Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Galeria » Konkursy i inspiracje


[27l, 43x23x28] Roślinne bez ht



Znalezione w sieci inspiracje, tutoriale, ciekawostki oraz informacje o konkursach.



Witam serdecznie jako świeżak! Czytam sobie to forum od niedawna, postanowiłem w końcu coś napisać. Chciałem Wam zaprezentować akwarium, które założyłem jakieś trzy tygodnie temu z myślą, że będzie to eksperyment połączenia krewetkarium z low-tech'owym rośliniakiem;) Jakieś 8 lat temu posiadałem jedno w przybliżeniu stulitrowe, prowadzone metodą całkowicie pionierską - zwykły żwirek (wtedy jeszcze barwiony) z zoologicznego, parę roślin, neonki, rok później wprowadziłem gupiki, później zostały tylko one, po pewnym czasie zbiornik został zlikwidowany. Bawiłem się przez moment w hodowlę bojowników, ale ze względu na niedouczenie nic mi z tego nie wyszło. Teraz, po obejrzeniu tysiąca prac aquascaperów, ponownie biorę się za tworzenie wodnego mikroświata;)


Poniżej wykaz wszystkich parametrów, które dotychczas poznałem:

1. Wymiary akwarium (43x23x28)
2. Moc i rodzaj oświetlenia (1 x 8W T5 Sylvania Gro-Lux, 14h/dobę)
3. Rodzaj podłoża (Substrat Aquaclay ground "stare dno" 2l, Aquael AQUA GRUNT [3l], docelowo jeszcze Filtus Floran 4l)
4. Rodzaj systemu CO2 (brak)
5. Rodzaj filtracji (Aquael Fan - Mini)
6. Jakie stosujesz wkłady filtracyjne? (gąbka)
7. Czy filtr chodzi non-stop przez 24h? (tak)
8. Temperatura wody (26 stopni)
9. Parametry chemiczne wody: (nie mierzyłem ani jednego, jak za starych, dobrych czasów, tj. jakieś 7-8 lat temu, z pierwszym akwarium)
10. Jakie nawozy stosujesz obecnie (żadnego)
11. Czy używasz wody z filtra RO lub zmiękczane żywicą jonowymienną? (nie)
12. Czy używam środków uzdatniających wodę? (nie).
13. Jak często podmieniasz wodę (30-50%, co tydzień, choć staram się to ograniczyć do uzupełniania)
14. Czy w akwarium są korzenie lub kamienie (korzeń ze sklepu kupiony wieki temu, będą kamienie)
15. Jak często manipulujesz we wnętrzu akwarium (staram się jak najrzadziej, póki co udaje mi się co 5 dni)
16. Czy używasz lub używałes w ostatnim czasie preparatów antyglonowych? (nie)
17. Czy używasz lub używałes w ostatnim czasie leków dla ryb lub? (nie)
18. Czy używasz lampy UV? (nie)
19. Jak często karmisz ryby? Czy istnieje ryzyko, że ktoś dokarmia je podczas Twojej nieobecności? (kilka razy dziennie, w czasie nieobecności dałem granulkę weekendową, ale mój bojownik nawet jej nie tknął, jedynie jakieś przezroczyste niteczki ją obrosły, ostatnio przez trzy dni nie dostawał nic i wszystko gra)
20. Ile sztuk ryb i krewetek posiadasz w swoim zbiorniku? (1 bojownik)
21. Flora: Hygrophila polysperma, Ludwigia repens/ovalifolia (o tej Ludwigii czytałem na tym forum, że często tworzy mieszańce, stąd ta niepewność), Willow moss, Ceratophyllum demersum,Vallisneria spiralis


Obrazek
ZARAZ PO ZALANIU

Obrazek
14 DNI OD ZALANIA

Obrazek
KRÓL AKWARIUM (również 14 dni po zalaniu)


Mój komentarz po 3 tygodniach:

Zdecydowanym błedem było wpuszczenie od razu bojownika, ale niewielka krzywda mu się jednak stała, jak widać (chyba że coś przeoczyłem) i głupio zrobiłem, że tak drastycznie przyciąłem rogatka. Teraz jest na pierwszym planie z lewej strony, ale na wieczność tam nie zostanie.

