Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Wymiana podłoża



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



02 sie 2012, 12:58 Wymiana podłoża  (#1)  

http://www.youtube.com/watch?v=2B_cyu_-jXY&feature=plcp

Pewnie widzieliście film.
Bardzo sprytnie wymieniona wierzchnia warstwa granulatu.
Myślałem że jakimś japońskim sposobem ułożą tą utricularię w całości, ale nawet w ADA muszą od nowa robić sadzonki i cały trawnik skrupulatnie sadzić. 8)

Jeśli ten zbiornik startował również we wrześniu zeszłego roku na Amazonii New, to można przyjąć, że podłoże przy adowskim oświetleniu i chłonnym trawniku wyjaławia się w niespełna rok.
Co przy "naszym" 2-3 krotnie większym świetle, powinno mieć miejsce po 3-5 miesiącach.
W ostatnim filmiku widać w drugim zbiorniku, nowo rozsadzoną Lileopsis, czyli grunt też zapewne wymieniany.

AdamA
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2208
Dołączył: 15 lis 2010, 17:32
Miasto: Warszawa

02 sie 2012, 14:20   (#2)  

Operacja bardzo sprawna i rzeczywiście przyjemnie popatrzeć jak pracują przy tym akwarium.
Nie rozumiem tylko decyzji o wymianie podłoża... Można przecież podnieść dawkę nawozów płynnych, albo użyć kapsułek... Dla zwykłego, domowego akwarysty wymiana substratu tylko dlatego, że stracił na pierwotnej żyzności, nie ma uzasadnienia ekonomicznego.

Tak przy okazji - strasznie głośno w tej galerii :)
"Nie zgadzam się z Twoimi poglądami, ale po kres moich dni będę bronił Twego prawa do ich głoszenia." - Voltaire

Avatar użytkownika
Kadazan
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2649
Dołączył: 19 lut 2005, 18:19
Miasto: Toruń / Bydgoszcz

02 sie 2012, 14:22   (#3)  

Według opisu wynika że, trawka zaczęła psuć wygląd zbiornika dlatego przesadzili.

RockoSilento
Poznaje temat

Posty: 52
Dołączył: 26 paź 2011, 22:32

02 sie 2012, 14:29   (#4)  

Kadazan napisał(a):Nie rozumiem tylko decyzji o wymianie podłoża... Można przecież podnieść dawkę nawozów płynnych,


no co Ty ! Pomyliłeś systemy :-)

Kadazan napisał(a):albo użyć kapsułek... .


tzn bottomów
i tu też tak pomyślałem, ale chyba zbyt gęsto i mogłoby nierównomiernie wpłynąć na wizerunek trawnika.

AdamA
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2208
Dołączył: 15 lis 2010, 17:32
Miasto: Warszawa

02 sie 2012, 14:47 Re: Wymiana podłoża  (#5)  

AdamA napisał(a):Jeśli ten zbiornik startował również we wrześniu zeszłego roku na Amazonii New, to można przyjąć, że podłoże przy adowskim oświetleniu i chłonnym trawniku wyjaławia się w niespełna rok.

A jakbyś założył że chodzi o usunięcie górnej zamulonej warstwy podłoża? :P
Zauważ że oni nigdy nie wykonują prac na podłożu z wodą w środku a jak pozbyć się zasyfionej warstwy bez wody? Wybrać ją i zastąpić czystą :) Popatrz na swoje akwa i powiedz gdzie zbiera się największy syf? W 5-7cm warstwie od góry...

Taką mam teorię że nie chodzi jedynie o wyjałowienie podłoża... (oczywiście mogę się całkowicie mylić ;) )
Pozdrawiam, Norbert

Avatar użytkownika
Norbert Sabat
Znający temat

Posty: 1271
Dołączył: 27 gru 2003, 00:35
Miasto: Deep In Underground

02 sie 2012, 15:20   (#6)  

No na to nie wpadłem, żeby robić taki remont dla odmulenia, tak gęsto zarośniętej powierzchni.
A przyznam że, u siebie największy muł obserwuję na plaży w najniższej części szkła.

AdamA
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2208
Dołączył: 15 lis 2010, 17:32
Miasto: Warszawa

14 sie 2012, 19:38   (#7)  

Wymiana trawnika mistrzowska. . . .

