Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Podłoże


Ciekawe rozważanie nt. podłoży akwariowych. :)



Dobór podłoża. Granulaty aktywne, żwiry, piaski, substraty i podsypki związane z uprawą roślin w akwarium.



http://amania.110mb.com/Chapters/Tech/sub-aquasoils_en.html Do poczytania, całkiem ciekawa lektura :)

Avatar użytkownika
kostek2
Poznaje temat

Posty: 121
Dołączył: 03 paź 2010, 12:06
Miasto: Gdynia

23 maja 2011, 08:40   (#2)  

Czytając ten artykuł a w szczególności jego cześć o zrobieniu podłoża ala ADA i to jak to zrobić w domowych warunkach, nasuwa mi się tylko jedna myśl.........."po co"
Patrząc na cenę tego podłoża jak i fakt jego dostępności może nie bezpośrednio w każdym sklepie ale przynajmniej wysyłkowo dokonując zakupów drogą internetową jaki ma sens babranie się w warunkach domowych bez pewności odniesienia sukcesu.
Tym bardziej że rynek podłoży do uprawy roślin wodnych cały czas się rozszerza o nowe produkty nowych firm które to mają znacznie większe środki jak i możliwości do stworzenia równie dobrego substratu jak Amazonia a mimo wszystko jak widać pomimo możliwości żadnej z tych firm nie udało się jeszcze tego osiągnąć, skoro przez większość jeżeli nie przez wszystkich aquascaper- ów na świecie to właśnie podłoże wciąż jest stawiane na pierwszym miejscu.
W myśl tego co napisałem wcześniej, majsterkowanie domowym sposobem przynajmniej dla mnie nie ma sensu, no chyba że jako wartość edukacyjna czy jako kolejne doświadczenie.
Co nie zmienia faktu że artykuł ciekawy.

"So we broken all ADA's sectrets? Not yet!"

Dobrze zaszedł wszystkim za skórę na rynku akwarystycznym ten starszy Japończyk oraz dał do myślenia że wszyscy starają się teraz go dogonić. :wink:

Avatar użytkownika
aquamateo
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3094
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

Wspieram stronę kontem Premium

23 maja 2011, 10:12   (#3)  

aquamateo napisał(a):Czytając ten artykuł a w szczególności jego cześć o zrobieniu podłoża ala ADA i to jak to zrobić w domowych warunkach, nasuwa mi się tylko jedna myśl.........."po co"
Patrząc na cenę tego podłoża jak i fakt jego dostępności może nie bezpośrednio w każdym sklepie ale przynajmniej wysyłkowo dokonując zakupów drogą internetową jaki ma sens babranie się w warunkach domowych bez pewności odniesienia sukcesu.
Tym bardziej że rynek podłoży do uprawy roślin wodnych cały czas się rozszerza o nowe produkty nowych firm które to mają znacznie większe środki jak i możliwości do stworzenia równie dobrego substratu jak Amazonia a mimo wszystko jak widać pomimo możliwości żadnej z tych firm nie udało się jeszcze tego osiągnąć, skoro przez większość jeżeli nie przez wszystkich aquascaper- ów na świecie to właśnie podłoże wciąż jest stawiane na pierwszym miejscu.
W myśl tego co napisałem wcześniej, majsterkowanie domowym sposobem przynajmniej dla mnie nie ma sensu, no chyba że jako wartość edukacyjna czy jako kolejne doświadczenie.
Co nie zmienia faktu że artykuł ciekawy.

"So we broken all ADA's sectrets? Not yet!"

Dobrze zaszedł wszystkim za skórę na rynku akwarystycznym ten starszy Japończyk oraz dał do myślenia że wszyscy starają się teraz go dogonić. :wink:


Całkowicie się z Tobą nie zgodzę, zagłęb się trochę i pomyśl czym jest podłoże dla roślin, z czego Pan Amano zrobił podłoża ADA ? Myślisz że ADA nie było robione metodą prób i błędów ? Wiesz jakie roślinki są popularne w krajach typu Japonia ? Otóż słyszałeś coś o drzewkach Bonsai ? Z ich podłoży powstał cały pomysł co do stosowania w akwarystyce roślinnej.O reszcie poczytaj sam, internet, książki.

