Jesteśmy po świeżych dostawach roślin :)     ZOBACZ KATALOG
Wielki Atlas Roślin Akwariowych Christell Kasselmann już dostępny w języku polskim!     Kup teraz







Lista działów » Technika » Oświetlenie


[DIY] Lampka LED - przykład



Wybór modelu lampy i konfiguracja ustawień. Pomysły na rozbudowę fabrycznych pokryw.



30 lip 2011, 20:04 [DIY] Lampka LED - przykład  (#1)  

Witam!

Chciałem Wam pokazać (i przy okazji trochę się pochwalić) swoją lampkę.
Może kogoś zainspiruje... zobaczymy.

Pomimo skrajnych zdań na temat oświetlenia akwarium słodkowodnego diodami Power LED, zaryzykowałem i postanowiłem stworzyć taką właśnie lampę
Muszę przyznać, że jestem niesamowicie zadowolony z tego rozwiązania. Rośliny bąbelkują w najlepsze, przyrosty są aż za duże, na dnie efekt falowania, a wszystko (moim zdaniem) w estetycznej oprawie.

Do budowy lampki zastosowałem:
- diody XP-E wysterowane na 350mA w liczbie sztuk 13 (zimne biale)
- diody XP-E czerwone (dwie sztuki)
- diody XP-E RoyalBlue (również dwie sztuki)
- zasilacz stałoprądowy wodoszczelny
- dwie płyty aluminiowe polerowane 6mm
- listewki dębowe
- inne drobne rzeczy...

Wszystko kosztowało trochę pracy i czasu, no ale to w końcu przyjemność...

Chciałem podziękować jeszcze raz lopuchowi za cenne wskazówki i udzielanie się w temacie oświetlenia LED.

Pozdrawiam serdecznie!
Załączniki
1.jpg
Przepraszam za odciski palców ;)
2.jpg
(192.91 KiB) Pobrane 12103 razy
3.jpg
(181.05 KiB) Pobrane 11940 razy
4.jpg
(92.36 KiB) Pobrane 11874 razy
5.jpg
(108.01 KiB) Pobrane 12094 razy

Kuba_RZ
Początkujący

Posty: 8
Dołączył: 22 kwi 2009, 17:52

30 lip 2011, 20:58   (#2)  

Też myślę o takim rozwiązaniu ze względu na koszty. Ilu litrowe jest Twoje aqua? 63 L?
Jaki był koszt tego oświetlenia?
Super pomysł, ja bym zrezygnował z czerwono - niebieskich lamp.

fotobiz
Początkujący

Posty: 21
Dołączył: 16 sie 2010, 08:40

30 lip 2011, 21:17   (#3)  

Niebieskie i czerwone diody były konieczne aby uzupełnić widmo światła. Poza tym właściwie nie są widoczne. Zastosowane są przy nich soczewki o większym kącie, przez co światło jest dobrze rozproszone po akwarium.

Koszty eksploatacyjne to była drugorzędna sprawa przy budowie tej lampki. Moje akwarium obecne to raptem 30l a docelowo chce zakupić 37,5l. Czy takie, czy takie rozwiązanie bym wybrał, jest to pomijalna sprawa w skali miesiąca.

Lampka kosztowała niestety dosyć sporo. Same diody, soczewki i zasilacz to był koszt ok 240zł. Do tego dochodzą aluminiowe płyty na wymiar, wiercenie w nich otworów (sam nie dysponuje odpowiednim sprzętem, a o wiertarce i otwornicy trzeba zapomnieć), rurki aluminiowe.
Trochę się tego zbiera w trakcie roboty. Koszty (te dodatkowe) oczywiście idzie zmniejszyć jeżeli ktoś ma dostęp do odpowiedniego warsztatu.

Kuba_RZ
Początkujący

Posty: 8
Dołączył: 22 kwi 2009, 17:52

08 sie 2011, 07:53   (#4)  

Wyszlo Ci genialnie ! Gratuluje !

saper
Stały bywalec

Posty: 382
Dołączył: 02 lut 2010, 19:56
Miasto: Wrocław / Kiełczów

08 sie 2011, 09:08   (#5)  

