Lista działów » Galeria » Konkursy i inspiracje


25l - BN/T - kiedyś będzie roślinne - Konrad Dróżdż



Znalezione w sieci inspiracje, tutoriale, ciekawostki oraz informacje o konkursach.



Witam
Nazywam się Konrad. Dosyć długo zbierałem się, aby tu napisać. Forum czytam już jakiś miesiąc. Nie pamiętam dokładnie, ale jakieś 3-4 miesiące temu powróciłem do akwarystyki pod kilkuletniej przerwie. Na razie jest to małe akwarium, ale z chwilą, gdy ustabilizują się pewne moje sprawy na pewno będzie większe. Chciałbym, żeby akwarium to było roślinne. Jakiś czas temu postanowiłem, że będę stosował metodę EI. Zakupiłem najpierw KNO3 i KH2PO4 oraz Mikro plus Intermag. Ale może zacznę od przedstawienia zbiornika.
Pojemność brutto 25l
Objętość netto z podłożem ok 23l, samej wody ok 15l.
Obsada rybna (w tej chwili):
5 x Razbora Klinowa,
2 x Kirysek Pstry,
2 x Otosek (Otocinclus Przyujściowy)
3 x Krewetka Amano
Docelowo zostaną tylko Razbory i Amano. Akwarium od początku przerybione, ale już się powoli poprawiam.
Rośliny:
Nadwódka trójkwiatowa
Eleocharis accicularis
Echinodorus (jakiś mały i słaby - nie wiem dokładnie jaki)
Cabomby (które mam ogromną ochotę wyrzucić)
Moczarka (prawdopodobnie argentyńska)
Taiwan Moss (ostatnio zaatakowany przez cyjanobakterie)
Duży Heniek
Ludwigia Czerwona i Zielona (czerwona straciła kolor)
I jeszcze jakieś 2 rodzaje
Mech, Heniek, Ludwigie i 2 ostatnie których nie znam zakupione po przycince.
Podłoże: zwykły żwir + kulki gliniano-torfowe (z allegro) w ilości ok. 12 sztuk.
Filtr wewnętrzny Aquael Fan-mini plus 260l/h odkręcony na max bez tego śmiesznego "napowietrzania" (od dłuższego czasu cienki kożuch na powierzchni).
Grzałka była jakaś mała 10W, ale zupełnie sobie nie radziła (już nie pamiętam jaką trzymała temperaturę, w każdym bądź razie 26 stopni, które chciałem osiągnąć nie dawała). W chwili obecnej brak z powodu wysokich temperatur, a w zapasie wielka "pała" 100W z termostatem...
Pokrywa Aquael, oświetlenie 11 W Aquael Econoline 11W 6500K. W momencie, gdy zacząłem przeglądać forum wiele się naczytałem o tym, jak ważne jest światło i duża jego ilość (nie zwracałem uwagi na nic innego). Dokupiłem więc i zamontowałem dodatkowy moduł Econoline 11W 8000K i wyszło 22W na 25l brutto...Od tygodnia świecę 11W 6500K przez 10h dziennie, z powodu cyjanobakterii, która się pokazała (stwierdziłem, że to może pomóc).
Niestety w tej chwili jeszcze nie podaje CO2 z butli. Leje codziennie 2ml Easy Carbo Easy Lifea. Zakupiłem sole KNO3 i KH2PO4, które podaję już jakieś 2 tygodnie, Mikro Plus Intermag. W chwili obecnej czekam na przesyłkę z K2SO4 i MGSO4x7H20. Na początku kupiłem jakiś cudowny Aqua Gainer na alledrogo, którego jednak już nie podaje (zawierał wszystkie micro, K2SO4 i MGSO4).
W chwili pisania tego tematu uświadomiłem sobie, że podaje zdecydowanie za dużo nawozów, ponieważ dawki wyliczyłem sobie na 25l...
Zaczynałem od podawania nawozów codziennie, ale doszedłem do wniosku, że będę podawał i od tygodnia podaje:
Makro: Poniedziałek (po podmianie), Środa i Piątek
Mikro: Wtorek, Czwartek
Easy Carbo - tak jak wcześniej pisałem codziennie po 2ml
KNO3 rozrobiłem 25g w 250ml wody destylowanej i podaję 3 x 1,3 ml
KH2PO4: 5g w 250 ml wody destylowanej również 3 x 1,3 ml
Micro: do 900 ml wody destylowanej dolane 100 ml nawozu. Podaję 2 x 1,5 ml
Podmiany robię w każdy poniedziałek, woda z kranu + uzdatniacz JBL Biotopol + Zoolek Aquacid + Tropical BactoActive oczywiście w odpowiednich proporcjach. Najbliższa podmiana już z wody odstanej + Aquacid + BactoActive, bez uzdatniacza.
Testów nie robię, kiedyś z czystej ciekawości kupiłem test na Ph Sera i niestety wychodzi mi bardzo wysokie, w granicach 8-8,5 :/ w kranie - 7. Napisałem ostatnio do swoich wodociągów z prośba o podanie parametrów wody, dostałem skan całego badania, a w nim PH rzeczywiście 7.0 (oprócz tego wiele innych pomiarów).
W tym momencie nie wrzucę jeszcze żadnych zdjęć, ale sądzę, że wiele osób bez zdjęcia jest mi w stanie powiedzieć co źle robię (np. że zdecydowanie przesadzam z nawożeniem).
W najbliższym czasie (być może po wakacjach) prawdopodobnie będę musiał zrobić restart z racji przeprowadzki. Zamierzam wtedy wystartować z całym podłożem ADY.
Liczę na jakieś ciekawe sugestie.
Pozdrawiam
Konrad

