Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Nawożenie i chemia wody


Co zrobić aby EI działało - ''w pigułce''



Metody nawożenia roślin akwariowych. Analiza parametrów wody i dobór właściwych preparatów.



Jako że brak rezultatów stosując EI przewija się (i będzie się przewijał), pozwoliłem sobie skreślić taką pomoc. Zdaje sobie sprawę że istniej ten wątek, którym posiłkowałem się zresztą -

http://forum.roslinyakwariowe.pl/viewtopic.php?t=27993&start=30&postdays=0&postorder=asc&highlight=

- jednak jest to 18 stron (często temat schodzi na pobocze) i pomyślałem o takiej pigułce - może się przyda.


Czemu Ei nie działa i co porawić w pierwszej kolejności:

Od najważniejszego:

1.Wiadomo - CO2. Często wielu akwarystom wystarczy kolor indykatora - czyli przybliżone stężenie, a tu tkwi błąd. Przy EI, gdzie nie
limitujemy żadnego składnika makro i mikro zawsze pierwszym winowajcą staje się Co2. Czasem pomaga podkręcenie gazu czy wymiana
dyfuzora na taki o większej średnicy, czasem dodatkowy cyrkulator (czyli wymuszamy obieg w akwarium), a nawet zmiana kąta rurki
wylotowej z filtra. Kombinacji jest wiele w zależności od sposobu rozpuszczania co2, cyrkulacji i ilości dozowania w ciągu
dnia (24/24 czy inaczej) - o tym wszystkim można poczytać na nie jednym forum - tym także :) Bardzo dobrym wskaźnikiem czy roślinom
nie brakuje węgla jest ich bąblowanie
. Według mnie jesli żadnym sposobem nie udaje się doprowadzić do bąblowania to coś jest nie tak
- gdy po kilku godzinach fotosynteza jest widoczna to wszystko gra. Przejdź do punktu 2.

Zdaje sobie sprawę, że efekt bąblowania wcale nie musi być widoczny - zgodnie z tym:

http://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly/technika-co2-akwarium/bablowanie-roslin-w-akwarium.html

Choć u mnie rośliny bablują godzinę, może dwie po zapaleniu światła i negatywnych efektów z niszczeniem DNA nie widzę ;), ale faktycznie
zaprzestanie nawożenia lub zbyt duża zmiana przy metodzie EI skutkuje katastrofą. Można to porównać do nowoczesnego, pędzącego pociągu,
któremu nagle ktoś podmienił szyny na inne, starsze - taki pociąg się wy.....Zresztą przeglądając filmy z galerii w Naigacie u Amano
w niektórych zbiornikach, także widać proces fotosyntezy.

2. Zbyt mała ilość roślin na starcie - innymi słowy zbyt mała masa roślinna, która mogłaby pochłaniać w istocie spore dawki nawozów.
Wiele razy na różnych forach można zobaczyć ''trzy łodyżki na krzyż'' a właściciel kusi się na stosowanie pełnych dawek wyliczonych
z kalkulatorów (EI). Trzeba zrozumieć, że zawsze i przy każdej metodzie powinniśmy obsadzić podłoże na tyle ile jest to możliwe, a
szczególnie przy metodzie Estimative Index - zostały Ci rośliny a nie masz gdzie ich ''wetknąć''? Jeśli tak, ten punkt Ciebie nie dotyczy.

- polecam obejrzeć jak sadzi rośliny Takashi Amano - szczególnie końcówka 10min.30sek:

<object width="420" height="315"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/TAKr7qfXJiU?version=3&hl=pl_PL"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/TAKr7qfXJiU?version=3&hl=pl_PL" type="application/x-shockwave-flash" width="420" height="315" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true"></embed></object>

3. Cyrkulacja - wiem, że było ale wymaga odrębnego punktu. Tak naprawdę to im śilniejsze światło tym cyrkulacja jest ważniejsza. Światło
''napędza'' pobieranie składników odżywczych a im więcej światła tym ''pokarm'' powinien być dostępniejszy. Przy małym gąszczu tak to wygląda:

<object width="560" height="315"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/Q_-HEx3HHUc?version=3&hl=pl_PL"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/Q_-HEx3HHUc?version=3&hl=pl_PL" type="application/x-shockwave-flash" width="560" height="315" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true"></embed></object>

Jak widać kolega ma tu cyrkulator, jednakże z powodu gęstego trawnika kołyszą się tylko wysokie trawy, ale można być pewnym tego, iż
gęste podłoże także jest obmywane przez składniki odżywcze.