Warto zrobić samemu, kosztem 20x mniejszym i ucząc się. Nie chodzi mi o sam fakt iż nie mam pięniędzy na ADA. Lecz jestem człowiekiem którego satysfakcjonuje zrobienie czegoś samemu, czyt. podłoża, belki oświetleniowej itp. Nie czuje satysfakcji mając wszystko gotowe. Co to za gra którą już ktoś za nas przeszedł ? nie ma zabawy gdy coś jest już zrobione, nie widzę sensu w braku jakiejś samodzielności i opiniach osób typu " nie polecam " a osoby te nawet nie spróbowały a ekspertami stały się kupując drogie zabawki. To tyle w temacie. :idea:

Avatar użytkownika
matul666
Początkujący

Posty: 32
Dołączył: 09 lis 2009, 20:56

23 maja 2011, 11:04   (#4)  

Kostek2 dziękujemy za ciekawy link.

Do dyskutantów:
Jeśli ktoś lubi eksperymentować i ma na to środki zaplecze i przede wszystkim dysponuje wolnym czasem, to czemu nie :) To może być niezła frajda, o ile zakończy się sukcesem a nie frustracją.

Do niedawna dobrych produktów brakowało, dlatego akwaryści byli niejako zmuszeni do poszukiwań własnych, sprawdzających się i powtarzalnych rozwiązań do ułatwienia uprawy roślin w akwariach.
W tej chwili w wielu aspektach duże koncerny jak również małe kilkuosobowe firmy wyręczyły nas w tym, głównie dzięki zapleczom takim jak laboratoria i systemy kontroli jakości i udostępniły produkty, które w kręgach akwarystycznych uważane są za nie mające sobie równych.
Pozostaje jednak jeszcze wiele do odkrycia i opracowania i szerokie pole do popisu zarówno dla firm jak i przede wszystkim dla hobbystów, ponieważ to oni na bazie swoich wypracowanych rozwiązań często potem takie firmy zakładają.

Co do "wywarzania już otwartych drzwi", każdy sądzi względem siebie, większość z nas nie piecze chleba w domach, nie prowadzi gospodarstwa i nie wędzi wędlin z własnej trzody...mimo tego satysfakcję osiągają majsterkując przy akwarium i tworząc własne podłoża, nawozy belki oświetleniowe itd.


Nasze hobby powinno być dla nas źródłem satysfakcji, bez względu na to czy zmajstrujemy coś sami czy sięgniemy po gotowe rozwiązanie stworzone przez kogoś innego. I zarówno jedni jak i drudzy powinni się nawzajem szanować, bo przecież naszym wspólnym celem jest zdrowy zielony podwodny ogród :)
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12264
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

23 maja 2011, 15:31   (#5)  

matul666 Ty to chyba nie do końca przeczytałeś mój post.

Ja nie twierdzę że zabawa domowym sposobem w przygotowanie podłoża to coś złego,
jeżeli ktoś ma czas i chęci i wydaje mu się że wie jak to zrobić to czemu nie, do dzieła.

Ja napisałem że, w dobie dostępności podłoży i ich cenie która nie jest astronomiczna, nie warto uganiać się po domu z preparowaniem podłoża, wypalaniem go, wzbogacaniem itd..... bez pewności czy się uda.
Jeżeli natomiast ktoś ma ochotę na taką zabawę nawet w celu edukacyjnym to czemu nie, zawsze to coś nowego.

matul666 napisał(a):
Warto zrobić samemu, kosztem 20x mniejszym


No to możesz pomyśleć nad własnym biznesem.
20 krotna przebitka i fakt że będziesz zasypywany ofertami współpracy w wypadku sukcesu, otwierają szeroko drzwi przed Tobą.
Zadanie masz o tyle ułatwione że przepis na produkt już masz.
Mnie osobiście będzie bardzo przyjemnie usłyszeć że mój rodak odnosi takie sukcesy na polu akwarystyki roślinnej

Avatar użytkownika
aquamateo
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3094
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

Wspieram stronę kontem Premium

23 maja 2011, 15:41   (#6)  

:D
Nie rozumiem dlaczego piszesz coś o biznesie i jakiś przebitkach cenowych.
Kto tu nie czyta postów dokładnie :?

Chodzi mi o sam fakt że dużo można zdziałać swoimi pomysłami. A to że 20x taniej niż ADA to fakt, tylko chodzi mi tutaj o zrobienie podłoża dla siebie w domu.

Jeśli piszesz już o biznesie to zwróć uwagę na fakt że koszty reklamy, koszty produkcji i drukowania opakowań czy też zakup surowców i przykładowo nawozów a nawet koszty reklamy i rachunki za takowy biznes przekroczą możliwości finansowe osoby, która pracuje sama.

