezależnej analizy laboratoryjnej?

Avatar użytkownika
roslinyakwariowe.pl
roslinyakwariowe.pl

Posty: 4135
Dołączył: 27 mar 2011, 19:54
Miasto: Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

29 mar 2013, 18:33   (#2)  

Witam wszystkich. Ja kupiłem ten test, oraz test na Mg i Ca firmy ZOOLEK. Muszę przyznać, że test na Ca pokazał dokładnie taką wartość jaką zakładało lokalne MPWiK. Test na Mg jest mało precyzyjny na potrzeby akwariów słodkowodnych, ponieważ dobrze mierzy co 40 ppm. Wobec tego test ten okolice 8ppm pokaże jako 0 a okolice 30 czy 50 ppm jako 40. Test na K pokazuje u mnie ~25 ppm. Pokazuje zgodnie z przewidywaniami i pokazuje o dziwo w miarę jednoznacznie. Piszę o dziwo, ponieważ odczytuje się wynik na podstawie zmętnienia roztworu i tego jak wiele przepuszcza światła.
Można zaryzykować stwierdzeniem, że polecam ponieważ na pewno jest to lepsze niż domyślanie się ile to jeszcze mamy K. Zresztą nawet jakbym chciał zmierzyć K w labie MPWiK to u mnie tego nie testują. Przy okazji wykryłem, że K mam ok 25, czyli nico za mało w relacji Ca:K:Mg, bo powinno być ok 40 przy Ca 80 które mam. Natomiast Mg mam gruntownie przekroczony, bo mam ok 30-50 ppm. Poskręcane liście i kiepska forma roślin potwierdzają sytuację której się nie domyślałem bez testu. W zasadzie to znalazłem wskazówki, że mam niedobór Mg a miałem już wartość ponad 50ppm!

Trochę się rozgadałem, ale mam jeszcze jedną ważna dla Was informację. Napisałem bowiem do firmy ZOOLEK w sprawie czy test na Mg można rozcieńczyć jakoś aby zwiększyć jego precyzyjność nawet kosztem zwiększenia nakładów surowców, jednak otrzymałem inną odpowiedź, która o dziwo mnie trochę usatysfakcjonowała. Mówię trochę, bo nie otrzymałem rady na zwiększenie rozdzielczości testu, ale informację i tu wklejam bezpośrednio z maila:
"Właśnie wprowadzamy do sprzedaży nowy zestaw Aquaset 2 flora, który zawiera m. in. odczynniki do oznaczania zawartości magnezu i wapnia w wodzie słodkiej. Wapń oznaczany jest z rozdzielczością 5 mg/l, magnez - 3 mg/l. "
I z tą optymistyczną wiadomością co do rozwoju testów Mg Ca i K firmy ZOOLEK was forumowicze zostawiam. Wesołych Świąt.

KeeD
Początkujący

Posty: 36
Dołączył: 09 sty 2013, 11:05

29 mar 2013, 19:49   (#3)  

KeeD dzięki za podpowiedź. Na forum jest porada jak mierzyć Mg w słodkowodnym przy pomocy twojego testu, poszperaj ;)

Avatar użytkownika
matu
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3539
Dołączył: 13 paź 2012, 23:17
Miasto: Gdańsk

29 mar 2013, 20:26   (#4)  

Dzięki Matu za cynk.
Poszukałem i na temat samego Mg nie znalazłem. Znalazłem jednak o Ca post J24
z http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/viewto ... light=test
Metoda wydaje się bardzo dobra ale ciężko zaadaptować ją do Mg. Poszukam jeszcze a jeśli ktoś ma konkretnie o zwiększeniu rozdzielczości testu Mg Zooleku proszę o link. Dzięki

KeeD
Początkujący

Posty: 36
Dołączył: 09 sty 2013, 11:05

29 mar 2013, 20:35   (#5)  


Avatar użytkownika
matu
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3539
Dołączył: 13 paź 2012, 23:17
Miasto: Gdańsk

29 mar 2013, 20:48   (#6)  

Dziękuję Matu. Trafiłem wcześniej na ten wątek, choć w topiku jest rozwiązanie nie dotyczące testu na Mg a jak sprawdzić Mg z testu Ca i GH. Mam wszystkie testy, wobec tego sprawdzę Mg z testu Ca i Gh. Gdyby jednak ktoś znał sprawdzony sposób zwiększenia precyzji samego testu Mg ZOOLEKU to na pewno mnie to interesuje. Przeszukałem forum i ogólnie sieć z pomocą Googla i nic konkretnego.

