Lista działów » Technika » Nawożenie i chemia wody


Jak przeliczyc KN03 i MgS04 ?



Metody nawożenia roślin akwariowych. Analiza parametrów wody i dobór właściwych preparatów.



03 wrz 2003, 23:58 Jak przeliczyc KN03 i MgS04 ?  (#1)  

wlasnie zakupilem ww. skladniki , pytanie w jakich ilosciach i co ile dawkowac ? (najlepiej w przeliczeniu na jakis szybko dostepny sposob- lyzeczki? :)

Akwa:

200l - ok 160l netto
oswietlenie 3x30(12h), co2 z butli 2 babelki na sek( tylko w dzien), two 10,tww 4 (mieszanka z demineralka/filtrax k) dosc gesto obsadzone min:valisnera, hygrophilie,ludwigi (zielona i czerwona), amazonki,lotos, nie przeybione.
ph- 6,5-7
no3 -0
fe- ok 0,5
po4 - 0,25-0,5
podrabiane tmg codziennie 2ml
co jakis czas mikrovit Fe intermag


sklady procentowe nawozow
KNO3 - NO3 13,5%,KO 46,2%
MgSO47H2O - MgO16%

Pozdrawiam
Norbert

Gość


04 wrz 2003, 01:02   (#2)  

W przypadku KNO3 najlepiej sporządzić roztwór, np. taki którego 1ml podniesie poziom azotanów w twoim zbiorniku o 0,5 lub 1 mg/l. MgSO4 możesz dawać płaską łyżeczkę raz w tygodniu po podmianie.

Avatar użytkownika
Marcin Baranowski
Moderator

Posty: 944
Dołączył: 27 cze 2003, 12:13
Miasto: Białystok

04 wrz 2003, 01:40   (#3)  

ok MgSo4 ok 1 lyzeczki po podmianie , ale jak z tym KNO3 , jak go przeliczyc aby otrzymac roztwor coby 1ml podniosl mi o ok 1 mg/l w baniaku, moze lamerskie pytanie ale szukalem w sieci i nic sensownego nie moglem znalezc...


Pozdrawiam
Norbert

Gość


04 wrz 2003, 11:05   (#4)  

Chemia się kłania :wink: Musisz rozpuścić 26g KNO3 w 100ml wody. Wtedy 1ml roztworu podniesie ci poziom NO3 o 1ppm. Wyjdzie z tego bardzo stężony roztwór, blisko granicy rozpuszczalności KNO3 w wodzie. Możesz więc mieć kłopoty z całkowitym rozpuszczeniem. Możesz również dać 13g KNO3/100ml wody, wtedy 1ml roztowru da 0,5ppm NO3.

Avatar użytkownika
Marcin Baranowski
Moderator

Posty: 944
Dołączył: 27 cze 2003, 12:13
Miasto: Białystok

14 wrz 2003, 22:25   (#5)  

barzdo interesujacy watek,
drogi Marcinie!
a czy mógłbyś podać o ile1 ml tego roztworu podniesie poziom K??? w zbiorniku Norberta???, dzieki Twojemu wykładowi odnosnie obliczania zawartosci Fe(ach te niedobory) wiem juz jak obliczać zaw jesli mamy do czynienia z jednym pierwiastkiem ( np fe), ale jak to sie ma np. do KNO3, gdzie na opakowaniu jest podana % ilosc NO3 i KO...???-tez mam spore braki z chemii...
stoje przed koniecznościa zwiększenia ilosci azotu w moim zbiorniku, a nie chciałbym przesadzić z K-jak na razie dostarczam go do zbiornika w postaci K2SO4, chcę dodawać Kno3...
pomozesz???
a może zamiast obliczac, po któtce pokazesz droge jak dojsc do tego???
pozdr
P

przemek


15 wrz 2003, 07:23   (#6)  

Kiedyś znalazłem gdzieś (może nawet na tym forum) taki sposób obliczeń. Nie weryfikowałem jego poprawności ale jeśli Was to interesuje to przytaczam w całości:
"Chelat Fe Forte (też go używam) jest w postaci sypkiej, natomiast Mikrovit Fe jest w płynie. I jednen i drugi trzeba rozcieńczyć wodą destylowaną. Po pierwsze ograniczy to rozwój mikroorganizmów a po drugie zwiększy trwałość nawozu gdyż wapń i magnez znajdujący się w "zwykłej" wodzie może wypierać żelazo z połączenia chelatowego, szczególnie przy alkalicznym pH jakie zazwyczaj jest w kranówie. Osobiście zawsze sporządzam roztwory nawozów, których 1ml podnosi mi poziom o jakąś okrągłą wartość. Tak jest wygodniej. Pokażę ci dokładnie jak się wszystko liczy, żebyś na przyszłość już wiedział.