AdamA napisał(a):No na to nie wpadłem, żeby robić taki remont dla odmulenia, tak gęsto zarośniętej powierzchni.
A przyznam że, u siebie największy muł obserwuję na plaży w najniższej części szkła.


Bo tam jest piasek, a nie czarny soil i cały syf widać jak na białej kartce :wink:
Pozdrawiam!
Piotrek
Partner roslinyakwariowe.pl

Avatar użytkownika
Piotrek Dymowski
Partner roslinyakwariowe.pl

Posty: 1286
Dołączył: 11 lis 2007, 22:18
Miasto: Warszawa

Wspieram stronę kontem Premium











Powiązane tematy
  • Wymiana oświetlenia do Kostki 30l

    Witajcie - mam dylemat i może Wy mi pomożecie w doborze wsymiany oświetlenia do kostki poniżej. Obecnie mam Aquaela Leddy Slim 16W Sunny + Plant ale musze kombinowac aby było nad aklwarium bo jest za...

    Wyświetlenia: 877 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • [film] Wymiana części podłoża

    Witam Poniżej link do filmu jak wymienić część podłoża nie robiąc zbyt dużego bałaganu w akwarium. https://youtu.be/abeGA4lZcfg?si=igM4BAldYtdQ4n4E

    Wyświetlenia: 292 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Podłoża do akwarium LT - aktualności, nowości, ciekawostki..

    Temat zakładam w celu podzielenia się nowościami, ciekawostkami itp. informacjami na temat stosowanych podłoży w akwariach ogólnie nazywanych LT. Jeżeli ktoś znalazł coś ciekawego w tym temacie lub ch...

    Wyświetlenia: 1776 | Odpowiedzi: 25 czytaj więcej...

  • Wyławianie ryb z akwarium a podłoża aktywne i substraty

    Witam Przepraszam z góry za niską może atrakcyjność tego wątku ale od kiedy mam podłoże aktywne Controsoil to mam problem jak próbuje wyłowić ryby z akwarium. No po prostu robi się demolka totalna. J...

    Wyświetlenia: 507 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Ile mam czasu na zalanie podłoża?

    hej wszystkim akwariuszom :) po przygotowaniu aranżacji w akwarium, ile mam czasu na zalanie podłoża? Pytam, ponieważ czekam na przesyłakę z roślinami. Czy mogę zalać akwarium na wysokość podłoża a po...

    Wyświetlenia: 785 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Wymiana świetlówki w 112l.

    Witam. Chcę wymienić świetlówki w mojej pokrywie i zastanawiam się czy lepiej włożyć standardowe świetlówki t8 czy zamienniki LED. Które rozwiązanie jest lepsze dla roślin?

    Wyświetlenia: 468 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Jakie i ile podłoża do 112L

    Witam. Zastanawiam się nad nowym podłożem do 112L pod roślinne akwarium. Myślałem nad jakimś tanim substratem aktywnym ale nie mam pojęcia ile go potrzeba na 80x30 akwarium. I też nie mam jakos mocno ...

    Wyświetlenia: 2434 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • Mieszanie rodzajów podłoża

    Dzień dobry , Zamierzam w akwarium podnieść podłoże z tyłu akwarium lawa wulkaniczną . No to dać substrat tropica i na to żwir 2-4mm . Z przodu chciałbym mieć podłoże aktywne ponieważ myślę o roślin...

    Wyświetlenia: 945 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Podłoża aktywne - czym są i z czym to się je

    Założyłem osobny temat aby łatwiej było zrozumieć czym są podłoża aktywne Ten artykuł do którego podaje link (na dole) w miarę prosty sposób opisuje i daje podstawową wiedzę czym jest wymiana kati...

    Wyświetlenia: 6420 | Odpowiedzi: 58 czytaj więcej...

  • Filtr Sera UVC-Xtreme 800 wymiana wirnika/zaworu/naprawa

    Dzień dobry. Czy ktoś z forumowiczów posiada filtr sera Uvc xtreme 800 lub 1200? Przy czyszczeniu filtra uszkodził się wirnik, a w zasadzie odpiął się pierścień zabezpieczający jego oś. Czy ktoś miał...

    Wyświetlenia: 598 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...



cron

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 213 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.