Jesteśmy po świeżych dostawach roślin :)     ZOBACZ KATALOG
Wielki Atlas Roślin Akwariowych Christell Kasselmann już dostępny w języku polskim!     Kup teraz







Lista działów » Technika » Filtracja i ogrzewanie


[DIY] Automatyczna dolewka i podmiana wody



Dobór filtra do wymiarów akwarium, opinie o sprzęcie i sposoby na wydajne wkłady.



Witam

Jakiś czas temu na forum pochwaliłem się że będę robił automatyczną podmianę wody. Zapytany obiecałem wszystko opisać jeżeli pomysł się sprawdzi.
Podmiana działa bez zarzutu już od kilku tygodni więc postanowiłem dotrzymać obietnicy.

Głównym elementem automatyki jest układ elektroniczny na kilku tranzystorach, sterujący przekaźnikami w oparciu o sygnały zewnętrzne z czujników pływakowych.

Układ pełni trzy funkcje.
I. Automatyczna dolewka odparowanej wody, wodą RO.
II. Napełnianie zbiornika pomocniczego wodą RO.
III. Podmiana określonej ilości wody w zbiorniku głównym.

Poniżej uproszczony schemat układu automatyki.
hydrr.jpg
(35.99 KiB) Pobrane 6159 razy


W zbiorniku głównym znajdują się trzy czujniki poziomu wody.
Czujnik nr2 to maksymalny/prawidłowy poziom wody. Jeżeli woda odparuje ze zbiornika, lustro wody znajdzie się poniżej poziomu czujnika, sterownik załączy pompę znajdującą się w zbiorniku pomocniczym z wodą RO. Jak tylko woda osiągnie odpowiedni poziom, pompa zostanie wyłączona.

Czujnik nr5 odpowiada natomiast za poziom w zbiorniku dodatkowym. Jak tylko lustro wody opada, otwiera się zawór przed filtrem odwróconej osmozy i zamyka gdy ten poziom zostanie osiągnięty.

Wszędzie zastosowane są odpowiednie opóźnienia aby falowanie wody nie powodowało zbyt częstego załączania przekaźników.

Ostatnia funkcja to podmiana wody. Podmianę możemy wywołać ręcznie, bądź podłączyć dowolny programator. Ja zastosowałem zwykły gniazdkowy programator elektroniczny.
Programator daje impuls kiedy podmiana ma się zacząć. "Sterownik" wchodzi w tryb podmiany. Na wylocie filtra zewnętrznego znajduje się trójnik. Odczep zakończony elektrozaworem zostaje otwarty i cześć wody już nie wraca do akwarium. Ja akurat odpływ z akwarium mam wypuszczony do ogrodu więc woda w ogóle się marnuje.
W momencie kiedy lustro wody w akwarium osiągnie poziom czujnika nr3 włącza się z powrotem tryb dolewki.

Ilość podmienionej wody ustalamy za pomącą różnicy poziomów wody pomiędzy czujnikami 2 i 3. Oczywiście zbiornik pomocniczy musi mieć odpowiednią pojemność.
Po podmianie należy podać minerały i nawozy. Można podać ręcznie bądź zatrudnić pompy dozujące odpowiednio z synchronizowane.

Sam podmieniam 10% dziennie co daje, jeżeli dobrze liczę, prawie 50% tygodniowo.

Jak widać na obrazku są jeszcze trzy dodatkowe czujniki. Nr 6 to zabezpieczenie pompy i grzałki przed pracą na sucho. Aha, nie napisałem wcześniej że w zbiorniku dodatkowym jest też grzałka aby dolewać do akwarium wodę o zbliżonej temperaturze.
Nr 1,4 i 7 to system alarmowy. Gdyby coś poszło nie tak i stan wody podniósł się wyżej w którymkolwiek zbiorniku czy zlewie, system zostaje odstawiony i włącza się sygnał dźwiękowy.

Na odlocie pompy znajduje się zawór przeciwzwrotny dzięki temu można umieścić zbiornik dodatkowy pod akwarium.
Należy też pamiętać żeby zastosować pompę o odpowiedniej wysokości podnoszenia.

