Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Galeria » Galeria naszych akwariów


049l - "Synonim" - DG



Galeria naszych roślinnych. Szczegółowe opisy i dzienniki prowadzenia zbiorników.



27 maja 2012, 22:27 049l - "Synonim" - DG  (#1)  

Pomysł na zmiany w zbiorniku i jego restart pojawił się w mojej głowie gdzieś na przełomie grudnia/stycznia. Zima to dobra pora na akwarystykę.
Stopniowo eweluował i nabierał kształtów, zarówno jeżeli chodzi o technikę, podłoże, jak i sam aranż. Akwarystyka do hobby dla cierpliwych.
Sam kiedyś dobitnie przekonałem stawiając zbiornik szybko, bez koniecznego przygotowania, i oczekując równie szybkich efektów. Efekt mógł być tylko jeden. Glony, glony i jeszcze raz glony oraz zamieranie flory, na skutek całej masy popełnionych błędów.
Pośpiech w akwarystyce to zły doradca.

Tak drzewiej bywało. Co wyszło tą razą, oceńcie sami.

Restart miał miejsce 12 maja.

Szkło:
Pozostało to samo, kostka 35x35x40cm- 49l. Chociaż kusiło mnie na OW, ale doszedłem do wniosku że to jest jeszcze dobre i szkoda kasy.
Myślę że kostki, poprzez swój kształt są nie praktyczne jeżeli chodzi o aranż o dużym nachyleniu (za wyjątkiem tych bardzo dużych).

Filtracja: Również pozostała ta sama- JBL Cristal Profi 250. Zbiornik restartowałem na bardzo dojrzałym filtrze.
Wypatrzyłem u naszych małych żółtych braci w Chinach wylot wody ze skimmerem do nano zbiorników. Jak wypatrzyłem, tak sprowadziłem. Fajne cacko. Wysokość ok. 10cm, zakres pracy 12-17cm. Regulacja ponad lustrem wody, więc nie trzeba za każdym razem moczyć rąk. ;)

Ogrzewanie: Tu znowu prywatny import z Chin. Grzałka 50W do nano akwariów.
Długość grzałki to tylko 10cm. Sterowanie grzałki i jej regulacja umieszczone w module podłączanym do gniazda sieciowego. Na module oprócz skali z temperaturą oraz pokrętła do jej regulacji, znajdują się dwie diody LED wskazujące stan pracy urządzenia.
Jak dla mnie rewelacja, przybyło miejsca w zbiorniku, a element grzejny nie rzuca się w oczy.

Oświetlenie: Świetlówka kompaktowa Philips Tornado 21W 6500K 1550 lumenów Ra80.
Zdecydowanie polecam serię Tornado, dla chcących wykorzystywać jako źródło światła świetlówki kompaktowe.
Bardziej wydajnych pod względem strumienia świetlnego nie spotkałem.

Świecenie: Po restarcie 4 godz. dziennie. Będę je zwiększał co tydzień o 2 godz.

Podłoże: Pierwotnie planowałem zastosować substrat pod żwirowy i podłoże firmy ADA. Już nawet przebolałem ten wydatek, dochodząc wcześniej do wniosku że zdecydowanie warto.
Jednakże nie byłbym sobą, gdybym nie poeksperymentował. Padło więc na podłoża wykorzystywane przy uprawie.....bonsai.
I tu pojawiają się takie tajemnicze nazwy jak Keto, Bims, Chabasai i bardziej swojska Black Lava (podobno z Fuji) z dodatkiem Substral Osmocote.
Z materiałów tych stworzyłem substrat pod żwirowy, podsypany wcześniej mielonym węglem drzewnym oraz Tetra Bactozym.

Jako podłoże główne użyłem Akadama w gradacji średniej i drobnej.
Obawiałem się że tworzę bombę biologiczną i jeżeli zbiornik mi nie wybuchnie to, albo będę miał wodę w jakimś dziwnym kolorze, albo parametry wody zrobią totalny odpał, albo i jedno i drugie i może jeszcze trzecie coś, o czym nie pomyślałem.
Wszystko to, w najlepszym wypadku wywoła tylko glony. W najlepszym wypadku .....
Co z tego wyszło poczytać można trochę niżej.

Nawożenie: Nadal EI. Rozpocząłem 5 dnia po restarcie. Dlaczego tak szybko, również poniżej.

CO2: Butla wysokociśnieniowa, dozowanie poprzez atomizer 11-20:30.