Zbiornik bardziej zarośnięty:

<object width="420" height="315"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/AA0hAId8UGg?version=3&hl=pl_PL"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/AA0hAId8UGg?version=3&hl=pl_PL" type="application/x-shockwave-flash" width="420" height="315" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true"></embed></object>

A u mnie wygląda to tak - po prawej dwa filtry (jeden UV dość silny) a w pierwszej minucie, a dokładnie w 51 sekundzie widać lewą stronę i kiwającą się Heterantherę. To znaczy, że mogę być pewien, że wszystkie rośliny obmywa ''strumień'', pomimo gąszczu:

<object width="560" height="315"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/PTNSEn0TSgI?version=3&hl=pl_PL"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/PTNSEn0TSgI?version=3&hl=pl_PL" type="application/x-shockwave-flash" width="560" height="315" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true"></embed></object>

Jak widać cyrkulator nie zawsze jest potrzebny, czasem wystarczy silny filtr wewnętrzny lub zewnętrzny.

A tu ideał, do którego trzeba dążyć przy EI - mała pralka. Jak to napisał Spider, przepływ=życie.

<object width="420" height="315"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/AYcB4cYtjw0?version=3&hl=pl_PL"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/AYcB4cYtjw0?version=3&hl=pl_PL" type="application/x-shockwave-flash" width="420" height="315" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true"></embed></object>

4. Źle wyliczone dawki nawozów - całkowicie ''zielonym'' polecam instrukcję z najprostszym dostępnym kalkulatorem jaki znam:

http://www.sendspace.pl/file/5ecb5ab3216dde2dbda58ff

http://www.sendspace.pl/file/408e19429a9554cdd13efcd - instrukcja

5. Zaniechanie cotygodniowych podmian. Fakt, EI wybacza brak podmiany, raz może dwa w przeciągu dwóch tygodni, najwyżej po tym czasie wymieni się nie 30 czy 50 % wody, a 80 %, lecz bez dwóch zdań zaniechanie podmiany to zawsze zbędne ryzyko. 1 czy 3 ppm Po4 można przeżyć, ale 5 ppm to już ''jazda po krawędzi'' - wystarczy tylko mały brak co2 i....bumm :) Warto w tym miejscu przypomnieć o odmuleniu dna po kilku miesiącach - przy Ei bujny wzrost jest normą i prędzej czy później na dnie zalegają dość duże pokłady mułu, który zebrał się z rozkładu dolnych liści, do których nie docierało światło. Przy EI nożyczki wciąż muszą być w ruchu.

6. Zbyt silne oświetlenie. Każde przekroczenie 0,7 w/l jest ryzykiem. Przy tej ilości nawozów jeszcze większym - po co się męczyć z dystrybucją co2 przy silnym 1 watowym oświetleniu, jeśli łatwiej ograniczyć moc oświetlenia.

7. Woda - tj gdy parametry wody do podmiany często zmuszają do zakupu RO. Przykład to twardości zbliżone np do 20 st. niemieckich, lub niepotrzebne stosowanie magnezu, którego jest sporo w podmienianej wodzie.

I pamiętaj !

Za dużo światła = problemy z podażą CO2.
Za dużo światła = problemy z ustaleniem dawki.
itp, itd.
Obrazek
Ostatnio edytowano 02 mar 2012, 11:42 przez AdamW, łącznie edytowano 4 razy

Avatar użytkownika
AdamW
Znający temat

Posty: 1102
Dołączył: 27 sty 2010, 23:19
Miasto: Gdynia

01 mar 2012, 18:34   (#2)  

Adamie, świetna inicjatywa !!!

Takie działania wnoszą bardzo wiele do naszego forum.
Ostatnio bardzo pomocny temat dla początkujących i nie tylko, założył też Godween

http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/viewto ... highlight=

teraz, bardzo przydatne streszczenie, świetnie przygotowane i z dobrą oprawą wizualną zamieszczasz Ty.

Taka aktywność na forum jest bardzo potrzebna.

dzięki :wink:

Avatar użytkownika
aquamateo
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3094
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

Wspieram stronę kontem Premium

01 mar 2012, 18:56   (#3)  

Bardzo ładnie opisane i przydatne, z drugiej strony nie mogę nie wspomnieć, że u mnie woda stoi w miejscu, daję relatywnie mało co2, rośliny nie bąblują, wodę wymieniam jak mi się przypomni i wszystko działa a nawożenie moje chyba się łapie w EI.

Usunięto użytkownika 15150


01 mar 2012, 18:59   (#4)  

Dzięki Aquamateo, mam nadzieje, że komuś to pomoże.



