Jesteśmy po świeżych dostawach roślin :)     ZOBACZ KATALOG
Wielki Atlas Roślin Akwariowych Christell Kasselmann już dostępny w języku polskim!     Kup teraz







Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Jak wystartować żeby nie spalić...



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



Witam,

jestem w trakcie zakładania akwarium. Ma to być coś pomiędzy roślinnym, naturalnym i dekoracyjnym ;) Dotąd prowadziłem akwa przez 3 lata i przyznam szczerze, że po krótkiej walce z glonami na początku poddałem się. Część roślin zmarniała, te najmniej ciekawe zachowały się i żyły razem z glonami. Tak było przez 3 lata i moja opieka nad akwa sprowadzała się do podmiany wody, odmulania i karmienia rybek.
Wreszcie postanowiłem coś z tym zrobić, trafiłem na to forum , studiowałem je przez 4 miesiące i dokonałem zakupów. Forum to prawdziwa kopalnia wiedzy, tym bardziej że wcześniej myślałem, że roślinom do szczęścia wystarczy światło i CO2.
Na chwilę obecną wszystko jest gotowe i czeka na rośliny., które mam nadzieję przyjdą lada moment.

Sprzęt:
Akwa 200l, 100x40x50
Filtracja Eheim 2078 Prof III, w środku ADA BIO RIO, Eheim Substrat Pro, keramzyt i biobale
Butla CO2 sterowana eletrozaworem + termoreaktor CO2 (DIY)
Oświetlenie t5 4x39W
Sylvania Aquastar 10000k
Sylvania Grolux 8500k
Sylvania Luxline 6500k
Sylvania Luxline 3000k
Pokrywa DIY
Wszystko sterowane przez sterownik Skalara

Podłoże ADA Aqua Soil Amazonia New około 34 litrów + Power Sand Special M + Bacter 100 + Penac W i P

Dekoracja Suropu Stone plus korzeń z poprzedniej aranżacji.

Do nawożenia mam zakupioną linię Ferka Balance N, Balance K i Aquatilizer.
Podmiany to kranówa przepuszczona przez filtr narurowy, nad wkładem jeszcze się zastanawiam.

Rośliny:
Pogostemon helferi
Mech Peacock
Hydrocotyle sp. JAPAN
Hemianthus callitrichoides Cuba
Staurogyne repens
Rotala rotundifolia indica

Jest to totalny restart, z czystą wodą z sieci, nowy filtr, nowe wkłady itd. Dlatego póki co nie myślę o mieszkańcach. Z pewnością będą krewetki, i jakieś małe rybki na ławicę plus kosiarki. Na to przyjdzie czas jak akwa wstępnie dojrzeje.

Teraz pytanie ;) Nie chcę popełnić głupich błędów na starcie, przez które wpędzę się w poważne kłopoty. Jak mówilem studiowałem forum i nadal studiuję ale jest na tyle informacji i różnych szkół, że ciężko się w tym połapać. Liczę na to, że z czasem sam nabiorę wprawy i zacznę rozumieć rośliny.
Póki co proszę Was o zaproponowanie nawożenia na pierwszy okres po starcie, powiedzmy 2 tygodnie (linia Ferka), i co z podmianami wody. Czy rzeczywiście wskazane są podmiany w pierwszym tygodniu nawet codziennie? Jaki %wody na podmiany. Parametry wody podam jak tylko zaleję zbiornik.
Chciałbym też wiedzieć jak zacząć świecić. Wiem że na początek jakieś 4 godziny, ale jaka konbinacja świetlówek. Mam dwa startery więc mogę zacząć od 2x39W i za jakiś czas dołączyć kolejne 2x39W. Jeśli to dobry pomysł to poradźcie proszę, które świetlówki dać na start.