Kamienie: Seiryu, Siriuss, PKP (takie z torowiska :))

Flora: Tak jak widać. Niektóre gatunki czasowo, a może i nie. :)

Fauna: Rasbora mosquito, bystrzyk amandy, stiphodon.
Czy wiecie że stiphodony lubią kopać nory w podłożu pod kamieniami? Ja już to wiem. ;)

A teraz o podłożu. Jak pisałem wcześniej lubię eksperymentować, ale tym razem efekt jaki uzyskałem przeszedł moje najśmielsze oczekiwania.
Mam na myśli parametry wody. Dobroczynny (lub nie) wpływ podłoża na wzrost roślin ze względu na zbyt krótki okres czasu od restartu nie może być jeszcze oceniony.
Wracając do parametrów, to kranovit, który u mnie występuje ma gH na poziomie 15-16, kH 13-14, pH 7,2-7,4. Z tego powodu używam kationitu do zmiękczania wody i cieszę się jeżeli udaje mi się utrzymać w zbiorniku gH 10, kH8, pH 7,0. Jednakże do restartu zbiornika użyłem w 100% kranovitu nie poddanego jakiejkolwiek obróbce.

I pomiar - dzień po restarcie
gH- 9
kH -6
pH- 6,6
co2- 45 (obniżyłem dozowanie po pomiarze)
Fe - 0,05 (wartość założona ze względu na granicę mierzalności testu)
NO3- 5
PO4- 0,25

II pomiar - 2 dni po restarcie
gH- 6
kH- 4
pH- 7
co2- 12
Pozostałych parametrów nie mierzyłem.

III pomiar - 5 dni po restarcie
gH- 8
kH- 3
pH- 6,8
co2- 14
Fe- 0,05
NO3- 25
PO4- 0,15

IV pomiar - 9 dni po restarcie
gH- 10
kH- 4
pH- 6,6
co2- 30
Fe- 0,05
NO3- 30
PO4- 0,15

Podsumowanie.
Zastosowane podłoże znacznie obniżyło obie twardości wody, eliminując tym samym jej upierdliwe zmiękczanie kationitem. Nie wiem czy efekt jest chwilowy, czy długo falowy, ale dla mnie jest miłym zaskoczeniem. Oby tak dalej i jak najdłużej.

Azot, fosfor itd.
W zasadzie zmienił się tylko azot. Wzrósł, ale jego poziom nie jest drastycznie wysoki. Pozostałe elementy są na poziomach graniczących z mierzalnością testami akwarystycznymi.
Woda od pierwszego dnia krystalicznie czysta, brak jakichkolwiek przebarwień.

Dnia 5 zrobiłem podmiankę 40% wody - kranovit.

Dnia 1 podałem tylko potas - tygodniową dawkę.

Dnia 5 rozpocząłem nawożenie EI- pełna dawka.

A teraz czekam i obserwuję co się wydarzy.

Wszelki uwagi i krytyka mile widziane.


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek
Obrazek
Ostatnio edytowano 28 maja 2012, 15:14 przez Seth67, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika
Seth67
Aktywny użytkownik

Posty: 614
Dołączył: 07 mar 2010, 18:30
Miasto: Gdańsk

28 maja 2012, 08:42   (#2)  

Super kosteczka chyba najładniejsza jaką kiedykolwiek widziałem:)Gratulacje!!!:)
Ostatnio edytowano 28 maja 2012, 13:42 przez Andr Linoge, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika
Andr Linoge
Stały bywalec

Posty: 377
Dołączył: 31 paź 2010, 11:01

28 maja 2012, 13:23   (#3)  

Super kosteczka :) podobają mi się takie klimaty, już wyobrażam sobie jak będzie wyglądać jak zarośnie :) gratuluje.

Avatar użytkownika
Arjuna
Początkujący

Posty: 44
Dołączył: 22 cze 2011, 12:57
Miasto: Warszawa

28 maja 2012, 21:13   (#4)  

To teraz nic tylko czekać na akadamę w ciemniejszym kolorze. Choć i ta jest dość niezła.
Planuję podobnie natomiast na wierzch pójdzie pro soil. Pod spód dam bims, keto i akadamę.
Może ten azot to wynik podania osmocite ?

Proszę o dalsze informacje jak rozwija się akwarium.

GFR
Stały bywalec

Posty: 486
Dołączył: 17 paź 2010, 12:05
Miasto: Olsztyn

28 maja 2012, 21:35   (#5)  

Wysoki azot może być też spowodowany bardzo niskim fosforem.
Podałeś teraz EI więc wszystko powinno iść dobrze.

Avatar użytkownika
Mateusz89
Stały bywalec

Posty: 303
Dołączył: 23 paź 2009, 22:28
Miasto: Gogolin/Opole

30 maja 2012, 11:25   (#6)  

Dziękuję za miłe słowa.

GFR napisał(a):To teraz nic tylko czekać na akadamę w ciemniejszym kolorze....
....Może ten azot to wynik podania osmocite ?