Jako kobieta bez kadzenia powiem, że bardzo ładnie. Zupełnie przypadkiem Twoje dzieło będzie chyba dla mnie inspiracją do wykonania przez mojego męża czegoś podobnego na świetlówki T5. Kapitalnie rozwiązałeś to z tymi listewkami. Mąż da szersze deczko i bez dolnej płyty. Świetlówki i statecznik będą podwieszone do górnej płyty. Żeby nie zeszpecić tej pokrywy wkrętami można będzie całą elektrykę dać na jakiejś 5-6 mm płycie odpowrnej na wilgoć i to na 2-3 ładne wkręty podwiesić pod płytę. Na zakończenie drewna od spodu ewentualnie jakieś kontowniczki i będzie cacy.
Gdybyś tylko zechciał podzielić się informacją jak łączyłeś płyty z listwami :)

Pozdrawiam

natali12
Początkujący

Posty: 29
Dołączył: 04 sie 2011, 11:16

08 sie 2011, 16:23   (#6)  

Dziękuję za uwagi co do lampki.

Listewki są klejone silikonem bezbarwnym do dolnej płyty. Do niej wklejone i uszczelnione są również soczewki. Listewki w tym przypadku stanowią, poza wykończeniem, dystanse dla wspomnianych soczewek. Po ściśnięciu płyt ze sobą listewki trzymają się bardzo dobrze. Trzeba jedynie wszystko bardzo starannie wykonać aby nie było szpar i prześwitów.

Powodzenia w tworzeniu wersji T5 :) Mam nadzieję, że po zakończeniu przedstawicie fotorelacje.

Kuba_RZ
Początkujący

Posty: 8
Dołączył: 22 kwi 2009, 17:52

25 wrz 2011, 20:39   (#7)  

Powiem szczerze super lampka. Pozazdrościć pomysłu i wykonania. Świetna sprawa. Gratulacje.

Cieszę się że moje rady się przydały i do tego dały taki piękny efekt i zadowolenie właściciela.

lopuch
Zainteresowany tematem

Posty: 173
Dołączył: 29 kwi 2004, 14:27
Miasto: Łódź

25 wrz 2011, 21:25   (#8)  

Witam, przyznam, że wykonanie super i chętnie zobaczyłbym więcej zdjęć akwarium i roślin.
Jak długo akwarium masz oświetlone przez LED`y?

Jeszcze jedno pytanie osoby, która nie ma pojęcia o elektronice i elektryce:
masz założone 17 diód jak to się przekłada na zwykłe świetlówki, chodzi oczywiście o moc

Pozdrawiam

Avatar użytkownika
Bartek1984
Stały bywalec

Posty: 344
Dołączył: 05 lip 2008, 12:43
Miasto: Gostyń


06 paź 2011, 23:57   (#10)  

Do Bartek1984:

Jak zauważyłeś jest zamontowane 17 diodek po 1W każda. W mojej konfiguracji jest to 13x1W białych i po 2W kolejno czerwonych i niebieskich dla uzupełnienia barwy.

Mogę stwierdzić, iż nijak się to ma do mocy świetlówek.
Temat był poruszony w topicu oświetlenia LED dziennego w tym dziale forum.
W przypadku LED mamy do czynienia z kierunkowym światłem, które jest bardziej skoncentrowane. W przypadku świetlówek znaczna część światła jest rozpraszana.
Bardziej niż moc porównywałbym ilość lm.

Wcześniej oświetlałem akwarium świetlówką 18W. Gdy zmontowałem lampkę LED i ustawiłem ją w miejscu starej belki (zaraz nad taflą) rośliny zaczęły bąbelkować tak, że w niektórych miejscach było wrażenie jakbym nalał do akwarium wody gazowanej. :) Wnioskuję po tym, że 17W LED to zdecydowanie więcej dla roślin niż 17W na zwykłej świetlówce.
Niektórzy podają, że licząc moc lampki należy brać pod uwagę wzór: [moc LED] = 3 * [moc na świetlówkach]. Ja osobiście nie byłbym aż takim optymistą (stąd 17W do docelowego 37,5l zbiornika), ale prawda leży blisko tej wartości i przyznam się bez bicia, że trochę przesadziłem.

Co do pytania o czas oświetlania to są to godziny od 14:00 do 20:00 czyli 6h świecenia na dobę.

Akwarium z chęcią pokażę w galerii i sporządzę opis niektórych rzeczy. Ale to, które mam obecnie traktowane jest jako tymczasowe. Fundusze na docelowe OW dopiero się gromadzą. Jak uda się zebrać wszystko po cierpliwych 5-6 latach - zobowiązuje się do pokazania efektu. Jestem już blisko... :)

Do mephisto13:

Odnośnie chłodzenia lampki to jest ono całkowicie pasywne. Jako radiator służy jedynie obudowa. Diody wysterowane są na 350mA przez co płyta górna 6mm grubości aluminium w zasadzie wystarczy. Płytki z diodami oczywiście położone są na paście termoprzewodzącej.
Jako tak temperatury nie mierzyłem. Płyta podczas świecenia rozgrzewa się do pewnej temperatury ale nie są to wartości, które wymagałyby mojego zaniepokojenia. Diody świecą już prawie od roku i na razie nic im nie jest.

