Jesteśmy po świeżych dostawach roślin :)     ZOBACZ KATALOG
Wielki Atlas Roślin Akwariowych Christell Kasselmann już dostępny w języku polskim!     Kup teraz







Lista działów » Galeria » Konkursy i inspiracje


1050L OW - Prawie skończone :)



Znalezione w sieci inspiracje, tutoriale, ciekawostki oraz informacje o konkursach.



05 paź 2011, 22:57 1050L OW - Prawie skończone :)  (#1)  

Witam. Postanowiłem wrzucić na forum zdjęcia mojego akwa. Jest to moje pierwsze akwarium w życiu :)

Aranż jest gdzieś w 80% ukończony, jeszcze przesadzam rośliny, niektóre nie są docięte ponieważ zasłaniają tylny plan który wolniej rośnie, czekam na nowe roślinki, niektóre nie wyrosły itp. ale postanowiłem założyć temat - może ktoś coś doradzi :)

Aktualnie mam problem ze zmętnieniem wody choć nie jest to mocno widoczne.

Na początek specyfikacja techniczna:

- Zbiornik: 250x70x60h, szyba 12mm, szkło OptiWhite boki + front, reszta float, stoi na stalowym stelażu,
- Filtracja: 2x Aquael Unimax 700,
- Oświetlenie dzienne: 2x Weipro LR 90 - razem 4x150W HQI, wieczorne i poranne 4x28w T5,
- Podłoże: 45L piasku o granulacji <1mm, ADA Amazonia I - 27L, ADA Amazonia NEW - 36L, Keramzyt 26L + węgiel + Tetra Bactozym,
- Dekoracja: korzenie Red Moor Wood, skały, tło - folia matowa,

Nawożenie:

K2SO4 - 20ppm
KNO3 - 10-15ppm
mikro intermag plus - 20-30ml roztworu dziennie
CO2 z reaktora - 20-30ppm

Obsada (puki co):

30x otosek
20x stiphodon (??)
20x stiphodon cortunix
20x stiphodon red neon
40x tęczanka neonowa
41465154x krewetka RC
5x krewetka filtrująca
2x krewetka atya gabonesis
100x zwinnik jarzeniec
?x ślimak ampularia żółta, brązowa, czarna
?x ślimak zatoczek

Akwarium zostało zalane bez roślin 4.07.2011r.

Po kolei jak to wyglądało od początku w skrócie:

Początek:

Obrazek

Budowa aranżacji:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Po zalaniu aranżacji bez roślin:

Obrazek

Z pierwszymi roślinami których było mało :D
Ponadto sadziłem rośliny 1 planu z tyłu (staurogyne) ponieważ nie miałem pojęcia, że jest to niska roślina :D

Obrazek

Po drodze były oczywiście okrzemki, zielenice itp. a rośliny były w opłakanym stanie:

Obrazek

Tak to wyglądało po miesiącu - niezbyt fajnie :)

Obrazek

Ale po kolejnym miesiącu było już nieco lepiej (początek września):

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A tak baniak wygląda na dzień dzisiejszy:

Ujęcie z prawej strony:

Obrazek

Front:

Obrazek

Środek:

Obrazek
Obrazek

Lewa:

Obrazek
Obrazek

Prawa:

Obrazek
Obrazek

Pełna relacja z budowy na http://akwarystyczne.info/viewtopic.php ... sc&start=0

Wszelkie sugestie odnośnie aranżacji, zbiornika mile widziane :)
Ostatnio edytowano 07 paź 2011, 00:27 przez ZielonyAmator, łącznie edytowano 3 razy

ZielonyAmator
Aktywny użytkownik

Posty: 585
Dołączył: 30 maja 2011, 20:01

05 paź 2011, 23:11   (#2)  

No to skoro już prawie skończone, to powoli można zabierać się za to większe szkiełko ;)

Konto17413


06 paź 2011, 00:11   (#3)  

Takie zabawki to ja rozumiem , zdecydowanie na tak... :)

Jest potenciał na IAPLC 2012

Avatar użytkownika
Jerdezz
Zaawansowany użytkownik

Posty: 792
Dołączył: 01 lis 2004, 23:25
Miasto: Kępno

06 paź 2011, 07:17   (#4)  

Ten mały heniek aż prosi się żeby go puścić na cały front :) ... Ładnie :)
Pozdrawiam - Michał

Avatar użytkownika
mykkk
Początkujący

Posty: 33
Dołączył: 02 lip 2004, 10:58
Miasto: SZCZECIN

06 paź 2011, 08:13   (#5)  

Zapiera dech w piersiach. Coś pięknego :)
George Best- Belfast Superboy!

