Jesteśmy po świeżych dostawach roślin :)     ZOBACZ KATALOG
Wielki Atlas Roślin Akwariowych Christell Kasselmann już dostępny w języku polskim!     Kup teraz







Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Nowa odmiana: Hydrocotyle sp. Japan



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



Jedną z najbardziej poszukiwanych odmian roślin w ostatnim czasie było Hydrocotyle sp. "Japan", pokazana po raz pierwszy w zbiornikach w galerii Amano (najnowsze aranżacje, które pojawiły się wraz ze stylem "ragwork").

Jest to niezwykle dekoracyjna roślina nadająca się zarówno na pierwszy jak i środkowy plan akwarium.
Z uwagi na trudną dostępność była nieosiągalna dla większości akwarystów, którzy wymieniali się do tej pory pojedynczymi sadzonkami i utrzymywali ją w swoich akwariach z większym lub mniejszym powodzeniem.

Miło nam poinformować iż dzięki współpracy z firmą Masta, producentem roślin in-vitro udało się wprowadzić ją na nasz rodzimy rynek :)
Zapewne już niebawem będzie dostępna w większości specjalistycznych sklepów akwarystycznych.

Pamiętacie zapewne temat sprzed miesiąca:
http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/viewtopic.php?t=37285


Roślinę można obejrzeć na filmie:
<object width="640" height="390"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/uZC_QG54SjA?fs=1&hl=pl_PL&rel=0&hd=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/uZC_QG54SjA?fs=1&hl=pl_PL&rel=0&hd=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="640" height="390"></embed></object>

Bezpośredni link do filmu:
http://youtu.be/uZC_QG54SjA?hd=1


Opis:
http://sklep.roslinyakwariowe.pl/hydroc ... 12411.html

Roślina szerzej prezentowana była w numerze 185 japońskiego miesięcznika Aquajournal:
Obrazek

Zapraszamy do dyskusji.
Czy ktoś posiada już tę roślinę w swoich zbiorach?
Jakie są Wasze obserwacje na temat jej uprawy w akwarium?

Avatar użytkownika
roslinyakwariowe.pl
roslinyakwariowe.pl

Posty: 4135
Dołączył: 27 mar 2011, 19:54
Miasto: Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

18 kwi 2011, 18:56   (#2)  

ło Jezu, co tak drogo ?

rafau
Znający temat

Posty: 1236
Dołączył: 10 paź 2009, 21:34
Miasto: Gdańsk

Wspieram stronę kontem Premium

18 kwi 2011, 19:01   (#3)  

rafau napisał(a):ło Jezu, co tak drogo ?


Dobrze, że nie wiesz w jakiej cenie chodziła na gałązki wcześniej, spadłbyś z krzesła :)

A na poważnie,
producent jak widać szybko reaguje na rynek i wysoko ceni sobie wprowadzenie nowego gatunku w cykl hodowli in-vitro. Miejmy nadzieję, iż wraz z upływem czasu i rozpowszechnienia się tej rośliny oraz szybką reakcją innych producentów in-vitro, cena będzie sukcesywnie malała. Zapewne niebawem akwaryści zaczną wymieniać się nią bezpłatnie w dziale "Giełda".

Póki co trzeba mieć na uwadze, że to nowość, w dodatku w żelu a więc ilość szczodra :)

Avatar użytkownika
roslinyakwariowe.pl
roslinyakwariowe.pl

Posty: 4135
Dołączył: 27 mar 2011, 19:54
Miasto: Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

18 kwi 2011, 19:12   (#4)  

Witam

Wydaje mi sie ze prawidlowa nazwa to jest "Hydrocotyle tripartita" :wink:

Avatar użytkownika
zabojad
Aktywny użytkownik

Posty: 673
Dołączył: 16 wrz 2008, 22:50

Wspieram stronę kontem Premium

18 kwi 2011, 19:23   (#5)  

Swego czasu były już różne dyskusje na ten temat:
http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/viewtopic.php?t=34067