kedzior28
Zainteresowany tematem

Posty: 201
Dołączył: 30 maja 2012, 10:42
Miasto: Końskie

03 lip 2012, 20:23   (#2)  

Witam
Zdjęcie mojego małego zbiorniczka. Wiem, że jest to nędza w porównaniu do tego co jest na forum, ale zbiorniczek był jednym wielkim mega spontanem i "rozwija" się powoli. Chce się na tym zbiorniku uczyć hodowli roślin, to takie małe eksperymentarium. Liczę na cenne wskazówki. Cyjanobakteria na przodzie z braku NO3? A może coś innego? Co jeszcze mówia moje rośliny? Tak jak już wcześniej pisałem, w niedługim mam nadzieje czasie czeka mnie restart z powodu przeprowadzki, więc wtedy powinno być lepiej, narazie działam na tym co jest.
BTW. Otosków już nie ma.
Pozdrawiam
Konrad
Obrazek

kedzior28
Zainteresowany tematem

Posty: 201
Dołączył: 30 maja 2012, 10:42
Miasto: Końskie

04 lip 2012, 12:44   (#3)  

Dojdzie substrat,zmieni oświetlenie i filtr na kaskadę, ułoży się jakiś aranż i zacznie nawozić co2.Po przeprowadzce oczywiście
Będzie lepiej... :wink:

A tu moje 25l:http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/viewtopic.php?t=37510&postdays=0&postorder=asc&start=0
Niestety bez aktualki bo jestem na wakacjach.

Pozdrawiam Michal322.

Avatar użytkownika
michal322
Znający temat

Posty: 1168
Dołączył: 27 maja 2010, 20:31
Miasto: Wrocław

04 lip 2012, 22:10   (#4)  

Zamierzam ponownie wystartować na kompletnym podłożu Ady, oświetlenia nie muszę zmieniać, tylko włączę drugą świetlówkę, która w tej chwili jest wyłączona :)
CO2 być może niedługo się uda "skołować"
Tutaj aranżacji nie ma żadnej, a po restarcie na pewno będzie lepiej.
Chciałbym, żeby ktoś coś dopowiedział na temat roślin i nawożenia

kedzior28
Zainteresowany tematem

Posty: 201
Dołączył: 30 maja 2012, 10:42
Miasto: Końskie

21 sie 2012, 17:26   (#5)  