Obrazek

Avatar użytkownika
psicho
Zainteresowany tematem

Posty: 241
Dołączył: 27 maja 2006, 20:42
Miasto: Tarnów

06 paź 2011, 08:19   (#6)  

Zazdroszczę Ci litrażu :) W takim baseniku to mozna poszaleć.Akwarium piekne,wielkie gratki.

pablo77
Zainteresowany tematem

Posty: 237
Dołączył: 09 gru 2009, 00:24
Miasto: Raj

06 paź 2011, 09:04   (#7)  

No ładny litraż,ale skup się jeszcze nad podwieszeniem lamp,lub zrób zabudowę i stelaż,też można doprowadzić.
Widać,że światło nie jest równomiernie rozprowadzane,rośliny na bokach kładą się,bo szukają światła.
Myślę,że podwieszenie lamp na 40cm będzie optymalnym rozwiązaniem.

Avatar użytkownika
lukiki
Aktywny użytkownik

Posty: 622
Dołączył: 03 maja 2008, 16:08
Miasto: Łódź

06 paź 2011, 09:09   (#8)  

Całkiem przyjemnie wyszło, rośliny w ekstra kondycji. Kolejny przykład, że trzeba przecierpieć pierwsze miesiące i potem jest już pięknie :wink: Można by się wziąć za porządki na trzecim planie bo jest niepotrzebny chaos. Ograniczenie ilości gatunków i ich uformowanie może dać niezłe efekty! BTW skoro jest OW to wielka szkoda, że zdecydowałeś się na czarny silikon...

Anonim 1811


06 paź 2011, 09:11   (#9)  

a podaj koszt założenia tego baniaka :)
Wiadro 128L
http://www.roslinyakwariowe.pl/galerie/akwaria/3660-akwarium-roslinne-emet-brown.html?hitcount=0
Miska 31,5L
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/aquascaping/galeria/031l-garden-stone-emet-brown-69259.html
Drum & Bass in your face :)

Avatar użytkownika
Emet Brown
Stały bywalec

Posty: 348
Dołączył: 27 lip 2010, 18:49
Miasto: Puck

06 paź 2011, 09:15   (#10)  

Bardzo ładny zbiornik :)
Trzymam kciuki za dalszy pomyślny rozwój tak dużego akwarium.
Na forum bywały już przypadki, że ktoś porywał się na "wanienkę" jako pierwszy zbiornik roślinny, a potem w dziale "Giełda" można było kupić fajny sprzęt za pół ceny
:twisted:
Powodzenia i pomyślności.

Avatar użytkownika
Marcin Skiba
Zainteresowany tematem

Posty: 159
Dołączył: 11 gru 2009, 12:22
Miasto: Świnoujście

06 paź 2011, 10:41   (#11)  

A klejenie czarnym silikonem szyb OW to przez przypadek czy za karę? Myślę że ładniej wygląda float sklejony bezbarwnym silikonem niż OW czarnym. Druga sprawą jest homeopatyczna ilość Amazonii o ile na początku może wystarczać to czy po roku da rade jest zagadką. Na plus przede wszystkim litraż i stado tęczanek. Pozdrawiam

Avatar użytkownika
moonrider
Znający temat

Posty: 1410
Dołączył: 21 paź 2010, 15:38

06 paź 2011, 11:00   (#12)  

Akwa robi ogromne wrażenie...

Avatar użytkownika
pyniek
Poznaje temat

Posty: 116
Dołączył: 27 mar 2011, 13:15
Miasto: Sandomierz, Poland

06 paź 2011, 11:24   (#13)  

pablo77 napisał(a):Zazdroszczę Ci litrażu :) W takim baseniku to mozna poszaleć.Akwarium piekne,wielkie gratki.


A ja myślę ,że taki litraż jest właśnie szczególnie trudny do harmonicznego i przemyślanego zagospodarowania.
Tu jednak widzę, że kolega Zielony Amator stanął na wysokości zadania i zmierza we właściwym kierunku.
Zgodzę się z uwagą Chestera , iż największej pracy wymaga 3-plan. Dobrze by było go uporządkować. Niezbyt dobrze wyglądają też te cztery dziury które tam powstały( wolne, nie zarośnięte przestrzenie) . Spróbuj dać czarne tło może to je trochę zamaskuje.
Ostatnio edytowano 06 paź 2011, 14:11 przez MarioMarina, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika
MarioMarina
Aktywny użytkownik

Posty: 728
Dołączył: 17 wrz 2008, 14:09
Miasto: Siedlce

06 paź 2011, 11:29   (#14)  

Podoba mi się :) Pozazdrościć wielkości. Już teraz kompozycja przyciąga i ma w sobie coś uspokajającego. W miarę starzenia się będzie prawdopodobnie tylko lepiej.

