Lista działów » Galeria » Nasze akwaria


120l - The Dream is always the same (04/09 - Rafał Niziołek



Galeria naszych roślinnych. Szczegółowe opisy i dzienniki prowadzenia zbiorników.



Witam,
To już piąty zbiornik który zrobiłem - poprzednie trzy zaprezentowałem na forum w ciągu ostatnich 2 lat. Czwarty był zbiornikiem ćwiczebnym.
Pomyślałem że nazwa odzwierciedli (tytuł utworu zespołu Tangerine Dream) to co chcę osiągnąć, a częściej się nie udaje. Zawsze plany są ogromne, oglądam piękne akwaria na forum i w książkach czy na stronach innych akwarystów, zbieram siły, gromadzę informacje, podejmuję decyzję i "tworzę", a potem...jest różnie, ale sen zawsze jest taki sam.

Wielkość - 80x40x40 cm
Pojemność - 120 l
Podłoże - Power Sand S + NEW AMAZONIA II
Nawożenie - ADA Brighty K (codziennie), Green Bacter (codziennie), ADA Step 1 (po 3 tygodniach od zalania), ADA Green Gain (po przycince)
Filtracja - EHEIM 2222 (ze standardowym wypełnieniem)
Światło - 8 godzin - dwie belki NEMO PLUS świecące niezależnie z żarówkami T5 4x24W (1 x Philips Aquarelle 10000k, 1xPhilips MASTER TL5 865 6500k, 2 x SYLVANIA GROLUX 8500K - na jednej belce Philips i Grolux i na drugiej drugi Philips i drugi Grolux), starałem się ustawić tak światło aby jedna belka świeciła 9.00-16.00, druga 13.00-20.00)
CO2 - zestaw ADA (został mi z nano akwarium) - 1 bąbel na sekundę)
Korzenie - dwa korzenie Red Moor Wood ze sklepu AtollZoo (pomysł na ustawienie korzeni zawdzięczam Pawłowi Szewczakowi, którego serdecznie pozdrawiam)
Podmiany wody obecnie to raz w tygodniu 25% wody na kranówę warszawską uzdatnianą AQUASAFE-m

Rośliny (niezbyt bogaty zestaw, może coś dołożę)
Rotala walichii
Rotala green
Blyxa japonica
Eleocharis parvula
Echinodorus tenellus
Peacock moss

Zwierzęta
Iriatherina werneri - 10 szt
Rasbora hengeli - 20 szt
Rasbora maculata - 2 szt
Neon inessa - 6 szt
Krewetki amano - 4 szt
Otocinclus - 4 szt
Clithon diadema - 5 szt

Obecnie to jest 2 miesiące po starcie toczę walkę (na razie wyrównaną z sinicami)
Sinice pokryły cały trawnik z echinodorusa oraz eleocharis, posklejały liście rotali oraz blyxii.
Na początku walczyłem mechanicznie - usuwając wężykiem o średnicy 4 mm dywan z eleocharisa i innych roślin, przy okazji wymieniając 25% wody co 3 dni, kontynuowałem podawanie Brighty K oraz STEP 1, trochę ograniczyłem światło do 6 godzin dziennie.
Niestety wyjechałem na dwutygodniowy urlop, powrót to akwarium strasznie obrośnięte sinicami.
A więc - zaciemnienie na 4 dni, codziennie FEMANGA ALGEN STOP, codziennie herbata, i co drugi dzień odkurzanie z wymianą wody 25%.

zobaczymy co będzie dalej, na razie szczątkowe ilości glonów po tygodniu walki. Udało się bez antybiotyków.

Ale mój "sen jest zawsze taki sam" (niekiedy gorzej z realizacją, chęci są duże ale czasem brak doświadczenia).

Pozdrawiam wszystkich po długiej przerwie
Załączniki
Przed przycinka.jpg
Wygląd akwarium po 3 tygodniach od startu przed pierwszą przycinką i wpuszczeniem krewetek Amano oraz Otocinclusów
(169.51 KiB) Pobrane 4308 razy
Początek nowego projektu1.jpg
Tuż po zalaniu
(111.15 KiB) Pobrane 4308 razy
nowy projekt po zalaniu.jpg
Po zalaniu - następny dzień
(171.05 KiB) Pobrane 4308 razy
podczas zalewania.jpg
Po ustawieniu korzeni oraz posadzeniu roślin - zalewanie
(137.29 KiB) Pobrane 4308 razy
korzen z podlozem_layout.jpg
Korzeń z podłożem
(117.97 KiB) Pobrane 2679 razy
korzen_layout.jpg
Pierwszy pomysł na ustawienie korzenia
Sen jest zawsze taki sam
(122.77 KiB) Pobrane 4308 razy
Rafał Niziołek
Ostatnio edytowano 04 wrz 2011, 18:24 przez Rafał Niziołek, łącznie edytowano 1 raz