Woda przestała być taka mętna dopiero po wciśnięciu węgla aktywnego do filtra, teraz druga saszetka pływa mi po akwarium, za parę dni ją wyciągnę, bo wydaje mi się, że wyjaławia tę wodę.

Zdecydowałem się na brak nawożenia, ponieważ uważam, że mają dobre podłoże i względnie dobre oświetlenie (wiem, wiem, 1W/l, ale, na razie obserwuję wzrost z tym oświetleniem). Myślałem, żeby nawozić zwiększonymi porcjami pokarmu, jak sugeruje Diana Walstad, ale gdy pojawiły się ślimaki, ograniczyłem karmienie. Teraz prawie każda granulka jest zjadana.

Przyznam szczerze, że po przywiezieniu akwarium z domu (studiuję i mieszkam w Krakowie), nie mogłem się doczekać, by je urządzić. Oczywiście zazwyczaj gdy entuzjazm jest zbyt duży, wszystko robi się za szybko, a efekt nie jest zadowalający (akwarystyka to raczej sztuka cierpliwości). Nie miałem pojęcia, co zrobić z tym korzeniem, ustawiłem go najlepiej, jak mi się wydawało, powtykałem gdzieniegdzie mech Willow, resztę powciskałem w podłoże, chcąc stworzyć dywan z mchu (może to zły pomysł, teraz chciałbym zaopatrzyć się jeszcze w Glossostigma elatinoides, Sagittaria subulata i Taiwan moss i z tego stworzyć piękny trawnik).

Myślałem dość intensywnie, co zmienić, by zbiornik wyglądał naprawdę atrakcyjnie, wrzucę tutaj niedługo jakiś szkic. Myślicie, że warto zmienić układ tego korzenia na pionowy, dodać parę kamieni, wszystko wysypać ciemnym żwirkiem (ok. 2-4mm), czy zostawić tak, jak jest i bawić się jedynie roślinnością?



Zachęcam Was do dyskusji na temat mojego zbiornika. Jestem łasy na komplementy;p Mówiąc poważnie, wskażcie mi, proszę, moje błedy, róbcie to jednak w sposób uprzejmy;)

Avatar użytkownika
sierzgniotal
Początkujący

Posty: 32
Dołączył: 29 gru 2011, 22:03
Miasto: Kraków

03 sty 2012, 20:21   (#2)  

witaj ! ja bym ten korzeń wywalił bo zabiera za dużo miejsca, które można przeznaczyć na trawnik....... :wink:

cezar d
Znający temat

Posty: 1574
Dołączył: 27 gru 2010, 10:23
Miasto: kołobrzeg

03 sty 2012, 21:01   (#3)  

Ja też usuną bym ten korzeń zabiera miejsce i zasłania,a za ciekawy nie jest(no chyba że nie widać bo zdjęcie ciemne). Życze miłej zabawy z nowym hobby. pozdro

Avatar użytkownika
wmmisiek666
Zainteresowany tematem

Posty: 163
Dołączył: 25 wrz 2011, 12:00
Miasto: Londek.UK

06 sty 2012, 22:01   (#4)  

W sumie wolałbym go zostawić, ale w formie bardziej wertykalnej (z lewej), powtykać weń gdzieniegdzie mech (myślę o Willow i Taiwan), tylko na razie boję się tam grzebać. Przyciąłem sobie te roślinki, zaburzając tym samym równowagę w zbiorniku... Postanowiłem to ratować dodając bakterii (jestem debilem, nie dałem ich na samym początku;) ). Pojawiły się zatoczki, więc na razie mogą mi pomagać w czyszczeniu;)

Zauważyłem niedawno glony nitkowe (białe) na roślinach, ale ograniczyłem karmienie bojownika (właściwie dotychczas był zwyczajnie tuczony;p), lampkę włączam na max 8 godzin, jutro kupię więcej roślin, by zwiększyć tę powierzchnię biologicznie czynną. Dokupię też z 10 krewetek Red Cherry.