Przedstawione przez Ciebie diody są strasznie mocne. Osobiście bałbym się o odprowadzenie ciepła z takiej diody przy tak małej powierzchni. Pasywne mogłoby nie dać sobie z tym rady. Dodatkowym problemem mogłoby się stać odpowiednie rozproszenie światła z takiego pojedynczego punktu tak, aby oświetlenie było równomierne (wszystko zależy od dostępności soczewek).
Nie jestem niestety ekspertem i to są jedynie moje subiektywne odczucia. Jak pisałem, lampkę składałem już jakiś czas temu a oświetlenie LED to technologia w której trzeba być na bieżąco aby się o niej rzeczowo wypowiadać.

Kuba_RZ
Początkujący

Posty: 8
Dołączył: 22 kwi 2009, 17:52

07 paź 2011, 00:13   (#11)  

Jestem pod wrażeniem!

Avatar użytkownika
lamprologus
Zainteresowany tematem

Posty: 181
Dołączył: 07 kwi 2006, 09:44
Miasto: Tarnowskie Góry

19 paź 2011, 20:16   (#12)  

dobra robota, gratuluje

Anonim 16408


22 paź 2011, 17:15   (#13)  

Czy używałeś kolimatorów lub innych nakładek (odbłyśniki, itd) na diody? Jaką barwę w Kelvinach masz dla diod białych i ile lm masz z jednej diody białej? Jak te wartości mają się na litry? Czemu nie wybrałeś diod o świetle białym naturalnym? Mają inne widmo i może obyło by się bez kolorów. Czy diody Royal blue i czerwoną dodawałeś "na oko" czy mierzyłeś jakoś temperature/widmo zestawu? Nie myślałeś aby "rozbić" jakoś światło niebieskie i czerwone na całą powierzchnię lampy, bo aktualnie o ile się nie mylę to masz obszarowo światła kolorowe.

Za estetyke 6 :)

panflotek
Początkujący

Posty: 22
Dołączył: 09 wrz 2011, 13:16

23 paź 2011, 00:08   (#14)  

Postaram się odpowiedzieć przynajmniej na większość pytań:

Czy używałeś kolimatorów lub innych nakładek (odbłyśniki, itd) na diody?

Na diody zastosowałem dedykowane soczewki o kącie 30 stopni (do białych). Do kolorowych natomiast, inne soczewki o kącie 60 stopni. Jest to jednak sprawa indywidualna i rodzaj soczewek zależy naturalnie od wielkości akwarium, wysokości nad lustrem wody na jakiej wisi lampka itd.

Jaką barwę w Kelvinach masz dla diod białych i ile lm masz z jednej diody białej?

Tutaj najlepszą odpowiedzią będzie ten link: http://www.cree.com/products/pdf/XLampXP-E.pdf. Według specyfikacji, moje diody (R2) powinny mieć od 5000 do 1000K i dawać około 114lm. Musze tutaj powiedzieć, że lampkę budowałem już jakiś czas temu. Wtedy zastosowanie lepszego typu diody XP-G wiązało się z wydaniem niemal podwójnej kwoty. Może teraz relacje cenowe uległy polepszeniu na naszą korzyść.

Jak te wartości mają się na litry?

Jak już pisałem, posiadam 30 litrowe akwarium, w planie jest 37,5 i dla takiego lampka została zaprojektowana. Teraz szybkie obliczenia: 13x114lm=1482lm do tego dodajemy 4x50lm=200lm (uśredniam dla diody kolorowej). To wszystko daje około 1680lm/30l=56lm/l. Przy 37,5 litrach będzie to mniej więcej 45lm/l

Czemu nie wybrałeś diod o świetle białym naturalnym? Mają inne widmo i może obyło by się bez kolorów.

Bardzo możliwe, że masz tutaj rację. Mogłoby się obyć bez dodatkowych kolorów. Jak widać jednak, można trafić na dosyć "ciepłe" diody neutralne o wartościach nawet 3700K i nie jestem pewien czy byłoby to zbyt estetyczne (wybarwianie roślin itp.). Zastosowanie dodatkowych kolorów ma tą zaletę, że w każdej chwili mogę regulować widmo wyłączając lub włączając je.