A tak wygląda gotowe urządzenie:
Obrazek

Dla zainteresowanych załączam schemat układu. Może komuś się przyda.
Załączniki
automatyka.rar
Zezwalam na kopiowanie, modyfikacje i budowę urządzenie na podstawie załączonego schematu tylko dla celów niekomercyjnych!!!
(146.37 KiB) Pobrane 1054 razy
Ostatnio edytowano 27 sie 2011, 00:38 przez slawcia, łącznie edytowano 4 razy

slawcia
Początkujący

Posty: 24
Dołączył: 17 mar 2010, 18:22
Miasto: Pruszcz Gd.

15 kwi 2011, 16:56   (#2)  

Super sprawa :shock: wszystko wykonałeś sam ?

Avatar użytkownika
amddamian
Zainteresowany tematem

Posty: 253
Dołączył: 01 sty 2010, 18:38
Miasto: Zielona Góra

16 kwi 2011, 01:20   (#3)  

Tak. Zarówno projekt jak i wykonanie mojego autorstwa. Nie jest to fizyka jądrowa. Trochę zapału i może odrobina zdolności manualnych ale myślę ze tego akwarystom nie brakuje.

Moze być trochę kłopotliwa część mechaniczna, płytka drukowana, rozwiązanie zamocowania czujników, cześć hydrauliczna. Ale polecam się pomęczyć.


Efekt, więcej czasu na oglądanie salaty:)

slawcia
Początkujący

Posty: 24
Dołączył: 17 mar 2010, 18:22
Miasto: Pruszcz Gd.

17 kwi 2011, 08:20   (#4)  

Witam
Super!!! Mógłbyś wkleić parę fotek jak to wszystko wygląda w realu?

norbii
Stały bywalec

Posty: 339
Dołączył: 06 paź 2010, 13:25

17 kwi 2011, 11:33   (#5)  

A jak z awaryjnością? Nie ma ryzyka, że coś się schrzani i pożegnamy się z akwarium?

Bartosz80
Poznaje temat

Posty: 145
Dołączył: 25 mar 2011, 20:50
Miasto: Podbeskidzie/Śląsk

17 kwi 2011, 12:39   (#6)  

Obecnie przebywam poza domem więc z aktualnymi fotami będzie problem.
Musicie się zadowolić zdjęciami sprzed miesiąca. Jest na nich niezły bałagan :oops:

Całość
Obrazek

Zbiornik z wodą RO. Grzałka, pompa, czujniki poziomu.
Obrazek

Pływaki w akwarium. Widać pływak górnego poziomu i alarmowy. Trzecie kilka centymetrów pod powierzchnią. Należy regularnie sprawdzać czy nie zarosły.
Obrazek

Zawór przeciwzwrotny, widać też zaworek przed RO. Te krople wody na przewodach które tak ślicznie dostały się pod zbiornik to skraplająca się woda z otoczenia. Tego dnia robiłem dużą wymianę wody więc filtr RO się napracował i trochę miałem wycierania.
Obrazek

Ciężko powiedzieć jak będzie z awaryjnością. Jeżeli chodzi o układ elektroniczny starałem się zrobić tak żeby wytrzymał jak najdłużej. Wszystkie elementy mają zapas mocy. Gdyby coś się stało najwyżej podmiana się nie odbędzie. Gdy zabraknie prądu zawory się nie otworzą.
Jedynie awarie jakie mogą się wydarzyć to awarie mechaniczne. Wiadomo, każda rurka, połączenie poza akwarium może być przyczyną awarii. Trzeba zwrócić uwagę na sposób wykonania elementów mechanicznych, połączeń itp. Np. czujniki. Zastosowałem wieszaki na rant akwarium wykonane z pleksi. Są tak wygięte aby nie powstał efekt sączenie się wody.
Teraz wydaje mi się że niepotrzebnie dałem ten zawór zwrotny. Wystarczy zrobić otworek w przelewie tak jak się to robi w powrocie wody z sumpa.
Należy też regularnie kontrolować stan poszczególnych elementów i połączeń.


Jak dotychczas działa bez problemu.


----------------------------------------------

slawcia
Początkujący

Posty: 24
Dołączył: 17 mar 2010, 18:22
Miasto: Pruszcz Gd.

01 lip 2011, 14:33   (#7)  

Ja od 10 lat (od dziesięciu) stosuje pełną automatykę wszelkich procesów.
Kiedyś jak hodowąłem rośłiny to dodatkowo przez specjalizowane oprogramowanie via wydzielony PC (via interfejsy).
Dziś to samo ale via specjalizowany sterownik na własnym oprogramowaniu.