Rafał Niziołek
Początkujący

Posty: 28
Dołączył: 25 lut 2008, 10:59
Miasto: Warszawa

30 lip 2011, 14:09   (#2)  

Witam pana doktora :) Fermanga- rzecz dobra ( na sinice wersja spezial). Z tego co mi wiadomo częstą przyczyną sinic jest niskie macro a głównie azot- co dziwne na Nowej Amazonii. Długie i mocne świecenie plus co2 mogą rozpędzić pobieranie macro na dużą skalę. Radziłbym zmierzyć NPK i jeśli trzeba to suplementować. i skrócic czas świecenia. Jak wszystko inne zawiedzie to wziąć receptę i wypisać zamiast furosemidu i enarenalu erytromycynę i wio...

Pozdrawiam

Ladny aranż kolorowo-malinowo i co ważne oryginalnie a nie z nurtem...

Avatar użytkownika
moonrider
Znający temat

Posty: 1410
Dołączył: 21 paź 2010, 15:38

31 lip 2011, 10:09   (#3)  

Femanga oczywiście Spezial

Na razie walka wygląda na wygraną, ostatnio dyskutowałem z doświadczonym kolegą na temat leczenia zakażenia sinicami z użyciem antybiotyków - przy którejś inwazji zwalczanej erytromycyną doszedł do jakichś niebotycznych dawek (5-6 wyższych od wyjściowych) oraz musiał dołączyć azytromycynę do leczenia aby było skuteczne. Tak więc antybiotyki (chyba tak jak w medycynie) to raczej ostateczność a nie standard...

Mała aktualizacja z wczoraj (sinice praktycznie tylko są już w jednym miejscu (na ziemi bez eleocharisa w prawym przednim rogu akwarium - zdjęcia), w innych miejscach czysto)
W chwili obecnej dzień świetlny to 9-12, 15-19, w środku jak powiedział mój kolega naszła wielka chmura która przesłoniła słońce.

Rozważam na środku trawnika nieco bliżej "drzewa" kępę z Barclaya longiforma var red lub Lotos tygrysi. Jakieś komentarze bardziej doświadczonych ?

Ogólnie mile widziane komentarze ...
Załączniki
_MG_4576.jpg
Aktualizacja z dnia 30.07.2011
(366.56 KiB) Pobrane 4033 razy
_MG_4571.jpg
Aktualizacja z dnia 30.07.2011
(339.08 KiB) Pobrane 4033 razy
_MG_4569.jpg
Aktualizacja z dnia 30.07.2011
(291.13 KiB) Pobrane 4033 razy
_MG_4578.jpg
Aktualizacja z dnia 30.07.2011
Pole sinic
(399.83 KiB) Pobrane 4033 razy
_MG_4579.jpg
Aktualizacja z dnia 30.07.2011
(430.43 KiB) Pobrane 4033 razy
Rafał Niziołek

Rafał Niziołek
Początkujący

Posty: 28
Dołączył: 25 lut 2008, 10:59
Miasto: Warszawa

31 lip 2011, 10:37   (#4)  

Przytnij rotalę gren

kuba1025
Poznaje temat

Posty: 106
Dołączył: 15 lip 2011, 13:07

31 lip 2011, 10:48   (#5)  

Również uważam że antybiotyki to ostateczność a terapia przyczynowa zawsze jest lepsza niż objawowa choć stosowanie obydwu na raz jest chyba najlepszym wyjściem. Z drugiej strony nie znam składu fermangi spezial ale mniemam że w składzie są substancje glono-bójcze lub -statyczne więc swojego rodzaju "Antybiotyki" czy inaczej "chemioterapeutyki". Ale mniejsza o to gdyż walka z glonami wygrana, pozostaje zagęścić nieco trawnik- u mnie pomogła przycinka tenellusa i elocharisa. Co do kępy to byle by nie była za wysoka by nie zburzyć układu trójkątnego, który był w zamiarze. Ladny czerwony lotos jaknajbardziej a może Hydrocortyle japan wpinający się na korzeń......