Zdjęcie aranżacji wrzucę jutro, bo telefon nie pozwala na dodanie załącznika :/

Jenkins
Poznaje temat

Posty: 59
Dołączył: 31 lip 2012, 22:51

03 gru 2012, 01:13   (#2)  

Wiele zależy od tego czy użyjesz dobrej jakości świeżych roślin z uprawy emersyjnej, czy bedziesz je brał od kogoś ze zbiornika. jeśli rośliny bedą od kogoś, to od pierwszego dnia po starcie powinieneś wrzucić otoski i średnio wyrośnietą choćby jedną kosiarkę. małe kosiarki wbrew powszechnej opinii są bezużyteczne.

Powinieneś też zakupić filtr RO i używać samej wody RO, gazu dawaj minimalnie, tak żeby wychodziło 20-30ppm.

Avatar użytkownika
maslo_82
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2998
Dołączył: 09 lut 2010, 18:04
Miasto: Poznań

03 gru 2012, 09:02   (#3)  

Roslinki sa dziewicze w 90% in-vitro. Jeśli chodzi o wodę to na obecną chwilę filtr RO odpada. Wiem że to najlepsze wyjście, ale przeraża mnie marnowana ilość wody. Mieszkam w bloku, więc o zagospodarowaniu odpadowej wody też nie ma mowy.

Jenkins
Poznaje temat

Posty: 59
Dołączył: 31 lip 2012, 22:51

03 gru 2012, 09:42   (#4)  

Powinieneś też zakupić filtr RO i używać samej wody RO,


A co to teraz nowa teoria? RO wszystko rozwiąże? Przecież nawet kolega nie napisał o jakich parametrach ma wodę w kranie?

Co do światła to zacznij przez pierwsze tygodnie na jednej belce tj. 2x39W Ja bym dał 10000k i 6500k.
Obrazek

Avatar użytkownika
AdamW
Znający temat

Posty: 1102
Dołączył: 27 sty 2010, 23:19
Miasto: Gdynia

03 gru 2012, 12:39   (#5)  

maslo_82 napisał(a):Powinieneś też zakupić filtr RO i używać samej wody RO, gazu dawaj minimalnie, tak żeby wychodziło 20-30ppm.


Kurde to już nie "gaz do oporu" tak jak było dawniej?

Podmiany i zwierzęta glonożerne http://www.youtube.com/watch?v=WH2F_XoR ... ature=plcp

Avatar użytkownika
moonrider
Znający temat

Posty: 1410
Dołączył: 21 paź 2010, 15:38

03 gru 2012, 13:27   (#6)  

No właśnie wszyscy piszą, że CO2 to podstawa i większość problemów to wynik jego niedoborów. Chciałbym żebyście się wywiedzili jakie macie doświadczenia.

Dziękuję za ciekawego linka.

Zgodnie z obietnicą wstawim zdjęcie aranżacji. Przyznam, że nie mam do tego smykałki, ale po wielu próbach ułożyłem coś takiego i można powiedzieć poczułem, że to jest to ;) Mi się podoba, a to chyba najważniejsze...
Załączniki
aranzacja.jpg
Aranżacja...
(342.39 KiB) Pobrane 3651 razy

Jenkins
Poznaje temat

Posty: 59
Dołączył: 31 lip 2012, 22:51

03 gru 2012, 15:29   (#7)  


Avatar użytkownika
44
Początkujący

Posty: 10
Dołączył: 05 maja 2011, 12:30
Miasto: TORUŃ

03 gru 2012, 15:44   (#8)  

Osobiście radzę Ci wydłużyć świecenie nawet na początku z tych 4 godzin, to za mało dla roślin, które i tak mają trudny okres ukorzeniania. Zawsze zaczynałem od 8 godzin. Za to nie pełną ilością światła, za Adamem proponuję zacząć od dwóch świetlówek.

Podmiany przez pierwszy tydzień codziennie 50%, przez drugi co dwa dni i potem coraz rzadziej, aż do jednej w tygodniu (30%).

Przez pierwsze dwa tygodnie nie trzeba nawozić, chyba, że jakiś nawóz potasowy jeśli to Amazonia. Po dwóch tygodniach mikro, potem po następnych dwóch już pełny plan nawożenia i zwiększenie światła do 4 świetlówek.

CO2 od początku, tak mniej więcej 3 b/s.