Faktycznie mogłaby być ciemniejsza. Chociaż mi to tak bardzo nie przeszkadza. Gdy już całe dno zarośnie to będzie widoczna tylko przy szybach.
Osmocote jest na samym dnie i to nie wiele. Przy tej warstwie podłoża raczej się jeszcze nie przebiło do słupa wody.

Mateusz89 napisał(a):Wysoki azot może być też spowodowany bardzo niskim fosforem...


Też o tym pomyślałem, bo fosfor jest bardzo niski. Podobnie żelazo, dlatego zwiększyłem dawkę mikro o 50%.
Z drugiej strony poziom azotu nie jest drastycznie wysoki. Jeżeli tendencja się utrzyma to zmodyfikuję makro pod kątem większej zawartości fosforu.
Co o tym sądzicie?
Obrazek

Avatar użytkownika
Seth67
Aktywny użytkownik

Posty: 614
Dołączył: 07 mar 2010, 18:30
Miasto: Gdańsk

30 maja 2012, 23:40   (#7)  

Puki rośliny wglądają dobrze, akwarium jest czyste, to może nie ma potrzeby kombinować tylko co jakiś czas skontrolować czy jest wszystko ok z azotem.

GFR
Stały bywalec

Posty: 486
Dołączył: 17 paź 2010, 12:05
Miasto: Olsztyn

12 cze 2012, 11:44   (#8)  

Jak się rozwija akwarium ? Powiedz mi czy płukałeś bims ?
Ja Bims mam taki można powiedzieć oblepiony jakąś ziemią. Przy płukaniu dostaję praktycznie biały bims. Zastanawiam się czy płukanie tutaj ma sens, skoro obok bimsu planuję dodać akadamę i keto.

GFR
Stały bywalec

Posty: 486
Dołączył: 17 paź 2010, 12:05
Miasto: Olsztyn

13 cze 2012, 21:11   (#9)  

Zbiornik rozwija się pozytywnie, ale nie obyło się bez drobnych problemów. Pojawiły się brunatnice, które szczęsliwie już zanikają. Za to na mchu pojawiło się coś czarnego, czego nie mogę zidentyfikować.Jak dam radę to w weekend wrzucę jakieś foty. Trzy rośliny się rozpuściły, zanim doszedłem do poprawnych dawek nawozu.To podłoże sprawdza się bardzo dobrze, ale potwornie wciąga mikro i fosfor. Tak więc przygotuj się na bardzo znaczne korygowanie dawek nawozu.

Bimsu nie płukałem. Nie był niczym oblepiony, ale gdyby taki mi się trafił to pewnie doszedłbym do podobnych wniosków jak Ty i bym go nie płukał, skoro znowu go trzeba "wybrudzić". :)

Będąc ostatnio w sklepie ogrodniczym znalazłem ciekawą alternatywę dla Bimsu, czy keramzytu. To Perlit.
Przykladowy link znaleziony w necie:
http://www.kwiateo.pl/perlit-agroperlit-agro-perlit-do-wysiewu-sadzonkowania-sadzenia-10-litrow/
Zwróć uwagę na ilość i cenę.
Obrazek

Avatar użytkownika
Seth67
Aktywny użytkownik

Posty: 614
Dołączył: 07 mar 2010, 18:30
Miasto: Gdańsk

13 cze 2012, 21:24   (#10)  

Cena cudowna ;) tylko ciekawe co to za granulacja. Przecież to nasz bims tylko że wypłukany.

GFR
Stały bywalec

Posty: 486
Dołączył: 17 paź 2010, 12:05
Miasto: Olsztyn

13 cze 2012, 21:46   (#11)  

Spotkałem dwie gradacje 1-6mm i 3-6mm.
Obrazek

Avatar użytkownika
Seth67
Aktywny użytkownik

Posty: 614
Dołączył: 07 mar 2010, 18:30
Miasto: Gdańsk

13 cze 2012, 22:19   (#12)  

Ten 3-6mm po przesianiu mógłby się już nadawać. Do mniejszych zbiorników.
Znalazłem coś podobnego AGRO PERLIT 3-6 mm 60l - 36zł :)
Opakowanie 20L - 15zł.

Użyć pozostałych składników dla miksu i efekt będzie uważam identyczny.

