Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Karel Rataj - kompletny system ?



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



Karl Rataj - czy to kolejny kompletny system prowadzenia zbiornika ?

Przeglądając forum dość rzadko można spotkać zbiorniki w pełni prowadzone na produktach tej firmy.
Ostatnio zauważyłem zbiornik Tomasza z RA, którego nawożenie kolumny wody oparło się właśnie na nawozach Karl Rataj:
http://www.roslinyakwariowe.pl/index.ph ... ew=article

Czytając opis produktów tej firmy a w szczególności jej podłoży, można odnieść wrażenie, że jest to świetna alternatywa dla droższych propozycji konkurencji.

Nawozy, tej firmy wydaja się być dedykowane do jej podłoża, które ma kilka opcji w tym tą która najbardziej mnie interesuje, czyli "stare dno".

Zaczyna to przypominać, choć nie jest identyczne, system ADA, a niewątpliwą zaletą jest cena.

Uważam, że dobrze byłoby się temu lepiej przyjrzeć, szczególnie w dobie kryzysu i cięcia kosztów.

Co o tym sądzicie ? dobrze będzie jeżeli zabiorą w dyskusji głos osoby mające doświadczenie najlepiej z całą linią tej firmy.

podłoża :

http://sklep.roslinyakwariowe.pl/podloz ... mp;sort=2a

nawozy :

http://sklep.roslinyakwariowe.pl/nawoze ... mp;sort=2a

Avatar użytkownika
aquamateo
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3094
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

Wspieram stronę kontem Premium

03 kwi 2012, 09:21   (#2)  

Nikt nie jest zainteresowany tematem ???......dziwne, a tym bardziej dlatego, że bardzo często spotykam się na forum z opiniami o drożyznie produktów niektórych firm.

Uważam że linia Karl Rataj to świetna alternatywa cenowa przy zachowaniu bardzo dobrej jakości.

Dla osób które zaczynają swoją przygodę z akwarystyką a nie chcą ponosić 3 krotnie wyższych kosztów, jest to wprost idealne rozwiązanie, dodatkowo kompletne, bo i podłoża i nawozy.

Z braku postów wynika, że jednak ceny o których tak często piszecie nie są aż takim problemem.

Avatar użytkownika
aquamateo
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3094
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

Wspieram stronę kontem Premium

03 kwi 2012, 10:20   (#3)  

Właśnie byłem wczoraj u chłopaków w R.A i zakupiłem serie Nowych nawozów Rataja
Cena przystępna więc sie skusiłem
Poprowadzę jeden ze zbiorników na tych nawozach i zobaczymy jakie będą efekty

Avatar użytkownika
PETER 13
Poznaje temat

Posty: 146
Dołączył: 29 maja 2010, 00:29
Miasto: Kraków Podgórze

03 kwi 2012, 12:24   (#4)  

Zaczynając ten temat miałem też na myśli pogłoski o nowej ulepszonej serii nawozów, daj znać jak będą się sprawowały.

Całkiem poważnie nachodzi mnie ochota, na spróbowanie jego podłoża wymieszanego z Amazonią I, lub całkowicie oprę się o rozwiązanie Rataja a Amazonie pozostawię sobie na inny zbiorniczek

Taką kompilację użyłbym na dzień dzisiejszy

1 warstwa: Amazonia I ( zostało mi ok 3l ) wymieszana z substratem Rataj Aquaclay ground "stare dno"

2 warstwa: Podłoże Rataj PROFI SOIL

jak również zastanawiam się nad tym samym zestawieniem ale bez udziału Amazonii I

Wydaje mi się że przy tym zestawieniu, użyje nawozy ADA których mam trochę pod ręką :wink: a żal byłoby ich nie wykorzystać, następnie przeszedłbym całkowicie na linię nawozów od Rataja.

Przeglądając ofertę tej firmy, koszt założenia na jej produktach zbiornika w moim przypadku 60l będzie mocno zredukowany.
Patrząc również na wkład i wiedzę tej firmy o akwarystyce roślinnej to rozwiązanie moze być ciekawą alternatywą.

Jeżeli macie jakieś uwagi i spostrzeżenia na temat produktów Rataj-a, zapraszam do podzielenia się nimi w tym wątku.

