Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Jadalne rośliny akwarystyczne



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



27 cze 2011, 22:50 Jadalne rośliny akwarystyczne  (#1)  

Witam ostatnio zainteresowałem się tematem Jadalnych roślin akwarystycznych Smile. poniżej przedstawiam wyniki mego wysiłku:


Lotos Orzechodajny (Nelumbo Nucifera )

Ma jadalne kłącza, młode liście i owoce
(przed spożyciem należy tylko usunąć gorzki zarodek).

Działanie lecznicze:
Adaptogen.
Reguluje ciśnienie,
poprawia nastrój,
pobudza apetyt,
zwiększa libido,
działa rozkurczowo,
przeciwgorączkowo,
przeciwnowotworowo,
rozszerza naczynia krwionośne,
daje poczucie radości i szczęścia przez pewien czas.
Nie uzależnia, nie zanieczyszcza organizmu,
bezpieczny dla długotrwałego stosowania,
nie znane są negatywne skutki spożywania,
ani substancja odpowiedzialna za jego działanie.

(^już kupiłem sobie nasionko do wyhodowania Very Happy


Lilia Wodna (Nymphaea Ampla)

Działanie lecznicze:
silnie uspokajające,
adaptogenne,
relaksujące,
rozluźniające,
zwiększające libido,
lekko oszałamiające,
wzmacniające organizm.
(^ to również zamówiłem Smile )


no to na razie tyle może ktoś jeszcze ma jakąś wiedzę na temat jadalnych roślin akwariowych ?

MKnobek
Poznaje temat

Posty: 78
Dołączył: 06 lis 2010, 16:37
Miasto: Reda

28 cze 2011, 01:18   (#2)  

Bardzo ciekawy temat, sam się już niejednokrotnie zastawiałem jak smakuje sałatka z rotali :wink:

Z takich bardziej typowo wodnych roślin (nie koniecznie akwarystycznych) tatarak jest jadalny i posiada działanie lecznicze.

Avatar użytkownika
suchenz
Początkujący

Posty: 46
Dołączył: 17 gru 2010, 16:14

28 cze 2011, 09:11   (#3)  

Życze smacznego :D

Avatar użytkownika
lorise
Poznaje temat

Posty: 115
Dołączył: 24 maja 2011, 00:13

28 cze 2011, 10:09   (#4)  

Szkoda, że nie byliście na zlocie KMRW 2006 połączonym z jubileuszem 50lecia Działu Roślin Wodnych i Błotnych Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wiele można było posłuchać nt. jadalnych roślin akwariowych a na wieczornym spotkaniu w Wojsławickim Arboretum część specjałów z roślin wodnych wszyscy klubowicze próbowali osobiście (zarówno strawy jak i napitki).

Dla przypomnienia nasze menu:

Przystawki:
- rogoża opiekana (pieczone kłącza pałki szerokolistnej)
- kotwiczki (orzechy kotewki wodnej) w boczku
- klukwa na słodko oraz w zalewie miodowo-spirytusowej

Dania główne:
- ciapata z uszycy (placek ze strzałki)
- warstwowiec kotewkowy (placek z kotewki, szynka - placek)
- karczek zdobiony (pieczoną) mamałuchą i (kandyzowaną) gałgą
(mamałucha - grążel żółty, gałga - tatarak)
- dzika kiełbasa na czerocie

Degustacja:
- ciasteczek wypieczonych z mąki sporządzonej z różnych gatunków roślin wodnych według receptur zachowanych w przekazach ludowych, słodką łochynią (inaczej szalonką, zwaną również małpią jagodą = borówka bagienna) i innymi owocami przybranych
- nalewek wodnika (sporządzonych wedle przepisów czarownic z Podola, na ziołach z ogrodów topielic i rusałek Starego Świata)


Pozostały zdjęcia:
http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/viewtopic.php?t=17240
http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/viewtopic.php?t=17302


Obrazek

Obrazek

Obrazek
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12280
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

09 lut 2013, 14:28   (#5)  

basha napisał(a):Szkoda, że nie byliście na zlocie KMRW 2006 połączonym z jubileuszem 50lecia Działu Roślin Wodnych i Błotnych Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wiele można było posłuchać nt. jadalnych roślin akwariowych a na wieczornym spotkaniu w Wojsławickim Arboretum część specjałów z roślin wodnych wszyscy klubowicze próbowali osobiście (zarówno strawy jak i napitki).