Z tego co wiem Jezus, to biostartery także się Ciebie nie imają - Ty jesteś wyjątkiem, chyba boskim :lol:

A tak na serio to zapewniłeś swojemu zbiornikowi 2 najważniejsze punkty: co2 i gęsta obsada roślinna.
Obrazek
Ostatnio edytowano 01 mar 2012, 21:00 przez AdamW, łącznie edytowano 3 razy

Avatar użytkownika
AdamW
Znający temat

Posty: 1102
Dołączył: 27 sty 2010, 23:19
Miasto: Gdynia

01 mar 2012, 19:03   (#5)  

Hehee :lol: To pewnie jest tak, że to o czym piszesz daje większy margines bezpieczeństwa i wybacza więcej błędów przeróżnych. A jak się błędów nie popełnia to i bez pewnych rzeczy można się obejść. No ale bezpieczniej się stosować do tych pomysłów bo na pewno nie szkodzą, no ale też nie jesteśmy w stanie udowodnić na 100% co pomaga a co nam się wydaje, że pomaga.

Usunięto użytkownika 15150


01 mar 2012, 19:33   (#6)  

Niniejszym wnoszę o przyznanie złotego medalu, i dyplomu dla kolegi Adama, za niesamowicie krótko i pięknie opisane nawożenie metodą EI. Adam, a za Twój kalkulator powinieneś dostać wiadro medali, i to platynowych. Ode mnie masz już jeden :wink:
Łatwy, prosty i przejrzysty taki powinien być kalkulator dla początkujących (gdyby jeszcze tylko dołożyć K2SO4 ;))
P.S.
Przyznaj się :) miałeś już dosyć tłumaczenia początkującym po raz tysięczny ......
SUPER PRACA.

Już dorobiłem sobie K2SO4, choć nie wiem czy dobrze :lol:
Nie ucz, że kamyki są brzydkie, a patyki brudzą. Że różowe jest miłe, a brązowe ? mniej. Że powinienem lubić panią z kiosku. Że sosna jest ładna, a dąb ? odstrasza powyginanymi gałęziami. Że śliczne są bajeczki o misiach? Że powinienem bawić się klockami. Że piękne jest to, co się Tobie podoba.
Ostatnio edytowano 01 mar 2012, 20:00 przez Zydol, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika
Zydol
Poznaje temat

Posty: 56
Dołączył: 02 sie 2011, 10:06
Miasto: Kraków

01 mar 2012, 19:59   (#7)  

Super napisane - krótko, zwięźle i na temat.
Temat powinien być podpięty.

Avatar użytkownika
mardow
Zainteresowany tematem

Posty: 295
Dołączył: 04 kwi 2009, 11:21
Miasto: Bartoszyce

01 mar 2012, 20:36   (#8)  

Dla ścisłości, to nie jest mój kalkulator, tylko jeden z wielu na necie - ten jest najprostszy :wink:
Obrazek

Avatar użytkownika
AdamW
Znający temat

Posty: 1102
Dołączył: 27 sty 2010, 23:19
Miasto: Gdynia

01 mar 2012, 23:05   (#9)  

AdamW napisał(a):Dla ścisłości, to nie jest mój kalkulator, tylko jeden z wielu na necie - ten jest najprostszy :wink:

Grzebię w necie codziennie od kilku miesięcy, wcześniej go nie widziałem. Ten jest naprawdę ok. A zobaczyłem go dzięki Tobie. Dzięki.
Nie ucz, że kamyki są brzydkie, a patyki brudzą. Że różowe jest miłe, a brązowe ? mniej. Że powinienem lubić panią z kiosku. Że sosna jest ładna, a dąb ? odstrasza powyginanymi gałęziami. Że śliczne są bajeczki o misiach? Że powinienem bawić się klockami. Że piękne jest to, co się Tobie podoba.

Avatar użytkownika
Zydol
Poznaje temat

Posty: 56
Dołączył: 02 sie 2011, 10:06
Miasto: Kraków

01 mar 2012, 23:20   (#10)  

Bóg zapłać dobry człowieku.

Jestem właśnie na etapie ,,trawienia" tematu o EI, w tym innych powstałych z inicjatywy spidera na innych forach i rzeczywiście ilość informacji może przytłoczyć. Dlatego twój post powinien zostać przyklejony, żeby każdy kto zaczyna z EI mógł się na niego natknąć i przeczytać.

Tak off-topowo- to po zobaczeniu twojego konta na yt mam wrażenie, że -jakkolwiek dziwnie to zabrzmi- jesteśmy do siebie bardzo podobni. Takie samo imię, zainteresowania niemalże identyczne: akwarystyka (roślinna!), bodybuilding, poglądy polityczne identyczne- wolnościowiec- KNP.
Dziwne :roll: .