KeeD
Początkujący

Posty: 36
Dołączył: 09 sty 2013, 11:05

29 mar 2013, 21:00   (#7)  

sorki, nie wczytywałem się .... ;)

Avatar użytkownika
matu
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3539
Dołączył: 13 paź 2012, 23:17
Miasto: Gdańsk

21 lut 2014, 10:25 Re: Test na potas firmy Zoolek  (#8)  

Ja z ciekawości zakupiłem ten test i dziwne - zawsze pokazuje mi kolor mówiący o bardzo wysokich stężeniach tak na wodzie z akwarium jak i wodociągowej - myślę że jest do bani!

witecki
Początkujący

Posty: 5
Dołączył: 01 lis 2013, 19:49

21 lut 2014, 10:58 Re: Test na potas firmy Zoolek  (#9)  

To może weź trochę wody RO bądź innej demineralizowanej i sprawdź jak pokaże 0 to nie jest do bani, następnie dodaj odrobinę potasu w postaci nawozu i ponownie wykonaj test, jeżeli będziesz wiedział ile tego potasu dodałeś w stosunku do objętości badanej wody i test pokaże prawidłową wartość (mniej więcej) , to będzie już na pewno znaczyło że jednak test nie jest do bani :wink:

korben28
Zainteresowany tematem

Posty: 229
Dołączył: 08 lis 2010, 21:51
Miasto: Rzeszów

Ja am to samo, i uważam że w wodzie akwariowej są jeszcze jakieś inne czynniki zawyżające wynik testu.

Avatar użytkownika
maslo_82
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2998
Dołączył: 09 lut 2010, 18:04
Miasto: Poznań

A czy ktoś porównywał ten test zooltek K, z innymi, U mnie JBL pokazuje na poziomie 20 ppm a zooltek na poziomie 15. Komu wierzyć ? :mrgreen:

Avatar użytkownika
gandalf15
Zainteresowany tematem

Posty: 261
Dołączył: 10 sie 2013, 21:58
Miasto: Toruń

U mnie czy podawałem Potas do akwa, czy przez miesiąc nie podawałem, jeden jak i drugi zawsze pokazywały 25mg/l. Obydwa poszły do kosza, nawozy podaję według zaleceń, nie mierzę potasu wcale i mam spokojną głowę.

Avatar użytkownika
grzesio764
Stały bywalec

Posty: 382
Dołączył: 10 maja 2012, 13:01

Ja kupiłem testy dla weryfikacji tego co robiłem od 2 lat, po prostu chciałem to zweryfikować. Po pierwszym teście wyszło mi dość wysoko ok 40, potem przestałem podawać potas z K2SO4 i wpadał mi do zbiornika tylko z KNO3 w ilości 8 ppm, przez kolejne 3 tygodnie test pokazywał mi K na poziomie ok 25 ppm. W końcu krzyknąłem do znajomego z testem zoolteka ( ja kupiłem jbl) i u niego z mojego zbiornika pokazało (z testu zooltek) 15 ppm, a z mojego (jbl) 20. Niby nic ale w teorii testy JBL są dokładniejsze od zoolteka nie mniej jednak dziwne jest to że K utrzymywało mi sie na stałym poziomie bez podawania K2SO4 i zastanawiam się czy wierzyć testom i zwyczajnie olać ten nawóz bo KNO3 dostarcza mi wystarczająco potasu czy wlewać potas z soli K2SO4 tak jak mniej więcej ustawia się proporcje do pozostałych

Avatar użytkownika
gandalf15
Zainteresowany tematem

Posty: 261
Dołączył: 10 sie 2013, 21:58
Miasto: Toruń

Już to pisałem w innym wątku, ale potas mamy w KNO3, KH2PO4, jest go całkiem sporo w nawozach mikro (w takim Profito jest go więcej niż wszystkich pozostałych pierwiastków), no i w mineralizatorach do wody ro (w Aquadur jest go więcej nawet od magnezu). W niektórych nawozach żelazowych też potasu dają dużo więcej niż... żelaza (np. Rataj).

Wszyscy kochają potas, bo poszła fama, że tego brakuje w typowym akwarium, no i wszyscy go wprowadzają do swoich produktów. Śmiem twierdzić, że to nie testy przekłamują, ale my sami nie widzimy rzeczy oczywistych...

Anonim 33861


"althaar" - zapodaj linka jak możesz do wątku o potasie

Avatar użytkownika
gandalf15
Zainteresowany tematem

Posty: 261
Dołączył: 10 sie 2013, 21:58
Miasto: Toruń

Wątek był nie o potasie tylko o testach "który test na K". Nie ma tam dużo więcej niż tutaj. Linka nie podam, bo jadę na tapatalk i tutaj opcje mam biedne...

Anonim 33861


Jak wiadomo test na potas zooleka daje nam możliwość wykonania 3 pomiarów
1. wykonanie pomiaru
2. wykonanie pomiaru przy małych stężeniach K
3. wykonanie pomiaru przy wysokich stężeniach K

Moje pytanie, jaka różnica między nr 1 a nr 3, albo nr 1 i nr 2 ?

