Lista działów » Galeria » Konkursy i inspiracje


Akwarium 54l prośba o ocene i porady



Znalezione w sieci inspiracje, tutoriale, ciekawostki oraz informacje o konkursach.



Witam na początku chciałem sie przywitać ponieważ jestem nowy na forum i na stare lata zachciało mi sie akwarium stąd też tutaj się znalazłem ponieważ jakieś 3 tygodnie temu zalałem zbiornik sukcesywnie dosadzam roślin i tutaj moja prośba czy jeszcze coś dosadzić jeśli tak to co może czegoś jest za dużo proszę o jakieś sugestie ogólne związane z aranżacją
zestaw jaki posiadam

- zbiornik 54l
- oświetlenie 2x24w Sylvania Grolux FHO24W 550mm 8500K +Sylvania Luxline Plus 865-6500K opis w jaki sposób przerobiłem pokrywe tutaj http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/viewtopic.php?t=46949 który wcześniej zamieściłem również na forum bojownik .pl
Podłoże żwirek kwarcowy
Nawożenie co2 + kostka lipowa
Filterek wewnętrzny aquael turbo 500 wkrótce AQUAEL MINI KANI 120 bo nie wydala miałem kilka dni przeprawy z zielenicą ale dziś woda się dosyć wyklarowała co dziwne w dzień sie klaruje a przez noc znowu zaczyna się robić mgła i zielona woda
obsada 10 neonków + dzisiaj wpuszczone 20 krewetek red cherry i 2 glonojadki
Kamienie z pobliskiej rzeki górskiej bo jestem z zakopanego
Roslinki to
Eleocharis parvula
MECH Flame moss
Duży cheniek
jakaś roslinka którą dostałem jako gratis nie wiem jak się zwie

Prosze o ewentualną wyrozumiałość ponieważ jestem mało doświadczony w temacie
Załączniki
DSC04354a.jpg
1
(485.08 KiB) Pobrane 2398 razy
Ostatnio edytowano 12 cze 2012, 21:27 przez poldeczek1, łącznie edytowano 1 raz

poldeczek1
Poznaje temat

Posty: 68
Dołączył: 26 maja 2012, 21:22

12 cze 2012, 21:23   (#2)  

tytuł mnie nie przekonał, już myślałem że będzie to któreś z serii szpetne akwarium ale to jest całkiem ładne ;)

Avatar użytkownika
OjGeN
Znający temat

Posty: 1278
Dołączył: 26 sty 2011, 18:20
Miasto: Gliwice

12 cze 2012, 21:49   (#3)  

Musze przyznac ze calkiem ladny zbiornik!
Sam osobiscie przycinalbym henka tak by sukcesywnie tworzyl jednolita kule, co da estetyczny efekt :) choc to kwestia indywidualna.
Do niczego nie da sie przyczepic.
Zycze powodzenia i pozdrawiam!

sliwek898
Poznaje temat

Posty: 68
Dołączył: 12 mar 2012, 22:41

12 cze 2012, 21:54   (#4)  

dzięki bardzo co do heńka to dopiero dziś posadzony boje się że się nie przyjmie bo doszedł w chyba w kiepskiej kondycji słaba zieleń u góry przechodząca w zółc i brąz na dole łodyg
myślałem aby dosadzić pod skałki małego heńka co wy na to?
Ostatnio edytowano 14 cze 2012, 10:22 przez poldeczek1, łącznie edytowano 1 raz

poldeczek1
Poznaje temat

Posty: 68
Dołączył: 26 maja 2012, 21:22

12 cze 2012, 22:14   (#5)  

Z tym duzym henkiem to moze sie okazac, ze mimo dobrych warunkow jakie zapewniasz roslinom, starsze czesci rosliny umra,(ze wzgledu na slabe warunki zapewnione wczesniej) ale moze ktos bardziej doswiadczony sie wypowie.

Wpadlem na pomysl, zeby zasadzic rotale indica lub ludwigie arcuata w lewym rogu za skala. Zapewnia one swoja czerwonawa barwa odmiane dla zieleni w Twoim zbiorniku i przy odpowiednim przycinaniu utworza ciekawa strukture.

A co do malego henka-ja osobiscie nie mieszalbym roslin trawnikowych, ale to oczywiscie subiektywne zdanie :)

pozdr

sliwek898
Poznaje temat

Posty: 68
Dołączył: 12 mar 2012, 22:41

12 cze 2012, 22:39   (#6)  

też myślałem aby tam coś posadzić ale czy za tą skałką będzie wystarczająca ilość światła tam jest tylko kilka cm miedzy skałką a szybą
Coś mnie denerwuje ta paprotka gratisowa koło tego heńka mam wrażenie jakby się przepychały tylko nie bardzo mam pomysł gdzie by ją przesadzić czy w ogóle ją ruszać czy nie ?

poldeczek1
Poznaje temat

Posty: 68
Dołączył: 26 maja 2012, 21:22

12 cze 2012, 23:05   (#7)  

Spokojnie-bedzie tam sporo swiatla. Ogolnie masz wlasciwie 1 watt na litr, to bardzo duzo...wiec w tym lewym rogu mozesz spokojnie sadzic jakies lodygowce.