Życzę powodzenia na starcie i po... :)
Godween

Avatar użytkownika
Godween
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

04 gru 2012, 13:14   (#9)  

Dziękuję za wskazówki. Dno zbiornkina planuję obsadzic dość gęsto roślinnością, którą podałem w opisie. Widzę, że często radzicie wsadzić na start jak najwięcej roślin szybko rosnących. W zwiazku z tym pytanie czy oprócz tego co mam, powinienem coś dołożyć? Najwięcej sadzonek będzie z Hemianthus callitrichoides, druga pod wzgledem ilości będzie Rotala rotundifolia, reszta po koszyku z RA.

Jenkins
Poznaje temat

Posty: 59
Dołączył: 31 lip 2012, 22:51

04 gru 2012, 13:20   (#10)  

Światło pal od razu pełną długością, bo rośliny zwyczajnie padną.

Avatar użytkownika
maslo_82
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2998
Dołączył: 09 lut 2010, 18:04
Miasto: Poznań

04 gru 2012, 15:40   (#11)  

maslo_82 zaraz ktoś włączy na 12 h od startu i będzie miała "ała" 4 godziny to zdecydowanie za krótko myślę że rożsądne jest startowanie od 6-7h i wydłużać do 12 dodając po godzinie co tydzień.

Avatar użytkownika
moonrider
Znający temat

Posty: 1410
Dołączył: 21 paź 2010, 15:38

04 gru 2012, 20:46   (#12)  

moonrider napisał(a):maslo_82 zaraz ktoś włączy na 12 h od startu i będzie miała "ała" 4 godziny to zdecydowanie za krótko myślę że rożsądne jest startowanie od 6-7h i wydłużać do 12 dodając po godzinie co tydzień.


To wydaje się być rozsądne 2x39W, 6h i dodaję godzinę co tydzień. A kiedy druga belka? Docelowo chciałbym żeby zaświecała się godzinę później i gasła godzinę wcześniej.

Ponawiam pytanie co do roślinności na start - powinienem coś dołożyć? Mam przykre doświadczenia z glonami i chcę się możliwie mocno zabezpieczyć ;)

Jenkins
Poznaje temat

Posty: 59
Dołączył: 31 lip 2012, 22:51

04 gru 2012, 22:28   (#13)  

Na start dobrze jest gdy jest dużo roślin w wypadku np. nawożenia EI. Nie jest to dogmat przy startach z oszczędnościową taryfą nawożenia, np. przy Iwagumi z samym trawnikiem.

Avatar użytkownika
Godween
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

04 gru 2012, 23:50   (#14)  

Ja od siebie proponowałbym Limnophila sessiliflora w celu zwiększenia masy roślinnej. możesz ją usunąć z baniaka kiedy właściwe rośliny ruszą z kopyta. Na rybach glonożernych raczej bym nie polegał bo raczej musiałbyś mieć ich całą armię w razie problemów.

U mnie przy niedawnym starcie dość dobrze sprawdziło się zastosowanie easy carbo. Świecę hqi wiec nie mogłem sobie manewrować świetlówkami. teraz leję profilaktyczne dawki wg zaleceń producenta i wszystko jest ok.

Warto pamiętać o jakichś bakteriach do filterka ale o tym zapewne wiesz ;)

Co do świecenia to popieram kolegów powyżej 7-8h i stopniowo dokładać.

Nawozy zacząłbym lać tak jak proponuje kolega Godween. Świerze rośliny z żelu raczej są w dobrej kondycji i mają dość zmagazynowanych związków odżywczych w sobie. Pozatym stosując kranówkę do podmian (częstych na starcie) i tak dostarczasz sporo związków do akwarium. I nigdy nie lej micro na starcie jak nie ma potrzeby. Mnie taka nadgorliwość kosztowała niezła plagę.

Układ kamieni wygląda fajnie mam nadzieje że zaktualizujesz fotkę jak to obsadzisz i zalejesz.