Zatem...rozwiązania jakie zastosowałeś mają przynajmniej 15 lat...
:D

A dziś cóż...różnica wręcz kosmiczna w technologii i jej wykorzystaniu.
Dziś : oświetlenie (pełne) LED, klasyczne neismiertelne pływaki (takie rozwiązanie chyba długo nei zniknie z racji neizawodności) , zliczanie impulsowe przepływu wody.
Wykorzystanie elektrozaworów i pomp pominę z racji zupełnej prozaiczności.
RO to już na dziś banał i jest wykorzystywnane w całym spectrum akwarystyki.

Jesli chcesz porozmawiac dokłądnei w temacie automatyki to pisz na majla jaki ci wysąłelm.
Na polskich forach akwarystycznych coś takiego jak automatyka to ewenement :D
Aż wstyd.

Cerebus
Poznaje temat

Posty: 74
Dołączył: 17 sty 2011, 23:32

14 lip 2011, 09:36   (#8)  

Masz rację rozwiązanie jakie zastosowałem jest bardzo proste i właśnie takie miało być. Dziwi mnie ilość próśb na priv żeby coś takiego zrobić. Wystarczy trochę chęci, ochoty i każdy może takie coś wykonać we własnym zakresie.
Jeżeli ktoś ma inne rozwiązania, pomysły to forum jest idealnym miejscem na rozmowę. Można zastosować jakiś procek, bardziej zminiaturyzować sterownik. PC jako sterownik jest chyba zbyt duży i prądożerny.
Może masz jakieś ciekawe rozwiązanie którym chciałbyś się podzielić?
Co do automatyki to jest trochę projektów DIY. Chyba najlepszym przykładem jest SKALAR Loccutusa, bardzo zaawansowany sterownik z mnóstwem funkcji i możliwością rozbudowy.

slawcia
Początkujący

Posty: 24
Dołączył: 17 mar 2010, 18:22
Miasto: Pruszcz Gd.

18 lip 2011, 08:37   (#9)  

Zna ktoś jakiś przykład pompki zewnętrznej tak aby można tylko wprowadzić wąż do zbiornika z wodą dolewana?

Avatar użytkownika
vasteq
Aktywny użytkownik

Posty: 610
Dołączył: 22 lip 2005, 10:52
Miasto: -=POZNAŃ=-

Wspieram stronę kontem Premium

19 lip 2011, 19:51   (#10)  

vasteq napisał(a):Zna ktoś jakiś przykład pompki zewnętrznej tak aby można tylko wprowadzić wąż do zbiornika z wodą dolewana?


Eheim universal 600 (1048)

slawcia
Początkujący

Posty: 24
Dołączył: 17 mar 2010, 18:22
Miasto: Pruszcz Gd.

08 mar 2013, 22:41   (#11)  

Jaki typ pompy masz zastosowany do wpompowania czystej wody?

augustyniak
Początkujący

Posty: 5
Dołączył: 20 sie 2011, 14:47

Witam serdecznie a czy ktoś ma namiary gdzie mógł bym kupić taki sterownik do podmiany wody w akwa. Z góry dzięki

Sid2112
Początkujący

Posty: 14
Dołączył: 01 maja 2013, 13:49
Miasto: Wędrzyn

Projekt i wykonanie pierwsza klasa,ale z kablami w szafce to masz totalą rozpierdziuchę, kłębowisko pierwsza klasa :wink:


Nie dziw się,że ktoś się pyta czy nie wykonasz.Nie każdy ma żyłkę do elektromechaniki a już do mechaniki siłowej.
Postaw się na miejscu kogoś kto skończył medycynę.
Zawór zwrotny oznacza się inaczej.
Nie udzielam porad na PW.
https://www.youtube.com/watch?v=aD4SdwjW8g8
https://www.youtube.com/watch?v=_VvspUYMeWk

Zanim zastosujesz się do czyjejś rady zobacz jak to wygląda w zbiorniku u osoby która Ci radzi. Unikaj porad ludzi którzy zbiornik roślinny widzieli na zdjęciu a jest tu kilku takich.