:)

Avatar użytkownika
roslinyakwariowe.pl
roslinyakwariowe.pl

Posty: 4135
Dołączył: 27 mar 2011, 19:54
Miasto: Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

18 kwi 2011, 19:32   (#6)  

u mnie rośnie doskonale, nie sprawia żadnych problemów. W jednym ze zbiorników obsadziłem pierwszy plan mając do dyspozycji tylko kilka listków, miksując z hemianthusem. Nie pamiętam ile czasu minęło, może 3-4 tygodnie od posadzenia, cięcia nowych listków i kolejnego sadzenia, ale dziś pokrywa już większość zbiornika. W maluchu załączonym na zdjęciu (proszę nie patrzeć na to zdjęcie jak na pełnoprawną aranżację, jestem dopiero na początku tworzenia konceptu), tydzień po starcie, tworzy kępkę, która podwoiła swój rozmiar. A ha, hydrocotyle sp. bardzo lubi easy carbo :)
Obrazek

rafau
Znający temat

Posty: 1236
Dołączył: 10 paź 2009, 21:34
Miasto: Gdańsk

Wspieram stronę kontem Premium

18 kwi 2011, 19:36   (#7)  

zabojad napisał(a):Witam

Wydaje mi sie ze prawidlowa nazwa to jest "Hydrocotyle tripartita" :wink:


W AquaJournal piszą, że sp. a

rafau
Znający temat

Posty: 1236
Dołączył: 10 paź 2009, 21:34
Miasto: Gdańsk

Wspieram stronę kontem Premium

18 kwi 2011, 19:37   (#8)  

rafau napisał(a):u mnie rośnie doskonale, nie sprawia żadnych problemów. W jednym ze zbiorników obsadziłem pierwszy plan mając do dyspozycji tylko kilka listków, miksując z hemianthusem. Nie pamiętam ile czasu minęło, może 3-4 tygodnie od posadzenia, cięcia nowych listków i kolejnego sadzenia, ale dziś pokrywa już większość zbiornika. W maluchu załączonym na zdjęciu (proszę nie patrzeć na to zdjęcie jak na pełnoprawną aranżację, jestem dopiero na początku tworzenia konceptu), tydzień po starcie, tworzy kępkę, która podwoiła swój rozmiar. A ha, hydrocotyle sp. bardzo lubi easy carbo :)
Obrazek


Czy ma tendencję do wypuszczania korzeni bocznych?

Avatar użytkownika
roslinyakwariowe.pl
roslinyakwariowe.pl

Posty: 4135
Dołączył: 27 mar 2011, 19:54
Miasto: Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

18 kwi 2011, 19:49   (#9)  

U mnie też rośnie bez problemu nawet w cieniu,w optymalnych warunkach rośnie dość szybko więc można powiedzieć że jest to roślina ekspansywna,lubi co2 łatwo sie formuje poprzez przycinanie międzywęźli ,podobnie jak każda Hydrocotyla puszcza boczne korzenie ale są one bardzo cieniutkie zresztą sama roślina też jest dość drobna i delikatna.

Obrazek

Wiecej na jej temat na stronie PlantNet

Avatar użytkownika
Jerdezz
Zaawansowany użytkownik

Posty: 792
Dołączył: 01 lis 2004, 23:25
Miasto: Kępno

18 kwi 2011, 20:28   (#10)  

Redakcja Serwisu napisał(a):producent jak widać szybko reaguje na rynek i wysoko ceni sobie wprowadzenie nowego gatunku w cykl hodowli in-vitro.


koszty wyprodukowania tej rośliny in vitro nie odbiegaja od produkcji innych roślin w kulturach in vitro (w żelu), no chyba, że w Brzegu wyprodukowano 5 puszek :D

nie jest tajemnicą, że każdy chce zarobić wiec marża zapewne też odpowiednia do 'nowości' :)

dAb
Poznaje temat

Posty: 75
Dołączył: 14 sty 2007, 22:33
Miasto: lbn

18 kwi 2011, 22:31   (#11)  