A opłaca się robić dla siebie.

Co do podłoży to żwirek rzeczny i ziemia z ogródka nie warta złamanego grosza pod ręką Diany Walstad skopała "tyłek" nie jednemu stosującemu podłoża ADA. :roll:

Avatar użytkownika
matul666
Początkujący

Posty: 32
Dołączył: 09 lis 2009, 20:56

23 maja 2011, 16:01   (#7)  

matul666 napisał(a)::D
Nie rozumiem dlaczego piszesz coś o biznesie i jakiś przebitkach cenowych.
Kto tu nie czyta postów dokładnie :?



No piszę bo z taką łatwością obliczyłeś w mig że to 20x taniej że aż prosi się byś spróbował sił w tym kierunku. Trzymam kciuki

matul666 napisał(a)::A to że 20x taniej niż ADA to fakt


Właśnie na tej podstawie myślę że masz dryg do biznesu, do tego jak dojdzie zapał i chęć można zawojować cały świat. Trzymam kciuki

matul666 napisał(a)::
Co do podłoży to żwirek rzeczny i ziemia z ogródka nie warta złamanego grosza pod ręką Diany Walstad skopała "tyłek" nie jednemu stosującemu podłoża ADA. :roll:


To spróbuj na tej ziemi według jej metody poprowadzić aranżacje do konkursu np. IAPLC czy któregokolwiek innego.
Spróbuj w ciągu jednego roku zmienić 2-3 razy aranżację, bo taką masz potrzebę, z taka samą łatwością i z takim samym przyrostem masy roślinnej jak na Amazonii.
Nie twierdzę że zbiorniki LT są czymś gorszym, jednak coś za coś.
Wszystko natomiast zależy co kto oczekuje od akwarystyki roślinnej.

Avatar użytkownika
aquamateo
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3094
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

Wspieram stronę kontem Premium

23 maja 2011, 16:08   (#8)  

Aj jakiś Ty szybki 8)

Sił już dawno spróbowałem, nie bądzmy dziecinni na kalkulatorze nie liczyłem tego 20x ale podać Ci mogę ewentualnie w procentach.

Yyy przepraszam a kto mówił o aranżacji na konkursy ?
Jeszcze raz przeczytaj dokładnie o czym ja piszę "dla siebie" czyli dla własnego użytku, satysfakcji, nie na wystawy.

Jeśli twierdzisz że każdy polski akwarysta zakłada akwarium roślinne z myślą o konkursach to chyba się mijasz z rzeczywistością.

Avatar użytkownika
matul666
Początkujący

Posty: 32
Dołączył: 09 lis 2009, 20:56

23 maja 2011, 16:16   (#9)  

Specjalnie dla Ciebie napiszę tak, abyś nie mógł się czego czepić, bo chyba śmiecisz trochę to forum.

W związku z moimi spostrzeżeniami na temat użytkowania podłoży w akwariach jestem w stanie wysnuć wnioski iż koszty podłoża, które wyprodukujemy w domu są znacznie niższe i według mojej skromnej opinii sięgają one OKOŁO 1/20 ceny podłoża profesjonalnego.

*nie zakładając że aranżacja ma brać udział w konkursach itp.

*zakładając że produkcja podłoża dotyczy jednej osoby

*specjalnie dla Pana : nie, to nie ma być biznes tylko podłoże dla pojedynczego akwarysty.

Jeśli mogę zapytać...
Sam to wymyślasz czy Ci ktoś pomaga ?
Zakończ tą dyskusję i trzymaj się swojego zdania. Jeśli logo ADA podkreśla znacząco Twoje ego i stroszysz się jak paw to nie tu na forum, którego użytkownikami są zwykłe osoby z ograniczonym budżetem.

Avatar użytkownika
matul666
Początkujący

Posty: 32
Dołączył: 09 lis 2009, 20:56

23 maja 2011, 16:27   (#10)  

i jeśli tak trzymasz kciuki za moją produkcję podłoży akwariowych to proszę :

http://www.youtube.com/watch?v=ZkFVTH8i_WM

Tu masz moje akwarium 160l z oświetleniem niecałe 0,5W na litr.
Podłoże wykonałem sam kosztem OKOŁO 18zł jeśli chcesz wiedzieć.
Przygotowanie podłoża trwało 2 miesiące.