GFR
Stały bywalec

Posty: 486
Dołączył: 17 paź 2010, 12:05
Miasto: Olsztyn

13 cze 2012, 23:25   (#13)  

Znam perlit z ogrodnictwa i wydaje się być trochę za lekki. Jest na pewno znacznie lżejszy niż pumeks z power sand-u. Bałbym się jego wypływania albo "wychodzenia" na wierzch podłoża. Jedyny pomysł jaki mi przychodzi z tego wykorzystaniem to danie go pod podłoże w pończosze tak jak tutaj dano Africane:
Obrazek

Avatar użytkownika
Mateusz89
Stały bywalec

Posty: 303
Dołączył: 23 paź 2009, 22:28
Miasto: Gogolin/Opole

14 cze 2012, 13:32   (#14)  

Takie właśnie rozwiązanie zastosowałem w tym zbiorniku w celu uformowania wzniesień o dużym kącie nachylenia na krótkim odcinku. Około 2/3 mixu znajduje się właśnie w damskich podkolanówkach z Reala. :) Pozostała część została "luźno" wsypana nad i pod.
Co do Perlitu to myślę że może być ciekawą, tanią, alternatywą jako dodatek do substratów podżwirowych, którą można również wykorzystać jako złoże filtrujące w kubełku.
Obrazek

Avatar użytkownika
Seth67
Aktywny użytkownik

Posty: 614
Dołączył: 07 mar 2010, 18:30
Miasto: Gdańsk

14 cze 2012, 14:27   (#15)  

GFR,
rzuć okiem na te dwie pozycje:

http://www.rominco.com.pl/vermiculit/

http://allegro.pl/krakowska-mieszanka-mineralna-perlit-wermikulit-i2420396985.html

Już wiem czego użyję do restartu dwusetki. :)
Obrazek

Avatar użytkownika
Seth67
Aktywny użytkownik

Posty: 614
Dołączył: 07 mar 2010, 18:30
Miasto: Gdańsk

14 cze 2012, 17:29   (#16)  

Ten wermikulit to na prawdę świetna sprawa. Ciekawe tylko jaką to ma konsystencję w sensie kruchliwości, pęcznienia, rozkładania się, kruszenia. Z opisu by wynikało że co najwyżej może być lekkie a poza tym powinno być trwałe.

Jak gdzieś znajdę to kupię do testów, ma szansę się dobrze sprawdzić jako warstwa chłonna/biologiczna w filtrze jak i w akwarium.

GFR
Stały bywalec

Posty: 486
Dołączył: 17 paź 2010, 12:05
Miasto: Olsztyn

24 cze 2012, 11:13   (#17)  

Zbiornik 6 tygodni od zalania po częściowej przycince.

Przez chwilę pojawiły się brunatnice, ale już ustąpiły.

Aktualnie na mchu z przodu jakiś dziwny, czarny glon. Na początku myślałem że to ryzoidy, ale po czasie wyglada to jednak na glon.

Podłoże rewelacyjnie zbija kH, która ustabilizowała się na poziomie 5.

Nadal wchłania duże ilości fosforu i żelaza.

Obrazek


Obrazek


Obrazek
Obrazek

Avatar użytkownika
Seth67
Aktywny użytkownik

Posty: 614
Dołączył: 07 mar 2010, 18:30
Miasto: Gdańsk

28 sie 2012, 19:37   (#18)  

Bardzo ładna kosteczka. Nic dodać, nic ująć :wink:
Pozdrawiam :-)

Avatar użytkownika
Mazur
Zainteresowany tematem

Posty: 203
Dołączył: 15 cze 2012, 19:54
Miasto: Wrocław

28 sie 2012, 22:53   (#19)  

Dziękuję.
Można dodać aktualne zdjęcia po wczorajszej przycince. ;)

Obrazek

Obrazek
Obrazek

Avatar użytkownika
Seth67
Aktywny użytkownik

Posty: 614
Dołączył: 07 mar 2010, 18:30
Miasto: Gdańsk

28 sie 2012, 23:08   (#20)  

Piękna kosteczka...
Przemyślana i dopieszczona.

AquaNL












Powiązane tematy
  • 049l - Zieleniak - Adek86

    Cześć. Aktualnie powróciłem do Hobby po 10 latach przerwy 😊 Coś o akwa: Aquael Fish&Shrimp 49 litrów. Sprzęt jest taki jak dołączony do zestawu 😉 Dekoracje: 5kg Grey Mountain Stone Dwa małe kor...

    Wyświetlenia: 1732 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • 049l - Kostka - Kamil

    Witam, chciałbym zaprezentować moje 2 dni temu założone akwarium. Jestem dość początkujący w temacie, więc wszystkie sugestie i uwagi mile widziane :) Wymiary - 35x35x40 (49L) Oświetlenie - Leddy Sli...

    Wyświetlenia: 999 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • 049l - Kostka pod górkę - Banani

    Akwarium: 49l OW 35x35x40h Oświetlenie: Chihiros LED A301 Plus 30W Świecę na 5 z 7-stopniowej skali luminancji Nawożenie: CO2: butla 2l, nano dyfuzor ze spiekiem Dozowanie: 1b/s 24/7 Makro i ...

    Wyświetlenia: 7570 | Odpowiedzi: 19 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: buubu i 636 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.