Avatar użytkownika
Scob
Aktywny użytkownik

Posty: 539
Dołączył: 23 gru 2011, 12:13

02 mar 2012, 00:07   (#11)  

Adamie zawsze byłeś Autorytetem dla mnie w EI i analizowałem Twoje wyliczenia i w ogóle; gratuluję pomysłu, inicjatywy i na pewno wątek się przyda!!! Będzie się rozwijał.

Oby było więcej takich twórczych pomysłów, ciekawych wątków.

Super!

Pozdrawiam, Godween.

Avatar użytkownika
Godween
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

02 mar 2012, 01:16   (#12)  

Adamie Dzięki bardzo za ten temat.
Moja zabawa z EI trwa 3 tydzień,widzę że rośliny rosną bardzo ładnie i co ważne dla mnie początkującego amatora zieleniny bąblują.Jak na ten czas jest to dla mnie wyznacznik tego że jest dość węgla w wodzie ,tak jak sam napisałeś.
Dzięki że starzy wyjadacze pomagają nam w osiągnięciu sukcesu :wink:
Mam pytanie odnośnie filtracji zbiornika przy stosowaniu EI podałeś nam przykłady a w opisie swojego akwa podajesz że stosujesz filtr wewnętrzny i rośliny traktujesz jako naturalny filtr.
Czy polecasz taką metodę filtracji dla początkujących przy stosowaniu EI?

michal82
Początkujący

Posty: 22
Dołączył: 23 cze 2011, 17:16
Miasto: Rumia

02 mar 2012, 09:50   (#13)  

6. Zbyt silne oświetlenie. Każde przekroczenie 0,7 w/l jest ryzykiem. Przy tej ilości nawozów jeszcze większym - po co się męczyć z dystrybucją co2 przy silnym 1 watowym oświetleniu, jeśli łatwiej ograniczyć moc oświetlenia.


Uważam, że to powinien być pierwszy punkt, i zamiast 0,7W/l dałbym 0,5W/l z zastrzeżeniami (świetlówki T5, dobre odbłyśniki). Wszystkie pozostałe rady są niejako konsekwencją tej.
Za dużo światła = problemy z podażą CO2.
Za dużo światła = problemy z ustaleniem dawki.
itp, itd.
"Nie zgadzam się z Twoimi poglądami, ale po kres moich dni będę bronił Twego prawa do ich głoszenia." - Voltaire

Avatar użytkownika
Kadazan
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2649
Dołączył: 19 lut 2005, 18:19
Miasto: Toruń / Bydgoszcz

02 mar 2012, 10:15   (#14)  

Co do punktu 3- cyrkulacji. Mam zbiornik 200l - 100x50x40 i z filtracji tylko tetra ex 700 bez deszczowni, wylot skierowany tak, żeby cyrkulacja jakaś tam była.

Najlepsze jest to, że wszystko śmiga od kilku miesięcy, teraz zaczynam EI i zapomniałem już co to glon.

Niestety teraz nie mogę sobie pozwolić na kupno drugiego kubła, więc muszę sobie radzić tak jak jest, ew. wyjściem jest kupno pompy cyrkulacyjnej.

Jest sens kupować? Jak wlewam nawozy to wsadzam łapę do zbiornika i mieszam, poza tym wszystko wydaje się grać. Nie potrafię jak narazie przewidzieć długofalowych skutków, bo dopiero zaczynam EI.

Jeśli trzeba by było taką pompę dokupić, to polecacie jakąś?

Avatar użytkownika
Scob
Aktywny użytkownik

Posty: 539
Dołączył: 23 gru 2011, 12:13

02 mar 2012, 11:33   (#15)  

A ja dalej będę twierdzził, ze przyczyną problemów jest wyłącznie wysokie pH, mogę nie spełniać prawie wszystkich wyogów jakie opisałeś, w mniejszym lub większym stopniu i tak długo jak mam niskie pH nie bedę miał problemów.

W tej chwili mam kosmiczne stężenia azotu, fosforu i potsu, od tygodnia nie podaję co2, pH mam ok 7 miękką wodę i problemów brak ( z osadem na eleocharisie już sobie poradziłem).

Avatar użytkownika
maslo_82
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2998
Dołączył: 09 lut 2010, 18:04
Miasto: Poznań

02 mar 2012, 11:45   (#16)  

Dzięki jeszcze raz za pozytywny odzew.

Czy polecasz taką metodę filtracji dla początkujących przy stosowaniu EI?