Avatar użytkownika
sierzgniotal
Początkujący

Posty: 32
Dołączył: 29 gru 2011, 22:03
Miasto: Kraków

22 sty 2012, 15:49   (#5)  

Akwarium przeszło restart 7.01.2012, tym razem pozostawię na długo obecną aranżację. Przedstawiam zdjęcia zrobione po 2 tygodniach.


Mam drobne problemy z niedoborami i glonami, ale w galerii RA powiedziano mi, że przy starcie to normalne (i tak wrzucę zdjęcia;) ) i za jakiś tydzień mogę już wprowadzić krewetki.



Doszły mi nowe rośliny: Glossostigma Sagittaria subulata (jeszcze niewidoczna, bo jest przycięta między kamieniami z lewej), mech Taiwan, jeszcze więcej Vallisnerii (a prosiłem gościa z gumtree o Sagittarię;| ), rogatka (pływająca kupa na powierzchni) i wczoraj nabyta Salvinia natans - mój bojownik jest nią wyraźnie zachwycony. Zmieniłem filtr na Aquael Versamax FZN 1.

Ciągle nie jestem pewny, czy te dwie sadzonki Sagittarii są faktycznie tym, co chciałem, wyglądają mi bardziej na Eleocharis sp., ale to okaże się dopiero po czasie.
Załączniki
ulala.jpg
aranżacja od frontu
(119.35 KiB) Pobrane 1697 razy
DSC00227.JPG
Hygrophila z ubytkami - muszę przyznać, że to na razie najzdrowsza roślina w moim zbiorniku.
(73.2 KiB) Pobrane 1697 razy
DSC00231.JPG
Ludwigia
(107.54 KiB) Pobrane 1697 razy

Avatar użytkownika
sierzgniotal
Początkujący

Posty: 32
Dołączył: 29 gru 2011, 22:03
Miasto: Kraków

22 sty 2012, 16:44   (#6)  

ale tych roślin jest stanowczo za mało na start ! nie drogo możesz kupić od forumowiczów sporo roślin - wystarczy przejżeć ogłoszenia w giełdzie

cezar d
Znający temat

Posty: 1574
Dołączył: 27 gru 2010, 10:23
Miasto: kołobrzeg

22 sty 2012, 16:58   (#7)  

Musisz uważać z karmieniem bojownika bo przy tak skromnej obsadzie i karmieniu kilka razy dziennie łatwo doprowadzić do zalegania niezjedzonego pokarmu.Pomyśl o dodatkowej obsadzie/tylko bez przesady/ i o ewentualnemu wprowadzeniu krewetek.Jeśli oświetlenie jest takie jak podałeś pomyśl o jego wzmocnienu/lepiej mieć mocniejsze oświetlenie,a świecić krócej/Mało roślin przydałoby się zagospodarowć I plan.Jeśli chcesz uzyskać dobry wzrost roślin rozważ stosowanie CO2/np bimbrownia/.

jacek3
Początkujący

Posty: 20
Dołączył: 27 kwi 2011, 21:02

22 sty 2012, 17:47   (#8)  

Też myślałem o większej ilości roślin, tylko po prostu ostatnio nie było mnie na nie stać. Uważam już z karmieniem, od kiedy pojawiły mi się zatoczki. Co do światła - wspomagam się słonecznym, uważacie, że to zdecydowanie za mało w takim LT? W sumie skłaniam się do kupna na forum roślin i na razie zostawienia problemu oświetlenia.