Czy diody Royal blue i czerwoną dodawałeś "na oko" czy mierzyłeś jakoś temperature/widmo zestawu?

Tutaj opierałem się w głównej mierze na doświadczeniach innych, którzy życzliwie udzielili mi wskazówek. Z ich doświadczeń wynikało, że na moje warunki wystarczy taka ilość kolorowych diod. Wykresy widma przedstawione w specyfikacji to też pewne źródło.

Nie myślałeś aby "rozbić" jakoś światło niebieskie i czerwone na całą powierzchnię lampy, bo aktualnie o ile się nie mylę to masz obszarowo światła kolorowe.

Na to pytanie chyba odpowiedziałem przy okazji pierwszego pytania z zestawu. Przy diodach kolorowych posiadam soczewki ze zwiększonym kątem padania (60 stopni), co przy powieszeniu lampy na wysokości 25-30cm nad lustrem wody oraz odpowiednim rozmieszczeniem diod na powierzchni lampy, dodatkowo mając na względzie wymiary akwarium (jego szerokość i długość) oraz wymiary samej lampy - daje to równomierne rozprowadzenie kolorowego światła na całe akwarium. Stosowanie kolorowych diod punktowo nie byłoby ani estetyczne ani funkcjonalne.

Bardzo dziękuję za wysoką ocenę :)

Kuba_RZ
Początkujący

Posty: 8
Dołączył: 22 kwi 2009, 17:52

25 paź 2011, 12:03   (#15)  

Witam, podłączę się pod temat, aby nie tworzyć nowego tematu. Otóż, czy takie coś zda egzamin nad kostką? (Ewentualnie 2 sztuki)
http://allegro.pl/zarowka-ledowa-led-24 ... 47314.html

Są takie o różnej mocy i nie wiem czy jest sens w ogóle myśleć o takim czymś? W sumie cena żadna, więc można spróbować.

Jakie jest wasze zdanie ?

Avatar użytkownika
grzepek
Zainteresowany tematem

Posty: 154
Dołączył: 04 wrz 2010, 22:39
Miasto: Szczecin

25 paź 2011, 12:34   (#16)  

grzepek napisał(a):Witam, podłączę się pod temat, aby nie tworzyć nowego tematu. Otóż, czy takie coś zda egzamin nad kostką? (Ewentualnie 2 sztuki)
http://allegro.pl/zarowka-ledowa-led-24 ... 47314.html

Są takie o różnej mocy i nie wiem czy jest sens w ogóle myśleć o takim czymś? W sumie cena żadna, więc można spróbować.

Jakie jest wasze zdanie ?


Bardzo fajny pomysł. Od jakiegoś czasu używam LED SMD. Palą się od 21 do północy, dając przyjemny efekt zapadającego zmierzchu ;)

3promile
Aktywny użytkownik

Posty: 640
Dołączył: 30 paź 2009, 11:57

25 paź 2011, 12:59   (#17)  

Myślałem, aby to było główne oświetlenie. Da radę? Nad jakim zbiornikiem i ile diód w sumie się u Ciebie pali?

Avatar użytkownika
grzepek
Zainteresowany tematem

Posty: 154
Dołączył: 04 wrz 2010, 22:39
Miasto: Szczecin

24 lis 2011, 12:04   (#18)  

Od dawna zastanawiałem się nad oświetleniem LEDowym. Jest coraz tańsze i można ułożyć z nich dowolną temp. barwową. Wyszło bardzo ładnie. całość komponuje się wyśmienicie. O skuteczności LEDów przekonałem się jak kupiłem metrowy pasek na alledrogo do kuchni i przed zamontowaniem go przyłożyłem do akwarium ... efekt był bajeczny ... polecam.

natali12 napisał(a):Jako kobieta bez kadzenia powiem, że bardzo ładnie. Zupełnie przypadkiem Twoje dzieło będzie chyba dla mnie inspiracją do wykonania przez mojego męża czegoś podobnego na świetlówki T5. ... ...