Avatar użytkownika
moonrider
Znający temat

Posty: 1410
Dołączył: 21 paź 2010, 15:38

31 lip 2011, 13:06   (#6)  

Przytnij rotalę gren


Przycięta była 2 tygodnie temu, chciałem trochę poczekać aż się rozrośnie.



nie znam składu fermangi spezial


Nie było nigdzie napisane czy to chemia czy też może jakieś naturalne substancje, bardzo nie jest śmierdząca, w necie też nie ma za dużo info o składzie.


pozostaje zagęścić nieco trawnik- u mnie pomogła przycinka tenellusa i elocharisa. Co do kępy to byle by nie była za wysoka by nie zburzyć układu trójkątnego, który był w zamiarze. Ladny czerwony lotos jaknajbardziej a może Hydrocortyle japan wpinający się na korzeń......


wczoraj przyciąłem trochę eleocharisa, co ciekawe część osób z którymi rozmawiałem twierdzi że tennellusa nie powinno się przycinać.
Lotos jak najbardziej, tym bardziej że zadowoli moją drugą połowę (uwielbia tę roślinę) i cieplej spojrzy na moje szkło. Boję się trochę że za bardzo się rozrośnie. Hydrocotyle pomysł ciekawy bo lubię również tę tradycyjną wersję, a ta nowa rzeczywiście wygląda ciekawie.Jak na razie mam najwięcej radości z Blyxii która mi pięknie rośnie tworząc coś na kształt łanu wysokich traw wychodzących z lasu (którego odwzorowaniem jest korzeń z mchami - trochę mi czasem przypomina baobab)

Pozdrawiam
Rafał Niziołek

Rafał Niziołek
Początkujący

Posty: 28
Dołączył: 25 lut 2008, 10:59
Miasto: Warszawa

01 sie 2011, 11:39   (#7)  

Dziś kolejny dzień bez sinic.Bardzo miła wiadomość z samego rana

Włączam do nawożenia w takim razie pełen pakiet - BRIGHTY K oraz STEP 1 (codziennie), raz na trzy dni GREEN BACTER.
Zastanawiam się nad żelazem ECA co pozwoli wybarwić szybciej Rotalę walichii ale może jeszcze na to za wcześnie po ataku sinic?

W każdym razie dziś jeszcze drobna przycinka rotali oraz zagęszczenie trawniczka w miejscu zniszczonym przez sinice i mam nadzieję że na razie koniec kłopotów
Rafał Niziołek

Rafał Niziołek
Początkujący

Posty: 28
Dołączył: 25 lut 2008, 10:59
Miasto: Warszawa

01 sie 2011, 11:59   (#8)  

Odnośnie tenellusa u mnie po przycince odbił lepiej niż parvula (trawnik mam wymieszany) więc bym się nie bał a na pytanie o ECA muszą wypowiedzieć się "Adowcy" bo ten etap przede mną....

P.S. z tymi antybiotykami to ja do końca nie wiem jak jest niby chemia a co drugi produkowany przez bakterie lub grzyby (Streptomyces erythraeus). Kwas salicylowy ze zwykłej fermangi niby chemia-odkażalnik a pochodzi z kory wierzby.....
Pozdrawiam

Avatar użytkownika
moonrider
Znający temat

Posty: 1410
Dołączył: 21 paź 2010, 15:38

04 wrz 2011, 18:23   (#9)  

Mała aktualizacja

Rotale już po drugiej przycince, Echinodorus zmienia kolor na zielonoróżowy i powoli zarasta lewą przednią część akwarium, nadal jeszcze miejsce po ostrej walce z glonami rośnie bardzo wolno i jest trochę łyso

Po glonach nie ma śladu...
W chwili obecnej nawożenie codzienne BRIGHTY K + STEP 2
raz w tygodniu ECA, raz w tygodni GREEN BACTER
przy przycinkach GREEN GAIN

Lekko przesunąłem świetlówki na lewą stronę bo rotale uporczywie wykorzystując mechaniz fototaksji kładły się ostro na korzeń porośnięty mchami, zobaczę czy to coś pomoże
Załączniki
akwarium 04092011-1.jpg
(302.91 KiB) Pobrane 2475 razy
akwarium 04092011-2.jpg
(441.46 KiB) Pobrane 2475 razy
akwarium 04092011-3.jpg
(259.66 KiB) Pobrane 2475 razy
Rafał Niziołek

Rafał Niziołek
Początkujący

Posty: 28
Dołączył: 25 lut 2008, 10:59
Miasto: Warszawa

04 wrz 2011, 18:35   (#10)  

Bardzo podoba mi się twój zbiorniczek. Nie myślałeś może o rotali rotundifoli red?