Chcemy sporządzić roztwór, którego 1ml podniesie poziom Fe w twoim akwarium o 0,05ppm (mg/l). Przyjmuję, że objętość wody (netto) w twoim baniaku wynosi 50 litrów.

0,05mg Fe x 50 litrów = 2,5mg Fe

Wynika z tego, że w 1ml roztworu musi znajdować się 2,5mg Fe. Chcemy sporządzić 100ml nawozu więc:

2,5 x 100 = 250mg = 0,25g Fe

Musimy więc wziąść taką naważkę chelatu, w której będzie się znajdować 0,25g żelaza. Wiemy, że zawartość Fe w chelacie Forte wynosi 7,5% (a przynajmniej do niedawna tak było. ostatnio chyba się coś zmieniło). Potrzebną ilość można wyliczyć z proporcji:

7,5g Fe 0,25g Fe
------------------ = -----------------
w 100g chelatu w Xg chelatu

7,5X = 0,25 x 100
7,5X = 25 /7,5
X = 3,33g

Więc, jeżeli weźmiemy 3,33g chelatu Fe forte i rozpuścimy go w 100ml wody to otrzymamy roztwór, którego 1ml podniesie poziom Fe w twoim akwarium o 0,05ppm. Prawidłowo powinno się naważkę proszku uzupełnić wodą do 100ml ale w warunkach domowych jest to raczej trudne.

W przypadku Mikrovitu Fe zawartość żelaza wynosi 35mg/l. Aby sporządzić analogiczny roztwór należy do 7,14ml mikrovitu dodać 92,86ml wody."

labeo


15 wrz 2003, 10:35   (#7)  

W przypadku KNO3 oraz innych związków musimy posłużyć się układem okresowym pierwiastków. Potrzebne są bowiem ich masy molowe. Można się posłuzyć np. tą stroną: http://chemia.panoramix.net.pl/uklad/ Masę molową związków można znaleźć na stronie Polskich odczynników chemicznych: www.poch.com.pl

Masa molowa KNO3 wynosi 101,11 g/mol. Dla potasu wynosi ona 39,1.
Biorąc wartości które wcześniej podałem, zawartość potasu można wyliczyć z proporcji:

39,1 (masa molowa K) x (ilość gram K)
---------------------------------- = ------------------------
101,11 (masa molowa KNO3) 26 (ilość gram KNO3)

x=10,05g

Dalej dzielimy tą wartość na 100ml (taka było objętość roztworu) oraz na 160 (objętość netto akwarium). 1ml tego roztworu podniesie poziom K o 0,63ppm. Powyższą proporcję można również zastosować do wszelkich innych związków (K2SO4, MgSO4 itp), trzeba tylko wstawić odpowiednie wartości.

Avatar użytkownika
Marcin Baranowski
Moderator

Posty: 944
Dołączył: 27 cze 2003, 12:13
Miasto: Białystok

15 wrz 2003, 11:00   (#8)  

Marcinie!-wielkie dzięki, wieczorem posiedzę nad obliczeniami,

Labeo 1-przytoczyłeś własnie "wykład" Marcina

pozdrwiam
P

przemek


15 wrz 2003, 13:07   (#9)  

Tak myślałem, wszak niewielu wśród nas dobrych chemików. Mnie skutecznie zniechęciła pani z technikum do tego przedmiotu,a teraz już nie chce mi się tego nadrabiać. Dlatego korzystam z uprzejmości innych. :oops:

labeo


15 wrz 2003, 20:54   (#10)  

Włożyłem nieco wysiłku i mam zrobiony w arkuszu Excel'a kalkulator sporządzania roztworów najczęściej stosowanych przeze mnie chemikaliów:
KNO3, KH2PO4, K2SO4, MgSO4*7H2O, CaCO3, chelat Forte, KHCO3.
Jest on wygodny w użyciu, bo przelicza od razu gramy danej substancji na objętość w mililitrach. Po prostu nie jest potrzebna waga, a wystarczą zwykłe strzykawki do odmierzania objętości (IMHO jest to dostateczna dokładność).
Niestety jedyną drogą jaką mogę udostępnić zainteresowanym ten arkusz to jest wysłanie e-mailem

Witold Sławiński


15 wrz 2003, 22:01   (#11)  

OOOOOOOOOOOOO!!!!!!!!!!
brzmi zachęcająco!-czy mógłbym???

przemek


15 wrz 2003, 23:10   (#12)  

Wystarczy dac mi znać poprzez e-mail , wtedy dam odpowiedź wraz z załącznikiem. Nie wiem czy jest inny, latwy sposób udostępnienia tego kalkulatora.

Witold Sławiński


16 wrz 2003, 00:08   (#13)  

Możesz go dołączyć do postu jako załącznik.