Ten teks mnie rozbawił :) Kobiety ... :)

Avatar użytkownika
phoenixwb
Początkujący

Posty: 49
Dołączył: 13 lis 2009, 09:52
Miasto: Toruń

29 lis 2011, 22:50   (#19)  

Bardzo fajnie Ci to wyszło,gratuluję pomysłu :)

Avatar użytkownika
kostek2
Poznaje temat

Posty: 121
Dołączył: 03 paź 2010, 12:06
Miasto: Gdynia

04 gru 2011, 12:08   (#20)  

Jestem pod wrazeniem. Pomijając zastosowanie tej lampy to ogólnie fajny i miły w designie przedmiot Ci wyszedł. :)
Czy mógłbyś podlinkować konkretne diody, soczewki i zasilacz jakich użyłeś i gdzie kupowałes?
Czy jest jakaś szansa na zdjęcia wnętrza lampy , i fotki spodu przy wyłączonym oświetleniu?
Na początku myślałem ze spodnia część to szklana płyta :)
Pozdrawiam. Arek
www.n-c-d.com.pl

rapier
Początkujący

Posty: 28
Dołączył: 27 sie 2010, 12:00
Miasto: Kraków











Powiązane tematy
  • Belka power led - ktora wybrać?

    Chciałbym wymienić belkę LED w moim zbiorniku 720l (200x60x60). Są dostępne dwie belki w oparciu o powerled: Parametry belki led 1: Pobór mocy: 168 W » Moc oświetlenia: 17640 lm » Zastosowane diody:...

    Wyświetlenia: 13 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • DIY podświetlane tło z pleksi 6mm

    Cześć, Od jakiegoś czasu chodził za mną projekt podświetlanego tła z pleksi. Chciałem uzyskać efekt rozjaśnienia od dołu, bez rozświetlania całej powierzchni równomiernie. Do zbudowania tła użyłem: ...

    Wyświetlenia: 5180 | Odpowiedzi: 17 czytaj więcej...

  • Tuba led

    Ave Obecnie tuba LED 12w 50cm standardowa lampa pokrywy diversa. Czy wymiana na wrgb przyspieszy rozrost roślinek w 60l akwarium bez CO2 ? Roślinki ponoć proste nie wymagające: Sagittaria Subulata E...

    Wyświetlenia: 658 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Belka LED, rozterki

    Witam Na horyzoncie belka Led która kiedyś chciałem robić a ostatecznie nie doszło do skutku. 1. Zasilacz 24V 2. Palabras leddimmer v6 3. Diody każda grupa danego spectrum jako osobna sekcja do ...

    Wyświetlenia: 2773 | Odpowiedzi: 47 czytaj więcej...

  • Zepsułem sobie akwarium - bo zrobiłem sobie sam lampę LED

    Witam serdecznie, no piszę w sprawie swojego akwarium, takie nie za duże: szerokość - 72 cm , głębokość - 37cm, wysokość - 40cm, szkoło 5mm. wszystko było ok do czasu aż wymieniłem swoje świetlówki 4...

    Wyświetlenia: 867 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Oswietelnie LED do 90x45x40 OW

    Hej, Na wstępie napisze, że wracam po kilku latach, chyba 6-7lat do akwarystyki i dużo się pozmieniało jeśli chodzi o oświetlenie, wypadłem z obiegu i potrzebuje dobrych rad. Szukam oświetlenia d...

    Wyświetlenia: 695 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Belka diy sterowanie

    Witam. Wpadłem na pomysł zbudowania belki 120cm. Diody 1w EPISTAR lub EPILED 45mil 1. 50x 1W biała zimna, 6000-6500K 2. 25x 1W fullspectrum, 380-840nm 3. 15x 1W zielona 520nm 4. 10x 1W ROYAL BLUE, 440...

    Wyświetlenia: 1035 | Odpowiedzi: 17 czytaj więcej...

  • Invital LED MA03-FT80PRO WRGB 42W

    Witam ma pytanie czy ta lampa ogarnie zbiornik 80x35x35 , akwarium ma być w stylu iwagumi, obsada roślina Micranthemum Monte Carlo.

    Wyświetlenia: 496 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Sinkor LED II 30 cm biały 10W

    Cześć, jak w temacie. Chciałem zapytać czy ktoś używał może tego oświetlenia. Obecnie w kostce 35x35x40 mam dedykowaną z zestawu aquaela lampke 10W i zamierzam ją zmienić na coś mocniejszego, ale w ro...

    Wyświetlenia: 628 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Oświetlenie led do akwarium 185L- belki

    Witajcie. W ostatnim czasie nabyłem używane akwarium - 100x40x50 - w panoramie czyli coś ok 185 l . Niestety jak to w starym akwarium jest trochę walki żeby doprowadzić go do używalności .Oświetlenie...

    Wyświetlenia: 9706 | Odpowiedzi: 70 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 297 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.