PS. Mnie właśnie też atakują sinice :(

Avatar użytkownika
sk91
Stały bywalec

Posty: 440
Dołączył: 20 cze 2010, 15:04
Miasto: Włocławek

04 wrz 2011, 18:48   (#11)  

Roślinka piękna - należałoby zastanowić się gdzie ewentualnie ją wsadzić. W zasadzie staram się utrzymać taką równowagę - gęsta lewa strona i tył oraz w miarę otwarta przestrzeń po prawej stronie. Może przy samym przednim lewym kącie akwarium obok rotali green. Tam ew. chciałem wstawić hydrocotyle japonica, która miała wchodzić po korzeniu, jednam teraz zagospodarował się tam Peacock moss, który szybko urósł z drobnych kawałków spadających na dól z dużych kęp w górnej części korzeni...
Rafał Niziołek

Rafał Niziołek
Początkujący

Posty: 28
Dołączył: 25 lut 2008, 10:59
Miasto: Warszawa











Powiązane tematy
  • 064l - BN/T - Rafał K.

    Wymiary akwarium + objętość VIV 60x30x36 64l Oświetlenie Chihiros RGB A 601 PLUS 70% mocy, 6500 K, 8h dziennie Nawożenie Growise mikro+makro+żelazo 2ml dziennie CO2 butla, dyfozor Neo 8h dziennie w t...

    Wyświetlenia: 9260 | Odpowiedzi: 21 czytaj więcej...

  • 120l - Średniak - marcin kukliński

    Witam Wszystkich Forumowiczów...

    Wyświetlenia: 1757 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • 216l - BN/T - Rafał. Podejście nr 2.

    Witam, jak w temacie, restart na starym podłożu. Próba nr 2. Po ciągłej walce z nitkami (watą) i krasnymi, i dodatkowo kiepską aranżacją, postanowiłem pousuwać co poniszczone, a co się jeszcze nadaw...

    Wyświetlenia: 10082 | Odpowiedzi: 46 czytaj więcej...

  • 200l - BN/T - Rafał

    Wymiary: 90x45x50 szkło 8mm, 200 litrów Oświetlenie: 2x belka LED co daje w sumie 46W i 6000 lumenów Nawożenie: AQUA NITRO PLUS (NO3+K), AQUA POTTASSIUM PLUS, AQUA GAINER PLUS. CO2: Brak Podłoże: Ziem...

    Wyświetlenia: 13348 | Odpowiedzi: 67 czytaj więcej...

  • 375l - Sumatry - Rafał Bienioszek

    Witajcie , bardzo długa przerwa w akwarystyce dobiegła końca ! Postanowiłem powrócić do moich ulubionych ryb : sumatrzańskich , akwarium z założenia ma być low-tech - bezobsługowe.[edit: miało być lo...

    Wyświetlenia: 3009 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • 120l - Natural Stone - mandaj16

    Cześć wszystkim Chciałbym wam pokazać moje akwarium. Jestem początkującym akwarystą więc z góry przepraszam jeżeli zrobiłem coś źle. Muszę wymienić tło ponieważ zostało źle założone, może mi coś pol...

    Wyświetlenia: 2777 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • 016l - Mountain Dream - Brajanero

    Kostka 25x25x25 cm Dekoracje ;Grey Mountain Stone Podłoże ;Żwirek reczny Rośliny; Cladophora (gałęzatka) Ze zwierzątek planuje BLOOD MARY. Zobaczyłem podobną kostkę na forum i stwierdziłem że muszę m...

    Wyświetlenia: 3453 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • 216l - Roślinne - Rafał P.

    Dzień dobry, Po kilku miesiącach walk chciałbym zaprezentować moje akwarium, podzielić się (krótkimi) doświadczeniami, ale przede wszystkim wysłuchać porad od bardziej doświadczonych. Tak wiec kilka...

    Wyświetlenia: 7130 | Odpowiedzi: 32 czytaj więcej...

  • 100l - Rybon - Rafał

    Witam Wszystkich, Akwarystyką interesuje sie od kilkunastu lat. Miałem akwaria małe i średnie, zawsze raczej low cost - tani żwirek akwarystyczny, filtr wewnetrzny, rośliny i ryby kupione na giełdz...

    Wyświetlenia: 3045 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • 021l - Miniaturka - Rafał Jończyk

    Akwarium założyłem z początkiem roku. Podłoże było już jakiś czas używane więc parvula słabo się bujała, ale teraz ma papu pod korzonkami i ładnie ruszyła. Dane techniczne: bańka 36x22x26 OW światełk...

    Wyświetlenia: 12376 | Odpowiedzi: 26 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 413 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.