Michal82 Hm, ciężko napisać, bo wiąże się to z wieloma aspektami. Znikoma filtracja pojawiła się u mnie po tym jak wyjechałem na ponad 2 miesiące i myśl, że taki zewn. filtr miał sobie chodzić bez mego ''oka'' :wink: I zrezygnowałem z kubełka. Potem to zamieniło się w eksperyment...resztę znasz.

U mnie i z tego co wiem to u innych osób sprawdza się znikoma filtracja - przy dość dużej masie roślinnej. Lecz gdybyś nawet taką miał to nawet wtedy nie mogę napisać: ''wyrzuć kubełek bo jest niepotrzebny''. Nie - każdy zbiornik jest inny, a już na pewno przy starcie dodatkowe media pomagają, bo jest to dodatkowe miejsce gdzie mogą osiedlić się bakterie. Dlatego nie polecam takiej metody, ani jej nie ganię - natomiast swoim prowadzeniem zbiornika dałem do zrozumienia, że przesadne skupianie się na filtrach jest często złudne.

Uważam, że to powinien być pierwszy punkt, i zamiast 0,7W/l dałbym 0,5W/l z zastrzeżeniami (świetlówki T5, dobre odbłyśniki). Wszystkie pozostałe rady są niejako konsekwencją tej.
Za dużo światła = problemy z podażą CO2.
Za dużo światła = problemy z ustaleniem dawki.
itp, itd.


Kadazan Przyjąłem, że osoba mająca X oświetlenia będzie chciała zmniejszyć światło w ostateczności (bo tak jest najczęściej), i dlatego na 1 miejscu jest Co2 i kolejno inne punkty. Jeśli nie będzie problemów z dostępnym węglem i dalej z poniższymi to światło może ''zjechać'' kilka szczebli poniżej ;) . Oczywiście, ogólnie masz racje - w ogóle światło nie powinno być jednym z punktów, ponieważ od niego wszystko się zaczyna i najprościej zacząć od niego - ale nie zawsze trzeba.

Kończąc to pozwoliłem sobie dodać to co napisałeś do pierwszego tekstu.

Scob Ja bym nie kupował - jeśli wszystko gra to nie ma co dmuchać na zimne.


A ja dalej będę twierdzził, ze przyczyną problemów jest wyłącznie wysokie pH,


pH mam ok 7


Jakoś nie widzę abyś miał niskie Ph :roll: Takie Ph to leci spokojnie w wielu kranach. Czytając nie raz o Twoich spostrzeżeniach dotyczących glonów i o których piszesz ze 100% pewnością to już ile razy zmieniałeś zdanie? Ostatnio chyba sposobem na glony było ostre zakwaszanie wody :wink:
Obrazek

Avatar użytkownika
AdamW
Znający temat

Posty: 1102
Dołączył: 27 sty 2010, 23:19
Miasto: Gdynia

02 mar 2012, 12:20   (#17)  

AdamW napisał(a):przy dość dużej masie roślinnej


I małej obsadzie... ;) ale to już na inny wątek.
Pozdrawiam,
Tomek

Nawożenie to nie kwestia wiary, tylko wiedzy.

tmaciak
Aktywny użytkownik

Posty: 507
Dołączył: 13 sty 2010, 12:29

02 mar 2012, 13:16   (#18)  


Jakoś nie widzę abyś miał niskie Ph :roll: Takie Ph to leci spokojnie w wielu kranach. Czytając nie raz o Twoich spostrzeżeniach dotyczących glonów i o których piszesz ze 100% pewnością to już ile razy zmieniałeś zdanie? Ostatnio chyba sposobem na glony było ostre zakwaszanie wody :wink:


Tak szczegolnie kranówka z 10-14 stopniami KH. PH 7 jest dlatego bo nie ma teraz co2, co nie zmienia faktu że na większości wody kranowej w dużych miastach jest ono nieosiągalne, nawet z dużą ilością CO2. A ostre zakwaszanie wody owszem działa, ale jest uciążliwe z pewnych powodów, szczególnie dla ryb.


Zaryzykuję stwierdzenie, że w pewnych okolicznościach, podawanie ilości co2 o jakich piszesz przynosi częściej glony niż je likwiduje. Bo o ile niedobór co2 w odczynie lekko kwaśnym nie powoduje problemów, o tyle duże ilości co2 w wodzie oneutralnym pH może spowodować wzrost glonów razem z roślinami, o czym wiele osób się dość mocno przekonało. Mieli glony w zbiorniku, sugerowano im zwiększenie tego czy tamtego (bardziej w ciemno niż z jakichś racjonalnych powodów) i prawie zawsze końćzyło się to pogorszeniem sytuacji. A kwaśna woda świetni załatwia sprawę, glony jej nie znoszą, a rośliny świetnie sobie daja z nią radę.