Avatar użytkownika
Marcin Baranowski
Moderator

Posty: 944
Dołączył: 27 cze 2003, 12:13
Miasto: Białystok

17 wrz 2003, 09:08   (#14)  

Marcin Baranowski napisał(a):W przypadku KNO3 oraz innych związków musimy posłużyć się układem okresowym pierwiastków. Potrzebne są bowiem ich masy molowe. Można się posłuzyć np. tą stroną: http://chemia.panoramix.net.pl/uklad/ Masę molową związków można znaleźć na stronie Polskich odczynników chemicznych: www.poch.com.pl

Masa molowa KNO3 wynosi 101,11 g/mol. Dla potasu wynosi ona 39,1.
Biorąc wartości które wcześniej podałem, zawartość potasu można wyliczyć z proporcji:

39,1 (masa molowa K) x (ilość gram K)
---------------------------------- = ------------------------
101,11 (masa molowa KNO3) 26 (ilość gram KNO3)

x=10,05g

Dalej dzielimy tą wartość na 100ml (taka było objętość roztworu) oraz na 160 (objętość netto akwarium). 1ml tego roztworu podniesie poziom K o 0,63ppm. Powyższą proporcję można również zastosować do wszelkich innych związków (K2SO4, MgSO4 itp), trzeba tylko wstawić odpowiednie wartości.


Witam!
no tak , rzeczywiscie wszystko tak ładnie wyglada, i prosto sie liczy jesli mamy do czynienia z czystym związkiem(przypadek idealny-w"chemii 0,5 kg czystego KNO3kosztuje 56 zł), ale jak sobie poradzić jesli np. KNO3 kupuje w sklepie ogrodniczym gdzie na opakowaniu jest napisane:No3-13,5%, K-46,2%.??????

1. liczac ilośc KNO3 kupionego w ogrodniczym wyszło mi ze aby w zbiorniku 85 l netto 1 ml r-ru podniósł stezenie NO3 o 1 ppm robiąc 30 ml tegoż roztworu potrzebuje ok 2,55g No3. Skoro ogrodniczy Kno3 zawiera 13,5% NO3 z obliczeń wynika że potrzebuje naważkę 18,8 g KNO3 uzupełnić do 30 ml wodą.
2.Jednak licząc korzystając z mas molowych wychodzi 4, 07 g KNO3....-
nie odważyłem sie liczyć ilosci K w naważce nr 1, gdzie w ogrodniczym Kno3 % KO wynosi 46,2%...-jak z tego wybrnąć???- pomocy!!!

Czy udawać ze ogrodniczy KNO3 to "Czysty", i liczyć jak w przypadku idealnym???-obawiam sie że takie obliczenia obarczone beda dużym marginesem błędu....
pozdr
P

przemek


17 wrz 2003, 10:22   (#15)  

Nie orientuję się w tym zbyt dobrze, ale oznaczenia ogrodnicze nie mówią chyba w prost ile czego jest. Oni używają jakiś dziwnych, zwyczajowych jednostek. Gdyby traktować te procenty dosłownie to czystość nawozu wynosiłaby pewnie z 50% a to IMHO jest raczej niemożliwe. Napewno nawóz ogrodniczy nie ma czystości 99,9% ale myślę że gdzieś powyżej 90% pewnie sie mieści.

Avatar użytkownika
Marcin Baranowski
Moderator

Posty: 944
Dołączył: 27 cze 2003, 12:13
Miasto: Białystok

17 wrz 2003, 19:25   (#16)  

niedawno poruszyłem problem osadu na dnie butelki z rozpuszczonym K2SO4, może jednak oznaczenia na workach ogrodniczych są poprawne, a te brakujące kilkadziesiat % do 100% to właśnie jakieś wypełniacze-zanieczyszczenia???-jeśli taki to wszystkie obliczenia oparte na m. molowej nie maja sensu...

???
pozdr
P

przemek


23 wrz 2003, 09:59   (#17)  

Nie mam obecnie przed sobą opakowania saletry potasowej, ani zbyt dużo czasu na liczenie. Z tego co wiem to podany % potasu odnosi się nie do potasu, a do tlenku potasu (K2O). Potas w nawozie jest jednak w formie azotanowej. Na opakowaniu w sklepie ogrodniczym napisane było, że potas jest w formie siarczanu nie wiem, czy jest to pomyłka, czy nadwyżka potasu jest w formie siarczanu, ale to można obliczyć. Ciekawy jestem, czy ktoś używa saletry potasowej i z jakim skutkiem. Jeśli ktoś używa to jaki jest przelicznik wagi nawozu granulowanego na objętość.