Avatar użytkownika
aquamateo
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3094
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

Wspieram stronę kontem Premium

03 kwi 2012, 20:01   (#5)  

Również jestem ciekaw opinii, zwłaszcza na temat podłoży. Średnio jestem niestety zadowolony z aquabasis. :twisted:

Avatar użytkownika
krzychu777
Poznaje temat

Posty: 74
Dołączył: 27 lut 2010, 23:27

15 kwi 2012, 17:35   (#6)  

Więcej dokładnych informacji znajdziecie w katalogu produktów Karel Rataj Online:
http://sklep.roslinyakwariowe.pl/karel-rataj.php

Obrazek
--
Tomek
Ostatnio edytowano 16 kwi 2012, 23:38 przez Tomasz, łącznie edytowano 1 raz

Tomasz
Konto firmowe (sponsor forum)

Posty: 643
Dołączył: 19 mar 2011, 01:04
Miasto: Opolskie

15 kwi 2012, 17:41   (#7)  



dzięki za informację, z tego co widzę oferta Rataja została mocno poszerzona i zyskała całkiem nową "twarz"

butelki z nawozami zostały wyposażone w dozowniki ?

patrząc na instrukcję dozowania, przypomina to trochę nawozy ADA, z tym ze dodatkowym plusem jest informacja o uzyskiwanych stężeniach

Możesz coś więcej o tym wszystkim napisać ?

Avatar użytkownika
aquamateo
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3094
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

Wspieram stronę kontem Premium

15 kwi 2012, 17:58   (#8)  

Tak,

butelki 130ml i 500ml posiadają dozowniki (dawka 1ml),
są również dostępne opakowania uzupełniające 2000ml !

To super sprawa dla osób, które zdecydują się przejść na nawozy Rataja na stałe,
nie będzie potrzeby zakupu nowych butelek z dozownikami, wystarczy wtedy zakupić je raz a następnie korzystać z ekonomicznych opakowań uzupełniających.

Generalnie cały system opiera się na nawożeniu do słupa wody,
podłoże granulowane Profi Soil pełni funkcję rezerwuaru substancji odżywczych na bazie nawozów pobieranych ze słupa wody oraz naturalnie sedymentującego detrytusu z odchodów ryb.

Taki sposób podejścia do prowadzenia akwarium świetnie sprawdza się w zbiornikach roślinnych Rataja, które mieliśmy okazję oglądać w Czechach. Opiera się ono równowadze nawożenia słupa wody z naturalnymi procesami biologicznymi zachodzącymi w akwarium i stanowi rozsądny i przemyślany system, który przed wprowadzeniem dokładnie przetestowano (m.in. nawozy testowano także w uprawach hydroponicznych w celu zbadania stopnia przyswajalności chelatowanych pierwiastków).

Zresztą co tu dużo mówić, Karel Rataj to jedna z największych sław akwarystyki roślinnej i założyciel jednej z najbardziej znanych plantacji roślin.

Dlatego też pokusiłem się o przetestowanie tych nawozów w swoim zbiorniku.
--
Tomek

Tomasz
Konto firmowe (sponsor forum)

Posty: 643
Dołączył: 19 mar 2011, 01:04
Miasto: Opolskie

15 kwi 2012, 18:04   (#9)  

Czyli w moim wcześniejszym pytaniu o dodatkowe użycie podłoża stare dno pod Profit Soil, ta opcja jest zbędna? wystarczy sam Profit Soil a resztę uzupełnię nawozami Rataja do kolumny wody tak?

Avatar użytkownika
aquamateo
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3094
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

Wspieram stronę kontem Premium

15 kwi 2012, 19:31   (#10)  

Ja na razie jestem zadowolony z zastosowania Profi Soil i Stare dno. Dzisiaj upływa dokładnie miesiąc od założenia akwarium i nie nawożę niczym, prócz potasu. Wszystko ładnie ruszyło i wygląda na to, że niczego nie brakuje. Obecnie (zobaczymy co będzie dalej) jestem zdania, że stosowanie starego dna ma sens, można dzięki temu bardzo oszczędnie nawozić słup wody.

Avatar użytkownika
Peterpl
Stały bywalec

Posty: 424
Dołączył: 08 sty 2009, 15:24
Miasto: Głogów / Wrocław

15 kwi 2012, 21:10   (#11)  

Tomasz napisał(a):Generalnie cały system opiera się na nawożeniu do słupa wody,
podłoże granulowane Profi Soil pełni funkcję rezerwuaru substancji odżywczych na bazie nawozów pobieranych ze słupa wody oraz naturalnie sedymentującego detrytusu z odchodów ryb.