Avatar użytkownika
weder
Z dużym doświadczeniem

Posty: 5268
Dołączył: 24 lut 2012, 22:59
Miasto: Gdynia

Wspieram stronę kontem Premium

Witam
Mógłbyś więcej napisać na temat zaworka przeciwzwrotnego.
Gdzie można zakupić i na jaką średnicę węża posuję.
Myślę o prostej dolewce na około 3 tygodnie czasu na zasadzie pompy zanurzonej w beczce załączającej się za pomocą zwykłej czasówki z tym że beczka jest poniżej poziomu akwarium i cofa mi się woda do beczki taki zaworek załatwił by problem
z góry dzięki za szybką odpowiedź chodzi o czas świąteczny :D

Avatar użytkownika
kolarztn1
Stały bywalec

Posty: 409
Dołączył: 16 maja 2013, 23:05
Miasto: Hereford

witam jestem nowym użytkownikiem i wykonałem taką płytkę do podmiany wody , ale mam z nią problem , po załączeniu 12v układ jest w stanie awarii i piszczy alarm . Nie jestem wysokiej klasy elektronikiem i na pewno coś zrobiłem nie tak . potrzebuję pomocy :D proszę o porady . Dięki

wrona0485
Początkujący

Posty: 1
Dołączył: 15 mar 2015, 13:45

Jak dla mnie za bardzo to skomplikowane.Taka podmianę można zrobić bez jakiegokolwiek sensora. Najprościej dziura w akwarium i i dozownik kropelkowy.Jak nie mozna zrobić dziury to pudełko przelewowe. Mimo ,ze mam akwarium prawie w pełni zautomatyzowane ręcznie trzeba tylko szyby czyścic:) to podmiana wody jest grawitacyjna.

grzeniu 73
Znający temat

Posty: 1865
Dołączył: 28 sty 2014, 17:58

Witam. Na wstępie przepraszam wszystkich za brak odpowiedzi z mojej strony. Mam problemy z logowaniem się na forum. Prawdopodobnie to kwestia mojej przeglądarki. Niestety nie mogę nic na tym komputerze zmienić. Czasem po prostu nie da się zalogować! Aha, I uprzedzam wrażliwych ze może brakować czasami polskich znaków. Mam tylko to co polski słownik zaproponuje pod prawym klawiszem myszy.

weder: Co do rozpierduchy to rzeczywiście tak to wyglądał na początku. Zdjęcia były robione krotko po uruchomieniu systemu. To była wciąż wersja robocza.
Oznaczenie zaworu przeciw zwrotnego powinno być prawidłowe. Nie zajmuje się zawodowo projektowaniem hydrauliki, nie wiem jakie symbole obecnie obowiązują. Jednak codziennie mam do czynienia ze schematami i taki symbol najczęściej spotykam. To chyba zależy od systemu oznaczeń z jakiego się korzysta. Google tez zna ten symbol https://www.google.com/search?q=zawor+przeciwzwrotny+symbol&safe=off&biw=1366&bih=653&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=ABAKVYOgF8a_POG7gdgJ&ved=0CAYQ_AUoAQ

kolarztn1: Zaworek zakupiony w sklepie z częściami do… przyczep kempingowych. Niestety nie pamiętam rozmiaru. Coś ok 12-14mm ? A nie pomyślałeś żeby koniec wężyka umocować powyżej poziomu wody w akwarium? Woda się nie cofnie. Ewentualnie otworek w rurce tuz nad poziomem wody tak aby system się zapowietrzył podczas cofki.

wrona0485: Poszło na priv.

grzeniu 73: Jeżeli pasuje Ci kropelka to ok. Ja chciałem dokładnie kontrolować ilość wody wymienianej I taki system najbardziej mi pasował.



Akwarium dla którego stosowałem te automatykę już niestety niema (przeprowadzka). Kawal przyzwoitego zieleniaka będę wspominał z łezką w oku. Obecnie jest nowy projekt, jeszcze w powijakach ale oczywiście będzie zautomatyzowany. Tym razem jednak do sterownia chce wykorzystać sterownik PLC. Może Logo! Siemensa. A może coś bardziej zaawansowanego.

slawcia
Początkujący

Posty: 24
Dołączył: 17 mar 2010, 18:22
Miasto: Pruszcz Gd.