Witam
Zabawy i nauki ze zbiornikiem ciąg dalszy.
Wczoraj dotarły do mnie zamówione testy na NO3 (JBL) oraz PO4 (Sera), na które w końcu zdecydowałem się w związku z problemami z sinicami. Zbadałem wode przed podmianą i jeśli chodzi o fosfor to było ok 1 mg/l, natomiast po zbadaniu azotanów byłem w szoku - ok 35 mg/l ! Zaraz po testach 50% podmiana, KNO3 i KH2PO4 oczywiście już nie podałem i zamierzam nie podawać przez ten tydzień, podałem jedynie KSO4 oraz MgSO4x7H20, które będę podawał w odrobinę mniejszych ilościach niż poprzednio.
Dziś z ciekawości zbadałem mój kranowit i wyniki były następujące:
Azotany > 10 mg/l
Fosforany ok. 0,5 mg/l
W związku z tym, pytanie moje jest następujące: czy jest sens nawozić KNO3, jeśli w wodzie jest taka zawartość azotanów? Ile nawozić KH2PO4?
Pozdrawiam

kedzior28
Zainteresowany tematem

Posty: 201
Dołączył: 30 maja 2012, 10:42
Miasto: Końskie

21 sie 2012, 22:34   (#6)  

jak "jedziesz" na samym kranie to na razie odpuść sobie nawozy łącznie z magnezem.ryby tez cos wyprodukują. zobacz po kilku dniach ile pobrały rośliny i będziesz wiedział na czym stoisz. zaciemniałeś zbiornik ?

cezar d
Znający temat

Posty: 1574
Dołączył: 27 gru 2010, 10:23
Miasto: kołobrzeg

21 sie 2012, 22:48   (#7)  

Tak, póki co leje odstany kranowit, do tego kultury bakterii i preparat na obniżenie twardości wody (kamień). Niestety nie mam możliwości zakupu wody RO - orientowałem się w tym temacie.
Mam zamiar przed podmianą zrobić testy i następne po tygodniu, żeby sprawidzić ile rośliny porabły NO3 i PO4. Co do potasu i magnezu to zmniejsze dawki, ale nie chcę roślin tak od razu odcinać od nawozów, zważywszy iż mam nadzieję, że wkrótce zacznę nawozić CO2 z butli.
Co do zaciemnienia to zdecydowałem się na nie w poprzednim tygodniu, trwało 4 dni, troche pomogło, ale nie do końca niestety.

kedzior28
Zainteresowany tematem

Posty: 201
Dołączył: 30 maja 2012, 10:42
Miasto: Końskie

21 sie 2012, 22:54   (#8)  

moja rada jest taka ; odstaw ten preparat na obniżenie twardosci, zaprzestań podawać magnez bo przy twardej wodzie jeszcze zatwardzasz. odnosnie wody to mozesz kupowac 5 L tygodniowo destylki na podmianę - wychodzi dwie dychy miesięcznie

cezar d
Znający temat

Posty: 1574
Dołączył: 27 gru 2010, 10:23
Miasto: kołobrzeg

21 sie 2012, 23:03   (#9)  

Ten preparat to AQUACID ZOOLEK'a na obniżenie pH (które defacto przed podmianą mam wysokie - 8.0 i więcej [kranowit - 7.0]) i twardości węglanowej; dlaczego radzisz, żeby go odstawić? Zastanawiałem się właśnie nad laniem do podmian kranowitu i destylki w stosunku 1:1 - tak będę chyba musiał zacząć robić.

kedzior28
Zainteresowany tematem

Posty: 201
Dołączył: 30 maja 2012, 10:42
Miasto: Końskie











Powiązane tematy


Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: FoCuS_PL, OneBee, Piotr Baszucki i 511 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.
           


 
Uruchomiono zadanie harmonogramu