Taki sposób podejścia do prowadzenia akwarium świetnie sprawdza się w zbiornikach roślinnych Rataja, które mieliśmy okazję oglądać w Czechach. Opiera się ono równowadze nawożenia słupa wody z naturalnymi procesami biologicznymi zachodzącymi w akwarium i stanowi rozsądny i przemyślany system.


I właśnie o to by mi chodziło, taka harmonia między nawozami z butelek, a tych z metabolizmu ryb i rozkładu resztek roślin...
Bardzo ciekawa i intrygująca oferta, chyba się skuszę na przetestowanie w jednym akwa.

Avatar użytkownika
Godween
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

15 kwi 2012, 21:45   (#12)  

Peterpl napisał(a):Ja na razie jestem zadowolony z zastosowania Profi Soil i Stare dno.

jestem zdania,że stosowanie starego dna ma sens, można dzięki temu bardzo oszczędnie nawozić słup wody.


No właśnie, zastanawia mnie co będzie lepsze czy użycie samego Profi Soil które w swoim założeniu ma kumulować związki dodawane do kolumny wody, czy może dobrze jest dodać pod spód żyzny podkład w postaci stare dno.

Widziałem Twój zbiornik Peterpl i wiem że Ty wybrałeś to drugie rozwiązanie, dobrze słyszeć że ono też się sprawdza. Zobaczę co ostatecznie wybiorę, mam jeszcze trochę czasu do namysłu.

Przeglądam teraz nową odsłonę nawozów Rataja i to co napisał Tomasz o założeniach tego systemu, ma dla mnie sens.

Na marginesie, doszły mnie słuchy, że będą jakieś zmiany w produktach tej firmy, ale nie spodziewałem się, że aż tak pozytywne.
Nie dość że zupełnie nowy wygląd (nowe butelki z dozownikiem jak u ADA), to jeszcze świetny opis wraz z podaniem wzrostu stężeń.
Jak zakładałem temat, nawozy były jeszcze pakowane w starym stylu a ich opisy nie były zbyt rozbudowane, teraz po tych wszystkich pozytywnych zmianach dodatkowo cieszy fakt braku wzrostu ich ceny.
Kto by się spodziewał, że ta dobra, stara Czeska firma, wywinie taki numer i w nowej odsłonie stanie do walki z wydawać by się mogło "silniejszą" (marketing) konkurencją.

Avatar użytkownika
aquamateo
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3094
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

Wspieram stronę kontem Premium

16 kwi 2012, 07:58   (#13)  

Miałem okazję stosować Stare Dno w poprzedniej aranżacji, akwarium było zakładane jakieś 4 lata temu, nie wiem czy coś się w tym czasie zmieniło w składzie. Zbiornik funkcjonował na tym podłożu niecałe 2 lata, była to warstwa ok 3 cm przykryta 4 cm drobnego żwiru. Niestety po jakichś 3-4 miesiącach zaczęły się problemy z glonami, raz większe a raz mniejsze, ale zawsze były i nie byłem ich w stanie opanować aż do likwidacji zbiornika. Próbowałem różnych form nawożenia i oświetlania, niestety nic nie pomagało. Mam wrażenie, że w tym podłożu było/jest? za dużo mikro, zwłaszcza żelaza i stąd moje problemy. Tak czy siak zraziłem się i więcej raczej nie będę się z tym bawił.

kordi
Poznaje temat

Posty: 123
Dołączył: 01 cze 2007, 13:14
Miasto: Brzeszcze

16 kwi 2012, 09:09   (#14)  

Od lat stosuję w niektórych akwariach produkty Rataja i jeszcze się nie zawiodłem. W 100% na podłożu i nawozach był prowadzony ten zbiornik:

Obrazek

Ciągle pozostaje w gronie moich ulubionych ;) Przez dwa lata na podłożu i nawozach funkcjonowało to akwarium:
Obrazek

Przewinęła się przez nie masa gatunków od łodygowców po kryptokoryny i vallisnerie. Akwarium było stabilne i spokojnie znosiło dłuższe przerwy w serwisie.

Pierwsze odsłony zbiornika 900l w sklepie, były prowadzone właśnie na Starym Dnie i nawozach Rataj, bo wtedy niewiele więcej było. Zrobiłem tam chyba moją ulubioną fotkę rośliny:
Obrazek

Zbiornik był prowadzony na mocnym świetle HQI i nawożony Bioflorem, Makronem i Colour Fe.