Jak to dobrze, że już jest u nas w przyszłej mojej aranżacji na pewno wykorzystam ją w sporej ilości ;)

Avatar użytkownika
ariks
Zaawansowany użytkownik

Posty: 750
Dołączył: 11 mar 2009, 15:34
Miasto: Ropczyce - Podkarpacie

19 kwi 2011, 00:21   (#12)  

Bardzo ładna roślinka. Myślę, że niedługo będzie bardzo popularna, szczególnie, że raczej, z tego co koledzy piszą wynika, że nie jest specjalnie trudna w uprawie.

Pozdr
Jedrek

jedrek1911
Zaawansowany użytkownik

Posty: 816
Dołączył: 18 sty 2010, 10:01
Miasto: Kraków

21 kwi 2011, 14:39   (#13)  

Pierwszy kubek rozpieczętowany i posadzony. Zobaczymy jak będzie rosło. W innym zbiorniku hodujemy ją od pojedynczej sadzonki i przyjęła się nieźle. Polecam, byle z czasem potaniała :wink:

Anonim 1811


11 sie 2011, 23:12   (#14)  

Posadziłam ją na pierwszym planie i pewnie będę musiała ja mocno przycinać bo chyba ma skłonność do wybijania w górę.
Pozdrawiam
Bożena

Avatar użytkownika
Bozi
Poznaje temat

Posty: 60
Dołączył: 15 lip 2010, 17:09
Miasto: Warszawa

12 sie 2011, 00:13   (#15)  

trochę ciągnie do góry ale jak się ją tnie to się zaczyna płożyć. Spoko roslinka :)

Avatar użytkownika
Galibardi
Aktywny użytkownik

Posty: 682
Dołączył: 21 lut 2010, 20:20
Miasto: Warszawa

12 sie 2011, 00:51   (#16)  

Przy silnym świetle nie idzie w górę. Rośnie bardzo szybko.

To będzie chyba jedna z niewielu roślin, która będzie nadawała się na pierwszy plan w słabiej oświetlonych zbiornikach. Taką rośliną jest też Marsilea hirsuta - polecam, przy małej ilości światła (<0,3W/l) płoży się po podłożu i nie ma tendencji do rośnięcia w górę, choć wzrost jest bardzo powolny.

Konto17413


12 sie 2011, 08:34   (#17)  

Mam 3 akwaria z różnymi warunkami świetlnymi to będę miała okazję poobserwować co odpowiada tej roślinie najlepiej.
Pozdrawiam
Bożena

Avatar użytkownika
Bozi
Poznaje temat

Posty: 60
Dołączył: 15 lip 2010, 17:09
Miasto: Warszawa

12 sie 2011, 15:28   (#18)  

Czy jest ktoś kto ją hoduje w LT? Z tego co piszecie, nie powinno być z tym problemu.

Nick126
Poznaje temat

Posty: 83
Dołączył: 08 lip 2011, 00:16

Dostałem 3 odnóżki tej roślinki.
Odnóżka ma długość 6 cm i około 5-6 listków.
Jak ją posadzić? Tak jak łodygowce, przytwierdzić (zakopać) w podłożu w 1 miejscu (pionowo), czy położyć na dnie i przysypać międzywęźla (poziomo) ??
Pozdrawiam, Grzegorz

Avatar użytkownika
Josh
Stały bywalec

Posty: 386
Dołączył: 24 lut 2011, 14:46
Miasto: Nowy Tomyśl, Katowice

26 lis 2012, 16:36   (#20)  

Witam.
Wsadz bezpośrednio w podłoże. Ja po przycięciu wsadzam obok i bez problemu przyjmuje się. Ma delikatne korzonki więc do czasu naprawdę dobrego ukorzenienia się często wykopują ją rozbiegane kiryski. Rośnie dość dobrze u mnie przy 0,6 W na litr.
Pozdrawiam Artur.

policmen
Poznaje temat

Posty: 52
Dołączył: 16 lis 2010, 17:20











Powiązane tematy
  • Hdrocotyle sp japan rozpuszcza się

    Cześć. Temat dość dziwny bo dotyczy rośliny, która przez większość z nas uznawana jest za chwast... tym dziwniejszy, że w moim akwarium przyjmują się rośliny mocno wymagające. Z japoniką mam problem ...