Pozdrawiam Paweł.

kowcio77
Stały bywalec

Posty: 327
Dołączył: 09 maja 2010, 10:50
Miasto: Dublin

10 gru 2012, 11:19   (#15)  

Zbiornik wystartował 5 grudnia późnym wieczorem.. Dziękuję za wszystkie porady. Póki co świecę 2x39W przez 8 godzin dziennie. Codziennie podaję połowę zalecanej dawki BK. Sądzę, że można ją zwiększyć do normalnej dawki? Tutaj przy okazji pytanie. Czytam, że zalecana dawka to 1ml na 100litrów wody. Moje akwa to 200l brutto, od tego odjąć szkło i dość dużą objętość podłoża i kamieni daje mi faktycznie około 140 litrów.Tu też zależy czy 9 litrów ADA uwzglęnia objętość między ziarnami czy nie ;) A może się tym nie przejmować...?
Roślinki rosną dość szybko, w tym czasie zrobiłem jedną podmianę 50% wody, na dzisiaj planuję podobną. No i najwyższa pora zrobić chyba przycinkę? Obiawiam się dotknąć czegokolwiek bo nic się nie trzyma w podłożu.. Przez pierwsze dni walczyłem z wypływającym heńkiem, teraz już lepiej ale jestem pewien że przy próbie cięcia wszystko wypłynie... Robię coś źle?
Może jeszcze dzisiaj pokażę zbiornik, o ile czas mi pozwoli.

Jenkins
Poznaje temat

Posty: 59
Dołączył: 31 lip 2012, 22:51

10 gru 2012, 11:27   (#16)  

na przycinkę to chyba za wcześno ja bym jeszcze poczekał
"Jeśli obserwując wasze akwarium robicie się senni do tego stopnia,że zasypiacie to znak,że macie piękne akwarium, a jeśli nie to znaczy,że trzeba jeszcze sporo popracować!"

autor: Takashi Amano

andrzej123
Zainteresowany tematem

Posty: 185
Dołączył: 08 kwi 2008, 12:41
Miasto: Rzeszów

10 gru 2012, 20:07   (#17)  

No z jednej strony mam świadomość, że nic się jeszcze nie zakorzeniło, ale szacuję że jutro Rotala rotundifolia sięgnie powierzchni... No i heniek.. Rośnie pięknie, ale pnie się w górę. Obserwuję rotalę i o ile szybko rośnie, to niestety odstępy pomiędzy liśćmi są bardzo duże. Czy to nie jest wina zbyt słabego oświetlenia?
Zmierzyłem parametry wody, przed podmianą, 3 godziny po włączeniu oświetlenia:
NO2 - 0,2 mg/l
NO3 - 20 mg/l
PO4 - 0,02 mg/l
KH - 12
Fe - 0 mg/l
pH - 6,2
NH4 - 2mg/l

Jenkins
Poznaje temat

Posty: 59
Dołączył: 31 lip 2012, 22:51

10 gru 2012, 21:27   (#18)  

Jak rośnie to zostaw kwestie nawożenia tak jak jest. Ja przecinkę na twoim miejscu odłożyłbym w takim razie na przyszły tydzień przed następna podmianą.

kowcio77
Stały bywalec

Posty: 327
Dołączył: 09 maja 2010, 10:50
Miasto: Dublin

11 gru 2012, 16:23   (#19)  

Mam pozwolić wyjść rotali na powierzchnię? ;) Jutro mija tydzien od zalania, odstukać widocznych niepokojących zmian nie widać i pytanie o oświetlenie. Wydłużę o godzinę, a co z drugą belką, dołączyć ją na krótki czas w środku dnia czy czekać te 3 tygodnie? Z makro czekać czy lać?

Jenkins
Poznaje temat

Posty: 59
Dołączył: 31 lip 2012, 22:51

11 gru 2012, 21:11   (#20)  

Myślę że powinieneś załączać stopniowo drugą belkę. Odstępy rotalki i wypiętrzanie się heńka to zapewne małe oświetlenie w tym momencie. Z Makro po tygodniu? Jak dla mnie to trochę za wcześnie przy żyznym podłożu ale tu to są różne szkoły. Dużo zależy od tego jaką masz masę roślinną w tym momencie. Fotka obsadzonego baniaczka pomogłaby odpowiedzieć na wiele pytań :wink:

kowcio77
Stały bywalec

Posty: 327
Dołączył: 09 maja 2010, 10:50
Miasto: Dublin











Powiązane tematy
  • Mój filtr ro nie robi wody RO, czy to zesputa membrana?