Teraz staram się ograniczać maksymalnie koszty, nie chcę tego w ogóle nawozić (choć nabyłem już Tetra PlantaMin, wlałem i Hygrophila od razu odbiła, wszystko zrobiło się jakby bardziej zdrowe.

Avatar użytkownika
sierzgniotal
Początkujący

Posty: 32
Dołączył: 29 gru 2011, 22:03
Miasto: Kraków

22 sty 2012, 18:19   (#9)  

Przed laty miałem problemy z gnijącymi albo słabo rosnącymi roślinami dodatek CO2 spowodował,że problemy te się skończyły.Koszty założenia bimbrowni są niewielkie,a różnica we wzroście jest szybko zauważalna.Jakieś nawożenie stosujesz możesz spróbować.

jacek3
Początkujący

Posty: 20
Dołączył: 27 kwi 2011, 21:02

29 sty 2012, 23:13   (#10)  

Faktycznie, założenie bimbrowni było świetnym pomysłem! Do tego szarpnąłem się na nawóz potasowy i, co ciekawe, roślinki zaczęły mi bąblować;) Póki co najbardziej obficie glony na kamieniach, ale w tym tygodniu wpuszczę Red Cherry i będzie po kłopocie, mam nadzieję.

Swoją drogą, miałem spory problem z rozwiązaniem układu tej bimbrowni, ale może wypowiem się dopiero, jak będę miał z tym większe doświadczenie poprzez metodę prób i błędów;)

Avatar użytkownika
sierzgniotal
Początkujący

Posty: 32
Dołączył: 29 gru 2011, 22:03
Miasto: Kraków

26 mar 2012, 14:56   (#11)  

AKTUALIZACJA:

nowe rośliny:
Rotala indica,
Rotala sp. 'Green',
Ludwigia ovalifolia / repens (?),
Hydrogotyle sp. 'Japan'.

nowe żyjątka:
Otocinclus affinis
Antenome helena
krewetki Red Cherry

----------

Doszły nowe roślinki i nowi mieszkańcy, zacząłem też lać potas Aqua-Artu (1 psik dziennie) oraz EC (1-1,5ml dziennie), widzę, że Rotala indica i Ludwigia rośnie jak szalona. Vallisneria poważnie zwolniła, może to jednak jest Saggitaria subulata i dlatego nie rośnie wyższa... Posadziłem ją w odciętym denku butelki PET chyba nie ma dostępu do żyznego podłoża.

Martwi mnie Rotala green, od początku jest jakaś licha, nie rozrasta się ani w górę, ani na boki, pomimo cięcia. Polecacie cierpliwość, czy zdecydowane działanie?

Zastanawiam się jeszcze nad całkowitym pozbyciu się Hygrophili, bo zaburza trochę skalę całej kompozycji. Waham się też nad użyciem mchu - miałem Willow i Taiwan, wyciągnąłem z akwarium jakiś miesiąc temu i ciągle gdzieniegdzie widzę resztki tego drugiego. Może by z powrotem wrzucić te mchy jako podkład dla trawnikowych na styku pierwszego i drugiego planu? Czy takie zestawienia się sprawdzają?
Załączniki
DSC01602 (Kopiowanie).JPG
żarłoki okupujące banana
(316.93 KiB) Pobrane 839 razy
DSC01621 (Kopiowanie).JPG
czający się otosek
(429.32 KiB) Pobrane 839 razy
DSC01614 (Kopiowanie).JPG
od lewej
(489.3 KiB) Pobrane 839 razy
DSC01627 (Kopiowanie).JPG
od prawej
(479.27 KiB) Pobrane 839 razy
DSC01617 (Kopiowanie).JPG
centrum
(549.43 KiB) Pobrane 839 razy
DSC01611 (Kopiowanie).JPG
całość
(425.83 KiB) Pobrane 839 razy

Avatar użytkownika
sierzgniotal
Początkujący

Posty: 32
Dołączył: 29 gru 2011, 22:03
Miasto: Kraków











Powiązane tematy


Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: MacGyver i 528 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.