Witam, ciekawy projekt podmiany wody. Ja sie przymierzam do automatycznej podmiany wody i Twoj projekt jest w porzadku. Brakuje mi zabezpieczenia typu komin przelewowego do kanalizacji w razie awarii. Jestem ciekawy co wymysliles w nowym projekcie?

Avatar użytkownika
funflik
Znający temat

Posty: 1035
Dołączył: 13 lut 2015, 12:19

Jakie czujniki zastosowales? Plywakowe magnetyczne cos jak ten:
Załączniki
czujnik cieczy.jpg
czujnik cieczy.jpg (40.47 KiB) Przeglądane 4115 razy

Avatar użytkownika
funflik
Znający temat

Posty: 1035
Dołączył: 13 lut 2015, 12:19











Powiązane tematy
  • Wylot kielichowy a przepływ wody

    Pytanie do tych którzy maja taki wylot. Czy macie jakieś obserwacje, że kielichowy wylot znacznie ograniczył przepływ wody w filtrze? Chodzi mi o litry/h bo że siła strumienia na wylocie jest mniejsza...

    Wyświetlenia: 8119 | Odpowiedzi: 51 czytaj więcej...

  • Biotop czarne wody wkład do filtra

    Witam, czy mógłby mi ktoś powiedzieć czy jeśli użyję w biotopie czarnych wód, wkład QUALDROP HexPure a chodzi o związki azotu,chce kontrolować poziomy NH4, NO2 i NO3, czy nie wyklaruje wody mi z garb...

    Wyświetlenia: 1643 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • Przepływ wody w filtrze

    Witam czy ma ktoś używa filtrów Ikola Classic. Interesują mnie jeden z dwóch 250 lub 350 bardziej 350, tylko chodzi, o realny przepływ wody wiem, nieraz były tematy poruszane itd. ale chodzi o te dw...

    Wyświetlenia: 479 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • RODI - cofanie wody

    Dzień dobry Ostatni etap filtracji RODI żywica umieszczona jest w przeźroczystej tubie. Po zakończeniu filtracji obserwuje cofanie wody z tego ostatniego modułu, tak że przez następne dwa tygodnie ży...

    Wyświetlenia: 1058 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Wkład do filtra z żywicą a twardość wody i bezpieczeństwo

    Cześć wszystkim, czy ktoś stosował filtr z żywicą jonowymienną do zmiękczania wody? Chodzi mi konkretnie o takie coś https://dafi.pl/dafi/produkty/filtry-systemowe-dafi/filtr-z-zywica-jonowymienna/ -...

    Wyświetlenia: 1410 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Sump - przestój przy podmianie wody

    Witajcie, Trzeci dzień akwarium na sumpie czyli druga podmiana wody za mną i naszła mnie taka myśl. Podmiana czystym RO zajmuje mi jakieś 1,5 - 2h czy to nie za długa przerwa dla bakterii? Szczególnie...

    Wyświetlenia: 1701 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Metalowy wylot, prąd wody i dławienie filtra.

    Pytanie, czy mocne skręcenie filtra, o np. 50% może się negatywnie odbić na żywotności? Posiadam metalowy wylot, umieszczony na bocznej szybkie. Akwarium długie na 120cm a po drugiej stronie i tak sz...

    Wyświetlenia: 2216 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Zapach wody w akwarium.

    Witam, Moje akwarium 360L ma już prawie 2 tygodnie. Ostatnio pojawił się w akwarium dziwny zapach, ciężko mi to opisać. Wydaje mi się że może to być związane z korzeniami, pokryte są śluzowcami, albo...

    Wyświetlenia: 1786 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Pomocy sump nie zaciaga wody

    Mam problem. Myslalem ze wiemcos na temat naczyn polaczonych ale widac nie. Akwarium 30l. Sump za nim 30x30x9cm Trzy komory. Lewa mechaniczna, woda idzie dolem do biologicznej i w koncu gora do komor...

    Wyświetlenia: 3161 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • Stacja do zmiękczania wody a zawartość wapnia i magnezu

    Witam, próbuję dowiedzieć się jak to jest z zawartością wapnia i magnezu po przejściu wody przez stację ze złożem jonowymiennym. Coś mi nie pasuje, skoro kationy wapnia i magnezu wymieniane są na kati...

    Wyświetlenia: 2277 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Elmlody, KubaGsxR, Piotr Baszucki i 323 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.