Co do tej paprotki to nie mam pomyslu, ale raczej srednio pasuje do tego henka i chyba w ogole do tego akwa.

P.S.
Jesli pod zwirem nie ma zadnej ziemi czy innych substratow to przed posadzeniem roslin wloz kulki gliniano-torfowe w ten rog po lewej stronie.

sliwek898
Poznaje temat

Posty: 68
Dołączył: 12 mar 2012, 22:41

12 cze 2012, 23:24   (#8)  

a te kulki to jakieś firmowe np JBL czy wystarczą takie samoróbki z allegro po 3 zł za 30 sztuk no i przede wszystkim ile tego nawkładać?

poldeczek1
Poznaje temat

Posty: 68
Dołączył: 26 maja 2012, 21:22

12 cze 2012, 23:30   (#9)  

ja uzywam z allegro, juz nie pamietam od jakiego uzytkownika. I wkladam na oko...ciezko stwierdzic, bo te kulki maja rozne rozmiary. zazwyczaj "producenci" z allegro daja instrukcje uzytkowania.

Nawozisz slup wody jakimis preparatami? Czy tylko dozujesz co2?

sliwek898
Poznaje temat

Posty: 68
Dołączył: 12 mar 2012, 22:41

12 cze 2012, 23:44   (#10)  

daje jeszcze potas i wegiel w plynie ale musze jeszcze kupić EASY LIFE PROFITO
choć teraz po ataku zielenic boje sie już dawać czegokolwiek

poldeczek1
Poznaje temat

Posty: 68
Dołączył: 26 maja 2012, 21:22

12 cze 2012, 23:53   (#11)  

To drogi nawoz, ale jest w nim kazda mikroelementowa sol mineralna (choc niektore sa w kranowce, zalezy jakiej).

Ja uzywam aqua art Ferro. Jest w nim przede wszystkim zelazo i pozostale najbardziej potrzebne pierwiastki. Jesli dolewasz potas osobno to polecam Ci ten nawoz!

sliwek898
Poznaje temat

Posty: 68
Dołączył: 12 mar 2012, 22:41

13 cze 2012, 00:07   (#12)  

Po piewrsze gratuluje pięknego akwarium. Trzeba przyznać że jak na osobę początkującą to efekt bardzo dobry, i przyznam sie bez bicia że moje po 3 tygodniach wyglądało tragicznie a akwarystyką zajmuje sie lata :D Wiec jeszcze raz gratuluje. Druga sprawa to kwestie ochrony środowiska. Czy każdemu trzeba powtarzać kamieni z rzeki NIE WOLNO WYCIĄGAĆ !! Wiem że każdy sobie pomyśli, co tam jeden kamyk, ale już na samym forum spotykam sie z dziesiątkami ludzi którzy to robią. Wiec nie jest to osobisty wyskok w kierunku autora tego akwarium ale ku przestrodze, jeśliście początkujący.
Pozdrawiam i życze powodzenia :)
Jedyną pewną rzeczą na Ziemi jest to, że nic nie jest pewne. Tego się trzymajmy bo jeszcze nikt z naturą nie wygrał :)

Avatar użytkownika
raven49
Zainteresowany tematem

Posty: 179
Dołączył: 11 paź 2011, 23:28
Miasto: Kraków

13 cze 2012, 08:57   (#13)  

raven49 napisał(a): Druga sprawa to kwestie ochrony środowiska. Czy każdemu trzeba powtarzać kamieni z rzeki NIE WOLNO WYCIĄGAĆ !! Wiem że każdy sobie pomyśli, co tam jeden kamyk, ale już na samym forum spotykam sie z dziesiątkami ludzi którzy to robią.


Nie wolno też się za długo patrzeć na rzekę bo łzy spadające z policzków mogą ją zasolić, jeżeli przechodzimy przez górski strumyk uważajmy też by nie zmącić wody bo to grozi katastrofą ekologiczną.