Teraz w zbiornikach nano w ogóle zrezygnowałęm z CO2, bo zbyt łatwo zagazować ryby, woda kwaśna 0,5W na litr brutto, mogę lać mikro i makro bardzo dużo, a problemów brak, a według tego co wyznawcy EI piszą, powinny być i to konkretne.

Wystarczy nawet lekko zakwasić wodę, do 6.8 i już większośc glonów zielonych odpuszcza.

Osobom któe mają problemy na EI radzę spróbować miękkiej wody 5-6 kH i zobaczycie że Wasze problemy albo mocno zmaleją albo znikną.

Dodam jeszcze że wystarczy zobaczyć ile problemów jest w zbiornikach na EI, a ile jest w zbiornikach z kontrolerem pH, w drugim przypadku problemy z glonami prawie nei istnieją.

Avatar użytkownika
maslo_82
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2998
Dołączył: 09 lut 2010, 18:04
Miasto: Poznań

02 mar 2012, 14:11   (#19)  

Tak szczegolnie kranówka z 10-14 stopniami KH. PH 7 jest dlatego bo nie ma teraz co2, co nie zmienia faktu że na większości wody kranowej w dużych miastach jest ono nieosiągalne, nawet z dużą ilością CO2. A ostre zakwaszanie wody owszem działa, ale jest uciążliwe z pewnych powodów, szczególnie dla ryb.


Wydaje mi się, że zabierasz głos aby tylko zdyskredytować metodę EI. Nie chcesz - nie stosuj. Na prawdę uważasz, że przy Kh 10 nie da się zejść do Ph nawet 7, stosując Co2 ?

Zaryzykuję stwierdzenie, że w pewnych okolicznościach, podawanie ilości co2 o jakich piszesz przynosi częściej glony niż je likwiduje. Bo o ile niedobór co2 w odczynie lekko kwaśnym nie powoduje problemów, o tyle duże ilości co2 w wodzie oneutralnym pH może spowodować wzrost glonów razem z roślinami, o czym wiele osób się dość mocno przekonało


Co ma piernik do wiatraka? Wszystko zależy od światła i od odpowiedniego nawożenia.

Teraz w zbiornikach nano w ogóle zrezygnowałęm z CO2, bo zbyt łatwo zagazować ryby, woda kwaśna 0,5W na litr brutto, mogę lać mikro i makro bardzo dużo, a problemów brak, a według tego co wyznawcy EI piszą, powinny być i to konkretne.

Nie wyznawcy, tylko Ci co stosują metodę EI. Ty jej nie stosujesz to po co mieszasz metody? Swoją droga chciałbym zobaczyć te ogromne ilości fosforu, azotu i mikro :wink:

Wystarczy nawet lekko zakwasić wodę, do 6.8 i już większośc glonów zielonych odpuszcza.


No właśnie - tylko co to ma do rzeczy.

Osobom któe mają problemy na EI radzę spróbować miękkiej wody 5-6 kH i zobaczycie że Wasze problemy albo mocno zmaleją albo znikną.


Całkiem możliwe dlatego w punkcie...

7. Woda - tj gdy parametry wody do podmiany często zmuszają do zakupu RO. Przykład to twardości zbliżone np do 20 st. niemieckich, lub niepotrzebne stosowanie magnezu, którego jest sporo w podmienianej wodzie.


...jest to uwzględnione - aha, rozumiem, że muszę skorygować te: ''zbliżone np do 20 st.''. To ile ma być wyrocznio? Tylko pamiętaj, ze u mnie w kranie jest 12 st. ph 7,5 i stosuje Ei już dłuuugo i wszystko gra - aha molinezji nie muszę trzymać :lol:

Dodam jeszcze że wystarczy zobaczyć ile problemów jest w zbiornikach na EI, a ile jest w zbiornikach z kontrolerem pH, w drugim przypadku problemy z glonami prawie nei istnieją.


ponoć jestes wolnościowiec - to pomyśl ile ludzi w Polsce stosuje kontrolery a ile tych co stosują Ei i sole w dużej ilości (blisko EI), hm....1 do 10, nie może 1 do 0,5. Tak na serio to pewnie tych stosujących sole bez kontrolerów jest pewnie 100 razy więcej. Kontroler lekarstwem na wszytko? Nie żartuj - gdyby wszystko było takie proste....
Obrazek
Ostatnio edytowano 02 mar 2012, 17:30 przez AdamW, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika
AdamW
Znający temat

Posty: 1102
Dołączył: 27 sty 2010, 23:19
Miasto: Gdynia

02 mar 2012, 14:13   (#20)  

maslo_82 a co ze zbiornikami EI z kontrolerami pH? :lol:

W takim razie jak wyjaśnisz mi wedle swojej teorii moje wcześniejsze problemy z glonami przy pH 6,4 i KH 4 ? Uwierz mi, glonom to zupełnie nie przeszkadzało i rosły w najlepsze.