Do podciągnięcia pozostaje klarowność wody, bo wkradło się chyba jakieś zmętnienie (chemiczne?).
"Nie zgadzam się z Twoimi poglądami, ale po kres moich dni będę bronił Twego prawa do ich głoszenia." - Voltaire

Avatar użytkownika
Kadazan
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2649
Dołączył: 19 lut 2005, 18:19
Miasto: Toruń / Bydgoszcz

06 paź 2011, 11:36   (#15)  

Jeśli chodzi o czarny silikon to został on zastosowany z powodu wielkości zbiornika. Jest po prostu bardziej wytrzymały niż biały, a przy tej wielkości zbiornika czarne fugi nie przeszkadzają tak bardzo - przynajmniej mi, nie zwracam na to uwagi, a jednak bezpieczeństwo przy takim litrażu ma ogromne znaczenie. Całe akwarium będzie jeszcze obudowane i silikon będzie widoczny tylko na narożnikach. Dolna linia silikonu będzie zasłonięta listwą maskującą, a na górze będzie korona która zamaskuje lampy. Lamp niestety nie mogę dać wyżej niż 20cm nad wodą.

Co do homeopatycznej ilości amazonii to stanowi ona jakieś 60% podłoża które mogłem wysypać w tym akwarium a postanowiłem, że zrobię plażę żwirową. Dość sporo zabrało gruzowisko. Czy amazonia się szybko zużyje? Zobaczymy.

Co do gatunków roślin to jak mówiłem aranż jest gotowy w 80% więc jeszcze sporo jest do dopracowania. Właśnie przybyły microsoria więc zaraz będę kombinował :)

Co do kosztów.

Koszt to jakieś 8500zł bez płyt i frontów do obudowania stelaża na którym akwarium stoi. Fronty drewniane + płyty + korona to dodatkowo jakieś 1500-2000zł.
Miesięczny koszt utrzymania czyli światło, nawożenie solami, podmiany wody, karma dla ryb itp. to jakieś 150zł - najwięcej światło bo to jakieś 120-130zł.

Duża oszczędność jest na nawożeniu solami ponieważ przy najtańszej linii gotowych nawozów Ferka koszt miesięczny za same nawożenie wyniósłby jakieś 150zł.

To jest jeszcze oszczędna wersja tego typu zbiornika, ponieważ gdybym dał substrat na całe dno i kamienie kupił ze sklepu a nie ze składu kamieni to wyszło by kolejne 2,5-3tys. zł. Lampy HQI też kupiłem w przecenie - najtańsze dostępne na rynku. Ten zbiornik mógłby spokojnie kosztować i 2x tyle co kosztował. Oczywiście mówimy tutaj o zbiorniku typu HT, ponieważ zbiornik LT byłby znacznie tańszy, jednak efekt byłby inny co nie znaczy, że gorszy - wszystko zależy co kto chce osiągnąć.

Ryby kupuję z zaufanego źródła po okazyjnej cenie - czasem 2x taniej niż w sklepie.
Rośliny udało mi się uzyskać za darmo lub kupić okazyjnie - gdybym miał kupować wszystko w koszyczkach czy w żelu to by pewnie kosztowało przynajmniej z 1000zł więcej.

ZielonyAmator
Aktywny użytkownik

Posty: 585
Dołączył: 30 maja 2011, 20:01

06 paź 2011, 14:40   (#16)  

Przede wszystkim uznanie za odwagę porwania się na taki rozmiar.
Jeśli to Twoje pierwsze akwarium :shock: to tym bardziej!
Po zagospodarowaniu (a jest to w takim litrażu i panoramie bardzo trudne) widać, że pooglądałeś nieco zdjęć i przygotowałeś się.
Oczywiście układ roślin zagospodarowanie i ukierunkowanie, według własnego upodobania zajmie jeszcze trochę czasu, ale jak na powyższe wymienione wcześniej spostrzeżenia jest super!
Zapewne słuchałeś i dostawałeś też dobre porady, bowiem filtracja, oświetlenie też dobrze spasowane.

ZielonyAmator napisał(a):Lamp niestety nie mogę dać wyżej niż 20cm nad wodą.