Nie jest to aranżacja tylko AKWARIUM PRÓBNE tego podłoża.
Rośliny wsadzone na próbę.
Jak widać czuły się świetnie.

Avatar użytkownika
matul666
Początkujący

Posty: 32
Dołączył: 09 lis 2009, 20:56

23 maja 2011, 16:40   (#11)  

matul666 napisał(a):Sił już dawno spróbowałem,


Możesz coś więcej na ten temat?

matul666 napisał(a): nie bądzmy dziecinni na kalkulatorze nie liczyłem tego 20x ale podać



No przecież napisałeś że "jest 20 razy tańsza to FAKT",
dla mnie fakt to fakt a dla Ciebie ?

matul666 napisał(a): ale podać Ci mogę ewentualnie w procentach.



....dobre, na prawdę dobre :lol:

matul666 napisał(a):Jeszcze raz przeczytaj dokładnie o czym ja piszę "dla siebie" czyli dla własnego użytku, satysfakcji, nie na wystawy.



Więc jeszcze raz ja napiszę, przeczytaj mój pierwszy post przecież tam to napisałem

tu cytat:

aquamateo napisał(a):W myśl tego co napisałem wcześniej, majsterkowanie domowym sposobem przynajmniej dla mnie nie ma sensu, no chyba że jako wartość edukacyjna czy jako kolejne doświadczenie.
Co nie zmienia faktu że artykuł ciekawy.


matul666 napisał(a):Jeśli twierdzisz że każdy polski akwarysta zakłada akwarium roślinne z myślą o konkursach to chyba się mijasz z rzeczywistością.


Ja nigdzie tak nie stwierdziłem,
Porównałem tylko możliwości wszechstronnego wykorzystania jednego z tych podłoży

matul666 napisał(a):W związku z moimi spostrzeżeniami na temat użytkowania podłoży w akwariach jestem w stanie wysnuć wnioski iż koszty podłoża, które wyprodukujemy w domu są znacznie niższe i według mojej skromnej opinii sięgają one OKOŁO 1/20 ceny podłoża profesjonalnego.



I tak trzeba było to napisać od razu jako forma przybliżona a nie jako FAKT ( czyli coś świadczące że tak jest)
Rozumiesz różnicę ?

matul666 napisał(a):
*nie zakładając że aranżacja ma brać udział w konkursach itp.



A dla czego nie, podłoże powinno być uniwersalne.
Powinno spełniać oczekiwania "długodystansowca" jak i osoby bawiącej sie aranżowaniem zbiorników.

matul666 napisał(a):Jeśli mogę zapytać...
Sam to wymyślasz czy Ci ktoś pomaga ?
Zakończ tą dyskusję i trzymaj się swojego zdania.


:roll:

matul666 napisał(a):. Jeśli logo ADA podkreśla znacząco Twoje ego i stroszysz się jak paw to nie tu na forum, którego użytkownikami są zwykłe osoby z ograniczonym budżetem.


Jeszcze nie miałem z nim przyjemności bo używałem innych, ale dziękuję ze troszczysz się o moje ego

matul666 napisał(a):i jeśli tak trzymasz kciuki za moją produkcję podłoży akwariowych to proszę :

http://www.youtube.com/watch?v=ZkFVTH8i_WM

Tu masz moje akwarium 160l z oświetleniem niecałe 0,5W na litr.
Podłoże wykonałem sam kosztem OKOŁO 18zł jeśli chcesz wiedzieć.
Przygotowanie podłoża trwało 2 miesiące.

Nie jest to aranżacja tylko AKWARIUM PRÓBNE tego podłoża.
Rośliny wsadzone na próbę.
Jak widać czuły się świetnie.


Wykorzystaj swój potencjał

matul666 napisał(a):Specjalnie dla Ciebie napiszę tak, abyś nie mógł się czego czepić, bo chyba śmiecisz trochę to forum.



To nie ja piszę 3 posty pod rząd
Ostatnio edytowano 23 maja 2011, 16:54 przez aquamateo, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika
aquamateo
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3094
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

Wspieram stronę kontem Premium

23 maja 2011, 16:53   (#12)  

matul666 napisał(a):i jeśli tak trzymasz kciuki za moją produkcję podłoży akwariowych to proszę :

http://www.youtube.com/watch?v=ZkFVTH8i_WM

Tu masz moje akwarium 160l z oświetleniem niecałe 0,5W na litr.
Podłoże wykonałem sam kosztem OKOŁO 18zł jeśli chcesz wiedzieć.
Przygotowanie podłoża trwało 2 miesiące.