Pozdrowienia
waldek

Avatar użytkownika
Waldek
Stały bywalec

Posty: 446
Dołączył: 28 cze 2003, 00:10
Miasto: Wrocław

23 wrz 2003, 10:09   (#18)  

Nie tylko K ale także % P,Ca,Mg na nawozach rolniczych odnoszą się do formy tlenkowej. Tak się po prostu utarło w Polsce. Za granicą % pierwiastka w nawozie odnosi się do czystego składnika.

Pozdrowienia
Waldek

Avatar użytkownika
Waldek
Stały bywalec

Posty: 446
Dołączył: 28 cze 2003, 00:10
Miasto: Wrocław

24 wrz 2003, 23:59   (#19)  

KNO3 - NO3 13,5%,KO 46,2% -takie oznaczenia sa na opakowaniu saletry potasowej...-i to ma dac 100% Kno3???-niezbyt łapię o co chodzi-jak to przliczyc??? :(
pozdr
p

przemek


25 wrz 2003, 00:06   (#20)  

IMHO skoro napis brzmi saletra potasowa to jest to zwykłe KNO3 bez dodatków (chyba że coś jeszcze podają w składzie). Najwyżej może mieć czystość np. z 90%.

Avatar użytkownika
Marcin Baranowski
Moderator

Posty: 944
Dołączył: 27 cze 2003, 12:13
Miasto: Białystok











Powiązane tematy
  • Jak dozować nawóz

    Witam, mam pytanie, czytam o nawozach i dozowaniu i już mam kręćka w głowie. W jaki sposób powinienem dozować nawóz tj. czy powinienem dążyć do utrzymania cały czas takie samego poziomu nawozu w wodzi...

    Wyświetlenia: 1082 | Odpowiedzi: 17 czytaj więcej...

  • Jak zakwasić wode bez CO2 ??

    Witam Udało mi się zmiękczyć wode przy pomocy wody ro i jak w kranie mam 11 GH to teraz w akwarium mam 5 GH. I udało mi się też ją lekko zakwasić tak na 6,5 ph ale to dzięki chyba podłożu Controsoil....

    Wyświetlenia: 2091 | Odpowiedzi: 48 czytaj więcej...

  • Jak i kiedy rozpocząć nawożenie?

    Po długiej przerwie wróciłem do akwarystyki, pierwsza próba z HT zakończyła się inwazją glonów (spowodowaną głównie nieumiejętnym nawożeniem i ciągłym grzebaniem w dnie), padnięciem części roślin i w ...

    Wyświetlenia: 2165 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...

  • Jak mineralizowac wode ?

    Witam, Proszę o informację w jaki sposób mineralizować wodę RO/woda kranowa Poniżej podaję testy wody kranowej: kh 8 gh 10 po4 <0,02 k 4 no3 <0.5 fe <0,02 Poniżej przedstawiam testy wody RO...

    Wyświetlenia: 1006 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Jak pozbyć się potasu czyli mega kumulacja?!

    Witam, mam jak sądzę problem z kumulacją potasu w wodzie i nie mogę się go pozbyć. Macie jakiś pomysł jak szybko obniżyć jego poziom po za podmianami wody które niewiele pomagają? Trochę o akwarium k...

    Wyświetlenia: 4205 | Odpowiedzi: 22 czytaj więcej...

  • Jak nisko. Gh i Kh

    Witam, inspiruje się filmami ze sklepu Greenaqua i na początek chce przestrzegać 7 żelaznych zasad które publikowali na swoim kanale.Ogolnie zbiornik mam nie wielki bo raptem 50l ale za to osprzęt z n...

    Wyświetlenia: 2938 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • Testy, RO i jak zadziałać

    Cześć, Wyczekiwane 200l już stoi. Zakupiłem filtr RO, żeby od początku zacząć porządnie. Co do samego RO, czytałem sporo o mineralizatorach, lecz nie do końca jestem w stanie zaleźć złoty środek....

    Wyświetlenia: 1279 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Jak nawozić

    Mam pytanie jak nawozic akwarium z Ca 84. Chodzi mi o mg, k, n, p i fe.

    Wyświetlenia: 1569 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Jak nawozić

    Witam. Mam takie pytanko odnośnie nawożenia gotowymi nawozami (w moim przypadku zoolek) mianowicie, mam niewielkie akwarium, typowy roślinniak LT na ziemi, światło ok 0.3w/l bez Co2. Akwarium już doj...

    Wyświetlenia: 829 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Jak podnieść KH / GH przy pH 6,6?

    Cześć. No nie mam już pomyslu, mam ro i takie pH chce utrzymać ( że wzg na ryby) ale rośliny nie lubią gh/kg 2/3. Ktoś wie?

    Wyświetlenia: 2033 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Jakub90210, kusy i 468 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.