Jednym słowem przewrażliwiony jesteś....dość mocno

Avatar użytkownika
moonrider
Znający temat

Posty: 1410
Dołączył: 21 paź 2010, 15:38

13 cze 2012, 09:12   (#14)  

dziękuje bardzo za słowa otuchy
A co do tych kamieni to trochę przesadzasz a nawet bardzo
Mieszkam w Zakopanem u nas górskich rzek jest sporo wiec kamieni niebotyczne ilości jak to w górach
to tak jakbyś powiedział iż jak zabiorę garść piasku z plaży to go niedługo zabraknie jak każdy będzie brał chyba popadasz w paranoje
a te kupione w sklepach to niby skąd się biorą ?
napiszesz pewnie że są specjalne miejsca i takie tam ale to nie prawda

Dobra dosyć dygresji proszę o dalsze komentarze i porady

poldeczek1
Poznaje temat

Posty: 68
Dołączył: 26 maja 2012, 21:22

13 cze 2012, 09:33   (#15)  

Rzeczywiście miałeś racje z tym Heńkiem ,że Ci go ktoś dał w słabej kondycji. Jeśli Ci nie dojdzie do siebie to dostaniesz w prezencie ode mnie :) .
Polecam też tego Bolbitisa dać bardziej gdzieś w kamienie ,zwłaszcza że to roślina która lubi wrastać się w kamienie lub korzeń.Daj też na trzeci plan jakąś roślinę czerwoną dla kontrastu i będzie super ,a akwa i tak wyglada fajnie :) pozdrawiam .

Blondyn
Poznaje temat

Posty: 83
Dołączył: 03 maja 2011, 12:58
Miasto: Wrocław

13 cze 2012, 10:11   (#16)  

a nie wiecie o co chodzi w dzień woda się krystalizuje pod wieczór jest idealna po prostu kryształ a przez noc zielenieje i rano jest zielonkawa mgła o co chodzi już tak ode kilku dni

poldeczek1
Poznaje temat

Posty: 68
Dołączył: 26 maja 2012, 21:22

13 cze 2012, 14:14   (#17)  

Przewrażliwiony nie jestem. Zajmuje sie ochroną środowiska wodnego na codzień i wiem co mówie. Napisałem tylko żeby przestrzec i przekazać dalej. Nie była to osobista wycieczka do konkretnego użytkownika ale do ogółu. Akwarysyka to wycinek natury w domu, dbajmy zatem o nature na zewnątrz. Tylko nie przypnijcie mi łatki greenpeace bo z tymi de...ami nie mam nic wspólnego :D
Pozdrawiam :)
Jedyną pewną rzeczą na Ziemi jest to, że nic nie jest pewne. Tego się trzymajmy bo jeszcze nikt z naturą nie wygrał :)

Avatar użytkownika
raven49
Zainteresowany tematem

Posty: 179
Dołączył: 11 paź 2011, 23:28
Miasto: Kraków

13 cze 2012, 14:28   (#18)  

W takim razie skad mamy brac skaly, drewno itp itd jesli nie z natury? Ze sklepu? Przeciez nawet producenci tych rzeczy korzystaja z matki natury. Nie sa to wytwory syntetyczne.
Prosze o wyjasnienie tej kwestii, bo mnie to nurtuje :D

sliwek898
Poznaje temat

Posty: 68
Dołączył: 12 mar 2012, 22:41

13 cze 2012, 15:25   (#19)  

Kwestia polega na tym że te kamienie które zabiera sie z rzeki, jak już zaznaczałem wcześniej to tak zwany rumosz skalny który w rzece jest bardzo potrzebny. Pomijając juz kwestie tworzenia kryjówek, stref , tarlisk itp. ma funkcje żłobienia cieków. I już odpowiadam gdyby ludzie nie wybierali kamieni z rzek (różni ludzie w tym i właśnie wspomniane firmy) nie było by powodzi :) Wiem że to brzmi śmiesznie i abstrakcyjnie, ale jeden pójdzie z plecakiem drugi przyjedzie wywrotką :D Jeśli chodzi to pytanie sliwek898 nie będe sie bawił w nauczyciela :) Przypatrz sie dobrze czym różni sie kamień z rzeki a kamień z ujęć lądowych. Co do całej kwesti skąd czerpać? Naturalnym jest że czerpie sie z natury, ale powinno sie z tego co jest "niepotrzebne" a nie na masową skalę z aktywnego ekosystemu. Np. kamyki pana z japoni we większości wody nie widziały :D
Jedyną pewną rzeczą na Ziemi jest to, że nic nie jest pewne. Tego się trzymajmy bo jeszcze nikt z naturą nie wygrał :)

Avatar użytkownika
raven49
Zainteresowany tematem

Posty: 179
Dołączył: 11 paź 2011, 23:28
Miasto: Kraków

13 cze 2012, 20:52   (#20)  

Bardzo ładne, naturalne ułożenie kamieni, trawnik jeszcze żeby zarósł całkiem, razi mnie natomiast prawa strona. Na jakiś korzonek red moor po prawej zbiornik jest za mały, hymm może lepsza tam by była blyxa japońska?

Avatar użytkownika
evalor
Początkujący

Posty: 20
Dołączył: 05 cze 2012, 13:56
Miasto: Jasło











Powiązane tematy


Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Bernhard Roth, Letni, MacGyver, Totik i 434 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.