Czy możesz podać przyczynę?

Koszt to temat tabu z reguły :-), przyznam że na taki efekt/ wielkość nie jest zatrważający.
Ostatnio edytowano 06 paź 2011, 14:59 przez AdamA, łącznie edytowano 1 raz

AdamA
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2208
Dołączył: 15 lis 2010, 17:32
Miasto: Warszawa

06 paź 2011, 14:56   (#17)  

ZielonyAmator napisał(a):Jeśli chodzi o czarny silikon to został on zastosowany z powodu wielkości zbiornika. Jest po prostu bardziej wytrzymały niż biały.


ktoś Cię wprowadził w błąd :(

Akwarium zapowiada się ciekawie, 3mam kciuki!
--
Tomek

Tomasz
Konto firmowe (sponsor forum)

Posty: 643
Dołączył: 19 mar 2011, 01:04
Miasto: Opolskie

06 paź 2011, 15:22   (#18)  

Ciekawa jestem jak zagospodarujesz 3 plan. Nie wiem czy mnie osobiście, nie podobałyby się bardziej 3 wyspy (zagęszczone) bez 3 planu jako takiego. :). Boję się, że gęsty tył może z czasem przyćmić te wyspy a szkoda by było.
A swoją drogą to wczoraj zamiast iść spać, przeczytałam z zainteresowaniem cały temat tego akwarium na innym forum :)
120x40x50 - ruszyło 29.03.2008 (LT - HT) - 240l Tusi = ziemia + substraty . Koniec 10.09.2011
120x40x50 - ruszyło 10.09.2011 - Pomroczność i bocje

Avatar użytkownika
Tusia
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2272
Dołączył: 27 sty 2005, 16:05
Miasto: Rzgów

06 paź 2011, 15:27   (#19)  

AdamA napisał(a):Przede wszystkim uznanie za odwagę porwania się na taki rozmiar.
Jeśli to Twoje pierwsze akwarium :shock: to tym bardziej!
Po zagospodarowaniu (a jest to w takim litrażu i panoramie bardzo trudne) widać, że pooglądałeś nieco zdjęć i przygotowałeś się.
Oczywiście układ roślin zagospodarowanie i ukierunkowanie, według własnego upodobania zajmie jeszcze trochę czasu, ale jak na powyższe wymienione wcześniej spostrzeżenia jest super!
Zapewne słuchałeś i dostawałeś też dobre porady, bowiem filtracja, oświetlenie też dobrze spasowane.




Na Lubuskim Forum Akwarystycznym można zobaczyć ile tych pytań było :) Dzięki tym informacjom udało mi się dobrać sprzęt i uniknąć wielu błędów.

Zbiornik miał być z założenia w stylu japońskim niemniej podszedłem do tego na zasadzie, że to jednak pierwszy zbiornik i pewnie nic ciekawego nie wyjdzie :D
Nie ukrywam, że jestem zadowolony z efektów.

AdamA napisał(a):
ZielonyAmator napisał(a):Lamp niestety nie mogę dać wyżej niż 20cm nad wodą.


Czy możesz podać przyczynę?

Koszt to temat tabu z reguły :-), przyznam że na taki efekt/ wielkość nie jest zatrważający.


Przyczyną jest wysokość korony która będzie wynosić 20parę centymetrów a szyny na których leżą lampy będą przymocowane do korony.

Tomasz napisał(a):
ZielonyAmator napisał(a):Jeśli chodzi o czarny silikon to został on zastosowany z powodu wielkości zbiornika. Jest po prostu bardziej wytrzymały niż biały.


ktoś Cię wprowadził w błąd :(

Akwarium zapowiada się ciekawie, 3mam kciuki!


Nie pamiętam dokładnie czy chodziło o wytrzymałość czy o trwałość. W każdym razie coś mnie przekonało do czarnego silikonu. Biały by wyglądał może nieco lepiej ale i tak fugi byłyby szerokie. W każdym razie staram się nie zwracać uwagi na takie detale. W tak dużym zbiorniku nie rzuca się to tak bardzo w oczy jak w małym.