Same nawozy dobrze sprawdziły mi się również w połączeniu z Amazonią, w tym akwarium:
Obrazek

Trzon nawożenia w tym systemie stanowią Bioflor i Makron. Colour Fe znajdzie zastosowanie w akwariach z dużą ilością łodygowców, podobnie jak Mangan i Molybden. Osobiście jestem zwolennikiem żyznego podłoża, dlatego ja stawiałbym na opcję Stare Dno + Profi Soil/ew. żwir. Profi Soil jest bardzo ładnym podłożem, ma nieregularne drobne, brunatne granulki. Można z niego korzystać też w odsłoniętych miejscach aranżacji - efekt wizualny może być bardzo ciekawy.

Pamiętajmy, że system Rataj nie ma w założeniu konkurować z ADA, bo to nieco inne podejście do prowadzenia zbiornika. Niemniej uważam go za lepszą i kompletniejszą alternatywę dla AquaArtu czy EasyLife. Z czystym sumieniem można polecić każdemu, kogo budżet nie pozwala np. na zastosowanie ADA, a chce mieć ładne i bezproblemowe akwarium.

Anonim 1811


16 kwi 2012, 10:06   (#15)  

piękne zbiorniki, ale narobiłeś smaczku tymi zdjęciami Maćku,

czyli użycie podkładu Rataja stare dno pod Profi Soil też Rataja, jest jak najbardziej zasadne ?

jakie nawożenie przy udziale nawozów Rataja na start sugerujesz w tym układzie ?

Avatar użytkownika
aquamateo
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3094
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

Wspieram stronę kontem Premium

16 kwi 2012, 11:07   (#16)  

chester napisał(a):bo to nieco inne podejście do prowadzenia zbiornika


Właśnie, podejście Rataja to taki "podrasowany LT" z umiarkowaną ilością światła (Tedy asi 0,4 - O,6 W na litr vody (pro 100 l akvárium potřebujeme 2 zářivky po 30 W).) z wskazaną, ale bez przesady, suplementacją CO2 (mowa jest raczej o obniżaniu pH niż nasycaniu wody gazem).

Nic więc dziwnego, że dość wodniste nawozy wystarczają na odpowiednią suplementację roślin (aczkolwiek jak łatwo policzyć, aż tak tanio to nie wychodzą). Z tego co widzę, to zawartość butelek jest taka sama, czyli nie muszę zmieniać opinii na ich temat.
Pozdrawiam,
Tomek

Nawożenie to nie kwestia wiary, tylko wiedzy.

tmaciak
Aktywny użytkownik

Posty: 507
Dołączył: 13 sty 2010, 12:29

16 kwi 2012, 12:30   (#17)  

Wiesz co, a ja myślę że według opisów systemu Rataja a tego co oferuje system ADA te dwie linie nie są może identyczne ale można powiedzieć że bardzo do siebie zbliżone.

Co do światła o którym piszesz, też nie uważam by 0,4-0,6 W/l było "podrasowanym LT"

zwiększoną suplementację Co2 i mocniejsze światło jeżeli ktoś ma takie życzenie zastosować, można też przeżyć z tymi nawozami, bo podobnie jak u ADA, zwiększysz ich dawkę. Podobnie zresztą postępuje się w przypadku nawozów innych firm.

A cenowo w porównaniu z innymi moim zdaniem wychodzą bezkonkurencyjnie

Avatar użytkownika
aquamateo
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3094
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

Wspieram stronę kontem Premium

16 kwi 2012, 12:38   (#18)  

Firma Rataj to marka z tradycjami.

Osobiście bardzo cenię sobie osobę Pana Rataja Seniora, z którego opracowań systematycznych miałem okazję korzystać nie raz, a dla specjalistów z dziedziny systematyki tropikalnych roślin wodnych są podstawą warsztatu pracy. Jego wkład w rozwój wiedzy nt. akwarystyki roślinnej jest bezcenny i nawet nie sposób go określić w kilku słowach.
Szkoda, że wiedza polskich akwarystów na ten temat jest znikoma, mam nadzieję, że cyklem kolejnych artykułów uda się nieco przybliżyć tę wyjątkową firmę.