    Siemka. Jakieś 4 miesiace temu kupiłem filtr ro Arka myaqua 1900. Filtr był polecany przez paru znanych mi ludzi. Ma dużą wydajność, ma fajny wygląd i jest kompaktowy, ale też nie jest tani.Ale do ...

    Wyświetlenia: 16 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Glon nie do pokonania

    Witam Tak jak w temacie nie mogę zwalczyć glona widocznego na zdjęciach mimo czyszczenia podczas podmian wody następnego dnia wraca parametry wody w normie , rośliny rosną jednak są bardzo nieestetyc...

    Wyświetlenia: 2228 | Odpowiedzi: 26 czytaj więcej...

  • Jak podłączyć dyfuzor JBL taifun proflora do fx6

    Witam, jestem nowy na forum, ale może ktoś mi pomoże. Otóż zakupiłem JBL proflora taifun inline 19/25 ( nie pomyślałem wcześniej, żeby sobie zmierzyć wąż z filtra fx6) i chciałbym to sensownie połączy...

    Wyświetlenia: 360 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Neony Innesa nie pobierają dafni/rozwielitki

    Witam, mam zapytanie, czy to normalne, że Neony Innesa nie chcą jeść dafni/rozwielitki? W zeszłym roku jak założyłem akwarium, zakupiłem dafnię i szklarkę do karmienia Neonków Innesa. Chciałem dawać i...

    Wyświetlenia: 513 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Czy nie mam za niskie Gh i Kh??

    Witam Posiadam roślinne akwarium 112 litrów. Rośliny to lotosy, cryptokoryny, anubiasy, dzisiaj przyjdzie żabienica i jeszcze jakaś roślina. Posiadam filtr ro. W kranie mam wode o Gh jakieś 12 i Kh j...

    Wyświetlenia: 1282 | Odpowiedzi: 19 czytaj więcej...

  • Jak wywołać zielony zakwit?

    Panowie drodzy. Pytanie jak w temacie. Czy macie jakieś doświadczenia i możecie polecić skuteczny sposób na szybki zielony zakwit? Pytam, bo nie jest tak łatwo wyhodować taki glon jak się chce :)...

    Wyświetlenia: 763 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Co to za glony i jak je zwalczyć oraz ocena parametrów wody

    Dzień dobry koleżanki i koledzy, Właśnie założyłem tu konto gdyż mam następujący problem. Po około 1 roku nagle pojawiły mi się glony jak na zdjęciach. Czy możecie pomóc w ich identyfikacji oraz w jak...

    Wyświetlenia: 675 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Jak dozować nawóz

    Witam, mam pytanie, czytam o nawozach i dozowaniu i już mam kręćka w głowie. W jaki sposób powinienem dozować nawóz tj. czy powinienem dążyć do utrzymania cały czas takie samego poziomu nawozu w wodzi...

    Wyświetlenia: 1161 | Odpowiedzi: 17 czytaj więcej...

  • jak ciężką lampę mogę położyć na akwarium

    akwarium 112l 80x35x40, bez wzmocnień, szyba chyba 6mm Pierwszy raz kupiłem sobie porządny radiator zamiast płaskiej blachy do akwarium, z myślą chłodnej lampy, dużej mocy i w ogóle bajery. Sam radia...

    Wyświetlenia: 380 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Kurz/pył w wodzie, nic nie pomaga.

    Walczę z kurzem/pyłem w wodzie już od kilku dni. Nie wiem co to jest, czy coś wypyliło od lawy czy to jakaś pozostałość po pierwotniakach a może śluzowce zaczynają się rozpadać. Woda jako tako jest c...

    Wyświetlenia: 8126 | Odpowiedzi: 84 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Tata_Franka i 284 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.