Tusia napisał(a):Ciekawa jestem jak zagospodarujesz 3 plan. Nie wiem czy mnie osobiście, nie podobałyby się bardziej 3 wyspy (zagęszczone) bez 3 planu jako takiego. :). Boję się, że gęsty tył może z czasem przyćmić te wyspy a szkoda by było.
A swoją drogą to wczoraj zamiast iść spać, przeczytałam z zainteresowaniem cały temat tego akwarium na innym forum :)


Ja też jestem ciekaw jak go zagospodaruję :D Na tym akwarium przede wszystkim uczę się roślin, stąd parę błędów w zagospodarowaniu poszczególnych planów które z czasem będę się starał zniwelować.
Ostatnio edytowano 06 paź 2011, 15:47 przez ZielonyAmator, łącznie edytowano 1 raz

ZielonyAmator
Aktywny użytkownik

Posty: 585
Dołączył: 30 maja 2011, 20:01

06 paź 2011, 15:45   (#20)  

ZielonyAmator napisał(a):Lamp niestety nie mogę dać wyżej niż 20cm nad wodą.

Przyczyną jest wysokość korony która będzie wynosić 20parę centymetrów a szyny na których leżą lampy będą przymocowane do korony.


Czyli chcesz zabudować HQI jak rozumiem, do samej krawędzi akwarium?
Jeśli ma to na celu ograniczenie rażenia światła na boki, to montując całość o 10cm wyżej i tak uzyskasz taki efekt, a zbiornik zyska na równomiernym oświetleniu.
Bezpieczeństwo ryb też będzie zapewnione.

AdamA
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2208
Dołączył: 15 lis 2010, 17:32
Miasto: Warszawa











Powiązane tematy
  • Akwarium 320litrów prawie holender.

    Moje pierwsze akwarium roślinne . Wymiary : 160 x 50 x 40 Oświetlenie t5 3 x 80wat Nawożenie : Aqua artu :ferro , mikro ,makro ,potas . Według zaleceń producenta . W przyszłości będą sole . C...

    Wyświetlenia: 7008 | Odpowiedzi: 30 czytaj więcej...

  • Low-Tech - prawie 100 l

    Akwarium zalane 20 IV 2011 Pokrywa - własnej roboty ze spienionego PCV, oklejone okleiną drewnopodobną, wewnątrz folia aluminiowa + ruchome 3 belki na oświetlenie Oświetlenie - Aquastar T5 2...

    Wyświetlenia: 3677 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Trawnik prawie jak z rolki (Songrow)

    Witajcie :) Na stronie firmy Songrow ( http://www.songrow.nl ) zauważyłem coś w rodzaju gotowego trawnika z roślin, wprost do rozłożenia w akwarium. Cos jak trawnik z rolki w ogródku. Co...

    Wyświetlenia: 1003 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • 576L prawie nature...

    Witam, chciałem zaprezentować pierwszy swój baniak - akwarium 576L brutto wymiary: 160x60x60 szyba 10mm float oświetlenie: 4x80W T5 2x840 Philips + 2x865 Sylvania (w przyszłości będzie jeszcze zamo...

    Wyświetlenia: 4320 | Odpowiedzi: 15 czytaj więcej...

  • 54 litry prawie roślinne

    Witam i potrzebuję od was pomocy. Mam akwarium 54 litry (było to już tutaj 4 razy (opis akwarium) a jak prosiłem żeby usunięto to niestety tego nie zrobiono) i chciałbym się zapytać co dać na tył? ...

    Wyświetlenia: 767 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Prawie jak Manten, ciąg dalszy

    Patrzcie co znalazłem nad potokiem w miejscowości Zawoja pod Babią Górą. Foty niestety robiłem na szybko komórką, ale zabrałem trochę kamieni ze sobą do domu i pewnie wykorzystam je w nowym zbiorniku....

    Wyświetlenia: 1360 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Prawie jak roslinne [216L]

    Troche danych: Rosliny: to co widac i wiele wiecej Obsada: podobnie jak z roslinami ;) Oswietlenie 4x 30W ok. 12h na dobe Filtr wewnetrzy Eheim Ecco grzałka Tetra 150W ktora jest wyłaczon...

    Wyświetlenia: 1697 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Dwa akwaria:ponad 1500 litrów i prawie litrowe!

    Witam Dość często odwiedzam galerię niemieckiego akwarysty roślinnego Oliviera Knotta :D Ostatnio zamurowało mnie jak zobaczyłem akwarium roślinne o litrażu ponad 1500 litrów i długości 4 metrów. ...

    Wyświetlenia: 3968 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • Moje 128 l - już prawie gotowe :-)

    Za namową Jacka Pawłowskiego prezentuje moje jeszcze nie dokończone akwarium :D . Miałem poczekac aż bedzie gotowe na 100 %, ale już pokażę to mi na pewno jeszcze coś doradzicie :idea: Jak zobacz...

    Wyświetlenia: 4995 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 354 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.