Z synem oraz wnukiem Pana Rataja, którzy kontynuują dzieło Ojca współpracujemy od lat i są to wyjątkowe relacje, które zawsze owocują pojawieniem się ciekawych nowinek zarówno po Polskiej jaki Czeskiej stronie.

Zawsze chętnie odwiedzamy szklarnie, w których produkowane są rośliny akwariowe.
Wierzcie mi, że nie ma nic przyjemniejszego niż przechadzanie się po zielonych szpalerach roślin i obserwacja jak startują ku słońcu, jakby chciały przerosnąć szyby szklarni.

Jeśli ktoś jeszcze nie miał okazji, zapraszam do obejrzenia fotorelacji:
http://www.roslinyakwariowe.pl/index.ph ... ew=article


Obrazek


Firma Rataj to marka z wieloletnimi tradycjami i ogromnym doświadczeniem,
których nie sposób porównywać z zapleczem większości "domorosłych" "producentów" nawozów.
Nawóz wyprodukować jest bardzo łatwo, szczególnie gdy jest bezmyślną kopią PMDD, Tropicy, ADA z pominięciem samych roślin jako kluczowego składnika systemu.

Od wielu lat obserwuję marki, które stoją na półkach sklepowych a nie są podparte ani konkretnymi badaniami składu, który jest jawny ani nawet odpowiednim wieloletnim testem zastosowania w akwariach. Zwróćcie uwagę, znane holenderskie nawozy, polskie itp. powstawały głównie na fali popularności wysokiego miejsca w jakimś konkursie. A co z resztą? :(

Z firmą Rataj sprawa wygląda inaczej. Najpierw przez lata sprowadzano, badano i uprawiano rośliny w warunkach sub- i emersyjnych a dopiero po wielu latach zdecydowano się na stworzenie linii nawozowej i to po wielu konsultacjach z czeskimi laboratoriami i katedrami specjalizującymi się w mineralnym żywieniu roślin. Co tu dużo mówić, firma została stworzona przez botanika a jej prowadzeniem zajmuje się specjalista z odpowiednią wiedzą nt. roślin wodnych.

Zwróćcie uwagę, że system nawożenia Rataj jest nieco inny niż "schematy" powielane przez innych producentów (o ile znamy skład, bo większość go nie podaje, więc akwarysta kupuje po prostu kota w worku); jak zwraca się uwagę na pierwiastki takie jak Mangan czy Molibden, które często są traktowane po macoszemu, gdzieś na końcu listy. Taki a nie inny skład nie bierze się z znikąd.


Chciałbym odnieść się do wcześniejszej wypowiedzi jednego z Kolegów- w oficjalnych materiałach Rataj widnieje informacja:
Orientačně se dá říci, že pro dostatečné osvětlení akvária potřebujemeasi 0,4W světelného příkonu na litr vody u zářivek typu T5, které jsou výkonnější. U zářivek staršího typu T8 je potřeba asi 0,6 W na 1 litr vody.

Zwracam uwagę na cytowanie pełnej treści z zachowaniem kontekstu oraz słowo "orientacyjnie". Bo wygląda na to, że Rataj sugeruje nam używanie słabego oświetlenia, jeszcze na dodatek w wersji T8, a nie jest to prawdą.
Uwagi zacytowane przez nas powyżej odnoszą się do świetlówek typu day-light z połączeniu z modelami o wysokim piku światła czerwonego (Rataj odnosi się do tych 2 modeli świetlówek). W takim przypadku podane zalecenia są trafne, ponieważ 1W/1l byłby głęboką przesadą.

Świetlówka Plantalux:
Obrazek

Świetlówka Profilux:
Obrazek

Opinie o podrasowanym low-techu wychodząc z tego założenia można odnieść także do zbiorników ADA na podstawie dyskusji na forum z lutego.
Zamiast skupić się na efekcie w postaci zdjęcia ładnego akwarium, zaczynamy teoretyzować i bawić się w szufladkowanie :)

Podsyłam kilka zdjęć "na gorąco" ze zbiorników Rataja.
Fotki zostały wykonane telefonem aby uniknąć wszelkich spekulacji o korekty graficzne.
Zachęcam do zwrócenia uwagi na kondycję roślin i ich zagęszczenie w zbiorniku oraz do samodzielnego sięgnięcia po produkty marki Rataj.