Na początku odpowiedz sobie na pytanie dlaczego ludzie o których piszesz mieli wysokie pH? Od jakich substancji dokładnie?

Dziwnym trafem ich zbiorniki były też często zaniedbane z takich czy innych powodów, wtedy pH znacznie rosło.

Rosło od nadmiaru jonów amonowych NH4+ które to są główną przyczyną powstawania glonów. Stąd twoja obserwacja- niskie pH brak glonów. Problem pojawia się jednak gdy woda w znacznym stopniu nasycona jest CO2 przy dużej liczbie NH4+ - obie substancje tworzą kolejno: słaby kwas i słabą zasadę. Przy nadmiarze CO2 będą przeważać jony wodorowe co ma wpływ na pH- jest kwasowe a ze względu na dużą ilość NH4+ nadal są glony.

A w twoich zbiornikach nie nawozisz CO2 ze względu na oświetlenie, które jak piszesz wynosi 0,5 W/l. To oświetlenie jest głównym czynnikiem limitującym fotosyntezę, braki CO2 występują najczęściej przy oświetleniu dwukrotnie mocniejszym i pełnej dawce nawozów.

Żeby moją tezę o amoniaku poprzeć:

W wodzie wodociągowej dopuszczalna ilość NH4+ wynosi 0,5 mg/dm3 co daje nam 0,5 PPM! Oczywiście stężenia są zwykle mniejsze, ale nie ma to znaczenia dla mojego przykładu. Podaję wartość maksymalną.

pH w takim przypadku będzie wynosiło, nie licząc wpływu na odczyn innych czynników:

NH3 + H2O ------> NH4OH (związek do celów obliczeniowych)

pH+pOH= 14

pOH= -log[OH-]

[OH-]= ?

zał.

Zgodnie z gęstością litr wody ma objętość 1 dm3.
Stężenie jonów NH4+ jest równe stężeniu jonów OH-

0,5 ppm = 0,5 mg/l

0,5mg= 0,0005 g

Teraz masa molowa NH4+

M= 17 g/mol albo 18 dla jonu, co do tego nie jestem pewny, ale ma niewielki wpływ na wynik

n= 0,0005 / 17 = 2,94 * 10^-5 mola

Cn= 2,94 * 10^-5 mol/dm3

Teraz już tylko pod wzór:
Cn=[OH-]

pOH=-log[OH-]
pOH= 4,53

pH= 14- pOH
pH= 9,47 -taka woda może lecieć dopuszczalnie z kranu jak jesteś podłączony do wodociągów, oczywiście w dużym uproszczeniu i nie uwzględniając innych jonów.


Mam nadzieję, że się nigdzie nie rąbnąłem w obliczeniach, ale nie o to tutaj chodzi. Chciałem tylko zobrazować wpływ amoniaku na pH wody i wyjaśnić obserwację- w zaniedbanych zbiornikach rośnie pH i równocześnie liczba glonów.

Chodzi mi o to, żebyś zauważył, że to nie jest tak, że glony nie rosną w kwaśnej wodzie, bo jej nie tolerują- taką tezę postawiłeś.

Twoja obserwacja jest związana z tym, że w kwaśnej wodzie nie ma zwykle NH4+, które zwiększa pH i powoduje glony.

Jeżeli jednak wystąpi sytuacja w której będzie duże stężenie CO2 i dodatkowo będzie w niej znaczne stężenie jonów amonowych (dokładnie tak było u mnie i uwierz mi- glony rosły doskonale) nie zaobserwujesz tego na kontrolerze/ wskaźniku pH. Z nieco wyższego pH wyciągnąłbyś zapewne wnioski, że jest mniejsze stężenie CO2 co byłoby błędem, bo stężenie byłoby za wysokie!

Czyli broni to tezy EI jakoby na rozwój glonów główny wpływ miał amoniak wydzielany w procesach rozpadu (dodatkowo cukry), a twoja obserwacja wynika z zupełnie innych czynników.


Nie oznacza to oczywiście, że prowadzisz swoje zbiorniki źle. Bardzo dobrze, do osiągnięcia celu prowadzi wiele ścieżek. Wyciągasz jednak błędne wnioski.