Avatar użytkownika
marlowe
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2216
Dołączył: 17 lut 2014, 17:45

http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 68137.html tutaj masz fotki instrukcji może CI coś pomoże. Jak masz jakieś jeszcze pytania to pisz mam ten test -jak będę mógł to pomogę.

kowalajnen1982
Poznaje temat

Posty: 109
Dołączył: 05 lut 2014, 15:55
Miasto: Szczecinek

Ja też go mam i to od dawna :)
A chodzi mi o wyniki jakie test pokazuje badając wodę pomiarem zasadniczym a jakie są wyniki badając wodę z oznaczeniem wysokich stężeń... :roll:

Avatar użytkownika
marlowe
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2216
Dołączył: 17 lut 2014, 17:45

Ja też dzisiaj robiłem test i w zasadniczym przy 1ml już nie widziałem kropki więc zaraz zrobiłem drugi na wysokie stężenie potasu. Przy drugim wyszło mi 15 mg/l według testu mam to pomnożyć przez 5 wiec wychodzi u mnie potas na poziomie 75mg/l

Avatar użytkownika
sychu
Początkujący

Posty: 16
Dołączył: 26 gru 2015, 00:13
Miasto: Koluszki











Powiązane tematy
  • Potas z KH Buildera czy z nawozu?

    Wystartowałem nowe akwarium na podłożu Tropica. Korzenie plus lawa więc nic nie podnosi Kh. Zawsze sugerujecie, żeby na początku nawozić potasem i tu moje pytanie. Czy może zamiast nawozić potasem, le...

    Wyświetlenia: 254 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Jbl direct co2 test - nie działa

    Dzień dobry, Jakiś czas temu zakupiłem wyżej wymieniony test do bezpośredniego pomiaru co2. Nieważne czy mierze wodę z akwarium LT, wodę kranową, wodę przegotowaną, dopiero po wlaniu wielu kropel mi...

    Wyświetlenia: 452 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Nawozy firmy 2hr Aquaristic - ATP Sky i ATP Complete

    Witam. Pomyślałem że przetestuje u siebie produkty Denisa Wonga czyli mineralizator Apt Sky i nawoz Apt Complete. Jezeli chodzi o mineralizator to przy ustawieniu gh na 7,5 daje on 36ppm wapnia, 10,5...

    Wyświetlenia: 708 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Potas Easy life a twardość wody

    Witam. Pytanie czy jest możliwe że Nawóz potasowy Easy-life: https://sklep.roslinyakwariowe.pl/nawozenie/potas-k/nawoz-easylife-kaliumpotassium-500ml-potas-p-5914.html podnosi twardości wody (KH i G...

    Wyświetlenia: 440 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Test Zoolek NO3 - fakty i mity

    Witam. Ponieważ po internecie krążą różne opinie na temat testów Zooleka, postanowiłem sam sprawdzić, czy rzeczywiście jest aż tak zły jak są o nim opinie :) Przeprowadziłem "kalibrację" tes...

    Wyświetlenia: 31090 | Odpowiedzi: 106 czytaj więcej...

  • Zoolek Fe - łyżeczka

    Witam Mam takie nietypowe pytanie: wie ktoś ile ma (pojemniści) plastikowa łyżeczka z testu Fe Zooleka (dostępna również w zestawie 9w1 oraz 10w1)? Nigdzie nie znalazłem takiej informacji.

    Wyświetlenia: 567 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Potas bez podnoszenia ph

    Panowie, czy możecie wskazać mi sól potasową, która nie podnosi ph? Ewentualnie wskazać nawóz potasowy zawierający taki związek potasu? Qualdrop (mój ulubiony) niestety ph dźwiga. Wiem że jest ADA neu...

    Wyświetlenia: 2598 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Sole Potas

    Witam, mam taki problem a raczej pytanie do bardziej zaawansowanych Mam trochę niedoborów potasu ( generalnie nawóz z akwarium-net się skończył. I teraz pytanie czy mogę poprostu kupić sole k2s04 i...

    Wyświetlenia: 3670 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • Nawozy Zoolek-a co zawierają?

    Witam Jak w tytule. Ma ktoś może listę co znajduje się w nawozach Zoolek? Coś mi zatwardza i tak "betonową" wodę i szukam przyczyny. Wysłane z M2004J19C przy użyciu aplikacji mobilnej r...

    Wyświetlenia: 1863 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Test Zoolek K

    Witam, wyśle ktoś fotkę instrukcji testu Zoolek K na wysokie poziomy, bo nie pamiętam czy leje się 5ml wody z akwa i 5ml wody Ro, czy po 2,5ml. ulotka mi niestety zagineła

    Wyświetlenia: 2004 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Virulent i 138 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.