Odnośnie CO2 w systemie Rataja, jest on jak najbardziej zalecany, ale nie ma nacisku na ograniczenie jego roli jedynie do zakwaszania wody ponieważ w tym celu dostępne są 2 preparaty: Chelatin oraz wkład filtracyjny Humin (torf granulowany).
Tu sprawa wygląda podobnie jak w zbiornikach ADA - CO2 dawkuje się delikatnie, aby spełnić zapotrzebowanie roślin przy równoczesnym zabezpieczeniu fauny w akwarium przez szkodliwym nadmiarem gazu.
Załączniki
akwarium-testowe-1.jpg
(265.25 KiB) Pobrane 4042 razy
akwarium-testowe-2.jpg
(196.3 KiB) Pobrane 4042 razy
kostka-promo.jpg
Kostka ze strony Rataj
(250.47 KiB) Pobrane 4036 razy
rataj-kostka.jpg
Ta sama kostka - zdjęcie wykonane telefonem. Po lewej Ludwigia brevipes, po prawej Hydrocotyle tripartita 'japan'. Akwarium oświetlone lampą HQI.
(359.55 KiB) Pobrane 4036 razy
profi-soil.jpg
Hydrocotyle na podłożu Prosi Soil
(193.47 KiB) Pobrane 4028 razy
bleheri.jpg
Echinodorus bleheri - świetna kondycja bez chlorozy, brązowych plam czy dziur na liściach.
(246.82 KiB) Pobrane 4028 razy
hygrophila.jpg
Hygrophila na nawozach Rataj - bez plam na liściach. Proszę zrócić uwagę na krótkie odcinki między węzłami liści.
(223.91 KiB) Pobrane 4028 razy
tricolor.jpg
Echinodorus tricolor - prawidłowo wybarwiony na preparacie Colour Fe+, Mangan+, Molybden+
(226.53 KiB) Pobrane 4028 razy
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12262
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

16 kwi 2012, 13:35   (#19)  

aquamateo napisał(a):A cenowo w porównaniu z innymi moim zdaniem wychodzą bezkonkurencyjnie


Ale w sensie, że policzyłeś czy tak sobie twierdzisz? Bo ja np. policzyłem i nie widzę, aby przejście na nawozy Rataja mi zmniejszyło koszty nawożenia zbiorników, mimo, że używam nawozów Tropicii i Seachema wspieranych solami.

Na pewno wyszłoby taniej niż ADA :lol: w której tygodniowy koszt suplementacji słupa wody szacuję na nawet 25 zł. (po aktualnych cenach). Rataja szacuję na ok. 20-22 zł. (Bioflor, Makron, Colour Fe, Chelatin + uzdatnienie wody, dawki dla zarośniętych, dojrzałych zbiorników).

Osobiście nawożąc TPN, TPN+, Fluorishem, Nitrogenem, KNO3, KH2PO4, K2SO4 i MgSO4 i uzdatniając kranówkę Prime szacuję tygodniowe koszty na 4-5 zł. i jeszcze mam luz na jakiegoś Irona czy kapsułki. Już abstrahując od tego, że nawożę intensywniej niż w wymienionych wyżej systemach.

@ Piotr Baszucki
Mój cytat pochodził oczywiście ze strony Rataja -> http://www.rataj-spk.cz/navod/pece_o_ro ... vetlo.html
Pozdrawiam,
Tomek

Nawożenie to nie kwestia wiary, tylko wiedzy.

tmaciak
Aktywny użytkownik

Posty: 507
Dołączył: 13 sty 2010, 12:29

16 kwi 2012, 13:38   (#20)  

To ja mam jeszcze takie pytania, bo wydaje mi się, ze odpowiedzi na nie będą pomocne dla osób zakładających zbiornik w pełni na Rataju

1.Jeżeli startujemy zbiornik na podłożu Profi Soil Rataja, to jak zaczynamy nawożenie ?

2.Jak będzie wyglądał start nawożenia w przypadku gdy zamiast Profi Soil użyjemy podłoże typu stare dno przysypane inną warstwą wierzchnią np. żwirem itp.


p.s

tmaciak napisał(a):
aquamateo napisał(a):A cenowo w porównaniu z innymi moim zdaniem wychodzą bezkonkurencyjnie


Ale w sensie, że policzyłeś czy tak sobie twierdzisz?


Tak przeliczyłem sobie i dlatego założyłem ten temat zanim jeszcze powstały zmiany w tej serii nawozów, sugerując się niską ich ceną a przez to niższym kosztem prowadzenia zbiornika.