Masz bardzo fajne akwarium, podoba mi się i cieszę się, że osiągnąłeś tak ładny efekt własną pracą.

Nie stresuj się to tylko dyskusja,
aquamateo zwrócił uwagę na 1/20 ponieważ bardzo często jest tak, że posługujemy się skrótami myślowymi które mogą wprowadzać w błąd lub być nieadekwatne do poniesionych kosztów. Ktoś mógłby napisać Ci, że gdyby miał przygotowywać przez 2 miesiące podłoże tak jak ty, to w czasie poświęconym na to wygenerował by zysk na 4 tony gotowego firmowego podłoża ;p Wszystko zależy od punktu odniesienia.

A przecież nie o to chodzi,
są tacy którzy lubią eksperymentować a są tacy który chcą gotowca.
Tak zawsze było, jest i będzie i im szybciej wszyscy to zrozumieją tym łatwiej będzie wymieniać poglądy bez emocji.

Obaj piszecie o tym samym i to samo macie na myśli, choć wyrażacie to w inny sposób :)
Gdybyś poczytał posty aquamateo wiedziałbyś, że argument o firmie "ADA" jest trochę nietrafiony...:-/

Dyskutujmy na poziomie, aquamateo nie ocenia Cię przez pryzmat użytych przez Ciebie produktów.
Taka sytuacja w ogóle nie powinna mieć miejsca wśród miłośników tych samych roślin.

Jeśli podłoże Ci się sprawdza, przygotuj opis jak je wykonałeś, podziel się wiedzą z innymi, którzy będą mogli pójść w Twoje ślady i w razie sukcesów ale także i w wypadku jakichkolwiek problemów podzielić się z Tobą i innymi forumowiczami swoimi spostrzeżeniami.

Przecież zawsze chodzi tylko o to aby rośliny zdrowo rosły :)
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12264
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

23 maja 2011, 17:00   (#13)  

Ja się nie stresuję, tylko źle się rozumiemy.
Rozumiem, że dyskusje mają być na poziomie, każdy woli co innego. Ja jestem za własnym doświadczeniem.

Co do podłoża to pochwalę się na forum wkrótce. :o

Avatar użytkownika
matul666
Początkujący

Posty: 32
Dołączył: 09 lis 2009, 20:56

23 maja 2011, 17:14   (#14)  

Wygląda na to, że według autora artykułu podłoże Aqua-Art jest prawdopodobnie produkowane w Japonii. Czy ktoś z Was miał w rękach podłoża AZOO i może powiedzieć coś więcej?

Cytat:
AZOO Plant Grower Bed
AZOO Plant Grower Bed feed plants up to 18 months, lowers GH and stabilize pH at 6.5-6.8 range, purify water from tannings etc., prolong water exchange periods of up to 6 months. Will not release ammonia in ferst weeks after setup which is a unique feature for this kind of substrates.
Black colr AZ11041, Grower Bed Black or Brown AZ11026
Grower Bed Natural.
Made in Japan.

Exclusive distributor of AZOO in USA is SevenPorts Inc., Distributionm. You can find it at GreenLeafAquarium. Photo in a tank - The official EDGE thread.

Aqua Substrate? II+
Another rebranded(?) product (AZOO?) for aqua art? in Poland. Black or Brown (link).
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12264
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

23 maja 2011, 18:19   (#15)  

Prawdopodobnie większość podłoży jeżeli nie w całości to przynajmniej w jakiejś części pochodzi lub jest produkowana w Chinach.
Wpływ na taki stan rzeczy ma prawdopodobnie wciąż tania siła robocza ( choć teraz zaczyna sie to i tam zmieniać ) oraz fakt bliskiego dostępu do złóż wulkanicznych.

Avatar użytkownika
aquamateo
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3094
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

Wspieram stronę kontem Premium

23 maja 2011, 19:02   (#16)  

Widzę,że dużo emocji wzbudził ten artykuł.