    Wyświetlenia: 205 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Yokuchi - nowa marka w świecie akwarystyki roślinnej

    yokuchi-2.jpg Na polskim rynku pojawiła się nowa marka z produktami dedykowanymi do akwarystyki roślinnej. Znajdziemy wśrod nich podłoże aktywne, substat, nawozy oraz mineralizatory RO... Czyta...

    Wyświetlenia: 25737 | Odpowiedzi: 73 czytaj więcej...

  • Nowa seria filtrów Tetra EX już dostępna

    nowe-wersje-ex.jpg Tetra wprowadziła nowe wersje swoich filtrów zewnętrznych z serii EX. Poprawiono m. in. przepływu wody oraz system otwierania filtra... Czytaj więcej » Zobacz wideo: htt...

    Wyświetlenia: 8315 | Odpowiedzi: 28 czytaj więcej...

  • Nowa 60tka na lini ADA

    Witam Prosiłbym szanownych o pomoc w wyjaśnieniu kilku kwestii, w broszurach od oda nie znalazłem wyjaśnienia albo niedokładnie zrozumiałem a na lini nawozów i podłożu Ada chce oprzeć akwarium Standar...

    Wyświetlenia: 4948 | Odpowiedzi: 37 czytaj więcej...

  • Hydrocotyle leucocephala Brązowe liście.

    Witam. Mam problem z ta rośliną. Mianowicie, liście zaczynają się przebarwiać, pojawiają się brązowe plamy. PH 7,8 GH 15 NO3 10 Nawożenie mikro i makro co co 2 dni. Akwarium 150l

    Wyświetlenia: 580 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Ultramax 2000 nowa wersja jak poznać ?

    Witam. Jak poznac że kupujemy nowa wersje filtra ultramax 2000 (nową tzn: tą z poprawionymi zaworami) Można je jakoś odróżnić po filtrze lub opakaowaniu ?? Pozdrawiam

    Wyświetlenia: 15470 | Odpowiedzi: 56 czytaj więcej...

  • Nowa książka na rynku: Nanoakwarium: zwierzęta, technika...

    nanoakwarium.jpg Na rynku pojawiła się nowa 300-stronicowa książka w twardej oprawie. Nanoakwarium jest obszernym poradnikiem dotyczącym zakładania i pielęgnacji bardzo małych zbiorników akwario...

    Wyświetlenia: 3698 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Nowa lampa do akwarium 120x50x50

    Witam. Stoję przed dylematem co do oświetlenia mojego roślinnego akwarium 300l. Aktualnie nad zbiornikiem świeci lampa odyssea 4x54w, a raczej 2x54 gdyż jeden z zewnętrznych stateczników zakończył swo...

    Wyświetlenia: 2965 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • Hydrocotyle tripartita sp. Japan - problem

    Cześć forumowicze, Mam mały problem z Hydrocotyle, gdyż jej listki pokrywają się brązową otoczką, mimo wszystko ciągle rośnie i powstają nowe kłącza. Akwarium 192l (120x40x40) ma już z 5 tygodni. Lam...

    Wyświetlenia: 1458 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Po raz kolejny zaczynam od nowa... :-)

    Witajcie w ten świąteczny czas :-) Niestety akwarystyka, to jest takie coś, że kiedy ktoś się już zarazi, to zostaje to na stałe w człowieku. Nawet mimo niepowodzeń... Tak jest u mnie właśnie. Po trze...

    Wyświetlenia: 2352 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: maker i 321 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.