Ja w odróżnieniu od Ciebie nie bawię się w sole, a z tej opcji którą daje mi Rataj w powiązaniu z jego tanim podłożem i niskim kosztem nawożenia, ten wybór jako kompletny system wydaje mi się sensownym i tańszym rozwiązaniem.
Oczywiście mogę też użyć jakiś zamiennik z Seachem czy też Brightwell Aquatics i bawić się w oszczędności typu: może czegoś zużyję mniej a czegoś więcej, tu zyskam 2zł a tam stracę 50 gorszy
Podkreślę jeszcze raz !, patrząc na zastosowanie Rataja jako kompleksowego systemu wraz z jego podłożem, ten wybór przemawia do mnie cenowo.

Avatar użytkownika
aquamateo
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3094
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

Wspieram stronę kontem Premium











Powiązane tematy
  • System napowietrzania

    Witam, proszę o polecenie jakiegoś systemu napowietrzania do akwarium 100l . Najlepiej jakby był już komplet, w sensie widziałam na Allegro ze osobno jakiś kamień napowietrzający bądź kurtyna tylko pl...

    Wyświetlenia: 1411 | Odpowiedzi: 21 czytaj więcej...

  • Rataj Stare dno - ciekawostka

    stare-dno.jpg Ciekawostka o której mogliście nie wiedzieć. Przetłumaczone z czeskiego: Wiele lat temu odwiedziłem ogród botaniczny w Petersburgu. Szedłem z dyrektorką, Ałłą Sokol, przez wystawę r...

    Wyświetlenia: 540 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Nawozy Rataj

    Hej,zaczynam przygode z nawozami firmy Rataj, mam BIFLOR MASTER i FOSFOR+. Czy stosuje sie je na noc czy w dzień? Proszę o każdą opinię ôsoby które mają doswiadczenie z tymi nawozami. Z gōry bardzo dz...

    Wyświetlenia: 1021 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Ile waży pełny pojemnik Tropica Plant Growth System 60?

    Dzień dobry. Otrzymałem dzisiaj przesyłkę z systemem Plant Growth 60 Tropiki i moją obawę wzbudziła znikoma masa pojemnika ze sprężonym gazem oraz fakt, że potrząsając nim nie słychać ruchu jakiejkol...

    Wyświetlenia: 2221 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Nowość: Rataj Volcano Black POWDER

    260552579_3096496787252988_2323753861132679245_n.jpg Już niedługo dostępne będzie Wasze ulubione podłoże z czarnej lawy w drobnej wersji POWDER. TIP: Super sprawa m.in, na podsypki pod podłoże akty...

    Wyświetlenia: 3088 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Test Rataj na glony (DOC) - wideoprezentacja

    https://www.youtube.com/watch?v=LkFDlrhU8mk Zapraszam do obejrzenia. Test kupicie w sklepie RA: https://sklep.roslinyakwariowe.pl/forum-dyskusyjne-reklamy/ryby-akwariowe/ryby-akwariowe-post/test-r...

    Wyświetlenia: 1360 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Najprostszy system automatycznej podmiany wody w akwarium.

    Cześć. W necie jest sporo przykładów systemów podmiany wody w akwa. Większość to skomplikowane instalacje w których pracują pompy, zaworki, urządzenia elektryczne, itp. Chciałem zademonstrować najpros...

    Wyświetlenia: 5793 | Odpowiedzi: 25 czytaj więcej...

  • Neo CO2 System - recenzja bimbrowni do nano akwariów

    Witajcie. Od dwóch dni posiadam u siebie nowy nabytek w temacie nawożenia CO2, a mianowicie żelową bimbrownie do małych akwariów. Zestaw ten ma parę zalet: -prostota w obsłudze -dobry dyfuzor -wymiana...

    Wyświetlenia: 8156 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • Nawożenie CO2 w akwarium z oświetleniem LED (Karel Rataj)

    https://www.youtube.com/watch?v=uloA-_Brd2g Zapraszam do obejrzenia (da się zrozumieć).

    Wyświetlenia: 2502 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Chihiros A351 - system montażu belki

    Mam pytanie do posiadaczy belki Chihiros A351. Dzisiaj przyjechała do mnie taka belka i o ile moc oświetlenia robi wrażenie, a sama belka wygląda bardzo estetycznie, o tyle na pierwszy rzut oka standa...

    Wyświetlenia: 2476 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: mar1977, Piotr Baszucki i 398 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.