W skrócie: substancji odżywczych masz pod dostatkiem, w związku ze słabym oświetleniem fotosynteza przebiega wolniej i ilość CO2 w zbiorniku jest wystarczająca. Brak problemów, rośliny się nie rozpadają i nie wydzielają do wody NH4+.

Jak chcesz sprawdzić czy piszę prawdę to zwiększ znacząco światło. Gwarantuję, że bez CO2 problemy gotowe :roll: .

Avatar użytkownika
Scob
Aktywny użytkownik

Posty: 539
Dołączył: 23 gru 2011, 12:13











Powiązane tematy
  • Nowy zbiornik - co zrobić, żeby wszystko naprawić...

    Witam wszystkich serdecznie Dzisiaj dołączyłem... Zanim napiszę o moich problemach z góry dziękuję za każdą pomoc. Do tej pory miałem mniejsze zbiorniki na podłożu aktywnym i jak na powrót po ponad 20...

    Wyświetlenia: 15487 | Odpowiedzi: 142 czytaj więcej...

  • Jakie preparaty powinienem dodać, aby poprawić warunki

    Witam. Tydzień temu założyłem akwarium 25l takie jak na zdjęciu dzisiaj przed podmianą wody parametry wygladaly następująco: - napowietrzanie wyłączone cały czas -temp. 24stopnie -oświetlenie 5 h/24h ...

    Wyświetlenia: 2609 | Odpowiedzi: 17 czytaj więcej...

  • Czy ktoś potrafi zrobic automatyczny dozownik nawozów ?

    Hej, Czy ktoś potrafiłby zrobić automatyczny dozownik nawozów? Może już robił? Taki żeby można było regulować ilość ml na każdej pompce oddzielnie. Dozownik powinien się składać z 4 pomp, mogą to być...

    Wyświetlenia: 3984 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • [DIY] Jak zrobić nawozy makro - Easy Life

    Mam nadzieję, że nikt mnie za to nie zlinczuję... Krótko, zwięźle i na temat. Żeby uzyskać identyczne stężenia jak w produktach EasyLife należy zmieszać z wodą: Nitro ~82g KNO3 rozpuścić w 500ml a...

    Wyświetlenia: 35821 | Odpowiedzi: 81 czytaj więcej...

  • Co zrobić z takim stosunkiem Ca:Mg

    Hej, Dzwoniłem do wodociągów i dowiedziałem się jakie mam stężenie magnezu i wapnia. Wynosi ono: magnez: 31ppm wapń: 77ppm Czyli wychodzi stosunek niemal 1:2 a nie tak jak powinno być 1:4. Wiem, ż...

    Wyświetlenia: 2388 | Odpowiedzi: 19 czytaj więcej...

  • Co zrobić ???

    Co myślicie o parametrach mojej kranówki: ph - 7,2 tropical kh - 12 tropical gh - 13 tropical fe - 0 jbl no3 - 1 jbl po4 - 0 jbl głównie chodzi mi o zastosowanie filtra ro który posiad...

    Wyświetlenia: 518 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Co mogę z tym zrobić - produkty ADA

    Co mogę zrobić z poniższym zestawem? Green bacter ECA Phyton-Git Green Gain Green Brighty STEP 2 Zestaw dostałem jako nagrodę i nie wiem czy da się tym jakoś nawozić zbiorniki... Co jeszcze...

    Wyświetlenia: 587 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Wiórki kokosowe w wodzie - Co zrobić ?

    Cześć, mam taki problem przez przypadek kilka wiórków kokosowych (tych co się dodaje do ciasta/batoników) wpadło mi do wody (tej której odstawiam na 24h) i mam pytanie czy jak bym oczyścił tą wodę z n...

    Wyświetlenia: 1223 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • Z soli EI zrobić nawóz Aqua-art.

    Witam. Tak sie zastanawiałem czy można zrobić dokładnie taki sam nawóz z soli EI jak np Aqua-art. Chodzi mi np o to żeby zrobić k+ lub macro/micro. Taki sam skład itd żeby w butelce oryginalnej po...

    Wyświetlenia: 548 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Elocharis Parvula - co zrobić by szybciej się rozrastał

    Macie jakiś pomysł na to żeby Elocharis Parvula szybciej się rozrastał? Wsadziłem dwa miesiące temu trzy opakowania (Mesta in vitro) na powierzchni ok 30x30 cm, oczywiście porobiłem mnniejsze kępki.W ...

    Wyświetlenia: 1146 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Wojak_Szwejk i 423 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.