Jak widać jest wiele dróg i zgodzę się z Piotrem - Wszystkich nas łączy ta sama pasja :-)

Fakt- Ciekawe, jak to jest z tym naszym ASII. :)

Avatar użytkownika
kostek2
Poznaje temat

Posty: 121
Dołączył: 03 paź 2010, 12:06
Miasto: Gdynia

23 maja 2011, 19:23   (#17)  

Co do artykułu to był już on linkowany na tym forum jakiś rok temu i wzbudził inne emocje :) Nie mogę się do niego dokopać tego tematu po reorganizacji forum ale tytuł brzmiał jakoś tak :
Amazonia zrób to sam lub amazonia własnej roboty...
Jak już napisałem w temacie o miejscu produkcji AS2+ że w artykule został tam poruszony ciekawy temat grzybów mikoryzowych. Może warto ukierunkować dyskusje na ten temat. Jest tam też wiele o biostymulatorach ale o tym już było wiele razy.

Avatar użytkownika
steehead
Aktywny użytkownik

Posty: 680
Dołączył: 23 maja 2009, 14:09

24 maja 2011, 10:40   (#18)  

Witam

Ja też swoje trzy grosze dorzucę choć specjalista ze mnie żaden. Z moich doświadczeń z podłożem stosowałem żwirek , ziemię kwiatową, teraz troszkę mam AquaSubstrateII.
Żwirek jak to żwirek - raz lepiej raz gorzej cudów nie ma, ziemia dośc dobra tylko podczas restartu trochę babrania bo nie miałem siatki rozdzielającej . Teraz mam żwirek i na tym trochę ASII.
Moje podejście jest takie że fajnie jest się wziąść samemu i coś zrobić, sęk w tym tylko żeby się udało. Nie mam ani czasu ani zbytnio ochoty na przygotowywanie 10 różnych zestawów i sprawdzanie po kolei miesiącami które będzie super a które nie. Dla mnie najważniejsze to móc sobie po pracy usiąść przed akwa i nacieszyć oczy pięknymi roślinami. W gruncie rzeczy to w czym rosną jest nie ważne dla mnie - ważne aby rosły ZNAKOMICIE, aby glonów za bardzo nie było. Czy to będzie ziemia, czy substrat nasz czy ADA, a co za różnic?. Liczy się efekt. Teraz zbliżają sie wakacje i zrobię sobie restart, spróbuje pewnie na ADA New - skoro tak chwalona- znaczy stara chwalona - się zobaczy. Pewnie mówię tak bo stać mnie powiedzmy na to podłoże. Niektórych nie stać i rozumiem że kombinują, często z takiego kombinowania i jego efektów i ja korzystam bo po co wydawać kasę skoro mozna podobne efekty uzyskać taniej... Tyle ze okazuje się że kombinowanie na własną rekę obarczone sporą dawką niepewności - raz wyjdzie raz nie... Tak więc panowie, nie kłóćmy się, nie zarzucajmy sobie kto czyich postów nie czyta. Nie o to chodzi przecież nam wszystkim. Nas rajcuje zielsko za szybą ;-) Niektórych jeszcze rajcuje ciągłe dłubanie w akwa, innych właśnie takich jak ja siądnięcie i delektowanie się kawałkiem przyrody. I każdy sposób jest dobry. A zielsko niech sobie rośnie na zdrowie!
Pozdrawiam Tomek

skorektoja
Poznaje temat

Posty: 53
Dołączył: 10 cze 2008, 09:28
Miasto: Poznań

24 maja 2011, 19:12   (#19)  

Steehead - jakie emocje wzbudził ? :)
Ps. niektóre grzyby mikoryzowe tworzą podobno antybiotyki pomocne roślinom, ciekawe, jak się to ma do roślin wodnych ?
Z tego co wiem, to paproć Azolla korzysta z pomocy sinic w mikoryzie ;]

Avatar użytkownika
kostek2
Poznaje temat

Posty: 121
Dołączył: 03 paź 2010, 12:06
Miasto: Gdynia

26 maja 2011, 12:39   (#20)  

kostek2 napisał(a):Steehead - jakie emocje wzbudził ? :)
Ps. niektóre grzyby mikoryzowe tworzą podobno antybiotyki pomocne roślinom, ciekawe, jak się to ma do roślin wodnych ?
Z tego co wiem, to paproć Azolla korzysta z pomocy sinic w mikoryzie ;]

Tamte rozważania szły chyba w kierunku metod wzbogacania podłoża niż tego sensem (ale głowy nie dam sobie uciąć dawno to było)

Avatar użytkownika
steehead
Aktywny użytkownik

Posty: 680
Dołączył: 23 maja 2009, 14:09











Powiązane tematy


Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 190 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.