Dla przypomnienia nasze menu:

Przystawki:
- rogoża opiekana (pieczone kłącza pałki szerokolistnej)
- kotwiczki (orzechy kotewki wodnej) w boczku
- klukwa na słodko oraz w zalewie miodowo-spirytusowej

Dania główne:
- ciapata z uszycy (placek ze strzałki)
- warstwowiec kotewkowy (placek z kotewki, szynka - placek)
- karczek zdobiony (pieczoną) mamałuchą i (kandyzowaną) gałgą
(mamałucha - grążel żółty, gałga - tatarak)
- dzika kiełbasa na czerocie

Degustacja:
- ciasteczek wypieczonych z mąki sporządzonej z różnych gatunków roślin wodnych według receptur zachowanych w przekazach ludowych, słodką łochynią (inaczej szalonką, zwaną również małpią jagodą = borówka bagienna) i innymi owocami przybranych
- nalewek wodnika (sporządzonych wedle przepisów czarownic z Podola, na ziołach z ogrodów topielic i rusałek Starego Świata)



zglodnialem :( ide poszukac jakiegos stawu... mam nadzieje, ze mieszkancy nie beda miec mi za zle :)

kinlej1
Poznaje temat

Posty: 58
Dołączył: 08 lut 2010, 12:00
Miasto: Legnica

09 lut 2013, 14:54   (#6)  

Z tego co czytałam, wąkrota białogłowa jest stosowana jako zioło.

Ciekawy temat :D

Krucka
Początkujący

Posty: 2
Dołączył: 08 cze 2012, 15:16

10 lut 2013, 15:17   (#7)  

bacopa monnieri dobrze działa na pamięć i jest składnikiem leków poprawiających myślenie:)

camillio
Początkujący

Posty: 12
Dołączył: 11 lut 2012, 22:55
Miasto: Świebodzin











Powiązane tematy
  • Rośliny rosną i glony też

    Cześć, To jest moje pierwsze akwarium. Proszę o pomoc w pozbyciu się glonów. Znajdują się na prawie każdej roślinie, rurkach od filtra. Szyby są delikatnie zielone. Rośliny fajnie rośną a od ok 2 tygo...

    Wyświetlenia: 11823 | Odpowiedzi: 72 czytaj więcej...

  • Marniejące rośliny

    Pytałem o to w Dziale Rośliny, jako kontynuacja wątku, ale nie ma tam odważnego do podpowiedzi. A jak ktoś\poszuka dobrze, to ten sam problem mam od długiego czasu. I wracam z pytaniem, co robienie ta...

    Wyświetlenia: 6425 | Odpowiedzi: 80 czytaj więcej...

  • Wypływajace rośliny

    Witam Jakie są wasze sposoby na wypływające rośliny z podłoża podczas sadzenia? Szczególnie z podłoży firmowych - które są "lekkie" Obkładacie kamieniami? Przywiązujecie do kamieni? Jakieś inne? ...

    Wyświetlenia: 1144 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Pomoc w identyfikacji rośliny - wgraj zdjęcie

    Temat dedykowany identyfikacji gatunków roślin wodnych.

    Wyświetlenia: 370622 | Odpowiedzi: 2125 czytaj więcej...

  • rosliny INVITAL

    Takie to oto coś przyszło mi dzisiaj z Invital. Dodam ze jest to Eustralis stellata :roll: Produkt z Aqua-Art ale nie twierdzę że akurat to wina tej firmy tylko sprzedawcy ze takie coś sprzedał....

    Wyświetlenia: 424 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Rośliny plywajace

    Witam, mam tylko jedno pytanie czy można trzymać rośliny pływajace jak np.Salvina w zamkniętym zbiorniku gdzie mógłbym zwiększyć lekko dostęp do tlenu roślinom. W internecie nie znalazłem konkretnego ...

    Wyświetlenia: 279 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Czy duże kosiarki mogą niszczyć rośliny?

    Witam Mam problem z roślinami i podejrzewam wine tutaj kosiarek. Mam świeży zbiornik ,świeżo zasadzone rośliny które są pocięte!!! Mam lotosa, kryptokoryny których liscie są pocięte. Mam w baniaku 2 ...

    Wyświetlenia: 874 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • Marniejące rośliny

    Akwarium 120 l, dwie świetlówki firmy Aquastel: GLASS LED PLANT 18W i GLASS LED POWER 18W świecę NO3 - 20 mg/l PO4 - 0,8 mg/l K - ~12 mg/l Ca - 45 mg/l Mg - 6 mg/l GH - 7,0 Co tydzień podmieniam 20 l...

    Wyświetlenia: 658 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Rośliny - jaki producent?

    Czy podczas kupowania roślin kierujecie się producentem? Jeśli tak to którego wybieracie w pierwszej kolejności i dlaczego? Tropica? Aqua-art? Coś innego? Wysłane z mojego SM-S918B przy użyciu Tapata...

    Wyświetlenia: 505 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Rośliny Ślimaki

    Mam pytanie. Co mogę zrobić żeby zapobiec inwazji ślimaków po kupnie roślin? Czy świeżo zakupione rośliny czymś opłukać?Wiadomo jak widać jakiegoś małego ślimaka to go usunę ale co zrobić z tym czego ...

    Wyświetlenia: 468 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Radoslaw123, tomy76 i 392 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.